Promieniowanie słoneczne ma zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ na organizm człowieka. Niezbędne jest do syntezy witaminy D3, poprawia nastrój i pomaga walczyć ze stanami depresyjnymi. Jednak długotrwałe wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych ma więcej negatywnych konsekwencji. Promieniowanie UV bowiem powoduje fotostarzenie skóry, skutkuje oparzeniami, przebarwieniami skórnymi, a nawet nowotworami. Dlatego też, konieczna jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego specjalnymi kosmetykami. Jak zatem działają balsamy do opalania? Jaki krem z filtrem wybrać żeby się opalić?
Co oznacza skrót SPF?
Skrót SPF (Sun Protection Factor) określa wartość liczbową filtra przeciwsłonecznego, stanowiącego zdolność ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Wartość faktora mówi o tym, ile razy dłużej skóra ciała i twarzy może być wystawiona na działanie słońca bez oparzeń skóry. Bez filtrów przeciwsłonecznych do poparzenia słonecznego dochodzi po upływie około 20 minut, natomiast w sytuacji zastosowania kremu lub balsamu z filtrem UV czas ten jest zwielokrotniony, w zależności od użytego faktora SPF. Zgodnie z tą zasadą, krem z filtrem SPF 15 wydłuża czas bezpiecznej ekspozycji na słońce piętnaście razy, kosmetyk o faktorze SPF 30 – trzydzieści razy, zaś SPF 50 – pięćdziesiąt razy. Warto jednak podkreślić, że aby kremy i balsamy spełniały swoją funkcję ochronną podczas opalania, należy zaaplikować na twarz i ciało odpowiednią ilość kosmetyku. Zalecana ilość nakładanego kosmetyku wynosi 2 mg/1 cm². Dodatkowo, należy systematycznie nanosić kosmetyk co 2-3 godziny. Jest to konieczne w celu zapewnienia skórze odpowiedniej ochrony, gdyż pod wpływem kąpieli czy wysiłku fizycznego filtry fizyczne ulegają ścieraniu, zaś chemiczne utleniają się.
Co ważne, SPF określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Oznacza to, że nawet wysoki filtr przeciwsłoneczny może nie osłaniać przed promieniowaniem UVA. Dlatego też, warto wybierać kosmetyki, które poza wskaźnikiem SPF mają również oznaczenie PPD lub IPD, które stanowi o ochronie przed promieniowaniem UVA.
Jaki faktor przeciwsłoneczny wybrać do opalania– SPF 30, 50 czy 50+?
Wybór odpowiedniego filtra przeciwsłonecznego do opalania powinien być podyktowany fototypem skóry. Oznacza to, że osoby z jasną karnacją powinny używać kosmetyków z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, minimum SPF 30. Osoby zaś o ciemnej karnacji mogą stosować kremy i balsamy o niższej ochronie, gdyż ich skóra zawiera więcej naturalnego pigmentu – melaniny, która chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Co ważne, skóra na twarzy jest szczególnie wrażliwa i delikatna dlatego też, wymaga specjalnej ochrony najwyższymi filtrami SPF 50, a nawet 50+ (które niekiedy określane są jako faktor 100).
Jak działa krem do opalania z filtrem przeciwsłonecznym?
Kremy z faktorem UV zapewniają ochronę przeciwsłoneczną dzięki zastosowanym w nich specjalnym filtrom fizycznym i/lub chemicznym. W zależności od rodzaju zastosowanego filtra mają inne działanie. Filtry chemiczne pochłaniają promienie UV, zamieniając je w nieszkodliwe dla ciała ciepło. Filtry fizyczne, określane również jako mineralne, dzięki zawartym w nich dwutlenku tytanu i tlenku cynku, tworzą na skórze niewidoczny film ochronny, który odbija i rozprasza promienie. Co ważne, kremy z filtrem mineralnym uważane są za zdrowsze i bezpieczniejsze dla skóry, gdyż nie wchodzą z nią w reakcje, dlatego nie wywołują podrażnień i reakcji alergicznych.
Czy stosując kremy i balsamy z filtrem UV można się opalić?
Faktory od wartości SPF 30 określane są mianem blokerów słonecznych. Nie oznacza to jednak, że ich zaaplikowanie całkowicie blokuje docierające do skóry promieniowanie, na które ciało narażone jest podczas opalania. Stosowanie nawet najwyższych filtrów SPF 50 gwarantuje powstanie opalenizny, ale co ważne, bez oparzeń słonecznych. Dlatego też, eksponując ciało na słońce zawsze należy używać kremów i balsamów o możliwie najwyższym faktorze i w miarę brązowienia skóry, stosować kosmetyki o niższych wartościach SPF.
Istotne jest również miejsce, w którym zażywane są kąpiele słoneczne. W sytuacji, kiedy wystawiamy ciało na działanie promieni słonecznych nad polskim morzem, skóra jest mniej narażona na zagrożenie poparzeniem, aniżeli w kurorcie np. w Chorwacji. Zasada jest zatem taka, że im bliżej równika, tym promienie słoneczne mają silniejsze działanie i konieczne jest stosowanie kosmetyków do opalania z wyższymi filtrami przeciwsłonecznymi.
Kremy i balsamy z filtrem UV do opalania stanowią skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednak aby chronić skórę należy stosować się do bezpiecznych zasad opalania. W miarę możliwości należy unikać słońca między godziną 11 a 16, pamiętać o okryciu głowy oraz właściwie stosować kosmetyki. Kremy przeciwsłoneczne należy aplikować na skórę twarzy i ciała na około 20-30 minut przed planowanym wyjściem na słońce. Co ważne, nawet w przypadku wodoodpornych balsamów należy ponawiać aplikację co 2-3 godziny.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.