Jak pielęgnować twarz w okresie jesienno-zimowym?

twarz w okresie jesienno-zimowym - zdjęcie

Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się dużą zmiennością temperatur, przeszywającym wiatrem, mrozem i innymi niedogodnościami. Również sezon grzewczy niestety nie jest łaskawy dla cery. Przesuszenia, naruszenie bariery hydrolipidowej, widoczne, popękane naczynka krwionośne czy egzema to tylko część przykrych następstw niekorzystnych warunków atmosferycznych, które są widoczne na naszej skórze. Jak pielęgnować twarz w okresie jesienno-zimowym? Czy można przynieść jej ukojenie podczas zimnych miesięcy?

Kluczowe wnioski z artykułu

  • Duży spadek temperatury, suche powietrze, silny wiatr oraz sezon grzewczy mogą wpływać na skórę twarzy bardzo niekorzystnie. Cierpi na tym przede wszystkim bariera hydrolipidowa, która odpowiada za ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. zakażeniami grzybicznymi, wirusowymi i bakteryjnymi.
  • Sucha skóra zimą może swędzieć i boleć. Często widoczne są na niej popękane naczynka krwionośne i zbyt wczesne objawy starzenia. Aby temu zapobiec, warto odpowiednio pielęgnować cerę, a przede wszystkim używać preparatów bogatych w witaminy A, E, C, B3, B5, a także inne składniki, na przykład alantoinę, pantenol, ceramidy, oleje czy ekstrakty roślinne.
  • Warto korzystać z kremów z filtrem UV przez cały rok, ponieważ nawet zimą promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa na skórę. Osoby borykające się z cerą problematyczną, naczynkową czy bardzo wrażliwą, powinny zwracać uwagę na dermokosmetyki o bogatym, ale łagodnym dla cery składzie.
  • Kilkuetapowa pielęgnacja, składająca się z odpowiedniego oczyszczenia skóry, a także serum bądź maski oraz silnie odżywczego kremu, przynosi bardzo dobre rezultaty.

Jak pielęgnować twarz jesienią? Przygotowanie skóry na zmiany pogody

Nadejście jesieni to świetny moment na przygotowanie skóry na nadchodzące mrozy i jednocześnie jej regenerację po lecie. Upał, promienie słońca czy basenowa woda z chlorem to tylko część czynników, które podczas wakacji mogą znacząco popsuć kondycję skóry. Nie każdy pamięta o ochronie przeciwsłonecznej i regularnym odżywianiu cery, dlatego koniec lata powinien oznaczać zmianę pielęgnacji.

Koniec upałów i mniejsze promieniowanie UV sprzyjają kuracjom złuszczającym. Pozbycie się martwego naskórka jest niezbędne do głębokiego nawilżenia i regeneracji skóry. Bardzo dobrym wyborem będą peelingi enzymatyczne, które oczyszczają pory i minimalizują ilość zaskórników, a także peelingi kwasowe, które w zależności od rodzaju substancji czynnej redukują widoczność przebarwień, działają przeciwzapalnie lub regulują pracę gruczołów łojowych.

Oprócz odpowiedniego oczyszczania warto zająć się też intensywną regeneracją cery. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy na jesień powinny bazować na składnikach odżywczych i łagodzących, na przykład witaminach A, E, C, ceramidach, niacynamidzie, kwasie hialuronowym, alantoinie, pantenolu itp. Dobra pielęgnacja twarzy jesieniąprzebiega kilku etapowo i skupia się na wzmocnieniu bariery hydrolipidowej. Dbanie o skórę zimą jest dużo łatwiejsze po takich jesiennych przygotowaniach.

Dlaczego nawilżanie skóry jesienią i zimą jest tak ważne?

Kiedy temperatura spada, w skórze zmniejsza się ilość wydzielanego sebum i traci ona nawet dwukrotnie więcej wody niż wiosną i latem. Przesuszenie może prowadzić do bolesnych uszkodzeń mechanicznych, a także uszkodzenia bariery hydrolipidowej, która chroni przed wpływem negatywnych czynników zewnętrznych. Drobne ranki i mikropęknięcia skóry mogą być wstępem do rozwoju infekcji, swędzenia, bólu. Cera stanie się zauważalnie sucha, wrażliwa, naczynka krwionośne uwidocznią się.

Bariera hydrolipidowa skóry opóźnia proces starzenia i bierze udział w transporcie składników aktywnych w głąb skóry. Jej zniszczenie zmienia pH, przez co łatwiej o rozwój grzybicy, infekcji bakteryjnych i wirusowych. Przesuszona twarz staje się nadwrażliwa na dotyk, pocieranie, alergeny, a nawet kontakt z wodą. A zatem warto wiedzieć, jak zapobiegać przesuszeniu skóry i jak dbać o skórę zimą.

Sucha skóra zimą – jak zapobiegać przesuszeniu i złuszczaniu naskórka?

Podczas zimy, szczególnie mroźnej, kiedy skóra jest szczególnie podatna na uszkodzenia, lepiej unikać silnie złuszczających zabiegów i preparatów. W tym czasie staramy się odpowiednio nawilżać i natłuszczać cerę, tak aby chronić ją przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Sucha skóra zimą to zmora wielu osób. Ochrona skóry przed zimnem jest kluczowym elementem pielęgnacji, dlatego należy dostarczać jej wszelkich składników odżywczych, które biorą udział w procesach regeneracji. Kosmetyki do nawilżenia skóry rekomendowane zimą zwykle mają w składzie substancje takie jak masło shea, lanolina, mocznik, ekstrakt z nasion lnu, wazelina, kwas linolowy, propolis, gliceryna czy olejek jojoba. Mają one na celu przyspieszać procesy odbudowy, przywrócić elastyczność skóry i ją odżywić.

Warto wiedzieć, że zanieczyszczona cera będzie miała problem z przyswojeniem substancji aktywnych, a one nie będą mogły wniknąć w jej głąb ze względu na resztki makijażu, silikon, parabeny i inne cząsteczki, które osiadają w porach skóry. Dlatego codzienne dokładne oczyszczanie twarzy to żelazny punkt pielęgnacjiKosmetyki do demakijażu nie powinny być agresywne dla cery – mają jedynie delikatnie usuwać pozostałości po użytych produktach, sebum i zanieczyszczeniach na twarzy. Nawilżanie skóry zimą będzie dużo efektywniejsze po jej wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu.

Jak dbać o skórę twarzy w okresie grzewczym?

Sezon grzewczy jest niezwykle trudny dla skóry. Suche i ciepłe powietrze w mieszkaniu, pracy czy szkole to jeden z czynników, który wpływa na pogorszenie się stanu cery podczas okresu jesienno-zimowego. Oprócz tradycyjnej pielęgnacji warto sięgnąć wówczas po kosmetyki łagodzące podrażnienia, na przykład dla skóry atopowej. Ochrona przed suchym i ciepłym powietrzem jest tak samo ważna jak przed mrozem. W tym przypadku na naszą niekorzyść wpływają właśnie ciągłe zmiany temperatur i wilgotności powietrza.

Pielęgnacja skóry twarzy w zimie nie musi być skomplikowana. Warto pamiętać o kilku prostych krokach:

  • Podstawą zadbanej i zdrowej cery jest prawidłowo wykonany demakijaż i oczyszczenie twarzy.
  • Kolejny krok to serum, maseczka bądź preparaty punktowe, które wykazują silne i kierunkowe działanie, na przykład punktowy żel na wypryski w połączeniu z serum z niacynamidem na całą twarz albo serum z kofeiną pod oczy i maseczka nawilżająca w płachcie.
  • Krok trzeci to regeneracja skóry. Zimą warto postawić na krem na zimę do twarzy, który ma w składzie wspomniane już substancje aktywne i odżywcze jak pantenol, witamina A czy lanolina.
  • Ostatni punkt to natłuszczenie ust (często właśnie o nich zapominamy), na przykład za pomocą lanoliny, a także nawilżenie dłoni oraz całego ciała.
  • W okresie grzewczym warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza, który może sprawić, że pielęgnacja skóry w okresie grzewczym będzie łatwiejsza i bardziej efektywna.

Dlaczego zimą nadal warto stosować krem z filtrem? Ochrona skóry przed promieniami UV 365 dni w roku

Kremy z filtrem UV powinny być stosowane na twarz przez cały rok. Promienie słoneczne przenikają w głębsze warstwy skóry, nawet kiedy niebo jest zachmurzone, a na skórze nie czuć ich ciepła. Szczególnie niebezpieczne i zdradliwe jest słońce na górskich szlakach i stokach narciarskich. W tym czasie warto zdecydować się na krem z filtrem na zimę o nieco treściwszej, tłustej formule – to przepis na piękną i zadbaną twarz, bez suchych skórek i przedwczesnych objawów starzenia. Tak naprawdę najlepiej przez cały rok stosować kremy z SPF50, chociaż w okresie zimowym wiele osób decyduje się także na niższą wartość SPF. Ważne, aby pamiętać o ochronie przeciwko promieniowaniu UV i wiedzieć, jak dbać o skórę zimą.

Kosmetyki, które wspierają wrażliwą skórę zimą – jak dobrać pielęgnację do delikatnej cery?

Delikatna i bardzo wrażliwa skóra wymaga specjalnego traktowania. Warto wiedzieć, jak pielęgnować twarz w okresie jesienno-zimowym, szczególnie przy cerze problematycznej. Kosmetyki przeznaczone dla osób z AZS lub egzemą powinny sprawdzić się również w przypadku osób, które borykają się także z innymi dolegliwościami, na przykład alergiami na niektóre składniki kosmetyków bądź cerą naczynkową. Zimowa pielęgnacja skóry wrażliwej powinna bazować na emolientach, olejach roślinnych, alantoinie, lanolinie, witaminie B3 i B5 itp. Dobrze jest unikać kosmetyków o silnych zapachu, ponieważ zwykle mają perfumy (a tym samym alkohol) wysoko w składzie. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na preparaty przeznaczone dla dzieci od pierwszych chwil życia, gdyż najczęściej to one są najłagodniejsze.

Pielęgnacja cery naczyniowej zimą nie musi być trudna. Jej posiadacze powinni zwrócić szczególną uwagę na dermokosmetyki wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych i redukujące zaczerwienienia. Zawsze warto też zasięgnąć porady swojego dermatologa czy kosmetologa, którzy z pewnością podpowiedzą, jak dbać o cerę naczynkową.

Źródła:

  • Agata Grysiak, Czemu skóra staje się sucha zimą?, https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/porady-kosmetyczne/czemu-skora-staje-sie-sucha-zima-2501824 [dostęp 13.10.2024]
  • Aleksandra Wiszniewska, Nagłe zmiany temperatury, czyli jak pielęgnować skórę zimą?, https://biotechnologia.pl/kosmetologia/nagle-zmiany-temperatury-czyli-jak-pielegnowac-skore-zima,22021 [dostęp 13.10.2024]
  • Justyna Bilant-Kaczmarczyk, Sucha skóra jesienią i zimą. Suche dłonie, sucha skóra twarzy: co robić?, https://zdrowerozwiazania.pl/sucha-skora-jesienia-i-zima-suche-dlonie-sucha-skora-twarzy-co-robic/ [dostęp 13.10.2024]
  • Ewa Pierzchała, Pielęgnacja skóry zimą, „Kosmetologia Estetyczna” 2014, vol. 3
  • Zuzanna Pieczurczyk, Zmora dla skóry, czyli pielęgnacja zimą [produkty, zabiegi], https://dermatic.pl/aestheticbusiness/2023/01/03/zmora-dla-skory-czyli-pielegnacja-zima-produkty-zabiegi/ [dostęp 14.10.2024]

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ rozrodczy i moczowy

7 skutecznych metod na opóźnienie wytrysku podczas stosunku
Szybki wytrysk to z reguły koniec miłosnych uniesień, dlatego każdy mężczyzna pragnie przeciągnąć jak najdłużej moment swojego spełnienia. Za optymalną długość stosunku uważa się akt trwający 7-13 minut. Panom najczęściej udaje s...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ rozrodczy i moczowy

Zespół nerczycowy — czym jest? Jak go rozpoznać i leczyć?
Zespół nerczycowy to poważna choroba nerek, która może znacząco obniżyć jakość życia i prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych. Charakteryzuje się dużą utratą białka przez nerki oraz objawami takimi jak ...

Serce i układ krążenia

Zapalenie wsierdzia — objawy, przyczyny, leczenie i możliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia to poważna choroba serca, która dotyka wewnętrznej warstwy serca i zastawek, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Choroba ta, choć stosunkowo rzadka, wymaga szybkiej...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Co brać w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić odporność?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy infekcje wirusowe i bakteryjne stają się szczególnie uciążliwe. Dlatego warto zadbać o wzmocnienie odporności poprzez prawidłowo zbilansowaną dietę...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zakażenie Clostridium difficile – przebieg, leczenie, dieta
Zakażenie bakterią Clostridium difficile to jedno z najczęstszych powikłań po antybiotykoterapii, które może prowadzić do poważnych proble...

Serce i układ krążenia

Jak dbać o organizm przy cukrzycy typu 2? Suplementy i preparaty w walce z insulinoopornością. Berberyna vs metformina – co wybrać?
Cukrzyca i insulinooporność stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że zaburzenia metaboliczne diagnozowane są u co 5. osoby powyżej 65. roku życia....

Informacje dla pacjenta

MCH – podwyższone, obniżone, zakres norm. Co oznacza i czy musisz się obawiać?
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. W ramach morfologii krwi analizowane są różne parametry, które pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta. Jednym z tych parametrów jest MCH, czyli śred...

Układ nerwowy

Jak utrzymać zdrową psychikę w pracy i życiu prywatnym? Rola psychosomatyki w medycznym podejściu do work-life balance
W dzisiejszych czasach pytanie „jak utrzymać zdrową psychikę” zadaje sobie coraz więcej osób. Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy mamy już za sobą wiele lat doświadczeń zawodowych, dbałość o zdrowi...

Dieta i odchudzanie

Dieta norweska – zasady, efekty i przykładowy jadłospis
W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania, wiele osób natrafia na różne diety, które obiecują szybkie i efektywne rezultaty. Jedną z takich diet jest dieta norweska, która zdobywa coraz większą popularność......

Dieta i odchudzanie

Dieta alkaliczna – sposób odżywania, który pomoże Ci odkwasić organizm
Współcześnie, coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Jednym z bardziej popularnych podejść, jest oczywiście dieta alkaliczna, która ma na celu przywrócenie równo...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem