Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, który jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Umożliwia nie tylko utrzymanie stałej temperatury ciała, ale również oczyszcza z toksyn i zabezpiecza przed rozmnażaniem się bakterii. W normalnych, komfortowych warunkach ilość wydzielanego potu jest niewielka. Pod wpływem stresowych sytuacji, intensywnych treningów czy emocji gruczoły potowe uaktywniają się, efektem czego jest zwiększona potliwość. Należy podkreślić, że jest to zjawisko normalne. Jednak w sytuacji kiedy, nadmierne pocenie się nie jest wynikiem działania czynników zewnętrznych, mamy do czynienia z nadpotliwością pach. Zjawisko to określane jest jako hiperhydroza. Jak zatem zapobiec nadmiernemu poceniu pod pachami? Jak się nie pocić? Który preparat jest najlepszy?
Właściwości preparatów na nadpotliwość pach
Blokery potu to jedne z najpowszechniejszych preparatów przeciw poceniu. Większość z nich zawiera składnik w postaci soli glinu (aluminium), który poprzez zamykanie ujść gruczołów potowych, skutecznie hamuje wydzielanie potu. Preparaty na nadmierną potliwość pod pachami, antyperspiranty lub dezodoranty, często zawierają również związki srebra. Zapobiegają one rozwojowi bakterii, dzięki czemu powstrzymują pojawianie się brzydkiego, nieprzyjemnego zapachu.
Skuteczny środek na pocenie się pod pachami
Skuteczny środek na pocenie się to taki, który leczy nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczynę problemu. Dlatego też, konieczne jest ustalenie podłoża nadmiernego pocenia pod pachami. W sytuacji, kiedy mocne pocenie się występuje w sytuacjach stresowych, skutecznym środkiem mogą okazać się łagodne preparaty uspokajające, np. ziołowe tabletki przeciw poceniu. Jeśli jednak okażą się zbyt słabe, należy udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki na nadmierną potliwość. W przypadku zaś ogólnej wzmożonej potliwości pod pachami, dużą skutecznością charakteryzują się blokery potu. Środki te dostępne są bez recepty i występują w różnych formach: sprayu, kremu, żelu, płynu lub w kulce, dzięki czemu można dobrać kosmetyk do indywidualnych preferencji.
Kiedy preparaty na nadmierną potliwość nie pomagają?
Preparaty na nadmierną potliwość pach i całego ciała charakteryzują się wysoką skutecznością. Jeśli jednak pomimo stosowania blokerów potu, nadal utrzymuje się mocne pocenie się, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Nadmierną potliwość można bowiem leczyć poprzez wstrzyknięcie toksyny botulinowej (botoksu), która blokuje przekazywanie sygnału pomiędzy nerwem a gruczołem potowym, skutecznie usuwając problem. Alternatywą jest laserowe usuwanie gruczołów potowych. Zabieg ten przynosi zadowalające efekty, gdyż na trwałe usuwa problem i można go wykonać na określonej części ciała, w tym pach.
Warto jednak zaznaczyć, że nadmierne pocenie się może mieć charakter wtórny. Oznacza to, że związane jest z innymi dolegliwościami. Dlatego też, nadpotliwość nie tylko pod pachami, ale również całego ciała może świadczyć o chorobie i być jej objawem. Najczęściej ma związek z grypą, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, a nawet nowotworami układu limfatycznego.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.