Łatwo mówić o odchudzaniu i aktywności fizycznej, gdy ma się czas na przygotowywanie posiłków i aktywność sportową. Spędzając osiem godzin dziennie za biurkiem o smukłą sylwetkę znacznie trudniej. Brak dłuższych przerw zmusza nas do przegryzania czegoś na szybko, a siedzący tryb życia i brak ruchu są sprzymierzeńcami otyłości. Co robić? Jak nie dać się nadwadze?
Niedostateczna ilość czasu, nadmiar obowiązków i stresująca praca są częstą wymówką. Spędzając cały dzień w pozycji siedzącej, podjadając kaloryczne przekąski, pijąc słodzone napoje i wypijając kilka filiżanek kawy wpadamy w błędne koło prowadzące wprost do otyłości. Tymczasem, by nie dać się zbędnym kilogramom, wystarczy zmiana nawyków, dobra organizacja i przestrzeganie podstawowych zasad.
- Nie wychodź z domu bez śniadania - Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Od niego wszystko się zaczyna. Po nocnym wypoczynku budzący się do życia organizm potrzebuje paliwa. Pierwszy posiłek należy zjeść najpóźniej 30 minut po przebudzeniu, by organizm miał siłę do działania. Pominięcie najważniejszego posiłku potęguje wilczy głód i sprawia, że przez cały dzień zmagamy się z burczeniem w brzuchu oraz mamy ochotę na rzeczy słodkie i wysokokaloryczne. By zapewnić organizmowi dobry start odpowiednio zbilansuj posiłek. Śniadanie powinno być bogate w błonnik, wapń oraz witaminy i minerały. Może to być owsianka z owocami i orzechami, jajo z ciemnym pieczywem, warzywami i plastrem chudej szynki.
- Zabieraj do pracy swoje jedzenie - Gdy jesteśmy głodni z większą łatwością sięgamy po wysokokaloryczne przekąski i nie kontrolujemy ilości zjadanego pokarmu. Głód sprzyja także kupowaniu w fast foodach. By uniknąć niezdrowych pokus zabieraj do pracy swoje jedzenie. W większość biur wyposażonych jest w kuchenkę mikrofalową więc z podgrzaniem zupy czy makaronu nie powinno być problemu.
- Zapomnij o słodkich przekąskach oraz słodkich napojach – Mały batonik, szklanka Coca-Coli, butelka soku czy słodka kawa dostarczają organizmowi całej masy zbędnych kalorii. Zrezygnuj z produktów zawierających cukier. Postaw na zieloną herbatę i wodę mineralną, a niezdrowe przekąski zastąp warzywami lub owocami.
- Jedz regularnie – Regularne posiłki są pierwszym krokiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyzwyczajony do systematycznych dostaw energetycznych organizm spala wszystko, nie odkładają nic na „czarną” godzinę. Jedząc co 3 godziny, zjadamy mniejsze porcje i sprawiamy, że metabolizm przyspiesza.
- Pamiętaj o wodzie - Pomiędzy posiłkami pij niegazowaną wodę mineralną (co najmniej 2 litry dziennie). Nie zawiera kalorii, jest bogata w składniki mineralne, nawadnia organizm i usprawnia proces trawienia.
- Ćwicz w pracy - Prezerwy na papierosa lub kawkę z ciastkiem zamień na 10 minutową gimnastykę np. przysiady lub wchodzenie po schodach.
Zmiana nawyków żywieniowych to pierwszy krok w drodze po zdrowie. Kolejnym jest aktywność fizyczna. Zacznij się ruszać. Pracujesz niedaleko miejsca zamieszkania? Warto zamienić podróż autem na spacer.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.