Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu - zdjęcie

Testosteron to kluczowy hormon występujący w organizmach mężczyzn, jak również kobiet. Odgrywa on bardzo istotną rolę, wpływając między innymi na libido czy samopoczucie. Co ciekawe, jego sposób działania na ciało i umysł jest znacznie szerszy, niż można przypuszczać. Warto więc zadbać o prawidłowy poziom tego związku. W celu zwiększenia ilości hormonu można sięgnąć po naturalne sposoby i skuteczne boostery testosteronu.

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Testosteron to kluczowy dla mężczyzn hormon odpowiadający za rozwinięcie męskich cech, samopoczucie, poziom libido, siłę czy wydolność organizmu.
  • Hormon ten występuje w mniejszej ilości w organizmach kobiet, oddziałując na popęd seksualny, samopoczucie oraz wspierając zachowanie smukłej sylwetki.
  • Dieta jest kluczowa dla zachowania prawidłowego poziomu testosteronu.
  • Produkty przyczyniające się do zwiększenia wytwarzania tego hormonu to np. tłuste ryby, warzywa liściaste, czosnek czy awokado.
  • W celu podniesienia poziomu testosteronu należy zadbać o długi sen, redukcję stresu, regularną aktywność fizyczną.
  • Naturalne boostery takie jak cynk, magnez i witamina D oraz zioła pomagają w zachowaniu zdrowia gospodarki hormonalnej.

Może Cię również zainteresować nasz artykuł: „Przysadka mózgowa: funkcje, hormony, choroby i wpływ na tarczycę”

Czym jest testosteron i dlaczego jego poziom jest ważny?

Testosteron to hormon należący do grupy androgenów. U mężczyzn wydzielany jest przez komórki śródmiąższowe Leydiga obecne w męskich gonadach. Testosteron produkowany w jądrach jest bardzo ważnym hormonem zwłaszcza w okresie dojrzewania. To właśnie za jego pomocą dochodzi do rozwinięcia typowych dla mężczyzn cech. Mowa tutaj o głębokim głosie, owłosieniu i wzroście masy mięśniowej. Związek ten jest kluczowy podczas rozwoju tkanek rozrodczych jąder i gruczołu krokowego. Ponadto odpowiada za uaktywnienie przemian metabolicznych, które skutkują wzrostem wytrzymałości, siły, przyrostem masy mięśniowej i stymulowaniem procesu odbudowy tkanki kostnej. U kobiet testosteron wytwarzany jest w niewielkiej ilości w jajnikach. Hormon ten u pań ma wpływ na samopoczucie, smukłą sylwetkę i popęd seksualny.

Testosteron a regeneracja organizmu mają ze sobą wiele wspólnego, stąd prawidłowy poziom testosteronu jest niezwykle ważny dla sportowców. Właściwa ilość tego hormonu pomaga w adaptacji mięśni do wysiłku, wspiera zdolność ich regeneracji po treningu, podnosi wydolność organizmu oraz pomaga w budowania mięśni. Dbanie o jego optymalny poziom jest więc kluczowy w wielu dyscyplinach sportu.

Testosteron a libido – jaki mają ze sobą związek? Testosteron obniża się wraz z wiekiem, co oznacza spadek poziomu libido. Chcąc zadbać o intymną sferę życia, warto wiedzieć, jak podnieść testosteron po 40. Nie bez znaczenia jest również jego działanie na sferę psychiczną człowieka. Prawidłowe stężenie tego związku we krwi wpływa pozytywnie na nastrój i poczucie własnej wartości. Niedobór testosteronu może natomiast odbić się niekorzystnie na samopoczuciu człowieka, skutkując rozdrażnieniem, niepokojem, a czasem problemami ze snem.

Objawy niskiego poziomu testosteronu – jak je rozpoznać?

Niedobór testosteronu może powodować wiele problemów zdrowotnych u obu płci. Po czym poznać zbyt małe stężenie hormonu we krwi?

Testosteron – objawy niskiego poziomu u mężczyzn to:

  • złe samopoczucie i depresja,
  • zmęczenie,
  • zaburzenia erekcji i obniżone libido,
  • utrata masy mięśniowej.

U kobiet niedobór testosteronu może dawać takie symptomy jak:

  • niski poziom energii,
  • osłabienie mięśni,
  • słaby popęd seksualny,
  • obniżony nastrój.

Warto dodać, że poziom testosteronu – podobnie jak np. DHEA – zaczyna powoli maleć już po ukończeniu 30. roku życia. Nie tylko wiek przyczynia się do jego obniżonego stężenia we krwi. Do niedoboru testosteronu doprowadzają także takie czynniki jak: niedożywienie, zespół Turnera, niewydolność jajników czy nadnerczy, chemioterapia i radioterapia, stosowanie pewnych leków czy niedoczynność tarczycy.

Naturalne sposoby na zwiększenie poziomu testosteronu

Jak podnieść testosteron bez sterydów? Istnieją na to pewne skuteczne i całkowicie naturalne sposoby. Zadbanie o właściwy poziom testosteronu przyczyni się do poprawy jakości życia. Aby zachować odpowiednie stężenie hormonu, wystarczy wprowadzić do swoich codziennych nawyków kilka istotnych zmian.

Jak zwiększyć testosteron naturalnie? Przede wszystkim należy zapewnić sobie zbilansowaną i zdrową dietę, uwzględniające produkty prowadzące do wzrostu produkcji testosteronu w organizmie. Nie bez znaczenia jest też odpowiednio długi i regularny sen. Naturalne sposoby na podniesienie testosteronu uwzględniają także umiejętne zarządzanie stresem. Trzeba pamiętać, że nadmierny stres i uczucie napięcia skutkują obniżeniem poziomu tego związku. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z polecanych przez specjalistów ćwiczeń oddechowych i medytacji, które pomagają w wyciszeniu umysłu i przyczyniają się zrelaksowania. Jak podnieść poziom testosteronu? Pomaga w tym też regularny ruch i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Aby poziom testosteronu w organizmie był prawidłowy, należy unikać nadmiernego spożywania alkoholu czy palenia papierosów. Negatywnie oddziałują na niego również ksenobiotyki, czyli substancje naśladujące hormony organizmu, pochodzące z otoczenia. Trzeba więc wystrzegać się takich toksyn jak: dioxyny, parabeny, polichlorowane bifenyle, organofosforany, flatany, bisfenol A czy pestycydy na bazie chloru.

Zbilansowana dieta – klucz do hormonalnej równowagi

Prawidłowo zbilansowana dieta na testosteron okazuje się kluczowa dla procesu jego właściwego wydzielania. Trzeba mieć na uwadze to, że poszczególne produkty spożywcze mogą w różny sposób wpływać na poziom hormonu. Odradzana jest dieta bogata w węglowodany i uboga w tłuszcze, gdyż przyczynia się do obniżenia stężenia testosteronu we krwi. Jak zwiększyć testosteron u mężczyzn? Lekarze zalecają, aby wysokie jakości tłuszcze stanowiły 20–35% dziennego zapotrzebowania energetycznego. W codziennym jadłospisie powinny pojawić się tłuszcze pochodzące z olejów tłoczonych na zimno, jaja, wysokogatunkowe mięso, nasiona i orzechy, tłuste ryby morskie oraz warzywa i owoce.

Najlepsze produkty na podniesienie poziomu testosteronu

Po jakie produkty na testosteron najlepiej sięgnąć? W diecie mającej na celu zwiększenie stężenia tego związku we krwi mogą pojawić się takie artykuły spożywcze jak:

  • czosnek,
  • tłuste ryby (np. tuńczyk, łosoś)
  • skorupiaki (np. ostrygi),
  • awokado,
  • kakao,
  • pieczarki białe,
  • żółtka jaj,
  • oliwa z oliwek,
  • warzywa liściaste (kapusta włoska, jarmuż, szpinak),
  • warzywa krzyżowe (brukselka, kalafior, brokuły),
  • miód,
  • pistacje,
  • sok z granatu.

Wpływ aktywności fizycznej na poziom testosteronu – które ćwiczenia są najlepsze?

Według przeprowadzonych badań aktywność fizyczna w istotnym stopniu wpływają na ilość wydzielanego testosteronu. Nie bez znaczenia jest intensywność wykonywanych ćwiczeń, jak i sam ich rodzaj. Siłownia i fitness to generalnie dobry kierunek – najlepsze ćwiczenia na testosteron to np. przysiady, wyciskanie sztangi, martwy ciąg, skakanie na skakance, sprint czy burpees. Jako ćwiczenia na potencję polecany jest trening interwałowy, ponadto stężenie hormonu we krwi zależy też od czasu jego trwania – nie należy się przetrenowywać. Pewne jest jednak to, że regularna aktywność fizyczna jest sposobem na zadbanie o swoje zdrowie hormonalne.

Znaczenie snu w regulacji testosteronu

Sen jest niesłychanie istotny dla poziomu testosteronu. Długi i nieprzerwany sen jest skutecznym sposobem na naturalne podniesienie testosteronu. Co ciekawe, to właśnie w trakcie snu organizm wydziela największą ilość tego hormonu. Zalecana jest regeneracja trwająca 7–9 godzin. Ważna jest przy tym regularność, czyli kładzenie się spać i budzenie o takich samych porach. Istotną kwestią jest również higiena snu, czyli zadbanie o komfortowe warunki do wypoczynku.

Stres a poziom testosteronu – jak zminimalizować jego wpływ?

Stres to prawdziwy wróg prawidłowej gospodarki hormonalnej. Doprowadza do zwiększonej produkcji kortyzolu, czyli hormonu stresu negatywnie wpływającego na stężenie testosteronu. Chcąc zminimalizować jego działanie, należy korzystać z technik relaksacyjnych. Dzięki nim łatwiej będzie zapanować nad nagromadzonymi stresem i zachować pożądaną równowagę hormonalną. W jego ograniczeniu pomoże m.in. medytacja i mindfulness. Wsparciem są również ćwiczenia oddechowe, a dokładnie głębokie oddychanie przeponowe. W celu zmniejszenia stresu, a tym samym wydzielania szkodliwego kortyzolu warto też poświęcać czas na własne pasje i hobby.

Suplementy na testosteron – czy warto?

Suplementacja testosteronu okazuje się wsparciem w przypadku klinicznie potwierdzonego niedoboru tego hormonu. Jeżeli naturalne sposoby nie przynoszą zamierzonych efektów, warto sięgnąć po suplementy diety. Oczywiście przed ich zastosowaniem można zasięgnąć porady lekarza czy farmaceuty. Testosteron suplementy naturalne to m.in. kwasy tłuszczowe omega-3, magnez, cynk czy witamina D, wspierająca wzrost poziomu tego kluczowego związku. Ponadto w takich preparatach można znaleźć równie cenne zioła.

Cynk, magnez i witamina D jako naturalne boostery testosteronu

Efektywne zwiększanie stężenia testosteronu we krwi wspierają dostępne w sprzedaży suplementy diety. Szczególnie polecane są magnez i cynk na podniesienie testosteronu oraz witamina D. Niedobory cynku przyczyniają się do zmniejszenia poziomu testosteronu oraz spadku libido. Magnez wspiera działanie układu nerwowego, zmniejsza stany zapalne i dba o prawidłowe wydzielanie tego hormonu. Z kolei witamina D a testosteron są powiązane w ten sposób, że witamina D powstrzymuje procesy związane z zamienianiem testosteronu w estrogen. Wymienione związki to boostery testosteronu bezpieczne dla zdrowia, które można przyjmować bez obaw o wystąpienie efektów ubocznych.

Zioła na testosteron – co mówi nauka?

W przyrodzie występuje wiele roślin, które mogą przyczynić się do prawidłowego utrzymania poziomu testosteronu. Odpowiednio dobrane zioła w optymalnych proporcjach przynoszą mężczyznom liczne korzyści. Naukowcy przeprowadzili liczne badania, które udowodniły potencjał takich ziół jak żeń-szeń, ashwagandha, korzeń forskohlii czy nasiona kozieradki. Według nich rośliny te wspierają uzupełnianie niedoboru testosteronu, wspomagając proces jego wytwarzania, i przyczyniają się do zachowania zdrowia hormonalnego.

Tribulus terrestris, ashwagandha, żeń-szeń

Niektóre zioła to naturalne boostery testosteronu. Jakie zioła na testosteron? Skutecznością wykazuje się zwłaszcza ashwagandha, czyli ajurwerdyjskie zioło obniżające poziom kortyzolu, a zwiększające ilość testosteronu w organizmie. Polecanym suplementem jest także buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) – zawierające go preparaty zwiększają poziom tego hormonu, a przy tym podnoszą libido. Za swoje wszechstronne działanie ceniony jest również żeń-szeń. Nie tylko poprawia poziom testosteronu, ale również zwiększa wytrzymałość organizmu i zapewnia energię do działania. Ponadto podnosi wydolność, wspiera funkcje seksualne oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Styl życia i nawyki, które wspierają poziom testosteronu

Zdrowy styl życia to podstawa dla utrzymania właściwego poziomu testosteronu. Warto więc wprowadzić do swojej codzienności kilka prostych zmian, które przyniosą ze sobą widoczne korzyści. Mowa tutaj o unikaniu spożywania napojów alkoholowych oraz zaprzestaniu palenia papierosów. Zalecane jest też wykonywanie regularnych badań lekarskich w celu monitorowania poziomu hormonów w organizmie. Dla zdrowia hormonalnego niezbędna jest zbilansowana dieta, ruch, redukcja poziomu stresu i prawidłowe nawodnienie organizmu. A jak podnieść poziom testosteronu w 2 minuty? Co ciekawe, przyjmując pozycję siły, można bardzo szybko doprowadzić do wyraźnego wzrostu stężenia tego hormonu w organizmie.

Jakie badania warto wykonać przy problemach z testosteronem?

Mając problemu ze stężeniem testosteronu w organizmie, należy wykonać badanie tego hormonu. Testy laboratoryjne wykonywane z krwi pozwolą oznaczyć takie parametry jak całkowity testosteron, wolny testosteron oraz dihydrotestosteron. Dopiero po utrzymaniu wyników lekarz zadecyduje o sposobie leczenia. Niekiedy konieczna może okazać się konsultacja z endokrynologiem czy ginekologiem (u kobiet).

Jak widać, testosteron odgrywa kluczową rolę w rozwoju i funkcjonowaniu organizmu, stąd warto reagować na niepokojące symptomy i zadbać o jego optymalny poziom.

Źródła:

  • Justyna Chlebowska-Tuz, Jak zbadać poziom testosteronu?, https://diag.pl/pacjent/artykuly/jak-zbadac-poziom-testosteronu/
  • Krzysztof Drews, Metabolizm i funkcje testosteronu w organizmie człowieka, https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/hormony/testosteron-hormon-dzialanie-i-rola-w-organizmie-aa-YYAj-h4cG-67QH.html
  • Patryk Łukasiewicz, Jak naturalnie zwiększyć poziom testosteronu?, https://dietetykanienazarty.pl/b/jak-naturalnie-zwiekszyc-poziom-testosteronu/
  • Natalia Michalak, Badanie poziomu testosteronu – dlaczego jest ważne i jak interpretować wyniki?, https://wylecz.to/badania-laboratoryjne/badanie-poziomu-testosteronu/
  • Izabella Podsiadły, Testosteron u kobiet – co oznacza nieprawidłowy wynik?, https://www.alab.pl/centrum-wiedzy/testosteron-u-kobiet-co-oznacza-nieprawidlowy-wynik/

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...

Informacje dla pacjenta Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt...
Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Mięśnie i kości Ból stopy: możliwe przyczyny. Jak pozbyć się bólu stóp?
Ból stopy może mieć wiele przyczyn, zaczynając od urazu, na poważnych chorobach ogólnoustrojowych kończąc. Potrafi mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto nie zwl...
Informacje dla pacjenta Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować?
Cenne właściwości lecznicze ostropestu znane były już w średniowieczu. Później, podobnie jak inne zioła, popadł w niełaskę, ponieważ ludzie zachłysnęli się nowoczesną medycyną, oferują...
Układ oddechowy Zapalenie płuc: rodzaje, objawy, diagnoza. Jak leczyć powikłania po zapaleniu płuc?
Zapalenie płuc jest szczególnie groźne w przypadku osób w podeszłym wieku oraz dzieci – nieleczone może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań (czasem nawet zagrażających życiu chorego)....
Układ pokarmowy Podagrycznik - właściwości, skutki uboczne. Na co pomaga?
Stosowanie ziół może przynosić wiele korzyści zdrowotnych. Jedną z niezwykle dobroczynnych roślin jest podagrycznik pospolity - ziele stosowane od setek lat w zwalczaniu dny moczanowej oraz wielu innych rozmaitych dolegliwości i schorzeń....
Choroby i dolegliwości Ból z lewej strony brzucha. Co jest po lewej stronie brzucha na dole?
Bóle brzucha stanowią częstą dolegliwość zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W zależności od tego, w której jego części jest zlokalizowany, może świadczyć o innych pr...
Serce i układ krążenia MCHC w morfologii krwi: badanie, normy i interpretacja wyników
MCHC w morfologii krwi to wskaźnik oznaczający stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych. Choć nie jest to samodzielny parametr stanowiący podstawę do diagnozy, zbyt wysokie lub zbyt n...
Informacje dla pacjenta Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt...
Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Mięśnie i kości Ból stopy: możliwe przyczyny. Jak pozbyć się bólu stóp?
Ból stopy może mieć wiele przyczyn, zaczynając od urazu, na poważnych chorobach ogólnoustrojowych kończąc. Potrafi mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto nie zwl...
Informacje dla pacjenta Ostropest plamisty – jakie ma właściwości i kiedy stosować?
Cenne właściwości lecznicze ostropestu znane były już w średniowieczu. Później, podobnie jak inne zioła, popadł w niełaskę, ponieważ ludzie zachłysnęli się nowoczesną medycyną, oferują...
Układ oddechowy Zapalenie płuc: rodzaje, objawy, diagnoza. Jak leczyć powikłania po zapaleniu płuc?
Zapalenie płuc jest szczególnie groźne w przypadku osób w podeszłym wieku oraz dzieci – nieleczone może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań (czasem nawet zagrażających życiu chorego)....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem