Latem z nieba najczęściej leje się żar. Wówczas większość z nas uporczywie walczy z nadmierną potliwością.Choć pocenie się jest naturalną reakcją organizmu to u niektórych przebiega ona ze zbytnią intensywnością. Co należy zrobić, aby zawsze czuć się komfortowo i świeżo?
Czym jest pocenie się?
Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie każdego człowieka. Jest to mechanizm, który utrzymuje prawidłową temperaturę ciała. Jednak w momencie, gdy ciało się nagrzewa, wydziela się pot w celu schłodzenia układu. Wydzielany on jest przez gruczoły potowe, których główną funkcją jest termoregulacja organizmu. Pomagają również w wydzielaniu różnych substancji, takich jak chlorki wapnia,aminokwasy, sód, potas, mocznik, witaminy a także leki. Pot również z wydzieliną łojową tworzą warstwę ochronną na skórze, która jest zwana płaszczem hydrolipidowym. Zabezpiecza ona przed wnikaniem drobnoustrojów oraz przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Pot to wydzielina o specyficznym zapachu i w normalnych ilościach nie sprawia kłopotu. Jednak w niektórych przypadkach układ termoregulacji organizmu zwiększa swoja funkcję, zwiększając ilość wydzielanego potu. Stwarza to idealne warunki do namnażania się bakterii.Pot jest dla nich pożywką. Rozkładają go, co powoduje nieprzyjemny zapach. Ogólnie, pocenie się jest aspektem indywidualnym i nie można dokładnie sprecyzować przyczyn jego występowania.
W głównej mierze do nadmiernego pocenia przyczyniają się:
· Choroby ustrojowe, np. cukrzyca, gruźlica,choroby nerek
· Wzrost temperatury ciała wywołany infekcją, np.gorączka
· Otyłość i nadwaga
· Zła dieta – bogata w słone i ostre potrawy
· Zdenerwowanie, stres emocjonalny
· Palenie papierosów
· Zatrucia alkoholem
· Nadużywanie płynów z kofeiną.
Pocenie się – jak walczyć z nadmierną ilością potu
W przypadku, gdy nadmierne pocenie się jest wynikiem konkretnej choroby, problem można wykluczyć poprzez wyleczenie schorzenia. Dlatego, np. osoby otyłe, powinny zadbać o racjonalne odżywianie, natomiast osoby z nadczynnością tarczycy stosować leczenie pozwalające uregulowanie wydzielania hormonów. Pocenie się może mieć podłoże emocjonalne. Może być reakcją na stres. Wówczas następuje pocenie się głównie pach czy dłoni. Pomocne w tych sytuacjach mogą okazać się techniki relaksacyjne i leki ziołowe mające działanie uspokajające. Można również zastosować leki doustne, zawierające wyciągi z ziół, które są bogate w alkaloidy. Hamują one pocenie się organizmu. W walce z nadpotliwością mogą pomóc także specjalne kosmetyki tak zwane antyprespiranty, które zawierają substancje aktywne jak sole glinu. Mają one za zadanie blokowanie przewodów wydzielających pot. W przypadku, gdy nie znamy przyczyny nadmiernego pocenia się, wówczas należy się skontaktować z lekarzem. Dermatolodzy często zalecają toksynę botulinową, która ma działanie polegające na odwracalnym porażeniu zakończeń nerwowych, które dochodzą do gruczołów potowych. Wynikiem tego procesu jest zatrzymanie produkcji potu w wybranych miejscach.Należy pamiętać, że proces ten jest odwracalny i należy go powtarzać.
A co zrobić w czasie letnim, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się?
Latem upały dają się wszystkim we znaki. Każdy może znaleźć się w niekomfortowej sytuacji z powodu nadmiernej potliwości. Aby temu zapobiec powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.
1. Należy pamiętać, że w profilaktyce nadpotliwości najważniejsza jest higiena osobista. Codzienne kąpiele, depilacja pach,używanie odpowiednich kosmetyków wyeliminują powstawanie przykrych zapachów.
2. Pozwólmy skórze oddychać. Nośmy przewiewne ubrania produkowane z naturalnych tkanin. Wtedy pot będzie wyparowywał ze skóry, a nie pozostawał wsiąknięty w ubrania. Bardzo często należy nosić obuwie z odkrytymi piętami i palcami.
3. Powinno się pić jak najwięcej płynów o umiarkowanej temperaturze, nawet do 3 litrów na dobę. Bardzo dobre efekty daje miętowa herbata.
4. Należy unikać potraw ostrych, bogatych w sód oraz napojów bogatych w kofeinę.
5. Powinno dbać się, aby miejsce pracy było dobrze przewietrzone i chłodne.
6. Należy zredukować napięcie, stres czy lęki i pamiętać o czasie na relaks.
Warto pamiętać, że jeżeli tradycyjne sposoby w walce z nadmiernym poceniem się są nieskuteczne, a problem ten zwiększa się i coraz bardziej utrudnia codzienne życie, powinno się skonsultować z lekarzem.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.