Jakie działania ma melisa? Jak parzyć najlepszy napar na skołatane nerwy?

Melisa - zdjęcie

Spokój jest niezbędny, by wykonywać efektywnie oraz poprawnie nasze obowiązki zawodowe czy komfortowo spędzać czas z najbliższymi. Jednocześnie, w dzisiejszym, pełnym pośpiechu świecie nie jest to zbyt proste. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że zachowanie iście stoickiego spokoju nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie, wystarczy w przypadku potrzeby spożywać odpowiednie środki. Jednym z nich jest melisa.

Dzięki lekturze poniższego tekstu dowiesz się między innymi:

  • jakie są właściwości melisy – jednego z najbardziej znanych środków na uspokojenie,
  • jak przygotować wywar z melisy,
  • melisa – na co pomaga,
  • świeża melisa – jak parzyć,
  • kiedy nie powinno się stosować melisy i czy jest to środek odpowiedni dla dzieci,
  • od kiedy melisa dla dziecka będzie odpowiednim rozwiązaniem,
  • jak szybko działa melisa,
  • jaka forma melisy jest najlepsza (tabletki, wywar itd.),
  • melisa – ile pić dziennie,
  • melisa – jak hodować.

oraz wiele innych. Oczywiście, melisa to jeden z najbardziej cenionych środków uspokajających, ale nie jedyny obecnie dostępny na rynku. Jeśli jesteś zainteresowany także innymi środkami o pozytywnym wpływie na funkcjonowanie organizmu, to koniecznie przeczytaj inne nasze artykuły, w tym między innymi: „Jakie napary i wywary warto stosować, by uspokoić skołatane nerwy?”.

Melisa jako niemal synonim środka na uspokojenie

Melisa już od czasów starożytnych jest znana jako skuteczny środek uspokajający. Pozytywne wzmianki na jej temat można znaleźć w zapiskach z pierwszego wieku naszej ery. Przez setki lat była ona polecana w celu zwalczenia obrzęków po ukąszeniach itd., ale najważniejszych przeznaczeniem było zawsze ukojenie nerwów.

Europa, Afryka i Azja to kontynenty, na których dziko rośnie melisa. Jak wygląda melisa? Choć jest to roślina niepozorna, to łatwo zwrócisz na nią uwagę z powodu kilkucentymetrowych liści o sercowatym kształcie i tradycyjnej, zielonej barwie.

Melisa najważniejsze właściwości i działanie

Jak działa melisa? Choć jest ona kojarzona głównie z właściwościami uspokajającymi, to niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że „wachlarz” cennych właściwości jest tak naprawdę znacznie szerszy. Regularnie spożywane herbatki z melisy zapewniają również:

  • bardziej regularną pracę wątroby,
  • obniżenie ciśnienia krwi płynącej w organizmie,
  • działanie przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjne,
  • wydzielanie większej ilości soków trawiennych.

Na co pomaga melisa? Dzięki niej możesz zlikwidować lub przynajmniej osłabić takie negatywne i uciążliwe objawy jak między innymi:

  • migrena,
  • problemy ze snem oraz koncentracją,
  • rozedrgane nerwy (napięcie nerwowe, uczucie niepokoju i silnego pobudzenia),
  • grypa,
  • przeziębienie.

Dlaczego melisa to zioło, które naprawdę ma właściwości lecznicze?

Co zawiera melisa? Właściwości lecznicze melisy wynikają z faktu, że liście tej rośliny są obfite w szeroki zakres składników odżywczych, w tym między innymi:

  • taniny,
  • fenolokwasy,
  • flawonoidy,
  • witamina C,
  • olejek eteryczny

oraz wiele innych.

Jak sporządzać napar z melisy lub herbatki w formie odwaru?

Melisa – jak parzyć/zaparzać? Przygotowanie wywaru nie jest trudne. Wystarczy wsypać garść liści do szklanki – już po ok. 20 minut zalania wrzątkiem można przystąpić do picia. Jeśli z kolei chodzi o to, jak melisa szybko działa, to zazwyczaj już po ok. 30 minutach odczuwalne są pierwsze pozytywne skutki. Ile melisy pić dziennie? Zaleca się picie herbaty z melisy ok. 2-3 razy dziennie.

Jak hodować melisę w domu?

Jeśli jesteś fanem ogrodnictwa i uprawa roślin sprawia Ci wielką radość, to z pewnością zainteresuje Cię informacja, że melisę możesz hodować także w domowych warunkach. Jak kwitnie melisa? Preferowane miejsce dla melisy domowej to oczywiście ogród, ale jeśli nie dysponujesz przydomową uprawą czy ogródkiem działkowym, możesz użyć do tego celu zwykłej doniczki.

Oczywiście, jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz pamiętać o kilku zasadach dotyczących pielęgnacji. Na szczęście, gatunek ten nie należy do szczególnie wymagających, dlatego powinieneś poradzić sobie z uprawą, nawet jeśli nie jesteś doświadczonym ogrodnikiem. Przede wszystkim, powinieneś pamiętać, aby:

  • siać nasiona melisy w doniczce na głębokość nie większą niż około dwa-trzy centymetry,
  • do uprawy wykorzystaj tzw. glebę wapniową, próchniczą,
  • regularnie przycinaj liście melisy – to właśnie w świeżych, młodych listkach znajdują się największe ilości składników sprawiających, że wywar z melisy jest tak cenny,
  • melisa – kiedy zbierać? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: dwa razy w roku, w okolicach czerwca (przed rozpoczęciem okresu kwitnienia) oraz w sierpniu (po jego zakończeniu).

Melisa lekarska – zastosowanie w kosmetologii

Melisa ma także zastosowanie w kosmetologii. Jest to – z uwagi na swoje właściwości kojące – cenny składnik do wszelkiego rodzaju kremów na skórę twarzy.

Melisa – przeciwskazania i dawkowanie oraz skutki uboczne

Melisa to bez wątpienia środek o dobrym wpływie na pracę ludzkiego organizmu. Taki stan nie oznacza jednak, że powinna być ona spożywana przez każdego z nas. Jeszcze przed rozpoczęciem korzystania z melisy warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach picie wywaru z tej rośliny jest niezalecane, a nawet – zabronione. Kiedy nie powinno się stosować melisy?

Zasadniczo, nie można łączyć melisy z lekarstwami – taki mix może spowodować niepożądane reakcje organizmu. Jeśli z kolei o przewlekłe choroby, to nie powinny stosować melisy osoby, które cierpią na schorzenia tarczycy. Dzieje się tak, ponieważ wywar z rośliny – nawet jeśli jest spożywany sporadycznie – może znacząco wpłynąć na czynność tarczycy.

Czy melisa jest bezpieczna dla dzieci?

Jeśli chodzi o spożywanie melisy przez dzieci, to znacznie lepszym rozwiązaniem, zamiast tradycyjnego wywaru sporządzanego z liści, będzie melisa w syropie. Melisa dla dzieci – od kiedy? Środek ten można podawać dzieciom już od czwartego miesiąca życia. Oczywiście, z uwagi na to, że czas dorastania to okres szczególny, jeśli chodzi o pracę organizmu, warto przedyskutować podawanie wywaru na przykład z lekarzem rodzinnym.

Melisa w kosmetyce i aromaterapii

Melisa to nie tylko popularny środek uspokajający, ale także – z uwagi na swój skład – niezwykle silny olejek eteryczny, który zapobiega rozwojowi wirusów, bakterii i infekcji w organizmie. Olejek eteryczny z melisy może posłużyć także do aromatyzacji powietrza.

Jak prawidłowo parzyć melisę?

Jeśli jesteś zainteresowany pozytywnymi efektami tej rośliny, to zastanawiasz się zapewne, jak stosować melisę. W przypadku rośliny sprzedawanej w sklepie w postaci np. herbaty ekologicznej należy stosować się do zaleceń na opakowaniu – zazwyczaj przygotowanie napitku nie różni się znacząco od tradycyjnej herbaty.

W przypadku suplementu w tabletkach – zastanawiasz się zapewne, ile mg melisy spożywać? Zasadniczo, nie powinno być to więcej niż ok. 30 mg dziennie.

Jeśli chodzi o to, w jakiej postaci melisa jest najlepsza – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Generalnie, roślina we wszystkich postaciach powinna dobrze wpływać na organizm.

Melisa w ciąży jest wręcz zalecana

Dzięki właściwościom uspokajającym, antymigrenowym i przeciwzapalnym melisa jest świetnym rozwiązaniem dla kobiety w ciąży – wywar z tej rośliny pomoże w wyciszeniu się i wypoczynku.

Jeśli jesteś w ciąży, zapewne interesuje Cię, ile razy dziennie spożywać melisę? Zasadniczo, zalecenia w tej kwestii nie odbiegają od tych w przypadku kobiet, które nie są brzemienne. Aby jednak uniknąć negatywnych efektów (w tym np. wymiotów, nudności itd.), należy pamiętać, że niezalecane jest rozpoczęcie korzystania z melisy, jeśli nie robiło się tego przed okresem ciąży.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Dieta okienkowa (Intermittent Fasting) – jak obliczyć deficyt kaloryczny i wybrać odpowiedni rodzaj IF?
Intermittent Fasting: naukowe podejście do okresowego postu. Dowiedz się, jak bezpiecznie wdrożyć dietę okienkową i obliczyć indywidualny deficyt kaloryczny....

Przeziębienie i grypa

Jak zbić gorączkę u dorosłego? Najlepsze domowe i farmakologiczne sposoby
Jak skutecznie i bezpiecznie zbić gorączkę? Kompletny przewodnik z domowymi i farmakologicznymi metodami leczenia podwyższonej temperatury u dorosłych....

Kosmetyki i uroda

Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą!
Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Odrobaczanie dziecka – jak to zrobić? Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty jelitowe to problem, który może dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie odrobaczyć dziecko?...

Choroby skóry

Czerwone pieprzyki na ciele – czy jest się czym niepokoić?
Czerwone pieprzyki na ciele, choć zazwyczaj niegroźne, budzą niepokój u wielu osób. Czy ich obecność na skórze wymaga konsultacji z lekarzem? W tym artykule omówim...

Kosmetyki i uroda

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach – dobroczynne właściwości i działanie
Wąkrotka azjatycka, znana również jako Centella Asiatica, od wieków cieszy się uznaniem w medycynie naturalnej. Obecnie zdobywa coraz większą popularność jako składnik ...

Serce i układ krążenia

Jakie są najlepsze suplementy na obniżenie cholesterolu? Ranking 10 sprawdzonych preparatów
Cholesterol. Może być dobry i zły. Ten dobry to HDL, a zły określany jest terminem LDL. Dobrego cholesterolu powinno się mieć jak najwięcej, ponieważ działa on ochronnie i zmniejsza możliwość wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyni...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Kosmetyki i uroda

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Metody odmładzania okolic oczu
Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna i podatna na pojawianie się zmarszczek. Choć ich występowanie jest naturalnym procesem starzenia się, wiele osób szuka skuteczny...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem