Ciśnienie tętnicze określa siłę, z jaką nasze serce pompuje krew, poprzez naczynia krwionośne, do wszystkich komórek ciała. Stres, niezdrowa dieta oraz brak ruchu mogą powodować jego wahania. Nie ma powodu do niepokoju, jeśli mają one charakter chwilowy, ale gdy przechodzą w stan przewlekły konieczna jest wizyta u lekarza.
Zaburzenia ciśnienia tętniczego
Obecnie szacuje się, że aż 60% dorosłych Polaków ma problemy z ciśnieniem. Dotychczas nadciśnienie tętnicze i hipotonia (niedociśnienie) dotykały głównie osób po czterdziestym roku życia. Dziś 5% zachorowań stwierdza się u pacjentów jeszcze przed trzydziestymi urodzinami. Nie ma, na co czekać! Czas na profilaktyczne badanie.
- Nadciśnienie tętnicze - Do typowych objawów nadciśnienia tętniczego należą bóle głowy, uczucie osłabienia, bladość lub zaczerwienienie twarzy, zaburzenia widzenia i szum w uszach. U 90% chorych nadciśnienie ma charakter pierwotny (samoistny) bez wyraźnej przyczyny somatycznej. W pozostałych przypadkach - nadciśnienie tętnicze może być wynikiem nadmiernego wysiłku fizycznego, napięcia psychicznego lub chorób nerek, gruczołów dokrewnych czy mózgu.
- Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia) - Niedociśnienie objawia się ciągłym zmęczeniem, kołataniem serca, problemami z koncentracją, zimnymi stopami i dłońmi, szumem w uszach, bladą twarzą, mroczkami przed oczami, a nawet nudnościami. Hipotonia może mieć charakter pierwotny (samoistny) lub wtórny. W drugim przypadku najczęściej jest wynikiem schorzeń układu krążenia, niedoczynności tarczycy, choroby Parkinsona, odwodnienia lub skutkiem ubocznym przyjmowania leków.
Pomiar ciśnienia tętniczego
Badanie ciśnienia krwi pozwala oszacować ciśnienie wywierane przez serce w trakcie skurczu transportującego krew do obiegu oraz wartość ciśnienia podczas odpoczynku serca pomiędzy uderzeniami.
- Ciśnienie optymalne to wartości <120/80 mmHg
- Ciśnienie prawidłowe to wartości 120-129/80-84 mmHg
- Ciśnienie wysokie prawidłowe to wartości 130-139/85-89 mmHg
- Nadciśnienie I stopnia (łagodne) to wartości 140-159/9-99 mmHg
- Nadciśnienie II stopnia (umiarkowane) to wartości 160-179/10-109 mmHg
- Nadciśnienie III stopnia(ciężkie) to wartości 180/110 mmHg
Pierwszym krokiem w diagnostyce problemów z ciśnieniem jest jego pomiar. Obecnie popularne są elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia, dzięki którym każdy jest w stanie kontrolować ciśnienie, w warunkach domowych. Nowoczesne ciśnieniomierze są niezwykle proste obsłudze, działają automatycznie mają wbudowany mikrofon, który na podstawie odgłosu płynącej w naczyniach krwi wyznacza wartość ciśnienia. Zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie ciśnienie może być groźne dla organizmu. Dlatego tak istotne jest regularne badanie, które pozwoli na wyłapanie problemu zanim w organizmie zajdą poważne zmiany chorobowe.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.