Rozstępy może mieć każdy, niezależnie od masy ciała czy też aktywności fizycznej.Zazwyczaj pojawiają się na pośladkach, piersiach, udach oraz biodrach. Na ich usunięcie mogą pozwolić sobie nieliczni. Jednak można sprawić, że nie będą rzucać się w oczy i będą one niewielkie.
Problem rozstępów dotyka aż 70% kobiet w młodym wieku. W czasie ciąży prawie 90% przyszłych mam boryka się z nimi. Ten problem nie dotyka tylko pań. Jak donoszą badania, z rozstępami walczy także 40% panów.
Co to są rozstępy i jak powstają?
Rozstępy to podłużne, wrzecionowate pasma, które występują na skórze brzucha, ud, rąk,pośladków, piersi czy też pleców. Powstają w trakcie nadmiernego rozciągania się skóry, gdy jest ona osłabiona, a także gdy sieć włókien elastynowych oraz kolagenowych jest zerwana. Do głównych przyczyn ich powstawania należą:
- Czynniki hormonalne;
- Bardzo szybki przyrost masy ciała;
- Czynniki genetyczne;
- Ciąża;
- Długotrwałe zażywanie substancji bogatych w kortykoidy;
- Upośledzenie funkcjonowania tkanki łącznej.
2 fazy powstawania rozstępów i domowe sposoby na rozstępy
W rozwoju rozstępów wyróżniamy dwie fazy. Najpierw powstaje stan zapalny. Wówczas rozstępy mają kolor czerwony, fioletowy lub różowy. W tej pierwszej fazie skóra próbuje sama naprawić powstałe szkody. W tym czasie istnieje bardzo duża szansa, by pozbyć się problemu. Wówczas należy zastosować odpowiednie preparaty przeciwzapalne, które wspomogą regenerację skóry. Powinno się również stosować w tym czasie preparaty nawilżające oraz natłuszczające skórę. Druga faza to zanikowa. Wówczas nasze rozstępy blednieją, przybierają perłowy kolor. W tym czasie domowe sposoby walki z rozstępami są niemożliwe. Jedynie możemy je rozjaśniać.
Naturalne składniki oraz sposoby, które można wykorzystać:
- Kąpiel z solą – działa antyseptycznie oraz absorbuje toksyny;
- Sokz marchwi – zawiera bardzo duże ilości witaminy C oraz minerałów, które poprawiają wygląd skóry;
- Aloes– łagodzi stan zapalny skóry, regeneruje tkanki oraz bardzo dobrze nawilża;
- Olej kokosowy – w swoim składzie zawiera kwasy tłuszczowe, które działają antyoksydacyjnie, spowalniają oraz odwracają proces starzenia się skóry;
- Sok z ziemniaków – bogaty w minerały i witaminy, które wspomagają odbudowę komórek skóry.
Jak z nimi walczyć?
Podstawą walki z rozstępami jest aktywność fizyczna. Zestaw codziennych ćwiczeń powinien pozwolić nam zachować stałą masę ciała oraz stopniowo ujędrniać skórę. Jeżeli występują już świeże rozstępy, to ćwiczenia te pozwolą nam w walce z nimi. Bardzo ważny jest także regularny masaż tych miejsc. Musimy także pamiętać, by w swojej diecie uwzględnić zawartość produktów, które zmniejszają rozstępy.Należą do nich: wątróbka, pomidory, zielone warzywa, nasiona oraz orzechy,które zawierają duże ilości cynku. Nie zapominajmy o codziennym nawilżaniuskóry. Powinniśmy także zastosować jakiś preparat na rozstępy. Może być to balsam bądź krem, który z łatwością nabędziemy w aptece lub niejednej drogerii.Preparaty te powinny w swoim składzie zawierać: wyciąg z soi, związki krzemu,kwas mlekowy, Witaminy C, E, A oraz ekstrakty z Centella Asiatica.
Usuwanie rozstępów w gabinecie kosmetycznym
W fazie zanikowej rozstępów mogą pomóc jedynie zabiegi kosmetyczne. Oczywiście zabiegi te również nie usuwają ich w 100%. Mogą one jedynie zmniejszyć ich widoczność oraz powodują, że są płytsze. Do najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych zwalczających rozstępy należą:
1. Peeling chemiczny
Zabieg ten polega na nałożeniu odpowiedniej ilości mieszaniny związków chemicznych na skórę. Wykorzystuje się tu: kwasy octowe, retinol oraz kwas trójchlorooctowy, które wpływają na odbudowę elastyny i kolagenu.
2. Mikrodermabrazja
Ten zabieg polega na ścieraniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia.
3. Laser frakcyjny
Światło emitowane przez laser robi tysiące mikroskopijnych dziurek na powierzchni skóry, dzięki czemu impulsy lasera wnikają wewnątrz skóry. Regeneruje oraz odmładza skórę.
4. Mezoterapia
Polega ona na wstrzykiwaniu specjalnie opracowanych mieszanek do uszkodzonych tkanek.
Aby zapobiec pojawieniom się rozstępów musimy pamiętać o regularnym nawilżaniu naszej skóry. Pamiętajmy, że warto obserwować swoje ciało, by jak najwcześniej zauważyć pojawiający się problem. Wówczas uda nam się szybko zainterweniować inie dopuścić do ich wystąpienia.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.