Wiele osób zastanawia się, czy grypa to choroba wirusowa, czy bakteryjna. Tymczasem zarówno przeziębienie, jak i grypa stanowią choroby wirusowe. Schorzenia charakteryzują się podobnymi objawami, co utrudnia rozpoznanie i postawienie diagnozy. Z tego powodu, niezwykle ważna jest umiejętność rozróżnienia błahej infekcji – przeziębienia od grypy, która nieleczona bądź leczona nieodpowiednio może skutkować wystąpieniem groźnych powikłań. Nie ma testu, który jednoznacznie wskazywałby czy doszło do przeziębienia, czy infekcji grypowej. Czym zatem różni się grypa od przeziębienia? Jak zdiagnozować, kiedy dolegliwości są typowe dla grypy, a kiedy dla przeziębienia?
Objawy grypy i przeziębienia, które pomogą je rozróżnić
• Bóle mięśni i stawów oraz towarzyszące im osłabienie
Typowym objawem w przebiegu grypy są silne bóle mięśniowo-krzyżowe, którym towarzyszy osłabienie mięśni (tzw. astenia). Chorzy bardzo często uskarżają się na „łamanie w kościach” oraz „ból całego ciała”, w niektórych przypadkach ból jest tak silny, że uniemożliwia się położenie się do łóżka. Co ważne, w trakcie grypy pojawia się również dosyć silne osłabienie i ogólna apatia, która wpływa na codzienne funkcjonowanie, uniemożliwiając wykonywanie czynności. Należy podkreślić, że powyższe objawy utrzymują się przez cały czas trwania choroby. W przypadku przeziębienia również występują bóle mięśniowo-stawowe, ale mają one znacznie mniejsze nasilenie. Dolegliwości te nie obejmują całego ciała i nie wpływają na codzienne funkcjonowanie, gdyż nie są tak uciążliwe. Warto wskazać, że bóle mięśniowo-stawowe ustępują zazwyczaj po kilku dniach i zdecydowanie nie utrzymują się przez cały czas trwania przeziębienia.
• Gorączka
Grypie towarzyszy gorączka, jest to jej charakterystyczny objaw. Co ważne, podczas choroby występuje bardzo wysoka gorączka, która oscyluje w granicach 38-41 stopni Celsjusza (typowa jest temperatura wynosząca 39 stopni Celsjusza). Wysokiej gorączce towarzyszą dreszcze ciała oraz obfite poty. Co ważne, najwyższa gorączka pojawia się zwykle po 24 h od wystąpienia pierwszych objawów choroby i utrzymuje się przez okres od 2 do 4 dni. W przebiegu przeziębienia podwyższona temperatura ciała może, ale nie musi się pojawić. Jeżeli występuje, to zazwyczaj jest to stan podgorączkowy, wówczas temperatura ciała oscyluje w granicach 37-37,7 stopni Celsjusza.
• Bóle głowy
Bóle głowy to objaw typowy zarówno dla przeziębienia, jak i grypy. Niemniej jednak, dolegliwości bólowe różnią się stopniem nasilenia. W przypadku przeziębienia charakterystyczne są słabe bóle, które zlokalizowane są w jednym miejscu. Co ważne, dolegliwości ustępują po zażyciu leku przeciwbólowego. Natomiast w przebiegu grypy pojawia się silny, rozlany ból, który obejmuje niemal całą głowę. Dolegliwości bólowe głowy są w tym przypadku trudne do wyeliminowania, nawet po zastosowaniu silniejszych leków przeciwbólowych.
• Katar
Katar to typowy objaw dla przeziębienia, natomiast jest mniej charakterystyczny dla grypy. W przypadku przeziębienia katar zazwyczaj jest wodnisty i bardzo uporczywy, z czasem zaś przechodzi w śluzowy. U niektórych osób może powodować uczucie niedrożności nosa.
• Kaszel
Kaszel to charakterystyczny objaw grypy. Zazwyczaj chorobie towarzyszy silny, męczący, suchy i napadowy kaszel. Należy wskazać, że w późniejszej fazie grypy, kaszel może zmienić się w wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie śluzowej wydzieliny.
Warto również wskazać, że typowym, charakterystycznym dla grypy objawem jest zapalenie spojówek, które rzadko pojawia się przy przeziębieniu. W przebiegu grypy pojawia się swędzenie, łzawienie oczu oraz ból gałek ocznych. Niekiedy objawom tym towarzyszy światłowstręt. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na krwawienie z nosa, które w przypadku grypy występuje stosunkowo często, natomiast podczas infekcji górnych dróg oddechowych pojawia się niezwykle rzadko. Ponadto, na początku przeziębienie rozwija się zwykle wolno – stopniowo pojawiają się kolejne objawy, z kolei grypa ma szybki, dokuczliwy początek choroby.
Ile trwa przeziębienie, a ile grypa?
Cechą, która pozwala rozróżnić przeziębienie od grypy, jest czas trwania. Grypa bowiem trwa znacznie dłużej aniżeli przeziębienie. Jej objawy mogą utrzymywać się przez długi czas, nawet kilka tygodni. Niemniej jednak, należy wskazać, że objawy grypy utrzymują się zazwyczaj przez około 2 tygodnie, co nie oznacza, że choroba nie może trwać dłużej. W przypadku przeziębienia zaś objawy mijają zwykle po kilku dniach. Warto podkreślić, że w tym przypadku nie utrzymują się dłużej niż tydzień od wystąpienia symptomów.
Grypa a przeziębienie – różnice
Mimo że przeziębieniu nierzadko towarzyszą podobne objawy, jak w przebiegu grypy, nie powoduje ono poważnych powikłań. Inaczej natomiast jest w przypadku grypy. Nierozpoznana bądź niewyleczona grypa bowiem może skutkować pojawieniem się groźnych powikłań. Najczęstszymi powikłaniami, które mogą pojawić się w wyniku choroby, jest zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie zatok, zapalenie mięśnia sercowego, a niekiedy napady drgawek. Należy podkreślić, że nie sama infekcja grypowa, ale w gruncie rzeczy to właśnie powikłania są groźne dla człowieka. Z tego powodu niezwykle ważna jest umiejętność rozróżnienia grypy od przeziębienia, gdyż umożliwia to wdrożenie odpowiedniego leczenia, co pozwala zapobiec wystąpieniu poważnych następstw choroby.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.