Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Kiedy jechać do szpitala?

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Kiedy jechać do szpitala? - zdjęcie
Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna, która dotyka przede wszystkim osoby starsze, jednak może zostać zdiagnozowana w każdym wieku. Warto więc regularnie mierzyć ciśnienie krwi w domowych warunkach, a przy podwyższonych wartościach jak najszybciej reagować. Jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Kiedy należy udać się do szpitala?
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Normy ciśnienia krwi są inne dla osób zdrowych, inne dla pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem.
  • Wartość ciśnienia skurczowego powyżej 180 mm i ciśnienia rozkurczowego 110 mmHg wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
  • Nadciśnienie to choroba przewlekła, która wymaga przyjmowania na stałe leków zleconych przez kardiologa.

Jakie ciśnienie jest niebezpieczne?

Optymalne ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mm Hg. W takim przypadku krew pompowana jest z odpowiednią siłą, co zapewnia jej równomierny przepływ. W kardiologii ciśnienie wysokie, lecz w dalszym ciągu prawidłowe to takie, którego wartość mieści się w granicach do 139/89 mm Hg. Normy te dotyczą osób zdrowych, które nie leczą się na choroby kardiologiczne. W przypadku pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem normy są inne i przyjmują następujące wartości:

  • 120-129/70-79 mm Hg - dla osób do 65. roku życia,
  • 130-139/70-79 mm Hg - dla osób pomiędzy 65. a 80. rokiem życia,
  • 130-149/70-79 mm Hg - dla osób powyżej 80. roku życia.

Ciśnienie tętnicze uznawane za niebezpieczne to takie, które przekracza 180/110 mm Hg. Pacjent z takim wynikiem powinien jak najszybciej zasięgnąć pomocy lekarskiej, gdyż tego typu wartości obarczone są zwiększonym ryzykiem udaru lub zawału serca.

Fizyczne objawy zbyt wysokiego ciśnienia - na co zwrócić uwagę?

Nadciśnienie tętnicze daje objawy nie tylko w postaci zwiększonych wartości widocznych w czasie badania ciśnienia. Pacjenci najczęściej uskarżają się na:

  • ból głowy,
  • uczucie kołatania serca,
  • duszności,
  • krwawienia z nosa.

Skóra na twarzy przybiera czerwoną barwę, pacjent może też odczuwać ciepło nawet w chłodny dzień. Bardzo wysokie ciśnienie - co robić? Osoby leczone kardiologicznie powinny przyjąć leki zlecone przez specjalistę, a w przypadku, gdy wartości przekraczają normy, należy udać się do szpitala. Wystąpienie natężonych objawów fizycznych dodatkowo skłania do zasięgnięcia pomocy specjalisty.

Wysokie ciśnienie i nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Wysokie ciśnienie rozpoznawane jest przede wszystkim u pacjentów powyżej 50. roku życia. Szacuje się, że może na nie cierpieć co druga osoba. Dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, które predysponują do nadciśnienia. Nie bez znaczenia jest też prowadzony styl życia – nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie soli, picie dużej ilości alkoholu mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Nieco inaczej wygląda wysokie ciśnienie u nastolatków – przyczyny leżą głównie w chorobach nerek, cukrzycy oraz zaburzeniach hormonalnych. Nie można jednak wykluczyć wpływu stylu życia i czynników genetycznych. Wysokie ciśnienie pojawia się również w okresie ciąży, jednak wymaga ścisłej kontroli, gdyż może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla płodu.

Szybkie decyzje ratujące życie – jak reagować na skrajne wartości ciśnienia?

Skrajne wartości ciśnienia wymagają pilnej interwencji medycznej – samodzielnie nie jesteśmy w stanie pomóc pacjentowi zwłaszcza, jeśli jest on w stanie zagrażającym życiu. Najlepsze, co możemy zrobić, to wezwać pogotowie ratunkowe. Wysokie ciśnienie, niskie tętno to poważne zaburzenie, które może powinno zostać szybko zdiagnozowane. Pacjent zostanie przetransportowany do szpitala, gdzie zapadnie decyzja odnośnie umieszczania go na oddziale intensywnej terapii bądź dalszej obserwacji w izbie przyjęć. Do przyjazdu karetki należy monitorować stan chorego i w miarę możliwości umieścić go w chłodnym pomieszczeniu w pozycji bocznej bezpiecznej. Nie podajemy żadnych leków, zwłaszcza że w przypadku utraty przytomności może dojść do zakrztuszenia.

Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala?

Ciśnienie krwi w ciąży powinno być niższe niż 140/90 mm Hg. Pacjentki, u których pomiary wskazują 130-139/85-89 mm Hg pozostają pod opieką lekarza, a w razie konieczności przyjmują leki obniżające ciśnienie. Jeśli wynik przekracza wartość graniczną, a dodatkowo ciężarna źle się czuje (boli ją głowa, jest jej słabo), należy zgłosić się do szpitala. W II trymestrze dąży się do obniżenia ciśnienia, natomiast w III trymestrze, w przypadku wzrostu ponad 160/110 mm Hg, lekarze rozważają indukcję porodu (po 37. tygodniu ciąży). Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala, a kiedy leczyć je w domowych warunkach? Bardzo niebezpieczne są przede wszystkim nagłe wzrosty którejkolwiek z wartości. Wymagają one konsultacji lekarskiej, a najprostszą drogą do jej odbycia jest zgłoszenie na SOR. Trzeba też pamiętać, że żadne leki na nadciśnienie w ciąży nie powinny być stosowane na własną rękę.

Jak leczyć problemy z ciśnieniem?

Wysokie ciśnienie rozkurczowe i skurczowe wymaga to choroby przewlekłe, które wymagają przyjmowania odpowiednio dobranych leków już do końca życia. W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosuje się:

  • beta-blokery,
  • diuretyki,
  • blokery kanału wapniowego,
  • inhibitory konwertazy angiotensyny,
  • blokery receptora angiotensynowego.

Decyzję w zakresie doboru preparatów podejmuje kardiolog, do którego należy się zgłosić w przypadku nadciśnienia. Terapia obejmuje również zmianę stylu życia na zdrowszy. Trzeba przestrzegać zaleceń dietetycznych – najpopularniejsze to dieta DASH i śródziemnomorska. Bardzo ważna jest umiarkowana aktywność fizyczna. Należy porzucić używki, takie jak alkohol, kawa czy papierosy. Pacjentom z nadwagą zaleca się utratę nadprogramowych kilogramów. Dodatkowo można też stosować suplementy na serce, które nie mają działania leczniczego, jednak znacząco wspomagają ten narząd. Popularne są również zioła na nadciśnienie, jednak ich przyjmowanie warto skonsultować z lekarzem.

Profilaktyka problemów związanych z wysokim ciśnieniem

Przyczyny nadciśnienia nie są do końca znane, jednak eksperci są zdania, że dużą rolę odgrywa prowadzony styl życia. Nadwaga, zła dieta, przyjmowanie dużych ilości cukru, soli i tłuszczu mogą spowodować podwyższone ciśnienie rozkurczowe. Profilaktyka to przede wszystkim zmiana dotychczasowych nawyków. Zaleca się:

  • porzucenie używek,
  • zmianę sposobu odżywiania,
  • unikanie stresu,
  • codzienną aktywność fizyczną,
  • utratę zbędnych kilogramów.

Pacjenci, u których zdiagnozowano nadciśnienie, najczęściej muszą przyjmować leki na receptę. Niemniej jednak osoby z wyższymi wartościami, które wciąż mieszczą się w normie, mogą sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty. Muszą jednak kontrolować wyniki tak, aby w porę zareagować w razie zagrożenia. Nadciśnienie to choroba, która rozwija się latami, często nie dając żadnych objawów. Badania profilaktyczne ograniczają się do mierzenia ciśnienia w warunkach domowych oraz gabinetowych. Warto je przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu w domu i przy każdej wizycie u lekarza pierwszego kontaktu, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały przypadki nadciśnienia tętniczego.

Źródła:

  • Nagły wzrost ciśnienia tętniczego - jak skutecznie pomóc i jak nie zaszkodzić?, Lek. Barbara Pręgowska-Chwała, Dr hab. med. Marek Kabat, Dr hab. med. Aleksander Prejbisz, Prof. dr hab. med. Andrzej Januszewicz, https://podyplomie.pl/stanynaglepodyplomie/29661,nagly-wzrost-cisnienia-tetniczego-jak-skutecznie-pomoc-i-jak-nie-zaszkodzic (dostęp na 9.07.2024)
  • Nadciśnienie tętnicze, lek. Andrzej J. Sałacki, https://podyplomie.pl/medycyna/28762,nadcisnienie-tetnicze#:~:text=O%20nadci%C5%9Bnieniu%20t%C4%99tniczym%20(NT)%20m%C3%B3wimy,mmHg%20w%20przypadku%20ci%C5%9Bnienia%20rozkurczowego (dostęp na 9.07.2024)

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Ciąża i dziecko Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Przeziębienie i grypa Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....
Odporność, wzmocnienie organizmu Sok z brzozy – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak dawkować sok z brzozy?
Sok z brzozy od dawna znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek na rozmaite dolegliwości. Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje sok z brzozy i dlaczego warto włączyć go do diety?Co znajduje się w składzie soku z brzozy?Sok ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Ciąża i dziecko Zespół Edwardsa – co to jest, jaki ma wpływ na dziecko i jakie są objawy trisomii chromosomu 18?
Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Jednak czasem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje w postaci chorób genetycznych dziecka. Przykładem takiej choroby jest Zespół Edwardsa. Niestety w zdecydowanej większości przypad...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Choroby zakaźne i pasożytnicze Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Słuch i szumy uszne Świecowanie uszu – na czym polega i czy jest to bezpieczne? Czy warto kupić świece do uszu?
Regularne i prawidłowe dbanie o higienę uszu ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia oraz jakości słuchu. Zaniedbywanie bądź też błędy w czyszczeniu uszu mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, skutkujących nawet utratą słuchu, ...
Układ pokarmowy Metformina - panaceum XXI wieku? Wszechstronny lek, skuteczny nie tylko w leczeniu cukrzycy
Metformina to substancja, która od lat stosowana jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Chociaż na rynku farmaceutycznym obecna jest już niemal pół wieku, wciąż odkrywane są nowe i wielokierunkowe efekty jej sto...
Informacje dla pacjenta PDW (morfologia krwi) – wskaźniki, normy, obniżony. Wskaźnik anizocytozy płytek krwi
PDW to badanie, jedno ze składowych podstawowej morfologii, które pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Innymi słowy, jest wskaźnikiem anizocytozy w wynikach morfologii krwi, który mierzy si...
Serce i układ krążenia Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania
Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się: dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane s...
Układ rozrodczy i moczowy Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić....
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Zdrowy tryb życia Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach ...
Słuch i szumy uszne Świecowanie uszu – na czym polega i czy jest to bezpieczne? Czy warto kupić świece do uszu?
Regularne i prawidłowe dbanie o higienę uszu ma bardzo ważne znaczenie dla zdrowia oraz jakości słuchu. Zaniedbywanie bądź też błędy w czyszczeniu uszu mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, skutkujących nawet utratą słuchu, ...
Układ pokarmowy Metformina - panaceum XXI wieku? Wszechstronny lek, skuteczny nie tylko w leczeniu cukrzycy
Metformina to substancja, która od lat stosowana jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Chociaż na rynku farmaceutycznym obecna jest już niemal pół wieku, wciąż odkrywane są nowe i wielokierunkowe efekty jej sto...
Informacje dla pacjenta PDW (morfologia krwi) – wskaźniki, normy, obniżony. Wskaźnik anizocytozy płytek krwi
PDW to badanie, jedno ze składowych podstawowej morfologii, które pozwala ocenić zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości. Innymi słowy, jest wskaźnikiem anizocytozy w wynikach morfologii krwi, który mierzy si...
Serce i układ krążenia Holter EKG: na czym polega, ile trwa i jak się przygotować? Wskazania i przebieg badania
Holter EKG pozwala dokonać pomiaru pracy najbardziej obciążonego organu naszego ciała - serca. Z poniższego artykułu dowiesz się: dlaczego coraz młodsi ludzie umierają na serce i jakie najczęstsze zaniedbania kardiologiczne stwierdzane s...
Układ rozrodczy i moczowy Ból jajnika: objawy, przyczyny, łagodzenie dolegliwości. Co wywołuje kłucie w jajniku?
Ból jajnika może być wyjątkowo niepokojący dla każdej kobiety. Ta nieprzyjemna dolegliwość objawia się kłuciem, uczuciem rozpierania po prawej lub lewej stronie podbrzusza....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem