Higiena intymna: wkładki higieniczne, podpaski naturalne i ekologiczne - czy ich noszenie jest zdrowe?

Higiena intymna: wkładki higieniczne, podpaski naturalne i ekologiczne - czy ich noszenie jest zdrowe? - zdjęcie

Kiedy nosić wkładki higieniczne? Temat menstruacji i używania produktów higieny intymnej raczej nie jest poruszany publicznie: nadal jest uznawany za kwestię wstydliwą, którą powinno się omawiać jedynie w gabinecie ginekologicznym. Jest to błąd, ponieważ przez niewiedzę wiele kobiet szkodzi swojemu zdrowiu nieświadomie, decydując się na produkty wątpliwej jakości. Z tego powodu w niniejszym artykule przedstawiamy fakty dotyczące wkładek higienicznych i innych artykułów higieny intymnej.

Zdrowie okolic intymnych jest niemniej ważne niż innych części ciała, dlatego warto dowiedzieć się więcej o ich prawidłowej higienie. Jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz także artykuł: Kto powinien wykonać zalecenia do badania cytologicznego?'

Czy noszenie wkładek higienicznych jest zdrowe? Rekomendacje ginekologów

Dopiero od niedawna zadaje się pytanie, czy wkładki higieniczne szkodzą naszemu zdrowiu. Gdy szczegółowo przyjrzymy się składowi typowych wkładek higienicznych, możemy stwierdzić, że produkty te przynoszą nam więcej szkody niż pożytku. Przeciętne wkładki higieniczne, jakie zazwyczaj widujemy w sklepach, są wykonane z bawełny, która najprawdopodobniej nie jest bawełną ekologiczną. Do jej produkcji używa się między innymi herbicydów i pestycydów. Wkładki wybiela się chlorem oraz dioksynami, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Warto też się zastanowić nad tym, co sprawia, że wkładki higieniczne wchłaniają płyny i zapachy. Odpowiedzialne za ten proces są pochłaniacze wilgoci i celulozowe folie, które również obfitują w różnorodny skład chemiczny. Dodajmy do tego różne substancje zapachowe, którymi producenci ochoczo nasączają produkty higieny intymnej, i mamy gotowy przepis na infekcję pochwy.

Wkładki higieniczne a zdrowie kobiety: kiedy wkładka może chronić przed infekcjami?

Oczywiście istnieją też specjalne wkładki higieniczne antybakteryjne, które mają pomóc w zapobieganiu infekcjom intymnym. Jednak przy nawracających się grzybicach lub innych schorzeniach nie należy polegać wyłącznie na wkładkach i zalecana jest wtedy konsultacja z lekarzem.

Wkładki mogą też ulżyć osobom borykającym się z nietrzymaniem moczu. Skład moczu wpływa drażniąco na stan skóry, w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do zapalenia. Dlatego w takim przypadku kluczowe jest używanie wkładek higienicznych lub urologicznych. Również w przypadku nietrzymania moczu zalecany jest kontakt z lekarzem, który ustali przyczynę tej dolegliwości i pomoże ją wyeliminować, więc noszenie wkładek przez cały czas nie jest rozwiązaniem.

Wkładki higieniczne: wybieraj produkty naturalne i noś tylko wtedy, kiedy są niezbędne

Na szczęście istnieje alternatywa dla wątpliwych wkładek higienicznych, które przyczyniają się do częstych infekcji intymnych. Od niedawna w sklepach online, a także drogeriach można zaopatrzyć się w podpaski i wkładki produkowane z bawełny organicznej pochodzącej z ekologicznych i certyfikowanych upraw. Tego rodzaju bawełna jest pozbawiona nawozów, takich jak pestycydy czy herbicydy. Do wybielenia stosuje się wówczas wodę utlenioną zamiast chloru. Podczas ich produkcji rezygnuje się też z substancji zapachowych i barwników, które często powodują reakcje alergiczne. Zamiast celulozy dodaje się biofolię ze skrobi kukurydzianej, co przyczynia się do redukcji odparzeń i infekcji pochwy. Do niemal niekończącej się listy zalet można dodać fakt, że produkty higieny intymnej wykonane z bawełny organicznej są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska. Jedyną ich ujmą może być cena, która znacznie się różni od kosztów zwykłych podpasek czy wkładek. Należy jednak być świadomym, że cena rośnie wraz z jakością, a na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.

Poza tym nieprzerwane noszenie wkładek nie jest zalecane, nawet w przypadku ekologicznych produktów. Skóra w okolicach intymnych musi oddychać i mieć przestrzeń, a nieustanne noszenie wkładek jej to uniemożliwia. Rezygnacja z wkładki i bielizny, chociażby na noc, zmniejsza populacje bakterii i grzybów, które przecież uwielbiają wilgotne środowisko. Z tych powodów zalecane jest noszenie wkładek higienicznych tylko wtedy, gdy naprawdę jest to konieczne.

Podpaski, kubeczki czy majtki menstruacyjne - jak wybrać produkt, który spełni Twoje oczekiwania?

Podpaski i wkładki nie są jedynymi produktami higieny intymnej, jakich można używać podczas okresu.

Jednym z najnowszych wynalazków, który jest coraz bardziej upowszechniany i doceniany, jest kubeczek menstruacyjny. Środek ten okazuje się skuteczny szczególnie dla kobiet, które zmagają się z intensywnym krwawieniem, są więc w takim przypadku świetną alternatywą dla podpasek. Kubeczek ma kształt kapturka lub dzwonka, który jest wykonany z medycznego silikonu. Na rosnącą popularność kubeczków menstruacyjnych wpływają również kwestie ekonomiczne i ekologiczne: ponieważ produkt jest wielokrotnego użytku, przyczynia się do zaoszczędzenia dużych ilości pieniędzy, które w innym przypadku trzeba by było wydać na tampony lub podpaski jednokrotnego użytku. Redukcja użytkowania jednorazowych produktów jak wspomniane już podpaski przyczyniają się do ograniczenia produkcji odpadów, co ma oczywiście pozytywny wpływ na naszą planetę.

Kobiety nieprzekonane do kubeczków mogą też zdecydować się na majtki menstruacyjne. Z wyglądu przypominają zwykłe majtki, ale są wyposażone w warstwy odprowadzające wilgoć, których wydajność odpowiada nawet czterem tamponom. Krew przechodzi przez materiał i jest wsiąkana we wkładkę umieszczoną w majtkach, a specjalna warstwa ochronna blokuje jej dalszy przepływ.

Jak prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych? Jakie produkty wybierać?

Jest jedna, uniwersalna rada dotycząca różnych produktów higieny intymnejunikajmy artykułów perfumowanych, nawet jeśli chodzi o papier toaletowy. Sięgajmy po produkty naturalne, które nie są naszpikowane substancjami chemicznymi.

W utrzymaniu prawidłowej higieny okolic intymnych pomocne są płyny. Należy jednak unikać tych ładnie pachnących i barwnych, z powodów już wyżej wspomnianych. Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien mieć w swoim składzie kwas mlekowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie właściwego pH; wyciągi z ziół (rumianek, szałwia, babka lancetowata) oraz inulinę, która wspomaga rozwój naturalnej flory bakteryjnej.

5 skutecznych sposobów na zapobieganie infekcjom intymnym

Stosowanie się do następujących 5 metod utrzymywania higieny okolic intymnych z pewnością okaże się skuteczne w zapobieganiu infekcji intymnych:

  • myj się regularnie, używając płynów do higieny intymnej, ale też nie za często. Częstsze mycie niż dwa razy dziennie powoduje niszczenie naturalnej flory bakteryjnej, która nas chroni przed zapaleniami i zakażeniami. Wyjątkiem są oczywiście dni menstruacyjne;
  • podczas mycia sfer intymnych użyj dłoni i unikaj myjek, które są siedliskiem patogenów;
  • pozwól skórze pooddychać, na noc zrezygnuj z bielizny, a wkładek używaj tylko w razie konieczności;
  • używaj artykułów higieny intymnej wykonanej z naturalnych, organicznych produktów;
  • bielizna noszona na co dzień powinna być luźna i wykonana z "oddychającej" bawełny. Obcisłe majtki czy stringi nie są najlepszym wyborem.

Wprowadzenie tych sposobów w życie bez wątpienia zniweluje częste infekcje intymne.

Gdzie kupić ekologiczne podpaski i naturalne wkładki higieniczne?

Ekologiczne wkładki higieniczne i podpaski można kupić w sklepach internetowych, ale coraz częściej można też je spotkać w niektórych drogeriach. Jednak ze względu na ograniczony wybór produktów ekologicznych w sklepach stacjonarnych, obecnie zaleca się zakup w sklepach online, w których asortyment jest znacznie poszerzony, również o wszelkiego rodzaju artykuły higieniczne.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem