Jak szybko zasnąć? Poznaj techniki, które skutecznie ułatwią Ci zasypianie

Jak szybko zasnąć? Poznaj techniki, które skutecznie ułatwią Ci zasypianie - zdjęcie

Szybkie tempo życia, nadmiar stresu czy bodźców sprawiają, że trudno o spokojny sen. Jeszcze większe problemy można napotkać, kładąc się spać. Wielu z nas przewraca się z boku na bok, bezskutecznie próbując zasnąć. Tymczasem kluczem do sukcesu jest relaksacja, pozwalająca wyłączyć się od problemów dnia codziennego, skupiając na wypoczynku. Jak szybko zasnąć? Oto sprawdzone metody! 

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zasnąć, gdy się nie chce spać,
  • jak zasnąć w 60 sekund,
  • jak zasnąć w 2 minuty,
  • jak szybko zasnąć metodą 4-7-8,
  • jak szybko zasnąć metodą wojskową,
  • jakie są domowe sposoby na sen,
  • jak dbać o higienę snu.

Przeczytaj także artykuł: "Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką"

Jak zasnąć, gdy się nie chce spać? Praktyczne sposoby na pokonanie trudności z zasypianiem

Co zrobić, żeby szybko zasnąć? Jak zasnąć, gdy się nie chce spać? Te i podobne pytania co wieczór zadaje sobie wiele osób w różnym wieku cierpiących na bezsenność. Na zdrowy, spokojny sen wpływa co najmniej kilka czynników, w tym najważniejszy z nich to prowadzony przez nas styl życia. Nadmiar stresu, przebodźcowanie, problemy natury zawodowej czy rodzinnej mogą sprawić, że trudno będzie nam zasnąć. Problem jest tym poważniejszy, że u wielu osób występuje niemal codziennie.

Warto w pierwszej kolejności wypróbować sposoby na zdrowy sen, w tym liczne techniki relaksacyjne. Ważne jest wyciszenie, zapewnienie odpowiedniej temperatury w sypialni, a także przewietrzenie pokoju przed snem. Jeśli pomimo wdrożenia podstawowych zasad higieny snu nadal trudno nam zasnąć, możemy sięgnąć po sprawdzone techniki. Co pomaga zasnąć? Rekomendowane metody pozwalają zapaść w sen nawet w kilkadziesiąt sekund, skupiając się na odprężeniu i relaksacji.

Jak zasnąć w 60 sekund? Prosta technika relaksacyjna dla natychmiastowego uspokojenia

Metoda zwana głęboką relaksacją mięśni pozwala zasnąć nawet w minutę, jednak w przypadku osób początkujących zapadanie w sen może zająć nieco więcej czasu. Jak szybko zasnąć w 60 sekund? Należy:

  • na 5 sekund unieść brwi tak wysoko, jak to możliwe,
  • następnie rozluźnić mięśnie na 10 sekund,
  • uśmiechamy się szeroko na 5 sekund, po czym rozluźniamy mięśnie przez 10 sekund,
  • ściskamy powieki na 5 sekund, rozluźniamy na 10 sekund,
  • lekko odchylamy głowę (na 5 sekund), rozluźniamy na 10 sekund,
  • poruszając się w dół ciała, napinamy i rozluźniamy mięśnie.

Ta metoda przypomina raczej trening, aniżeli relaksację, jednak zastosowanie poprawnej techniki pozwoli zregenerować mięśnie bez zbędnego ich przeforsowania.

Jak zasnąć w 2 minuty? Skróć czas potrzebny na zaśnięcie za pomocą specjalnej metody

Istnieje kilka sposobów, aby zasnąć w 2 minuty - wybór konkretnej metody zależy wyłącznie od naszych preferencji. Dla urozmaicenia można stosować je naprzemiennie. Jak zasnąć w 2 minuty? Na początek warto spróbować wizualizacji. W tej technice chodzi o to, aby wyobrazić sobie spokojne miejsce - może być to rajska plaża, las, wodospad. Ważne, aby kojarzyło się ono z szumem, który pozwala zapaść w błogi sen.

Co zrobić, gdy nie mogę zasnąć pomimo stosowania kolejnych metod? Dobre rezultaty przynosi paradoksalna intencja, polegająca na tym, aby mówić sobie, by nie zasnąć. Warto także spróbować metody rozproszenia obrazu, podobnej do wizualizacji. Wyobrażamy sobie spokojne miejsce i próbujemy odczuwać towarzyszące mu emocje. Obraz ten powinien zajmować jak najwięcej uwagi, tak aby odwrócić mózg od myślenia o problemach dnia codziennego.

Jak szybko zasnąć metodą 4-7-8? Oddychanie jako klucz do szybkiego zasypiania

Co jest dobre na sen? Okazuje się, że nie tylko relaksacja i odprężenie, lecz również odpowiednia technika oddychania. Z jednej strony pozwala ona odpowiednio dotlenić organizm, z drugiej strony skupić się na wykonywaniu kolejnych kroków zamiast odbiegać myślami gdzieś daleko. Jak szybko zasnąć metodą 4-7-8? W kolejnych krokach:

  • wdychamy powietrze przez nos, zamykając usta i liczymy do czterech,
  • wstrzymujemy oddech na 7 sekund,
  • wydychamy powietrze, wydając świszczący dźwięk przez 8 sekund.

Ćwiczenie powtarzamy cztery razy, jednak z każdym kolejnym staramy się nie skupiać na liczeniu, wykonując poszczególne kroki w sposób machinalny. Jeśli relaksacja przychodzi szybciej niż po czterech seriach, pozwalamy ciału zasnąć.

Jak zasnąć metodą wojskową? Wykorzystaj technikę stosowaną przez wojsko dla szybkiego i głębokiego snu

Metoda wojskowa stosowana jest przede wszystkim przez żołnierzy, choć nie ma przeciwwskazań, aby praktykować ją w domowych warunkach. Wielu uważa, że pozwala zasnąć nawet na siedząco, co ma świadczyć o jej skuteczności. Jak szybko zasnąć metodą wojskową? W pierwszej kolejności bierzemy głęboki wdech, a następnie za pomocą powolnego wydechu wydmuchujemy całe napięcie. Osoby praworęczne skupiają się na prawym bicepsie, leworęczne na lewym. Należy go napiąć, a następnie rozluźnić. Czynność powtarzamy z przedramieniem, dłonią oraz palcami. Następnie rozluźniamy mięśnie nóg, czując, jak wiotczeją. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie umysłu. Jak to zrobić? Wyobrażamy sobie, że znajdujemy się w ciemnym pokoju. Obraz ten należy utrzymać przed oczami przez 10 sekund. Jeśli metoda ta nie działa, przez 10 sekund powtarzamy sobie zdanie "nie myśl".

Domowe sposoby na sen - naturalne i łagodne metody poprawy jakości snu w domowych pieleszach

Domowe sposoby na sen powinniśmy wprowadzić w życie w pierwszej kolejności. Pozwalają one nie tylko szybciej zasnąć, lecz również efektywniej wypoczywać. Na początek warto zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni - nie powinna być wyższa niż 20 stopni. Na około godzinę przed pójściem spać nie korzystamy z elektroniki. Staramy się też nie czytać książek ani gazet. W tym czasie możemy wziąć prysznic, kąpiel, skorzystać z aromaterapii. Ostatni posiłek należy spożyć na około 2-3 godziny przed snem, natomiast godzinę wcześniej możemy wypić szklankę wody czy lekkiego naparu ziołowego. Pamiętajmy, aby wieczorem nie sięgać już po kawę, herbatę ani inne produkty zawierające kofeinę.

Co jest dobre na sen? Zdrowe nawyki i produkty, które wspierają spokojny sen

Domowe sposoby na bezsenność to przede wszystkim zdrowe nawyki. Każdego wieczoru warto przewietrzyć sypialnię, jednocześnie dbając o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Czysta pościel może ułatwiać zapadanie w błogi sen, jednak nie powinna pachnieć zbyt intensywnie. Na około 30 minut przed pójściem spać powinniśmy rozpocząć relaksację. W tym celu możemy włączyć cichutko muzykę czy skupić się na medytacji.

Ważne, aby na tym etapie przepracować problemy dnia codziennego, mogąc jednocześnie położyć się do łóżka z oczyszczonym umysłem. Najlepiej kłaść się do łóżka codziennie o podobnej porze, do której przyzwyczai się nasz organizm. Chcąc szybciej zasypiać, warto wprowadzić pewne zmiany w diecie. Co jest dobre na sen? Zasypianie i efektywny wypoczynek wspierają:

  • ciepłe mleko,
  • ryby,
  • ryż,
  • wiśnie,
  • hummus,
  • jajka,
  • pestki dyni,
  • nasiona roślin strączkowych.

Jednocześnie pamiętajmy, aby nie jeść i nie pić bezpośrednio przed snem, gdyż z pełnym żołądkiem o wiele trudniej zasnąć.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Przeziębienie i grypa

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania. Czym jest krztusiec (k...

Kosmetyki i uroda

Kremy przeciwsłoneczne
Chociaż powoli zbliża się zima, skuteczna ochrona przeciwsłoneczna jest wciąż bardzo istotna. Sprawdź, co należy wiedzieć o kremach przeciwsłonecznych z filtrem SPF!...

Kosmetyki i uroda

Krem na noc - praktyczne porady
Krem na noc to ważny element pielęgnacji cery, który wspomaga jej regenerację i nawilżanie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego kosmetyku!...

Przeziębienie i grypa

Jesień nie musi oznaczać grypy! Sprawdź, jak się przed nią bronić
Za oknem jesień w pełnej krasie, a to oznacza początek sezonu grypowego. Jak chronić się przed infekcjami? ...

Kosmetyki i uroda

Jak stać się przystojnym mężczyzną w kilku prostych krokach?
W dzisiejszych czasach powszechnie uznaje się, że nie tylko kobiety powinny dbać o swój wygląd zewnętrzny. Wymaga się tego również od mężczyzny - coraz więcej osób zwraca na to uwagę zarówno w kontaktach towarzyskich, jak i&...

Ciąża i dziecko

Jakie witaminy i minerały powinny dostarczać kobiety w ciąży?
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej liczby składników odżywczych i mineralnych w trakcie ciąży jest niezwykle istotne dla zdrowia mamy i rozwoju dziecka. Nie jest to jednak proste...

Zdrowy tryb życia

Zbliża się wiosna... Czy dopadnie nas przesilenie?
Choć do wiosny jeszcze kilka miesięcy, warto już dzisiaj pomyśleć o tym, w jaki sposób się przygotować i zadbać o dobre samopoczucie, gdy nadejdzie. Poznaj sprawdzone wskazówki!...

Układ rozrodczy i moczowy

Niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę - normy TSH, badanie i sposoby obniżenia wysokiego TSH i prolaktyny
Planujesz ciążę, ale martwią Cię wyniki TSH i prolaktyny? Wysokie TSH może wskazywać na niedoczynność tarczycy, która wpływa na płodność i przebieg ciąży. Dowiedz się, jakie są normy, jakie badania warto wykonać......

Choroby skóry

Swędzenie skóry głowy – przyczyny i sposoby leczenia podrażnienia
Swędzenie skóry głowy to powszechny problem, który może wpływać na komfort życia codziennego. Objawy takie jak pieczenie, uczucie napięcia, a nawet obecność krostek czy łuszczen...

Informacje dla pacjenta

Dlaczego warto stosować żele intymne podczas stosunku seksualnego?
Żele intymne, powszechnie znane jako lubrykanty początkowo swoje zastosowanie miały jedynie w gabinetach lekarskich. Służyły one do ułatwienia poślizgu przyrządów lekarskich przeznaczonych do badania kobiety bądź męż...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem