W trakcie przeziębienia, niejeden z nas, zadaje sobie pytanie czy męczy go kaszel mokry czy suchy.Rozróżnienie typu kaszlu jest ogromnie istotne, gdyż oba rodzaje wymagają odmiennego sposobu leczenia. Czy to kaszel uchy, czy mokry, każdy z nich ma inny mechanizm oraz przyczyny powstawania. Więc jak te typy kaszlu rozróżnić i jakie leczenie zastosować?
Co to jest kaszel?
Kaszel jest odruchową reakcją obronną naszych dróg oddechowych przed różnorodnymi czynnikami drażniącymi,które się w nich pojawią. Jest on odpowiedzią na podrażnienia zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej układu oddechowego lub wywołany jest świadomie przez człowieka. W zależności od czynnika podrażnienia, stanu naszych dróg oddechowych oraz zaawansowania infekcji może występować produktywny kaszel mokry bądź duszący kaszel suchy. W rozpoznaniu rodzaju oraz przyczyny kaszlu bardzo duże znaczenie może mieć to, kiedy on się pojawia.
Kaszel mokry – objawy
Kaszel mokry można nazwać naszym sojusznikiem w walce z zakażeniem. Dzięki niemu usuwane są z całych dróg oddechowych wydzielina wraz z martwymi oraz żywymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Kaszel mokry jest głęboki, o bulgoczącym dźwięku. Cechuje go częste odksztuszanie wydzieliny wciągu dnia, która ma gęsty, lepki charakter.Zazwyczaj chory odczuwa jej obecność w okolicy gardła, tchawicy. Ciężko jest ją odkrztusić. Barwa zalegającej wydzieliny może być od przeźroczystej do zielonkawo-żółtej. Przeźroczysta, bezbarwna śluzu świadczy o wirusowym pochodzeniu kaszlu. Natomiast zabarwiona, ropna sugeruje o infekcji bakteryjnej.
Leczenie kaszlu mokrego
Kaszel mokry nie jest tak uciążliwy jak suchy, gdyż chory sam chce odkrztusić zalegającą wydzielinę i nie meczą go uporczywe napady ze strony organizmu. W leczeniu tego typu kaszlu stosowane są medykamenty mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę oraz ułatwiające jej odksztuszanie. Występują one w postaci tabletek oraz syropów i można je nabyć bez recepty w aptece. Najbardziej popularną substancją na mokry kaszel jest sulfogwajakol oraz acetylocyseina. Należy pamiętać jedynie o tym,aby nie stosować ich późnym wieczorem oraz w nocy, gdyż będą one wywoływać odksztuszanie flegmy. Również do rozrzedzenia zalegającego śluzu przyczynia się wzmożone przyjmowanie płynów w trakcie infekcji.
Objawy kaszlu suchego
Kaszel suchy nazywany także jako nieproduktywny, charakteryzuje się tym,że:
· Nie występuje u pacjenta wydzielina
· Przez cały czas chory ma poczucie drażnienia,łaskotania, drapania w okolicy tchawicy
· Na początku u chorego występuje pokasływania,chrząkanie
· Napady kaszlu są bardzo trudne do opanowania
· Ten typ kaszlu doskwiera zarówno w dzień jak i w nocy
· Po upływie 2-3 dni przechodzi samoistnie w kaszel mokry
Suchy kaszel najczęściej pojawia się na początku infekcji, ale może być także objawem alergii bądź astmy.Czasami może być powikłaniem po zastosowaniu niektórych leków. Natomiast uporczywy suchy kaszel, ale o umiarkowanym nasileniu w połączeniu z chrypką może sugerować rozwój chorób nowotworowych dróg oddechowych.
Jak radzić sobie z kaszlem suchym?
W leczeniu kaszlu suchego pomagają nam leki przeciwkaszlowe, które mają na celu zmniejszyć intensywność oraz częstość napadów kaszlu. Niektóre medykamenty zawierają one w swoim składzie nie wielkie ilości kodeiny, która silnie działa przeciwkaszlowo. Leki te dostępne są bez recepty w każdej aptece. W walce z suchym kaszlem bardzo dobrze sprawdzają się także leki ziołowe oparte na ziołach tymianku,prawoślazu, babki lancetowatej. Domowe sposoby radzenia sobie z tym typem kaszlu polegają na nawilżaniu układu oddechowego za pomocą inhalacji, aerozoli oraz nawilżaniu pomieszczenia.
Dla osób, które nie są w stanie rozróżnić jaki typ kaszlu posiadają, w aptekach występują bez recepty również preparaty zarówno na kaszel mokry i suchy. Przykładem jest syrop Stodal, Herbapect. Można je przyjmować zarówno w trakcie dnia jak i w nocy.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.