Helicobacter pylori – jak leczyć? Jakie są objawy helicobacter?

Helicobacter pylori – jak leczyć? Jakie są objawy helicobacter? - zdjęcie

Leczenie wielu chorób żołądka i dwunastnicy jeszcze do niedawna stanowiło poważny problem medyczny. Polegało ono na stosowaniu restrykcyjnej diety i leków zobojętniających kwas solny oraz zmniejszających jego wydzielanie. Metody te nie przynosiły jednak zadowalających efektów. Nie udawało się wyleczyć ognisk zapalnych w wyściółce żołądka, a pacjenci odczuwali dotkliwy ból. Często dochodziło do krwawienia z wrzodów, nawrotów choroby i ciężkich powikłań, nawet w przypadkach po resekcji żołądka. Co się zmieniło? Jakie są objawy zakażenia tą bakterią? Jak z nią walczyć?

Helicobacter pylori – co to jest?

Helicobacter pylori jest specyficzną bakterią, która może bez problemów bytować i namnażać się w wyjątkowo kwaśnym środowisku śluzówki żołądka. „Opracowała” nawet strategię umożliwiającą jej przetrwanie w żołądku, w skrajnie niekorzystnych warunkach, przez dziesiątki lat. Wykrycie jej w śluzówce zrewolucjonizowało poglądy mikrobiologów na temat bakterii, ponieważ większość z nich wymaga do życia odpowiednio korzystnych do bytowania i stabilnych warunków (prawie neutralnego pH), a przecież oprócz kwasów, w żołądku znajdują się dodatkowo enzymy, które trawią substancje organiczne.

Jak się nie zarazić helicobacter pylori?

Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić, w jaki sposób dochodzi do zakażenia. Z tego też powodu nie ma jasnych opracowań na temat profilaktyki. Lekarze zalecają przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w szczególności w dużych skupiskach ludzkich (żłobkach, przedszkolach, szkołach, jadalniach itp.). Zwracają również wagę na prawidłowe odżywianie, bogate w witaminy, minerały oraz antyoksydanty (witamina C, E, beta-karoten). Obecnie trwają badania nad stworzeniem odpowiedniej szczepionki, która w przyszłości przyniosłaby możliwość profilaktyki zachorowań na wrzody i raka żołądka. Specjaliści, wśród czynników ryzyka, wymieniają: predyspozycje genetyczne, złe warunki socjalne i ekonomiczne, predyspozycje rasowe (stwierdzono, że częściej chorują osoby rasy czarnej) oraz zamieszkiwanie w krajach mało rozwiniętych.

Objawy helicobacter pylori – jak sprawdzić zakażenie?

Niektóre zakażone osoby nie odczuwają żadnych dolegliwości powodowanych przez helicobacter pylori. Objawy choroby w ogóle u nich nie występują, dlatego w terminologii medycznej określa się je mianem fenotypu łagodnego zapalenia błony śluzowej żołądka. Zapalenie to przebiega bez istotnych zmian w wydzielaniu kwasu żołądkowego, a bakterie można wykryć jedynie w badaniu mikroskopowym. U około 10-20% osób zakażonych bakterią helicobacter pylori obserwuje się różnego rodzaju problemy żołądkowe, jak np. zaparcia, wzdęcia, zgagę, odbijanie, ból brzucha, brak apetytu oraz mdłości. U innych pojawiają się objawy ostrego nieżytu żołądka, do którego należą: niestrawność, nudności i wymioty, gorączka, bóle w nadbrzuszu (przypominające bóle wrzodowe), pogorszenie samopoczucia oraz biegunka. Symptomy te szybko mijają, co nie oznacza, że bakteria została wyeliminowania. Aby doszło do wyleczenia, należy podjąć odpowiednią kurację antybiotykową. U większości zakażonych osób diagnozuje się wrzody dwunastnicy oraz wrzody w części przedodźwiernikowej żołądka. Schorzenia te charakteryzują się zwiększonym wydzielaniem gastryny i kwasu solnego. Towarzyszą im silne bóle brzucha po jedzeniu, wzdęcia i uczucie pełności. Wśród około 1% osób zakażonych rozwijają się nowotwory, które powstają w następstwie zapalenia trzonu i zaniku błony śluzowej przedodźwiernikowej części żołądka oraz zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Chociaż zakażenie bakteriami przebiega w początkowej fazie łagodnie, jednak daje częste nawroty, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne sprawdzenie obecności helicobacter pylori. Test oznaczający antygen H. pylori w kale,p można wykonać w warunkach domowych. Z uwagi na nieinwazyjny sposób pobrania próbki jest on szczególnie polecany dla dzieci. Umożliwia on również sprawdzenie skuteczności przeprowadzonej kuracji (należy go wtedy wykonać po upływie 4-5 tygodni po jej zakończeniu). W warunkach domowych można także przeprowadzić test: Domowe Laboratorium Helicobacter test z krwi. Istnieje także wiele innych metod wykrywania zakażenia. Różnią się one między sobą sposobem przeprowadzenia, stopniem inwazyjności, czułością, czasem oczekiwania na wynik itd. W Polsce w diagnostyce wykorzystuje się, oprócz testu oznaczającego antygen H. pylori w kale, trzy rodzaje testów: oddechowy z mocznikiem (znakowany radioaktywnym węglem), serologiczny z krwi oraz metodę histologiczną i szybki test urazowy (polega na badaniu wycinka błony śluzowej żołądka pobranego podczas gastroskopii). Najczęściej stosuje się test oddechowy oraz test oznaczający antygen H. pylori w kale.

Helicobacter pylori – przebieg zakażenia

Odkryto, że bakteria helicobacter, po wniknięciu do organizmu człowieka, szybko przedostaje się z kwaśnej treści żołądka do warstwy mucyny pokrywającej nabłonek śluzowy organu. Panują w nim dużo łagodniejsze warunki, ponieważ cząsteczki kwasów żołądkowych do niej nie przenikają, dzięki czemu jej odczyn jest obojętny (prawie zasadowy). Ponadto bakterie czerpią z niego cukry i aminokwasy niezbędne do swojego rozwoju. Helicobacter pylori szybko się namnaża, wywołując stan zapalny śluzówki (który jest reakcją obronną organizmu). W pierwszej fazie zakażenia obserwuje się ubytki w błonie śluzowej żołądka, które z czasem ulegają powiększeniu i wywołują postępujący stan zapalny. Bakterie wytwarzają enzym zwany ureazą, który rozkłada mocznik do amoniaku i dwutlenku węgla, przez co sok żołądkowy ulega zobojętnieniu. Oprócz tego produkują także inne substancje, które mogą doprowadzić do zaniku błony śluzowej żołądka (zapalenie zanikowe). Białe krwinki, odpowiedzialne za pochłanianie bakterii (neutrofile) nie mogą zlikwidować helicobacter pylori, ponieważ nie docierają do mucyny, w której bytują jej kolonie. Im dłużej trwa i im bardziej się nasila reakcja obronna, tym bardziej niszczona jest śluzówka żołądka. Z czasem proces ten prowadzi do powstania wrzodu. Bakterie helicobacter wywołują także mutacje genowe prowadzące do utraty pierwotnych funkcji komórek i ich niekontrolowanego namnażania. Proces ten bardzo często doprowadza do raka żołądka i nowotworów tkanki limfatycznej przewodu pokarmowego (które najczęściej są zlokalizowane na śluzówce żołądka).

Helicobacter pylori gdzie i jak się leczyć?

Bakterie helicobacter pylori, po dostaniu się do organizmu człowieka, mogą doprowadzić do wielu chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego: zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz nowotworów żołądka, zwłaszcza chłoniaków. Osoby, które zauważyły niepokojące objawy lub wykonały test w warunkach domowych z wynikiem pozytywnym, powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zleci on wykonanie dodatkowych badań i zastosuje odpowiednią terapię. Może też skierować pacjenta do specjalisty. Ważne jest, aby uzyskać pewność, że przyczyną dolegliwości jest zakażenie helicobacter pylori. Leczenie na ogół odbywa się w warunkach domowych. Polega na całkowitym zlikwidowaniu obecności bakterii zagnieżdżonych w błonie śluzowej żołądka. Stosuje się leczenie skojarzone, polegające na połączeniu dwóch różnych antybiotyków oraz jednego leku zmniejszającego wydzielanie soku żołądkowego (inhibitorów pompy protonowej). Z leków przeciwbakteryjnych najczęściej stosuje się amoksycylinę, klarytromycynę lub metronidazol, a z inhibitorów pompy protonowej: omeprazol, pantoprazol lub lansoprazol. Na stronach Wapteka.pl w kategorii Leki OTC i suplementy można znaleźć wiele środków wspomagających leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy – jak np. Alusal czy Helicid control. Kategoria Układ pokarmowy zawiera szeroką bazę produktów wspomagających działanie układu pokarmowego (np. Sylimarin) oraz łagodzących objawy takich dolegliwości jak zgaga (np. Alugastrin) i nadkwasota (np. Anesteloc Max) oraz nudności (np. Aminodral).

Choroby związane z helicobacter pylori

Zakażenie bakterią helicobacter pylori może wiązać się także z chorobami spoza układu pokarmowego. Należą do nich np.: udar mózgu, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroba Parkinsona oraz autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Rozpoznano również kilka fenotypów chorobowych związanych z zakażeniem helicobacter pylori. Należą do nich m.in.

fenotyp wrzodu dwunastnicy i fenotyp raka żołądka. Jednak u chorych na wrzód dwunastnicy nigdy nie rozwija się rak żołądka, ponieważ fenotypy te wzajemnie się wykluczają.

Wykrycie w 1982 roku bakterii Helicobacter pylori oraz ustalenie jej wpływu na rozwój i przebieg choroby wrzodowej u człowieka spowodowało przełom w leczeniu. Odkrycia tego dokonało dwóch australijskich naukowców: Barry J. Marshall i J. Robin Warren, za które otrzymali w 2005 roku Nagrodę Nobla. Obecnie diagnostyka i leczenie chorób żołądka i dwunastnicy, a w szczególności wrzodów żołądka, są dużo łatwiejsze i przede wszystkim bardziej skuteczne.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby kobiece

Hemoroidy – jak leczyć i złagodzić pierwsze objawy? Jak pozbyć się hemoroidów?
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, powstają wskutek powiększania się guzków krwawniczych i odpowiadają za występowanie uciążliwych objawów. Hemoroidy dotyczą coraz większej liczby osób, stając się poważnym problemem......

Układ rozrodczy i moczowy

Kamienie nerkowe – jak je zdiagnozować i co zrobić, aby się ich szybko pozbyć?
Kamica nerkowa, nazywana także kamicą moczową, zaliczana jest do najczęściej występujących chorób układu moczowo-płciowego. Polega na tworzeniu się złogów w drogach moczowych ze składników występujących w moczu....

Przeziębienie i grypa

Ranking skutecznych leków przeciwbólowych, które musisz mieć pod ręką, gdy "coś Cię bierze”
Ból to jeden z najczęstszych objawów towarzyszących infekcjom wirusowym, takim jak przeziębienie czy grypa. W takich sytuacjach wybór odpowiedniego środka przeciwbólowego może zadecydować o sz...

Układ rozrodczy i moczowy

Zespół nerczycowy — czym jest? Jak go rozpoznać i leczyć?
Zespół nerczycowy to poważna choroba nerek, która może znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Charakteryzuje się dużą utratą białka przez nerki oraz objawami takimi jak ...

Serce i układ krążenia

Zapalenie wsierdzia — objawy, przyczyny, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia to poważna choroba serca, która dotyka wewnętrznej warstwy serca i zastawek, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba ta, choć stosunkowo rzadka, wymaga szybkiej...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem