
Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się:
- dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane są w Polsce
- jakie profilaktyczne badania serca warto wykonywać
- jak przygotować się do badania holterem EKG
- na czym polega takie badanie i jak długo trwa
- czym różni się EKG od badania holterem
- co może wykazać holter EKG.
Holter EKG - co to jest?
Holter EKG to urządzenie, które służy do monitorowania aktywności elektrycznej serca przez dłuższy czas, zazwyczaj 24 godziny, a w niektórych przypadkach nawet do kilku dni. Jest to niewielkie urządzenie, które nosi się na ciele, przyklejając elektrody do skóry w okolicach klatki piersiowej. Holter EKG rejestruje rytm serca podczas codziennych czynności, co pozwala lekarzowi na dokładniejszą analizę pracy serca w naturalnych warunkach, w tym wykrycie zaburzeń rytmu serca, które mogą być trudne do uchwycenia podczas standardowego EKG wykonywanego w gabinecie lekarskim. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pomaga w diagnozowaniu wielu schorzeń kardiologicznych.
Holter EKG: jak przygotować się do badania? Przygotowanie nie jest wymagające
Lekarz zalecił ci holter ciśnieniowy. Jak się ubrać do tego badania oraz czy konieczne jest odstawienie leków, które regularnie zażywasz - to pewnie jedne z wielu wątpliwości, które masz.
Do badania holterem EKG nie ma potrzeby specjalnie się przygotowywać. Co prawda lekarze zalecają, aby nie stosować tego dnia szczególnie tłustych balsamów lub oliwek, które mogą wpłynąć na przyczepność elektrod. W przypadku panów mających szczególnie owłosiony tors, wskazane jest ogolenie klatki piersiowej. Jednak jeśli chodzi o regularnie stosowane leki, w tym leki bez recepty, to nie ma wskazań do ich odstawienia. Przy badaniu holterem EKG nie zażywa się żadnych dodatkowych środków farmaceutycznych czy leków.
Na czas badania wygodniej będzie założyć luźniejsze ubrania, które nie krępują ruchów. Jeśli tego dnia mamy pełnić swoje standardowe obowiązki, luźna bluza czy sweter pozwolą ukryć aparat i uniknąć pytań od postronnych osób.
Jedynie pacjenci z wszczepionym rozrusznikiem serca zobowiązani są dostarczyć przed badaniem paszport swojego rozrusznika wraz z jego obecnymi parametrami.
Badanie holtera - czego nie wolno robić?
Badanie Holtera EKG to wygodna i nieinwazyjna metoda monitorowania pracy serca, jednak aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki, istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać. Ważne jest, aby pacjent znał odpowiedzi na pytanie, czego nie wolno robić podczas noszenia urządzenia, ponieważ nieprzestrzeganie tych zaleceń może wpłynąć na dokładność zapisu. Czego nie wolno robić podczas badania Holtera, to m.in.:
- Unikać kąpieli i kontaktu z wodą, ponieważ urządzenie nie jest wodoodporne
- Nie używać urządzeń elektronicznych emitujących silne pole magnetyczne, takich jak mikrofale, kuchenki indukcyjne czy telefon komórkowy trzymany zbyt blisko Holtera
- Unikać intensywnego wysiłku fizycznego, który może wpłynąć na zapis EKG
- Nie zakładać ubrań, które mogą spowodować oderwanie elektrod, np. zbyt ciasnych
- Unikać nadmiernego pocenia się, ponieważ może to wpłynąć na jakość zapisu
Dzięki przestrzeganiu tych zasad, wyniki badania Holtera będą bardziej precyzyjne, co pozwoli lekarzowi na dokładniejszą diagnozę stanu zdrowia serca.
Holter ekg a telefon komórkowy
Podczas noszenia urządzenia Holter EKG ważne jest unikanie bliskiego kontaktu z telefonem komórkowym, ponieważ może on zakłócać zapis aktywności elektrycznej serca. Telefony komórkowe emitują pole elektromagnetyczne, które w niektórych przypadkach może wpłynąć na jakość rejestrowanych danych przez Holter. Choć nowoczesne urządzenia są zazwyczaj dobrze ekranowane, dla zapewnienia dokładności wyników zaleca się, aby telefon był trzymany z dala od elektrod, szczególnie w czasie noszenia urządzenia. Warto również unikać korzystania z telefonu w pobliżu Holtera, zwłaszcza w trakcie rozmów telefonicznych czy korzystania z internetu.
EKG a badanie Holtera – na czym polega różnica?
Tradycyjne badanie EKG trwa kilka minut i odbywa się w pozycji leżącej. Przez to rzadko kiedy jest wykazać nieprawidłowości występujące na co dzień, w czasie zwyczajnej aktywności. Przez to, że badanie holterem EKG odbywa się całą dobę (lub dłużej), możliwe jest zarejestrowane pełnego obrazu pracy serca w "naturalnych warunkach": w czasie spoczynku, aktywności, pracy, sportu, spożywania posiłków etc.
Badanie Holtera EKG jest nieinwazyjne, a jego wygląd jest stosunkowo prosty i nieinwazyjny. Po rozpoczęciu badania pacjent nosi urządzenie, które jest małym, przenośnym aparatem, zwykle wielkości pudełka od zapałek. Podłączony jest do niego zestaw elektrod, które przyklejane są na skórze w okolicach klatki piersiowej. Urządzenie rejestruje aktywność elektryczną serca przez cały czas trwania badania, a pacjent może kontynuować swoje codzienne czynności, z wyjątkiem kilku ograniczeń, o których informuje lekarz.
Holter ekg - jak wygląda?
Jak wygląda proces przygotowania do badania Holtera? Oto kilka kluczowych etapów:
- Lekarz lub pielęgniarka przykleja elektrody na skórze pacjenta, które są podłączone do urządzenia rejestrującego.
- Sam aparat Holtera jest mały, zazwyczaj montowany na pasku lub w torbie, którą pacjent nosi na biodrze lub na ramieniu.
- Kabel łączący elektrody z aparatem nie jest zbyt długi, więc pacjent może swobodnie poruszać się w trakcie badania.
- Całość urządzenia nie jest widoczna pod ubraniem, co sprawia, że badanie jest dyskretne i pacjent może normalnie funkcjonować przez całą dobę.
Co może wykazać Holter EKG, czyli interpretacja wyników
Holter EKG rejestruje pracę serca przez całą dobę. Dzięki temu pozwala wykryć zaburzenia, które trudno jest uchwycić na elektrokardiogramie czy w czasie echa serca. Prawidłowy wynik Holtera oznacza, że w czasie badania nie zarejestrowano żadnych niepokojących objawów w pracy serca - arytmii, zbyt powolnego lub spowolnionego tętna, nieregularnych skurczów.
Interpretacja wyników zawsze przeprowadzana jest przez lekarza kardiologa, który zestawia dane pozyskane z urządzenia z notatkami pacjenta oraz innymi przeprowadzonymi badaniami. Dalsze postępowanie jest uzależnione od otrzymanych wyników.
Holter EKG - pytania i odpowiedzi
Co pokaże holter EKG?
Holter EKG może wykazać nieprawidłowości w pracy serca: arytmię, zbyt wolne lub zbyt częste skurcze, niedokrwienie mięśnia sercowego i wiele innych.
Co oznaczają epizody ST w holterze?
Epizody obniżenia ST mogą świadczyć o występowaniu niedokrwienia mięśnia sercowego. Aby jednak stwierdzić, co jest faktycznie powodem pojawienia się takiego zapisu, konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki i konsultacja z kardiologiem.
Co to są artefakty w holterze?
Najczęściej określenie "liczne artefakty" jest techniczną nazwą na nieodpowiednio zarejestrowane badanie. Niekiedy jest to wina nieodpowiednio rozmieszczonych elektrod lub samodzielnego manipulowania urządzeniem przez pacjenta. W takich przypadkach najczęściej zaleca się wykonanie badania holterem EKG jeszcze raz.
Czy holter ekg wydaje dźwięki?
W trakcie badania Holterem EKG pacjent może zastanawiać się, czy Holter EKG wydaje dźwięki. Zazwyczaj urządzenie to nie emituje żadnych dźwięków, gdyż jego działanie polega na cichym rejestrowaniu aktywności elektrycznej serca. W nielicznych przypadkach, jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości w zapisie, Holter może wydawać subtelne dźwięki, informując pacjenta o konieczności interwencji, np. o problemach z elektrodami. Dźwięki te są jednak sporadyczne i zazwyczaj nie przeszkadzają w codziennych czynnościach, które pacjent wykonuje podczas noszenia urządzenia.
Źródła:
- M. Trusz-Gluza, W. Leśniak, Zaburzenia automatyzmu i przewodzenia, [w:] Interna Szczeklika. Kompendium medycyny praktycznej 2017-2018, pod red. A. Szczeklika, P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
- M. Kurpesa, Przydatność monitorowania EKG metodą Holtera do oceny ryzyka pacjentów z chorobami układu krążenia, „Choroby Serca i Naczyń” 2(3) 2005.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.