Poznaj rodzaje termometrów, które są obecnie dostępne w sprzedaży. Jaki termometr najlepszy będzie do stosowania u niemowląt, a jaki w zupełności wystarczy dorosłemu?
Termometr do mierzenia temperatury ciała to obowiązkowy element każdej domowej apteczki. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny. Gorączka z reguły jest łatwa do rozpoznania, jednak lekarze nie zalecają zbijać jej, dopóki nie przekroczy 38°C, a nawet 38,5°C, by dać organizmowi czas na samodzielną walkę, która wzmacnia działanie układu immunologicznego. Kontrola wysokości temperatury jest zatem bardzo ważna.
Rodzaje termometrów dostępnych w aptekach
Kiedyś wszyscy mieli termometry rtęciowe, dziś szeroki wybór modeli pozwala wybrać produkt, który najlepiej spełni nasze indywidualne oczekiwania. W aptekach obecnie znajdujesz:
- Termometry szklane bezrtęciowe - działają podobnie jak niegdyś termometry rtęciowe, lecz już inna substancja znajduje się w słupku.
- Termometry elektroniczne - łatwe w użyciu z wyraźnym cyfrowym wyświetlaczem. Czas pomiaru waha się od kilku do kilkudziesięciu sekund.
- Termometry bezdotykowe na podczerwień - bezdotykowe modele wykorzystujące falę promieniowania podczerwonego. Podają wynik najszybciej ze wszystkich termometrów.
Termometry do mierzenia temperatury dzielimy również ze względu na miejsce pomiaru na termometry do czoła, douszne i doodbytnicze. Te ostatnie wybierane są przez rodziców najmniej chętnie. Wymagają rozebrania dziecka, zatem nie nadają się do użytku, gdy maluch śpi. Dodatkowo pomiar wykonywany w pupie jest dla dziecka niekomfortowy i często wiąże się z niechęcią oraz brakiem współpracy.
Termometr douszny uważany jest za dokładniejszy, podaje temperaturę wewnątrz ciała dziecka. Pomiar z czoła może być zakłócony przez pot, włosy lub np. przegrzanie skóry po kontakcie z poduszką. Z drugiej strony termometr bezdotykowy do czoła pozwoli też na zmierzenie temperatury powietrza, mleka, wody w wannie itp.
Spójrz na termometr: który lepiej kupić?
Każdy z modeli ma swoje wady i swoje zalety. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaki termometr kupić. Ustal wcześniej, w jakim miejscu chcesz mierzyć temperaturę oraz ile czasu możesz na ten zabieg poświęcić. W przypadku osób dorosłych wystarczające będą termometry elektroniczne piórkowe. Niemowlętom i małym dzieciom, którym sprawdza się temperaturę w nocy podczas snu, lepiej sprawdzi się termometr bezdotykowy. Idealnie, jeśli można w nim wyłączyć oświetlenie i dźwięk.
Osoby starsze oraz te, które mają problemy ze wzrokiem, powinny zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wyświetlacza i wielkość cyfr, by z łatwością je odczytać nawet podczas złego samopoczucia.
A co jeżeli często wyjeżdżasz i zawsze chcesz mieć pod ręką termometr, jaki wybrać? Wśród dostępnych modeli znajdziesz niewielkie, poręczne urządzenia w futerale, który zmieszczą się w kosmetyczce lub damskiej torebce.
Zatem jaki termometr wybrać? Taki, który cieszy się dobrymi opiniami, podaje maksymalnie dokładne pomiary i będzie dopasowany do Twoich możliwości oraz potrzeb.
Termometr rtęciowy: zalety i wady
Choć użytkowanie dzisiejszych termometrów jest bardzo wygodne, wiele osób zarzuca im nieprecyzyjność, a nawet przekłamywanie wyników w jedną, bądź drugą stronę. Do 2009 roku niemal każdy miał w domu termometr rtęciowy. Trudno było im zarzucić brak skrupulatności. Były niezawodne i to ich największa zaleta. Pomimo konieczności kontaktu ze skórą i potem osoby chorej, z łatwością można je było umyć, a nawet odkazić. Miały niestety też wady, przez które zostały wycofane w Europie ze sprzedaży i nie można ich już kupić w żadnej aptece.
Rtęć, która była zamknięta w szklanej, podatnej na uszkodzenia obudowie, należy do pierwiastków chemicznych o bardzo wysokiej szkodliwości. Przenika przez skórę oraz drogi oddechowe i może spowodować zapalenie płuc, uszkodzenia nerek, niewydolność oddechową, niewydolność krążenia, krwotoczne zapalenie jelit. Rtęć jest dla organizmu śmiertelnym zagrożeniem.
Obecnie bardzo podobnymi na rynku są termometry galowe, w których rtęć zastąpiono bezpieczniejszym galistanem. One jednak również wymagają trzymania pod pachą przez kilka minut, co może być uciążliwe, szczególnie w przypadku dzieci, osób niepełnosprawnych oraz w nocy, gdy dobrze byłoby otrzymać wynik jak najszybciej.
Termometr elektroniczny: zalety i wady
Termometr z cyfrowym wyświetlaczem jest łatwy w użyciu, a przy tym pozwala na wygodny odczyt otrzymanej wartości. Niektóre modele zapamiętują kilka wyników wstecz. Bardzo pomocny bywa sygnał dźwiękowy, który wydaje termometr po skończeniu odczytu. Jednocześnie punkt ten może stanowić wadę, gdy sygnał jest zbyt głośny i nie można go wyłączyć, bo staje się problematyczny przy mierzeniu temperatury w trakcie snu chorego. Podświetlany ekran umożliwia zapoznanie się z wynikiem nawet po ciemku. Termometry elektroniczne dają możliwość zmierzenia temperatury w kilku miejscach: pod pachą, w odbycie, w pachwinie, w ustach.
Wadą tego typu termometru, jest to samo, co w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, czyli konieczność regularnej wymiany baterii. Warto zawsze mieć pod ręką zapasowe.
Pomiar wykonywany termometrem elektronicznym piórkowym jest nieco dłuższy niż w przypadku termometrów bezdotykowych. Wymaga on kontaktu z ciałem przez kilkadziesiąt sekund, nawet do kilku minut.
Termometr bezdotykowy – wygoda i bezpieczeństwo
Aktualnie najczęściej wybieranymi są termometry bezdotykowe. Komfort ich stosowania, wygodny i ekspresowy odczyt w formie cyfrowej, podświetlenie i sygnał dźwiękowy (inny dla gorączki) oraz fakt, że nie wymagają kontaktu z chorym, sprawiają, że są używane nie tylko w domach, ale także w szpitalach i placówkach publicznych, szkołach itp.
Ważne jest, by pamiętać, że w celu otrzymania wiarygodnych i precyzyjnych wyników, należy dokonać pomiaru w sposób zgodny z zaleceniami na ulotce producenta. W przypadku jednych urządzeń termometr powinien być skierowany na środek czoła, inne mierzą temperaturę na skroni, a jeszcze inne trzeba przesunąć przed czołem aż do skroni. Duże znaczenie ma też odległość od skóry. Powinna się mieścić w zalecanym zakresie.
Który pirometr na podczerwień kupić?
Każdy, kto staje przed zakupem tego urządzenia, zastanawia się, która marka jest godna polecenia, które modele wykazują się największą funkcjonalnością. Zatem termometr bezdotykowy, jaki wybrać? Przede wszystkim warto polegać na znanych firmach o ugruntowanej pozycji na rynku. Poza tym, że cieszą się dobrymi opiniami, zapewniają gwarancję na swoje produkty.
Najlepszy termometr bezdotykowy na podczerwień to taki, który Cię nie zawiedzie i zawsze będzie podawał precyzyjne wyniki. Jeżeli tylko w trakcie użytkowania zauważysz dużą rozbieżność lub nieprawidłowości, koniecznie zgłoś sprzęt do naprawy lub wymień go na nowy.
Jaki termometr kupić dla niemowlęcia?
Dobry termometr powinien znaleźć się już w wyprawce noworodka. Pytanie powinno raczej brzmieć - jaki termometr bezdotykowy kupić? Kontrola nad temperaturą ciała w przypadku infekcji malucha, a nawet reakcji poszczepiennej, jest ogromnie ważna. U niemowląt i małych dzieci gorączka może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Potrafi nagle wzrosnąć, nie spadać nawet po podaniu środków przeciwgorączkowych, a w niektórych przypadkach wywołać drgawki.
Termometr bezdotykowy dla niemowląt i małych dzieci jest najwygodniejszą opcją, można go używać nawet wówczas, gdy maluch śpi lub jest w trakcie zabawy.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.