Właściwości kaszy bulgur zostały docenione ponad 4000 lat temu przez mieszkańców Bliskiego Wschodu. Dziś kasza bulgur cieszy się popularnością w różnych zakątkach świata – nie tylko ze względów kulinarnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.
Jak powstaje kasza bulgur?
Zanim kasza bulgur trafi na nasze talerze, przechodzi długi proces wytwarzania. Kasza bulgur powstaje z pszenicy durum – najbardziej wartościowej odmiany pszenicy. Pozyskane ziarna najpierw są osuszane, a następnie gniecione. W zależności od stopnia zgniecenia otrzymuje się kaszę drobno-, średnio- lub gruboziarnistą. Poszczególne rodzaje mają nieco inne zastosowanie w kuchni. Kasza drobnoziarnista jest najczęściej wykorzystywana do przygotowywania sałatek, zup czy faszerowania warzyw, natomiast średnio- i gruboziarnistej używa się między innymi do przyrządzania popularnej bliskowschodniej potrawy zwanej pilaw.
Wartości odżywcze kaszy bulgur
Kasza bulgur słynie z bogactwa cennych składników odżywczych, czym wyróżnia się na tle innych kasz – na przykład manny czy kuskus. Kasza bulgur zawiera szereg ważnych dla zachowania zdrowia witamin i minerałów, w tym:
- potas – wspiera pracę serca, wspomaga krążenie i obniża ciśnienie krwi;
- magnez – uczestniczy w procesie wchłaniania wapnia w organizmie i transportowania glukozy do mózgu, a ponadto rozszerza tętnice i zmniejsza ryzyko powstawania zatorów. W 100 g kaszy bulgur znajdują się aż 32 mg magnezu;
- sód – poprawia przepływ impulsów między komórkami nerwowymi i obniża napięcie w mięśniach;
- błonnik – wspiera przemianę materii, reguluje wypróżnienia i procesy trawienne, wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego i chroni przed zaparciami. 100 g kaszy bulgur zawiera około 12 g błonnika, dzięki czemu zapewnia uczucie sytości na dłużej;
- kwas foliowy (witamina B9) – ważny szczególnie dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Kwas foliowy wspomaga rozwój dziecka, wspierając budowę jego układu nerwowego;
- witaminy z grupy B – łagodzą bóle głowy oraz poprawiają kondycję włosów i skóry. Witamina B6 w połączeniu z magnezem korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego. Pirydoksyna, czyli jeden z rodzajów witaminy B6, ułatwia zapamiętywanie i utrzymywanie równowagi psychicznej.
Ponadto w kaszy bulgur znajdują się też inne składniki odżywcze – witaminy A, E i K, cynk, fosfor, wapń, żelazo oraz antyoksydanty.
Jakie właściwości zdrowotne ma kasza bulgur?
Kasza bulgur jest bogatym źródłem cennych składników odżywczych, dzięki czemu wykazuje liczne właściwości prozdrowotne – usprawnia prace układu sercowo-naczyniowego i układu pokarmowego, pomaga niwelować skutki stresu, a do diety śmiało mogą włączyć ją diabetycy czy osoby odchudzające się.
Właściwości kaszy bulgur |
Charakterystyka |
Działanie
na układ sercowo-naczyniowy |
Kasza
bulgur oddziałuje korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego za
sprawą zawartości potasu, wapnia, magnezu i sodu. Potas wspomaga pracę serca
i obniża ciśnienie krwi. Magnez rozszerza tętnice, zmniejszając ryzyko
zawału, a ponadto reguluje poziom wapnia i wspiera wchłanianie potasu. Kasza
bulgur jest także bogata w błonnik, który obniża poziom złego cholesterolu
LDL. |
Działanie
na układ pokarmowy |
Dzięki
wysokiej zawartości błonnika, kasza bulgur usprawnia funkcjonowanie układu
pokarmowego. Poprawia procesy trawienne, wpływa korzystnie na perystaltykę
jelit i zapobiega zaparciom. |
Kasza
bulgur a cukrzyca |
W
gotowanej kaszy bulgur znajduje się śladowa ilość cukrów prostych – około 0,1
g na 100 g kaszy – co sprawia, że ma ona bardzo niski indeks
glikemiczny. Nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi,
więc bez obaw mogą ją jeść diabetycy. |
Kasza
bulgur a redukcja stresu |
Za sprawą
zawartości witamin z grupy B i magnezu, kasza bulgur jest polecana osobom
żyjącym w napięciu i stresie. Substancje te korzystnie wpływają na działanie
układu nerwowego i pomagają utrzymać równowagę psychiczną, a ponadto
poprawiają pamięć, usprawniają myślenie, łagodzą bóle głowy i zmniejszają
napięcie nerwowe. |
Kasza
bulgur a odchudzanie |
Choć
kasza bulgur jest dość kaloryczna – 100 g ugotowanej kaszy to około 83
kalorie – ze względu na niską zawartość tłuszczu i dużą ilość błonnika może
być elementem diety odchudzającej. Zapewnia uczucie sytości na dłużej,
wspierając kontrolowanie wagi. |
Należy jednak podkreślić, że kasza bulgur nie jest odpowiednia dla wszystkich. Zawiera ona gluten, więc nie powinny sięgać po nią osoby na niego uczulone oraz chorujący na celiakię. W diecie bezglutenowej sprawdzi się na przykład kasza jaglana. Gruboziarnista odmiana kaszy bulgur może również zaszkodzić osobom zmagającym się z wrzodami żołądka i dwunastnicy, nadkwaśnym nieżytem żołądka oraz refluksem żołądkowo-przełykowym. Natomiast w umiarkowanych w ilościach powinny spożywać ją osoby na diecie wątrobowej.
Jak przygotować kaszę bulgur? - popularne przepisy z kaszą bulgur
Na popularność kaszy bulgur wpływa też fakt, że jest ona bardzo łatwa w przygotowaniu. Jak ją przyrządzić? Wystarczy zalać kaszę lekko osolonym wrzątkiem w proporcji 1:2,5 (1 porcja kaszy na 2,5 porcje wody), gotować bez przykrycia przez około 7 minut, a następnie zdjąć z ognia, przykryć i pozostawić do spęcznienia.
Kasza bulgur jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw – z powodzeniem można ją łączyć z mięsem czy warzywami. Wyśmienicie smakuje zwłaszcza jako składnik dań orientalnych, takich jak wspomniany pilaw czy tabbouleh. W klasycznej wersji pilaw przygotowuje się z kaszy oraz baraniny, ale śmiało można wykorzystać także inne rodzaje mięsa lub postawić na wariant wegetariański. By zrobić pilaw, należy usmażyć mięso z dodatkiem cebuli, tartej marchewki i pomidorów, przysypać je suchą kaszą bulgur, zalać całość wrzątkiem, a następnie dusić pod przykryciem lub włożyć do piekarnika.
Z kolei tabbouleh to zdrowa sałatka charakterystyczna dla kuchni libańskiej. Jak się ją przyrządza? Drobnoziarnistą kaszę bulgur należy zalać wrzątkiem, a po ostygnięciu wymieszać ze smażoną cebulką, chili, solą, pomidorami, zielonym ogórkiem oraz dużą ilością pietruszki. Tabbouleh podaje się w temperaturze pokojowej.
Obecnie kasza bulgur jest ceniona nie tylko na Bliskim Wschodzie. Jest nie tylko bardzo smaczna i łatwa w przygotowaniu, ale przede wszystkim jest źródłem cennych składników odżywczych, korzystnie wpływających na nasze zdrowie i usprawniających funkcjonowanie organizmu.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.