Istnieje niewiele bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania szczepienia. Należy do nich sytuacja, kiedy u dziecka lub dorosłego człowieka w przeszłości wystąpiła ciężka reakcja alergiczna. Wówczas ponowne podanie szczepionki może wywołać silniejsze objawy, które w skrajnych przypadkach mogą zagrażać życiu dziecka lub dorosłego. Pojawia się jednak pytanie, czy katar stanowi przeciwwskazanie do szczepienia?
Szczepienie a katar
Lekki katar nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia zarówno u dorosłych, jak i u dzieci czy niemowląt. Niemniej jednak warto podkreślić, że jest to możliwe wówczas, kiedy nie występuje gorączka oraz nie ma innych objawów, które mogłyby wskazać na rozwój infekcji. Jeżeli jednak wydzielina z nosa ma zielony, ropny kolor, a dodatkowo poza katarem pojawia się kaszel, należy przesunąć szczepienie o kilka dni, a nawet tygodni. W przypadku szczepienia przeciwko WZW typu B, tężcowi, błonicy, krztuścowi czy DTP szczepienie jest możliwe jedynie u zupełnie zdrowych osób.
W przypadku szczepienia przeciwko grypie, przeciwwskazaniem do jej wykonania jest podwyższona temperatura ciała i silne przeziębienie. Dlatego w sytuacji lekkiego kataru, szczepienie może być wykonane. Jeżeli jednak niedrożność nosa i objawy przeziębienia się nasilają, szczepienie powinno być odłożone, do czasu całkowitego wyzdrowienia.
Należy wskazać, że szczepienia nie powinny być wykonywane u osób z podwyższoną temperaturą ciała przekraczającą 38ºC. Dlatego katar, któremu towarzyszy gorączka stanowi przeciwwskazanie do szczepienia. Szczepienie bowiem aktywuje układ immunologiczny do obrony organizmu. W związku z tym u osób z obniżoną odpornością szczepionka może dodatkowo osłabić organizm, a niekiedy nawet zaostrzyć objawy rozwijającej się choroby, przez co może okazać się nieskuteczna. Należy wskazać, że łagodna infekcja u dorosłych nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia, dlatego zaplanowane szczepienie w przypadku kataru może być wykonane.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.