Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych oraz przyrzęskowych. W przypadku, gdy jęczmień nie zostanie wyleczony, będzie stale powracał. Co to jest jęczmień? W jaki sposób powstaje? Jak można go wyleczyć? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Czym jest jęczmień?
Jęczmień na oku to po prostu grudkowy ropień jednego lub więcej gruczołów, a swoje ujście znajduje on na powiece. W sporej większości wypadków występuje on zaraz przy linii rzęs po zewnętrznej stronie powieki, a powodem jego występowania jest gronkowiec.
Nie możemy jednak nie wspomnieć, że występują także tak zwane jęczmienie wewnętrzne. Kogo atakuje ten problem? Zarówno mężczyzn, jak i kobiety bez względu na to, w jakim są wieku. Warto również zaznaczyć, że niekiedy występuje podatność na jego nawracanie - szczególnie jęczmień u dziecka.
Rodzaje jęczmienia
Jęczmień może występować w różnych odmianach. Jedną z nich jest jęczmień zewnętrzny. Jak powstaje? Za sprawą gronkowcowego zapalenia gruczołów Mollla, czy też Zeissa. Celem jego ataku jest zewnętrzna powieka. Wyglądem przypomina czerwoną plamkę, która jest bardzo bolesna. Po pewnym czasie pojawia się obrzęk, który tworzy żółty lub różowy czubek. Jęczmień ten utrzymuje się przez kilka dni, po czym pęka oraz zasycha.
Kolejnym typem jest jęczmień wewnętrzny. Ten rodzaj zakażenia powodowany jest zapaleniem gruczołów tarczykowych. Jęczmień w oku jest mniej widoczny niż wyżej opisany jęczmień zewnętrzny, jednak znacznie bardziej bolesny. Możemy go dostrzec po podniesieniu powieki, pod którą znajdziemy żółtą grudkę. W tym wypadku nie będzie ona pękała, a po prostu zanikała.
Jak powstaje jęczmień na oku i czy da się nim zarazić?
Na samym początku tego schorzenia na brzegach powiek zaczyna pojawiać się delikatne zaczerwienienie, które dokucza bólem oraz swądem. Niedługo potem znacznie się ono powiększa, po czym przekształca się w krostę, która jest pełna ropy.
Jak się można domyśleć, wygląda to bardzo nieatrakcyjnie, dlatego warto jak najszybciej pozbyć się tego problemu. Co więcej, nieleczony jęczmień pod okiem może nawet skutkować gradówką. Nie możemy również nie wspomnieć, że jęczmień jest zaraźliwy, dlatego pod żadnym pozorem nie należy dzielić poduszek, pościeli czy też ręcznika z osobą zakażoną.
Jakie są przyczyny powstawania jęczmienia na oku?
Jęczmień ozimy to po prostu ropień, który wywoływany jest przez wszelkiego rodzaju bakterie. Dzieje się tak, gdyż dostają się one do błony śluzowej, na przykład poprzez dotykanie powiek brudnymi rękoma. Również stałe przebywanie pośród środków chemicznych czy też dymu papierosowego prowadzi do pojawiania się jęczmienia.
Jakie mogą być inne przyczyny pojawienia się jęczmienia?
- Starszy wiek,
- Niepoprawne usuwanie makijażu,
- Źle dobranego kosmetyki do demakijażu,
- Jasna karnacja,
- Trądzik różowaty czy też łojotokowe zapalenie skóry,
- Źle skorygowana wada czy też alergie oczne.
Warto również wspomnieć, że jęczmieniowi sprzyja także długotrwały stres czy niska odporność. Co więcej, jęczmień bardzo często jest także oznaką nieleczonej cukrzycy - dlatego warto sprawdzać poziom cukru w swojej krwi, jeśli ją podejrzewamy. To bardzo groźna choroba, tak samo, jak celiakia.
Jak objawia się jęczmień?
Jęczmień to bardzo nieduża grudka, która charakteryzuje się swoim dość wyraźnym czubkiem o żółtej barwie. Po kilku dobach od momentu, w którym się pojawi, po prostu pęknie oraz w pewnym stopniu samoistnie się oczyści. Pozostałą ropę, która zostanie w naszym ciele, należy bardzo starannie wycisnąć.
Jak to zrobić? W tym celu powinniśmy delikatnie podnieść powiekę za pomocą rzęs. Po tym działaniu należy skorzystać z nawilżonego płatka kosmetycznego oraz usunąć strupki, jakie pojawiły się wokoło jęczmienia.
Jakie objawy występują u osoby, borykającej się z jęczmieniem?
- Łzawienie,
- Obrzęk powieki,
- Zaróżowienia,
- Bóle w okolicach powieki,
- Znacznie zwiększona wrażliwość na światło.
Jak wyleczyć jęczmień?
Kiedy jęczmień będzie pękał, wydzieli się z niego ropa. Niedługo potem rana się zagoi, jednak warto zapewnić naszemu organizmowi, a w szczególności układowi pokarmowemu, leki oraz suplementy, które go wzmocnią. Na młody jęczmień tabletki powinny wystarczyć - znacznie szybciej zakończy się proces jego dojrzewania.
Samo pęknięcie może zostać znacznie przyśpieszone za sprawą maści na jęczmień czy też ciepłych kompresów. Maść na jęczmień kupimy w każdej aptece, a każdy z nas w swoim własnym domu może przygotować wilgotne kompresy z dodatkiem ziela świetlika czy też świeżej pietruszki. Okłady te powinny być stosowane kilka razy każdego dnia przez około 15 minut. Dzięki nim ból oraz odczyn zapalny zostanie odczuwalnie zmniejszony.
W przypadku, gdy miną dwa dni, a nasze domowe leczenie nie przyniesie żadnych efektów, należy udać się do specjalisty. Możliwe, że konieczne będzie terapia antybiotykowa, która zostanie nam przepisana przez okulistę.
Domowe sposoby na młody jęczmień - co warto wiedzieć?
Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie jajka. W celu pozbycia się jęczmienia konieczne jest rozmasowanie, a także rozgrzanie powieki, co będzie skutkowało usunięciem ropy ze zbiornika. Aby to zrobić, warto wykorzystać właśnie jajko ugotowane na twardo. Jego kształt jest zbliżony do oka, dlatego bardzo łatwo możemy przeprowadzić masaż.
Równie dobrym sposobem jest wykorzystanie złotej obrączki. Spora część osób wierzy, że pocieranie złotem pomaga, gdyż za pomocą tarcia jesteśmy w stanie wytworzyć wiele ciepła. Co więcej, takie działanie wzmacnia ukrwienie w danym miejscu, co pomaga białym krwinkom walczyć z infekcją.
Jak zapobiegać powstawaniu jęczmienia?
Jeśli nie chcesz ryzykować, że na Twoim oku pojawi się jęczmień, pamiętaj: najważniejsze jest to, aby dbać o higienę. Częste mycie dłoni to świetna profilaktyka, która może nas uchronić przed zakażeniem jęczmieniem. Zanim pójdziemy spać, należy również koniecznie pozbywać się swojego makijażu.
Warto również wspomnieć o tym, że nasze oczy nie przepadają za przebywaniem w ciemnych pomieszczeniach, dlatego po prostu ich unikajmy. Nie powinniśmy także pożyczać cudzych kosmetyków oraz wyrzucać te, których termin ważności już dawno minął.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.