Zdrowe odżywianie jest coraz popularniejsze - nic więc dziwnego, że kasza jaglana zaczęła coraz częściej gościć na polskich talerzach. Posiada ona mnóstwo wartości odżywczych, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i sprawdzi się zarówno w słodkich, jak i wytrawnych daniach. Jeśli jeszcze masz wątpliwości, czy uwzględnić kaszę jaglaną w swojej diecie, przeczytaj o wszystkich zaletach spożywania jej na co dzień. Wtedy na pewno zagości i w Twoim jadłospisie!
Jak wytwarza się kaszę jaglaną?
Kasza jaglana, znana również jako jagły, powstaje z prosa. Zboże to uprawiano od wieków w krajach azjatyckich i afrykańskich, a wraz z migracjami z tych terenów, przybyło także i do Polski. Trzeba jednak zaznaczyć, że na naszych terenach nadal jest ono dość rzadko uprawiane, a większość plonów importowana jest m.in. z Chin.
Jagły powstają w procesie usunięciu twardej łuski z ziaren prosa i oczyszczeniu ich. Tak otrzymana kasza jaglana może być również dalej przetwarzana. Z rozgniecionych jagieł powstają płatki jaglane, a gdy zostaną one zmielone otrzymamy mąkę jaglaną.
Proso jest idealną alternatywą dla produktów pszenicznych, ponieważ nie zawiera glutenu.
Badania wskazują na to, że duży wpływ na skład chemiczny kaszy jaglanej, a zarazem na jej wartości odżywcze, ma miejsce jej uprawiania. Równocześnie proso jest rośliną mało wymagającą i bez problemu rośnie nawet na suchej i jałowej glebie. Współcześnie na największą skalę kasza jaglana produkowana jest w Indiach oraz Chinach, w Polsce niewielkie uprawy możemy znaleźć w województwach lubuskim i świętokrzyskim.
Jakie właściwości odżywcze ma kasza jaglana?
Pomimo tego, że kasza jaglana ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych wśród kasz (71), badania naukowe potwierdzają, że może znacząco wpłynąć na obniżenie poziomu insuliny. Dla porównania, kasza jęczmienna ma indeks glikemiczny wynoszący 25.
Jagły pomagają przywrócić w organizmie równowagę kwasowo-zasadową, dlatego polecane są osobom cierpiącym na niestrawność i mogą swobodnie być stosowane w diecie zasadowej. Dodatkowo mają pozytywny wpływ na przemianę materii i nie obciążają żołądka.
Co więcej, kasza jaglana ma udowodnione właściwości przeciwwirusowe oraz wzmacniające odporność, a jej działanie ogrzewające czyni ją idealnym składnikiem dań na chłodniejsze pory roku. Znana jest również ze swoich atrybutów osuszających - co sprawia, że znacząco wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych.
Według doniesień naukowców, regularne spożywanie kaszy jaglanej ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację, w związku z czym koniecznie powinna znaleźć się w diecie osób starszych.
Jakie wartości odżywcze ma kasza jaglana?
Kasza jaglana składa się przede wszystkim ze złożonych węglowodanów, dzięki czemu jest nie tylko zdrowa, ale również bardzo sycąca. Jednocześnie ma mało błonnika, co dodatkowo czyni ją lekkostrawną.
Jagły polecane są osobom cierpiącym na niedobór żelaza, ponieważ zawierają jego wysoką dawkę. Dostarczają również witaminy z grupy B, fosfor, cynk, miedź oraz mangan. Ze względu na to, że kasza jaglana posiada w składzie krzem, spożywanie jej regularnie pozytywnie wpływa na zdrowie i piękno włosów.
Dodatkowo, ze względu na dużą zawartość białka, jagły sprawdzą się idealnie również w diecie bezmięsnej.
Kasza jaglana zawiera potrzebne w diecie tłuszcze nienasycone, co jednak powoduje, że nieprawidłowo przechowywana może łatwo zjełczeć.
Jak gotować kaszę jaglaną?
W polskiej kuchni kasze przeważnie występują w daniach wytrawnych. Kasza pęczak używana jest do nadziewania gołąbków, a gryczana przeważnie występuje w połączeniu z cebulką. Jednak kasza jaglana może być przygotowana zarówno na słono, jak i na słodko – jej smak jest dosyć neutralny, a w dodatku w trakcie obróbki bardzo łatwo chłonie pozostałe aromaty.
Zanim ugotujemy kaszę, powinniśmy najpierw przepłukać ją na sicie. Następnie zalewamy ją zimną wodą i od momentu zagotowania trzymamy na małym ogniu przez 15-20 minut. Tak przygotowana sprawdzi się idealnie w daniach obiadowych, kolacjach, ale i w śniadaniach.
Polecane przepisy z kaszą jaglaną
Kasza jaglana sama w sobie stanowi dodatek obiadowy - będzie świetnie komponować się i z daniami mięsnymi, jak i jarskimi. Możemy ją również połączyć po ugotowaniu z jajkiem i przyprawami i z powstałej masy ulepić kotlety z kaszy jaglanej, a następnie usmażyć je na patelni lub upiec w piekarniku.
Najbardziej znaną formą przygotowania kaszy jaglanej na słodko jest tzw. jaglanka. Kaszę lub płatki jaglane gotujemy z mlekiem na małym ogniu, cały czas mieszając. Sprawdzi się do tego zarówno mleko krowie, jak i roślinne. Do lekko rozgotowanej masy możemy dodać dowolne przyprawy i owoce. Jaglanka jest bardzo odżywczym i smacznym daniem śniadaniowym, możemy również zjeść ją w ramach przekąski.
Kasza jaglana a odchudzanie
Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, to na talerzu powinna jak najbardziej pojawiać się kasza jaglana. Przepisy, które mają ją w składzie, coraz częściej są polecane przez dietetyków! Zarówno węglowodany złożone, jak i tłuszcze nasycone mają pozytywny wpływ na utratę wagi.
Złożone węglowodany są trawione przez nasz układ pokarmowy dużo wolniej niż proste, dzięki czemu dłużej pozostajemy najedzeni. Co więcej, wpływają na stabilizację poziomu glukozy w naszym organizmie - w ten sposób redukują poczucie zmęczenia i niwelują nagłe napady głodu.
Czy kasza jaglana jest stosowana w każdym rodzaju diety odchudzającej? Dieta ketogeniczna wyklucza jej wykorzystywanie, ze względu na wysoką zawartość węglowodanów. Dodatkowo osoby cierpiące na cukrzycę powinny ograniczyć spożywanie jagieł, ponieważ wysoki indeks glikemiczny może spowodować nagłe skoki poziomu insuliny we krwi. Jednak jeśli będzie spożywana sporadycznie i w małych ilościach, nie tylko nie zaszkodzi cukrzykowi, a wręcz może pomóc mu kontrolować przebieg choroby.
Kasza jaglana jest polecana w wielu dietach niewykluczających całych grup produktów. Jednocześnie świetnie zastąpi produkty pszeniczne w jadłospisie osób cierpiących na celiakię czy nietolerancję glutenu. Wspomoże również zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości białka, gdy decydujemy się na dietę wegetariańską czy wegańską. Kasza jaglana jest produktem bardzo zdrowym i odżywczym, dlatego warto włączyć ją do naszego codziennego jadłospisu.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.