Jak sobie radzić z zakwasami i DOMS - narzędzia i wskazówki jak złagodzić skutki zakwasów DOMS?

Jak sobie radzić z zakwasami i DOMS - narzędzia i wskazówki jak złagodzić skutki zakwasów DOMS? - zdjęcie

Zakwasy — każdy z nas kiedyś je miał, ale czy każdy wie jak sobie z nimi poradzić? Czytając artykuł dowiesz się w jaki sposób powstają, czym są, jak im zapobiegać i jak radzić sobie z tymi, które już są. Pomożemy Ci wybrać najlepszy pistolet do masażu i suplementy wspierające regenerację. Aktywność fizyczna to jeden z fundamentów dbania o zdrowie - nie warto z niej rezygnować z powodu zakwasów.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • co to jest DOMS?
  • jakie są sposoby na zmniejszenie zakwasów po treningu?
  • jaka jest rola odpowiedniej diety i regeneracji po treningu?
  • czy masaż pomaga na zakwasy?
  • jaki wybrać masażer na obolałe mięśnie?

Zobacz także artykuł: Ćwiczenia fizyczne na potencję dla mężczyzn.

Zakwasy po treningu – skąd bierze się DOMS?

DOMS (Delayed Onset Muscle Scorenessi) to stan opóźnionej bolesności mięśni. Jaki jest mechanizm powstawania tego stanu? Ból mięśni przypominający zakwasy najczęściej jest skutkiem rozpoczęcia treningu po raz pierwszy, dodania nowej aktywności fizycznej do aktualnego planu ćwiczeń lub braku przerwy na regenerację mięśni po wysiłku. Zakwasy są wywołane kilkoma czynnikami, między innymi: obrzękiem i mechanicznymi uszkodzeniami i obrzękami mięśni oraz stanem zapalnym. 

Bóle mięśni po treningu – jak je zmniejszyć?

Istnieje wiele skutecznych sposobów na zminimalizowanie ryzyka zakwasów. Głównym z nich jest umiarkowana aktywność fizyczna dostosowana do naszej kondycji. Oczywiście każdy trening powinien rozpoczynać się rozgrzewką i kończyć rozciągnięciem mięśni. Po zakończonych ćwiczeniach najlepiej skorzystać z sauny. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy kilkuminutową gorącą kąpiel, która pomoże rozluźnić spięte włókna mięśniowe.

Jak radzić sobie z bólem potreningowym DOMS?

Wiele osób zastanawia się co zrobić na zakwasy i czy z DOMS można ćwiczyć. Najpopularniejszym sposobem na zakwasy jest ich „rozchodzenie”. To bardzo skuteczna metoda, choć bywa nieprzyjemna. Włókna mięśniowe, które się zregenerują, są odporniejsze na przyszłe uszkodzenia. Jeśli objawy i następstwa DOMS są wyjątkowo uciążliwe, warto wspomóc się preparatami z apteki. Najszybciej zadziałają spraye chłodzące i maści zawierające substancje przeciwzapalne. 

Dieta i nawodnienie — zwiększone spożycie protein oraz kwasu omega 3, witaminy C, D, E, B, A

Odpowiednio zbilansowana dieta jest niezwykle istotna w zachowaniu zdrowego ciała. Wiele osób zaczynając treningi zapomina o tym, że ich zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze rośnie. Podczas układania jadłospisu warto zwiększyć liczbę kalorii i protein w posiłkach. Po treningu pamiętajmy o zadbaniu o odpowiedni poziom elektrolitów i nawodnienia. Osoby aktywne potrzebują także większych ilości kwasów omega 3, więc warto pamiętać o codziennej porcji zmielonego siemienia lnianego. Dobrze wzbogacić swoją dietę o soki z kiszonych ogórków i kapusty, które zapobiegają powstawaniu obrzęków.

Stretching i suplementacja, dni wolne oraz odpowiednia ilość snu po treningu

Stretching, czyli rozciąganie to idealny sposób na właściwą regenerację. Dotlenia zmęczone mięśnie, zwiększa mobilność stawów i przyspiesza regenerację potreningową. Jeśli nie wiesz jak go przeprowadzić, skorzystaj z gotowych ćwiczeń pilates. W przypadku wykonywania treningów częściej niż 4 razy w tygodniu najlepiej przyjmować suplementy dla osób aktywnych fizycznie. Wiele osób zapomina, że ćwiczenia, choć są zdrowe, to zwiększają zapotrzebowanie nie tylko na składniki odżywcze, ale i na sen. Pamiętaj, że sen to nie marnotrawstwo czasu, a niezbędny dla zdrowia odpoczynek.

Jaki jest skuteczny masaż w domu na dolegliwości bólowe i napięcia?

Masaż jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na łagodzenie objawów DOMS. Jednak ten wykonywany po treningu powinien być intensywniejszy od klasycznego. Jego głównym celem nie jest relaks, a precyzyjne dotarcie do wszystkich mięśni. Jeśli Twoimi głównymi aktywnościami są bieganie i kolarstwo, dokładnie wymasuj dolne partie ciałaNigdy nie zapominaj o mięśniach brzucha - one pracują niemalże podczas każdej aktywności fizycznej. Warto wyrobić sobie nawyk codziennych ćwiczeń mięśni Kegla, które odpowiadają za równowagę całego ciała.

Jakie urządzenie do masażu karku wybrać?

Masażer karku to świetne urządzenie nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale przede wszystkim dla tych prowadzących siedzący tryb życia. Dobry masażer karku powinien posiadać wiele punktów uciskowych, przynajmniej kilkanaście. Warto zwrócić uwagę na liczbę dostępnych trybów pracy. Nasze potrzeby każdego dnia będą inne, więc funkcjonalny sprzęt powinien mieć możliwość indywidualnego doboru natężenia. Dodatkowa funkcja podgrzewania pozwala na rozluźnienie mięśni i gwarantuje relaksacyjny masaż. To niezwykle uniwersalny gadżet, który każdy powinien mieć w swoim domu.

3 urządzenia do masażu na obolałe i napięte mięśnie

Jakie są warte uwagi urządzenia do masażu na obolałe i napięte mięśnie?

  • Masażer karku to idealny gadżet dla wszystkich pracujących przed komputerem, cierpiących na migreny i bezsenność. Sprawdzi się też dla każdego, kto ceni sobie czas relaksu i odpoczynku. Jego użycie nie wymaga od nas żadnej aktywności, wystarczy położyć go na obolałych mięśniach, włączyć i cieszyć się czytaniem książki lub oglądaniem filmu.
  • Masażer do kompresyjnego masażu nóg to doskonałe urządzenie dla kolarzy, biegaczy czy osób wykonujących ćwiczenia na dolne partie ciała. Dobry model powinien mieć regulowane poduszki, dzięki czemu będziesz mógł użyć go również na ramiona.
  • Masażer pistolet to najbardziej uniwersalny rodzaj tego typu urządzeń. To wielofunkcyjny sprzęt, który dzięki wymiennym końcówkom idealnie sprawdzi się do rozluźnienia wszystkich mięśni.

Masażer wibracyjny — idealne urządzenie do masażu całego ciała

Masażer wibracyjny, dzięki możliwości regulowania intensywności i wymiennym głowicom będzie idealnym urządzeniem do masażu całego ciała, zarówno przed, jak i po treningu. Użyj kulistej końcówki, by rozluźnić tkanki miękkie, a stożkowej do terapii punktów spustowych. Płaska pomoże Ci skutecznie walczyć z cellulitem, a ta w kształcie litery U zadba o Twoje ścięgna Achillesa.

Pistolet do masażu mięśni głębokich na szybką regenerację DOMS

Masażer pistolet poza niewątpliwą funkcją relaksacyjną jest niezbędnym urządzeniem dla każdego sportowca. Pozwala na przyspieszenie rozgrzewki przed treningiem i przyspiesza rozkładanie się kwasu mlekowego we włóknach mięśni. To z kolei sprawia, że zmniejsza się ryzyko wystąpienia DOMS i związanych z nim dolegliwości bólowych.

Rolery i wałki — co dają ćwiczenia z wałkiem do masażu?

Rolowanie przy pomocy wałka ma wiele zalet, między innymi:

  • rozmasowanie zgrubień mięśni, 
  • pobudzenie produkcji kolagenu, 
  • rozluźnienie włókien mięśniowych,
  • zwiększenie ruchomości stawów,
  • zminimalizowanie bólu i dyskomfortu.

Działanie piłek do masażu — efekty masowania piłką do masażu

Sztywność mięśni jest problemem nie tylko osób aktywnych fizycznie, ale i tych spędzających czas głównie przy biurku. Piłka, dzięki swojej budowie, potrafi dotrzeć do mięśni, do których nie ma szans dostać się wałek do masażu. Taki masaż pomoże nam pozbyć się nadmiernego napięcia mięśni i ograniczeń ruchomości. W dodatku pozwoli nam poprawić naszą postawę ciała, co jest niesamowicie ważne dla zdrowia kręgosłupa.

Urządzenie do masażu pleców — na jaki sprzęt uważać?

Wybierając urządzenie do masażu pleców, warto kierować się opiniami innych użytkowników i specjalistów. Zakup sprzętu od podejrzanej firmy nie będzie ani dobrym, ani tanim rozwiązaniem. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość produktu, ponieważ źle wykonanym masażerem możemy zrobić sobie krzywdę. Zakupu zawsze dokonujemy w sklepach medycznych lub aptekach, by mieć pewność, że masażer jest bezpieczny dla naszego zdrowia. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem