Jak zakończyć karmienie piersią i przejść na mleko modyfikowane?

Jak zakończyć karmienie piersią  - zdjęcie

Karmienie piersią dla jednej kobiety może być spełnieniem najskrytszych marzeń, dla innej niestety bolesnym doświadczeniem. Niektóre z mam decydują się na karmienie piersią przez długie miesiące, a nawet lata, podczas gdy inne niemal od razu starają się wyciszyć laktację. Czy istnieje bezpieczny, naturalny i łagodny sposób na odstawienie dziecka od piersi?

Kluczowe wnioski z artykułu

  • Mleko modyfikowane może stanowić zastępstwo za pokarm matki lub być uzupełnieniem diety dziecka. WHO podaje, że do 6. miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią, lecz z różnych przyczyn może się to okazać niemożliwe.
  • Współczesne mleka modyfikowane, chociaż nie są identyczne z mlekiem matki, mają skład bardzo do niego zbliżony i wspomagają zdrowy wzrost oraz rozwój dziecka. Znajdziemy w nich witaminy, mikro- i makroelementy, w tym niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, białka, tłuszcze czy prebiotyki.
  • Istnieje kilka metod odstawienia dziecka od piersi – jedne z nich są łagodniejsze i mniej obciążające emocjonalnie, inne bardziej radykalne. Warto dostosować je do swojej sytuacji i potrzeb dziecka.
  • Niektóre dzieci miewają problem z przejściem z kobiecej piersi na butelkę. Wiele zależy od rodzaju smoczka, panującej w domu atmosfery czy systematyczności w podejmowaniu prób.

Kiedy najlepiej odstawić dziecko od piersi?

Do 12. miesiąca życia dziecka to właśnie mleko (pochodzące z piersi mamy bądź modyfikowane) jest absolutną podstawą jego diety. W rzeczywistości jednak nawet dużo starsze dzieci wciąż potrzebują i domagają się mleka, które zawiera ogrom minerałów, białka, tłuszczów, a nawet przeciwciał czy żywych bakterii. Do około 2. roku życia powinno ono stanowić element diety, towarzyszący innym wprowadzanym pokarmom.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że do 6. miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią. Rzeczywistość bywa czasem zupełnie inna. Problemy z laktacją, choroba matki lub dziecka, kolejna ciąża bądź powrót do pracy to tylko część czynników, które wpływają na to, że matka nie może lub nie chce dłużej karmić piersią. To organizm kobiety i zachowanie dziecka najlepiej podpowiedzą, kiedy jest najlepszy moment na to, aby odstawić je od piersi. W głowach mam rodzi się wtedy strach i milion pytań o to, jak wyciszyć laktację albo jak odzwyczaić dziecko od piersi. Wielu rodziców decyduje się wówczas na wprowadzenie do diety niemowlęcia mleka modyfikowanego.

Kiedy można włączyć do diety maluszka mleko modyfikowane?

Mleko matki zmienia swój skład wraz z rozwojem dziecka, dlatego mleka modyfikowane wzbogacane są o liczne składniki odżywcze dostosowywane do jego wieku. Karmienie mlekiem modyfikowanym odbywa się zwykle na dwa sposoby: jako uzupełnienie diety, kiedy mleko matki jest dla pociechy niewystarczające i należy wzbogacić dietę, albo jako zastępstwo za mleko mamy.

Do 6. miesiąca życia pokarm matki jest w 100% wystarczający, zdarza się jednak, że ze względu na problemy z laktacją, brak pokarmu i inne czynniki konieczne jest zastąpienie pokarmu mlekiem modyfikowanym. Czasem jest ono włączane do diety, kiedy mama produkuje zbyt mało pokarmu lub gdy jest on za mało treściwy. Bardzo często mleko modyfikowane wprowadza się podczas odstawiania dziecka od piersi. Zdarza się, że pokarmu w piersiach ubywa nawet, jeśli dieta matki karmiącej i jej tryb życia oraz samopoczucie są w jak najlepszym porządku.

Jak odzwyczaić dziecko od piersi? Skuteczne sposoby na łagodne odstawienie

Wiele mam martwi się i rozmyśla nad tym, jak przestać karmić piersią oraz jak przejść na mleko modyfikowane, tak aby proces ten przebiegł łagodnie. Przede wszystkim należy obrać jedną ze strategii i być w tym bardzo konsekwentnym. Istnieje kilka sprawdzonych metod na skuteczne odstawienie maleństwa od piersi:

  • Częściowe odstawienie – to redukcja liczby karmień piersią podczas całej doby do minimum. To dobra opcja dla mam, które nadal pragną karmić piersią, ale zdecydowanie rzadziej. Z czasem karmienie tą metodą może odbywać się wyłącznie przed popołudniową drzemką lub wieczornym usypianiem.
  • Odstawienie planowane  polega na powolnym i dobrze zaplanowanym zakończeniu laktacji. Na początku sprowadza się do eliminowania jednego karmienia w ciągu doby. Z czasem rezygnuje się z kolejnych karmień, aż po kilku tygodniach, a nawet miesiącach zostaje przy jednym, najważniejszym dla mamy i dziecka karmieniu, które zwykle odbywa się przed snem. Nazywa się je planowanym, ponieważ należy precyzyjnie określić czas, w którym dziecko ma zostać odstawione od piersi, na przykład do powrotu do pracy czy wspólnych wakacji.
  • Nagłe odstawienie – towarzyszą mu spore emocje, ale czasem to jedyna skuteczna opcja, szczególnie w trudnych i nagłych sytuacjach, takich jak konieczność służbowego wyjazdu, pobyt matki w szpitalu itp.

Już na etapie planowania karmienia piersią należy zastanowić się, jak długo zamierzamy to robić, a także kiedy pragniemy wrócić do pracy i ile czasu dziennie jesteśmy w stanie poświęcić na karmienie. Zmniejsza to stres związany z decyzją o odstawieniu dziecka od piersi i daje sporo czasu na wdrożenie swoich planów w życie. Już w ciąży warto zgłębić temat laktacji i czytać artykuły na ten temat: „Karmienie piersią – jak się przygotować?”.

Mleka modyfikowane najczęściej wybierane przez mamy

W dzisiejszych czasach mleka modyfikowane to bardzo starannie dobrane kompozycje, które mimo iż nie są w stanie w 100% zastąpić pokarmu matki, to dostarczają maleństwu składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Zawierają one odpowiednią ilość białka, tłuszczów, mikro- i makroelementów, a także węglowodanów, które zaspokajają zapotrzebowania dziecka. Nawet struktura i skład białek czy dodawane prebiotyki i probiotyki mają maksymalnie zbliżyć je do naturalnego mleka kobiecego.

Matki posiadają dziś ogromną wiedzę i świadomość w temacie zdrowia. Łatwy dostęp do internetu, literatury i lekarzy pediatrów sprawia, że sięgają po najnowocześniejsze mleka modyfikowane sprawdzonych marek, takich jak Nestle czy Bebilon. Warto wiedzieć, że między mlekami modyfikowanymi istotne są subtelne różnice w składzie, które zmieniają ich właściwości i ilość zawartych substancji odżywczych. Kiedy wiemy już, jak wyciszyć laktację, warto zastanowić się, które mleko modyfikowane wybrać.

  • NESTLE NAN OPTIPRO Plus 2 5HM-O Mleko modyfikowane w proszku dla niemowląt powyżej 6 miesiąca (800 g) – zawiera kompleks aż 5 oligosacharydów, identycznych jak w mleku matki. Oligosacharydy mleka matki mają za zadanie wspomóc pracę jelit. Poprawiają funkcje odpornościowe i wzmacniają barierę jelitową. To jeden z głównych tematów badań nad żywieniem niemowląt i małych dzieci. Ich obecność w mleku modyfikowanym może zapobiec powstaniu alergii. Poza tym mleko to zawiera wiele składników odżywczych oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (DHA) z rodziny omega-3. Duża pojemność mleka sprawia, że starcza ono zdecydowanie na dłużej.
  • Bebilon Prosyneo HA 3 mleko modyfikowane powyżej 1. roku (400 g) – powstało z myślą o kontynuacji żywienia po mleku następnym Bebilon PROSYNEO HA 2. Zawiera szereg dobroczynnych składników, a wśród nich szczep bifidobakterii naturalnie występujących u niemowląt karmionych piersią. Znajdziemy w nim także szereg witamin: A, C, D oraz kwas alfa-liponowy (ALA), który należy do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odpowiada za prawidłowy wzrost, rozwój mózgu, wzroku oraz układu sercowo-naczyniowego.
  • Bebilon 2 Pronutra Advance mleko modyfikowane po 6 miesiącu 200 ml – jest gotowe do spożycia, bez konieczności zagotowywania czy mieszania z mlekiem w postaci proszku. To bardzo wygodna propozycja mleka, które możemy z łatwością podać dziecku w podróży, na spacerze czy podczas rodzinnych wizyt. Pronutra+ odpowiada za zwiększenie poziomu kwasów DHA z grupy omega-3 dla zdrowego rozwoju maluszka.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki?

Problem, jak przestać karmić piersią, pojawia się wówczas, gdy dziecko odmawia ssania z butelki. Karmienie mlekiem modyfikowanym może wtedy wydawać się rodzicom wyjątkowo trudne czy wręcz niemożliwe do realizacji. Nie istnieje jedna sprawdzona odpowiedź na pytanie, jak odstawić dziecko od karmienia piersią, gdy nie chce butelki, ale można sugerować się kilkoma radami. Warto pamiętać, że dzieci są bardziej chętne do picia z butelki tuż po przebudzeniu. Zaspane dziecko być może przyjmie tę formę podania pokarmu. Inna metoda to podanie dziecku mleka przez inna osobę, na przykład tatę, starsze rodzeństwo czy dziadków. Maleństwo szybko przyzwyczaja się, że mama = pierś. Kolejna bardzo ważna zasada to zorganizowanie przyjemnego, relaksującego środowiska. Przygaszone światło, cisza lub dźwięk białego szumu i spokojna, uśmiechnięta mama mogą sprawić, że dziecko poczuje się odprężone, bezpieczne i chętnie podejmie współpracę z rodzicem.

Jeśli problem pojawia się nadal, warto zadać sobie pytanie, jaka butelka dla noworodka sprawdzi się w tym momencie najlepiej. Na początek można pomyśleć o smoczku o anatomicznej budowie, przypominającej sutek matki. Warto również wiedzieć, jak karmić butelką, aby zachęcić dziecko do odstawienia piersi. Najlepiej robić to naprzemiennie – raz podając mleko za pomocą butelki, a raz karmić pociechę piersią.

Jak wyciszyć laktację? Naturalne i bezpieczne metody ograniczania produkcji mleka

Wiele kobiet, które pragną wyciszyć laktację, sięga po poradę swojego położnika, doradcy laktacyjnego lub lekarza rodzinnego. Warto wiedzieć, że u niektórych kobiet sprawdza się stosowanie naturalnych metod, np. ziół takich jak szałwia, podczas gdy inne mamy wymagają podania specjalnych leków hamujących proces laktacji. Istotne są także odciąganie nadmiaru pokarmu, zimne okłady i obserwacja piersi. Warto być konsekwentnym w swoim postanowieniu. Ból piersi, nadmiar pokarmu, spadek samopoczucia, płacz dziecka i presja otoczenia sprawiają, że niektóre mamy wracają do karmienia, powtarzając cały proces kilkukrotnie.

Źródła:

  • Alicja Jaczewska, Odstawienie od piersi, czyli wzajemne słuchanie siebie, https://mamaginekolog.pl/dziecko/karmienie-piersia/odstawienie-od-piersi-czyli-wzajemne-sluchanie-siebie/ [dostęp: 15.10.2024].
  • Alicja Jaczewska, Karmienie butelką – wszystko, co warto wiedzieć, https://mamaginekolog.pl/dziecko/zywienie-dzieci/karmienie-butelka/ [dostęp: 15.10.2024].
  • Ewa Miśko-Wąsowska, Mleko modyfikowane pod lupą, https://1000dni.pl/dziecko-1-3-lata/mleko-modyfikowane-pod-lupa [dostęp: 15.10.2024].
  • Joanna Neuhoff-Murawska, Czym są oligosacharydy mleka kobiecego?, https://1000dni.pl/zywienie-i-rozwoj-niemowlecia/czym-sa-oligosacharydy-mleka-kobiecego [dostęp: 15.10.2024].
  • Anna Maria Bartosińska, Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią?, https://dziecisawazne.pl/jak-lagodnie-zakonczyc-karmienie-piersia/ [dostęp: 15.10.2024].
  • Forum Pediatrii Praktycznej, Zalety mleka modyfikowanego dla niemowląt, https://forumpediatrii.pl/artykul/zalety-mleka-modyfikowanego-dla-niemowlat [dostęp: 15.10.2024].

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ nerwowy

Zaburzenia lękowe: diagnoza, leki i terapia CBT w atakach paniki
Zaburzenia lękowe to powszechny problem dotykający milionów ludzi na całym świecie, często utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, jakie leki przeciwlękowe mogą pomóc oraz dlaczego terapia poznawczo...

Układ rozrodczy i moczowy

Inkontynencja: przyczyny, rodzaje i skuteczne leczenie nietrzymania moczu (NTM)
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu i kału, dotyczy coraz większej liczby ludzi. To problem, o którym trzeba mówić głośno, ponieważ znacznie obniża on jakość życia milionów osób oraz negatywnie wpływa na ich zdrowi...

Układ pokarmowy

Leki na problemy trawienne – ranking preparatów na wzdęcia, zaparcia i biegunki
Problemy trawienne, takie jak wzdęcia, zaparcia czy biegunki, mogą znacząco obniżać komfort życia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na szybkie uporanie się z tymi dolegliwościami....

Choroby kobiece

Badania na tarczycę FT3, FT4, TSH – jak i kiedy je wykonać? Interpretacja wyników i normy pracy tarczycy
Brak energii, złe samopoczucie, zbyt niska lub wysoka masa ciała – każdy z tych objawów może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi. Regularne badanie tarczycy, a zwłaszcza poziomu hormonów przez nią produkowanych, to pierwszy...

Choroby skóry

Jak powstają zaskórniki zamknięte? Jak się ich pozbyć?
Zaskórniki zamknięte są jednym z najczęstszych problemów skórnych, które dotykają osoby w różnym wieku. Chociaż najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewa...

Układ pokarmowy

Szukasz dobrego suplementu wspierającego funkcjonowanie wątroby?
Wątroba to jeden z najważniejszych organów wewnętrznych człowieka. W prawidłowo funkcjonującej wątrobie zachodzi ponad 500 reakcji chemicznych i metabolicznych. Aby...

Kosmetyki i uroda

Zbawienna moc odżywek - czyli walka z wypadającymi włosami
Niedobory witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne, geny, a także brak odpowiedniej ochrony i przesadna stylizacja to najczęstsze przyczyny osłabienia i utraty włosów. Walkę z tym problemem można prowadzić n...

Choroby męskie

Zakola problem wielu mężczyzn – kilka rad jak sobie z nimi poradzić?
Wielu mężczyzn zmaga się łysieniem. Przypadłość ta nie dotyczy tylko mężczyzn w dojrzałym wieku, ale i tych około 20-30. roku życia. Jak sobie z tym radzić?...

Kosmetyki i uroda

Sucha skóra w zimę? Razem sobie poradzimy!
Gdy przychodzą chłodne dni, skóra szczególnie na naszych buziach zaczyna być nieprzyjemnie ściągnięta, szczypie i piecze. Na dworze mróz i zimny w...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem