Fluwoksamina a COVID-19 - przełomowe wyniki badań nad fluwoksaminą w walce z COVID-19

Fluwoksamina a COVID-19 - zdjęcie

Zima trwa w najlepsze, a wraz z nią – kolejna epidemia koronawirusa. I choć nie wygląda na to, by szybko miała ona dobiec końca – bardzo obiecujące prognozy przynoszą wyniki najnowszych badań nad fluwoksaminą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest ta tajemniczo brzmiąca substancja. Wyjaśniamy, w jaki sposób fluwoksamina zwalcza objawy COVID-19 oraz jakim powikłaniom zapobiega. Ponadto dowiesz się również, w jakich lekach można ją znaleźć oraz jakie są wskazania do jej stosowania.

Zobacz także artykuł: Szczepienie na COVID – co musisz wiedzieć, a przekonasz się, że dzięki odpowiedniej prewencji, koronawirus nie będzie Ci straszny!

Fluwoksamina – niedrogi antydepresant skuteczny w walce z COVID-19

Fluwoksamina to substancja, która należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które są stosowane w leczeniu depresji. Z tego też względu często zawierają je lekarstwa na depresję oraz niektóre leki na stres. W przeciwieństwie do dezypraminy ma ona jednak ogromny wpływ na wychwyt serotoniny. Oznacza to więc, że transport serotonimy zostaje cofnięty z powrotem do komórki nerwowej, co sprawia, że jej poziom w ośrodkowym układzie nerwowym wzrasta. W dodatku fluwoksamina jest uważana za antagonistę receptora sigma 1. Co to oznacza? Receptor sigma 1 to rodzaj białka, które uczestniczy w szeregu wielu procesów zapalnych. Zalicza się do nich m.in. koronawirus sepsa. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Jak wykazują najnowsze badania – fluwoksamina nie tylko pomaga w leczeniu objawów COVID-19, ale i skutecznie chroni przed wieloma powikłaniami. Mowa tu m.in. o burzy cytokinowej, która jest jednym z najcięższych oraz potencjalnie śmiertelnych powikłań koronawirusa.

Zespół naukowców przeprowadził obszerne badanie dotyczące stosowania fluwoksaminy w leczeniu COVID-19

Mowa o wynikach badań TOGETHER, które zostały opublikowane 28 października 2021 r. Przeprowadzone w 11 brazylijskich ośrodkach badawczych testy na pacjentach z koronawirusem wykazały, że fluwoksamina może obniżyć ryzyko śmiertelności nawet o 91%. Oznacza to więc, że leki zawierające fluwoksaminy, głównie antydepresanty, mogą być stosowane również jako lek na koronawirusa. W badaniach tych biorą udział m.in. dr Angela Reiersen oraz dr David Boulware, a sponsorowane są one przez biznesmena Stevena Kirsch'a oraz fundację Billa i Melindy Gates – fundację Rainwater. Nie da się ukryć, że ich wyniki rzuciły nowe światło na leczenie COVID-19.

Jak wyglądały badania TOGETHER dotyczącego zastosowania fluwoksaminy w leczeniu COVID-19? 

Zanim przejdziemy do wyników badań TOGETHER, zacznijmy od tego, jak one wyglądały. Badaniem objęto grupę 1497 pacjentów, u których przeprowadzone wiarygodne testy na COVID-19, które potwierdziły zarażenie koronawirusem. Osoby te podzielono na dwie grupy – pierwszej z nich podawano fluwoksaminę (741 zarażonych), podczas gdy członkowie drugiej grupy (756 zarażonych) zażywało placebo. Rozpoczęte w tym roku testy zakończyły się po 28 dniach dnia 9 września 2021 r., a ich wyniki zostały opublikowane pod koniec października. Ich publikacja stała się przełomem w dziedzinie leczenia osób zarażonych koronawirusem.

Wyniki badania TOGETHER – Fluwoksamina zmniejsza ryzyko hospitalizacji

Spośród wszystkich osób, które poddano obserwacji w grupie przyjmującej placebo, hospitalizacji wymagało 119 z nich. Z kolei w grupie, której podawano fluwoksaminę, było to 79 pacjentów. Ponadto spośród 548 pacjentów, którym fluwoksaminę podawano dwa razy dziennie – po 100 mg przez 10 dni zanotowano tylko 1 zgon z powodu koronawirusa. W grupie 618 osób, którym podawano placebo, umarło aż 12 osób. Różnica w liczbie zgonów pomiędzy nimi wynosi więc 91% przypadków. Na tym jednak jeszcze nie koniec. Wyniki badań wykazały, że fluwoksamina podawana osobom zarażonym COVID-19 obniża ryzyko hospitalizacji nawet o 29%.

Potwierdzają to również wyniki wcześniej przeprowadzonych badań STOP COVID-2, które opublikowano 12 listopada 2020 r. U 80 osób, którym podawano fluwoksaminę, nikt nie doświadczył pogorszenia objawów koronawirusa. U pozostałych 72 chorych, którzy otrzymywali placebo, stan 6 z nich uległ pogorszeniu – do tego stopnia, że aż 4 z nich wymagało hospitalizacji, podczas gdy 1 wentylacji mechanicznej. Podobnych wniosków dostarczają także analizy opublikowane na początku 2021 r. w Kalifornii. Spośród 113 pacjentów zarażonych koronawirusem z 65, które stosowało fluwoksaminę, żaden z pacjentów nie wymagał hospitalizacji. Natomiast w grupie 48 osób, które zażywały placebo, do szpitala trafiło aż 6 pacjentów. Warto również dodać, że 2 z nich trafiło na oddział intensywnej terapii, a 1 zmarł. Ponadto po 14 dniach od rozpoczęcia eksperymentu, aż 60% wśród badanych, którym podawano placebo, w dalszym ciągu miało objawy zarażenia koronawirusem.

Wskazania do stosowania fluwoksaminy

Fluwoksamina to substancja powszechnie jest stosowana do produkcji leków antydepresyjnych. Po raz pierwszy została ona zsyntetyzowana w 1971 r. i stała się ona pierwszym na świecie lekiem z grupy SSRI (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny). Jej stosowanie hamuje zwrotny wychwyt serotoniny, dzięki czemu wzrasta poziom serotoniny w układzie nerwowym. Z tego tez powodu fluwoksamina jest przeznaczona do stosowania zwłaszcza w przypadku depresji endogennej i psychogennej, zaburzeń lękowych, obsesyjno-kompulsyjnych, różnego rodzaju fobii społecznych itd. Silne działanie przeciwdepresyjne fluwoksaminy można zaobserwować już w pierwszym tygodniu stosowania leku.

W jakich lekach znajduje się fluwoksamina?

Kojarzona przede wszystkim z lekiem antydepresyjnym fluwoksamina, znajduje się na chwilę obecną w aptekach jedynie w postaci leku Fevarin 50 mg. Jest on dostępny w 30 tabletek (100 mg fluwoksaminy) oraz 60 tabletek (50 mg fluwoksaminy). Nie jest to również jedyny lek, którego działanie przypadkiem służy w walce z koronawirusem. Francuskie badania, które opublikowano w sierpniu 2020 r., potwierdziły, że pacjenci przyjmujący leki takie jak Iwermektyna, czy Viregyt są mniej narażeni na zgon, czy konieczność przeprowadzania intubacji.

Fevarin – ulotka

Fevarin to lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Fevarin – wskazania

Lek polecany jest do stosowania osobom, które cierpią na zaburzenia depresyjne, obsesyjno-kompulsyjnych oraz fobie społeczne.

Fevarin – działanie

Jako lek przeciwdepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, Fevarin spowalnia proces wychwytu zwrotnego serotoniny, co prowadzi do zwiększenia intensywności stymulacji wiązań komórek. Dostarczana do z powrotem nich serotonina, działa antydepresyjnie.

Fevarin – przeciwwskazania

Należy zaprzestać spożywania Fevarinu w przypadku uczulenia lub nadwrażliwości na substancje zawarte w leku. Odradza się również jednoczesnego stosowania leku z tyzanidyną i inhibitorami: MAO i ramelteon. Stosowanie zawartej w leku fluwoksaminy można zacząć na 2 tyg. (od odstawienia nieodwracalnych inhibitorów MAO) lub na 1 dzień po (w przypadku odwracalnych inhibitorów MAO). Stosowanie inhibitorów MAO można wznowić minimum tydzień po zaprzestaniu stosowania fluwoksaminy.

Fevarin – środki ostrożności

Stosowanie Fevarinu może wiązać się z szeregiem działań niepożądanych. Zalicza się do nich m.in.: bezsenność, drżenie, kołatanie serca, tachykardia, ból brzucha, niestrawność, nudności, osłabione samopoczucie, rozdrażnienie, zawroty głowy, poczucie suchości w ustach, zaparcia, biegunka, pocenie się. Rzadziej spotykane są objawy takie jak: reakcje skórne, bóle stawów, mięśni, agresja, niedociśnienie, zaburzenia pozapiramidowe, poczucie dezorientacji. Sporadycznie spotykane są natomiast: nadwrażliwość na światło, drgawki, zaburzenia czynności wątroby. Objawy te znikną jednak w momencie zaprzestania stosowania leku. Należy także zachować ostrożność w trakcie stosowania fluwoksaminy z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Fevarin – cena

Feverin można znaleźć w aptekach internetowych w cenie ok. 40 zł za opakowanie 60 tabletek (50 mg) oraz za opakowanie 30 tabletek (100 mg).

Fevarin – opinie

Lek cieszy się dobrymi opiniami swoich użytkowników. Pomaga on zarówno przypadku osób z małą depresją, jak i dużymi stanami lękowymi. Wiele osób stosujących Fevarin zachwala również jego właściwości przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Lek przeciwdepresyjny zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19

Okazuje się, że zawarta w Feverinie fluwoksamina skutecznie obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji osób, które zachorowały na COVID-19. Potwierdzają to również dotyczące fluwoksaminy badania TOGETHER, które dowiodły, że jej stosowanie obniża śmiertelność wśród chorych. Fluwoksamina przyczynia się również do skrócenia czasu hospitalizacji – jak dowodzą badania nawet o jedną trzecią czasu leczenia. Natomiast u osób, które przyjmowały fluwoksaminę 2 razy w ciągu dnia odnotowano o ponad 2/3 mniej przypadków hospitalizacji pacjentów. Co więcej – tylko 1 z pacjentów doznał zgonu. Z kolei w grupie, która nie stosowała fluwoksaminy, prawdopodobieństwo zgonu było o 91% większe.

Fluwoksamina w leczeniu COVID-19 i jej pozytywny wpływ na przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2

Fluwoksamina przejawia działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, a ponadto i antykoagulacyjne. Nasila ona proces krzepnięcia, a tym samym zmniejsza ilość serotoniny w płytkach. Badania dowodzą również, że substancja ta może hamować uwalnianie histaminy przy rozpadzie zakażonych wirusem SARS-CoV-2 komórek tucznych. Ze względu na to, iż fluwoksamina zwiększa 2-3-krotnie poziom melatoniny, co działa przeciwzapalnie. Szybciej ustępują również objawy takie jak problemy z oddychaniem u zarażonych koronawirusem. Hamuje uwalnianie mediatorów zapalnych oraz skutecznie niweluje deficyty poznawcze. Ponadto substancja ta korzystnie wpływa na regulację snu oraz jest inhibitorem kwaśnej sfingomielinazy, co zapobiega wnikaniu SARS-CoV-2 do komórek.

Fluwoksamina chroni przed powikłaniami COVID-19

Na tym jednak jeszcze nie koniec działania fluwoksaminy. Jak się bowiem okazuje, jej stosowanie znacznie ogranicza ryzyko występowania powikłań związanych z COVID-19. Potwierdzają to m.in. badania przeprowadzone w 2019 r. przez Washington University Schoolof Medicine. Wykazały one, że fluwoksamina zmniejsza produkcję cytokin zapalnych, które odpowiedzialne są za pogorszenie się stanu klinicznego pacjentów. Mogą one również wpłynąć korzystnie na wyeliminowanie powikłań takich jak utrata smaku i węchu.

Przyszłość fluwoksaminy

Mimo wielu obiecujących prognoz, przyszłość fluwoksaminy niestety w dalszym ciągu nie jest znana. Jest to spowodowane m.in. działaniami ubocznymi, które mogą towarzyszyć przyjmowaniu leku. Należy również zaznaczyć, że jest to typowy lek neuro-psychiatryczny, a niektóre ze skutków ubocznych mogą się ujawniać dopiero po 7-14 dniach od rozpoczęcia przyjmowania fluwoksaminy. Co więcej, w dalszym ciągu nie ustalono, jaka dawka fluwoksaminy jest odpowiednia dla pacjentów z COVID-19. Dlatego też w dalszym ciągu substancja ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków jako lek na COVID-19. Wymaga to dalszych badań.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Dieta okienkowa (Intermittent Fasting) – jak obliczyć deficyt kaloryczny i wybrać odpowiedni rodzaj IF?
Intermittent Fasting: naukowe podejście do okresowego postu. Dowiedz się, jak bezpiecznie wdrożyć dietę okienkową i obliczyć indywidualny deficyt kaloryczny....

Przeziębienie i grypa

Jak zbić gorączkę u dorosłego? Najlepsze domowe i farmakologiczne sposoby
Jak skutecznie i bezpiecznie zbić gorączkę? Kompletny przewodnik z domowymi i farmakologicznymi metodami leczenia podwyższonej temperatury u dorosłych....

Kosmetyki i uroda

Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą!
Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Odrobaczanie dziecka – jak to zrobić? Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty jelitowe to problem, który może dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie odrobaczyć dziecko?...

Choroby skóry

Czerwone pieprzyki na ciele – czy jest się czym niepokoić?
Czerwone pieprzyki na ciele, choć zazwyczaj niegroźne, budzą niepokój u wielu osób. Czy ich obecność na skórze wymaga konsultacji z lekarzem? W tym artykule omówim...

Kosmetyki i uroda

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach – dobroczynne właściwości i działanie
Wąkrotka azjatycka, znana również jako Centella Asiatica, od wieków cieszy się uznaniem w medycynie naturalnej. Obecnie zdobywa coraz większą popularność jako składnik ...

Serce i układ krążenia

Jakie są najlepsze suplementy na obniżenie cholesterolu? Ranking 10 sprawdzonych preparatów
Cholesterol. Może być dobry i zły. Ten dobry to HDL, a zły określany jest terminem LDL. Dobrego cholesterolu powinno się mieć jak najwięcej, ponieważ działa on ochronnie i zmniejsza możliwość wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyni...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Kosmetyki i uroda

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Metody odmładzania okolic oczu
Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i podatna na pojawianie się zmarszczek. Choć ich występowanie jest naturalnym procesem starzenia się, wiele osób szuka skuteczny...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem