Problemy z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego z roku na rok dotyczą coraz większej liczby osób. Ich diagnozowanie wymaga kontroli kardiologa i wykonania szeregu badań, które pozwolą na postawienie trafnej diagnozy, a także pozbycie się schorzenia. Zabiegiem, który pozwala na przeprowadzenie leczenia i jednoczesne sprawdzenie układu krążenia jest koronarografia. Wykonuje się ją u pacjentów po zawałach serca, przy miażdżycy, a także przy innych chorobach wieńcowych.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- jakie badania wykonać, kiedy odczuwamy ból w klatce piersiowej;
- co to jest koronarografia i na czym polega badanie;
- jakie są wskazania do badania i jak się przygotować;
- na czym polega angioplastyka wieńcowa;
- jak wygląda opieka po zabiegu koronarografii;
- jakie są skutki uboczne zabiegu.
Zobacz również nasz inny artykuł: Miażdżyca - przyczyny, objawy, dieta. Jak leczyć miażdżycę?
Bóle w klatce piersiowej - gdzie szukać przyczyny i jakie badania wykonać?
Ból w klatce piersiowej może być różnorodny, w zależności od jego przyczyny. Jest również charakterystyczny dla przebiegu wielu chorób, dlatego konieczne jest wykonanie wielu badań, które pozwolą na znalezienie jego przyczyny. Podstawą jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem o częstotliwości bólu, jego nasileniu i lokalizacji, a także objawach. Ważne są również wszystkie choroby współistniejące. Najczęściej lekarze zlecają morfologię krwi, a także EKG i RTG klatki piersiowej. Oczywiście konieczny jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Kiedy istnieje podejrzenie, że ból związany jest z układem pokarmowym, zleca się najczęściej USG i gastroskopię. Zdarza się, że w przypadku problemów z sercem, konieczne jest wykonanie koronarografii.
Co to jest koronarografia i na czym polega badanie tętnic wieńcowych?
Koronarografia to badanie inwazyjne, dzięki któremu możliwa jest ocena naczyń krwionośnych znajdujących się w sercu. Badanie to rozpoczyna się od podania kontrastu, który wybarwia naczynia wieńcowe, dzięki czemu możliwa jest ich szczegółowa obserwacja i analiza poprzez promieniowanie rentgenowskie. Zabieg ten ma na celu zdiagnozowanie schorzeń, ale również w wielu przypadkach ich wyleczenie.
Wielu pacjentów w trosce o serce przyjmuje leki wzmacniające w formie tabletek czy syropu. Postępowanie to ma na celu utrzymanie serca w dobrym stanie, jednak ważne jest regularne wykonywanie badań i pozostawanie pod opieką kardiologa.
Wskazania do koronarografii: jak przygotować się do badania? 5 najważniejszych informacji
Badanie tętnic wieńcowych, bo tak inaczej nazywa się koronarografię wykonuje się w sytuacji;
- zaburzeń rytmu serca,
- zawały serca,
- choroby wieńcowej,
- dusznicy bolesnej,
- niewydolności serca,
- chorobie zastawkowej serca,
- wrodzonych wad serca u dzieci,
- kardiomiopatii.
Koronarografia jest również wykonywana przed operacjami serca, a także u pacjentów, u których jest ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.
Jak należy przygotować się do zabiegu? Najważniejsze informacje.
- Do badania przystępuje się na czczo. Nie zaleca się spożywać posiłków na około 8 godzin przez zabiegiem.
- Dzień przed badaniem należy dobrze nawodnić organizm, wypijając około 2 litry płynów.
- Kobiety powinny zmyć lakier pokrywający paznokcie u stóp i dłoni, dzięki temu lekarz może kontrolować funkcję organizmu poprzez obserwację płytki paznokcia.
- Zaleca się zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (żółtaczce zakaźnej).
- Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekarstwach i alergiach, szczególnie na kontrast, jeśli wystąpiła kiedyś u nas reakcja alergiczna.
Balonikowanie i stent: na czym polega angioplastyka wieńcowa i kiedy trzeba ją wykonać?
Angioplastyka wieńcowa jest zabiegiem, który stosuje się w celu rozszerzenia lub udrożnienia zamkniętej tętnicy wieńcowej. Problem ten powstaje na skutek miażdżycy naczyń. Wykonuje się go na tętnicach szyjnych, wieńcowych, tętnicach narządów wewnętrznych i kończyn. Zabieg ten może skończyć się na balonikowaniu i wstawieniu implantu stentu, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie drożności tętnic. Czasami wykonuje się także angioplastykę balonową, która polega na rozszerzeniu światła tętnic bez zakładania stentu.
Wskazaniem do wykonania zabiegu jest ostry zawał serca, a także ostry zespół wieńcowy. Balonikowanie wykonuje się także u osób z dławicą piersiową. Angioplastyka wieńcowa pozwala na leczenie wielu schorzeń, szczególnie przy chorobie wieńcowej i dusznicy, a dodatkowo wykonuje się ją w zwężeniu głównego pnia tętnicy wieńcowej lewej.
Opieka po koronarografii: czas rekonwalescencji oraz stenty a praca fizyczna
Podczas wykonywania koronarografii lekarz ma za zadanie stwierdzić, w jakim stanie są tętnice wieńcowe. Jeśli nie ma zwężeń, zabieg kończy się, a pacjent następnego dnia może wrócić do domu. Kiedy jednak występują niedrożności naczyń, lekarz decyduje czy leczenie będzie odbywało się za pomocą farmakologii, przezskórnej angioplastyki wieńcowej ze stentowaniem czy operacji tzw. bajpasów. Zabieg angioplastyki jest wykonywany zaraz po koronarografii i jeśli pacjent nie ma powikłań, może wyjść ze szpitala następnego dnia. Kiedy stan osoby chorej jest poważny, lekarz może zdecydować się na przeniesienie pacjenta na oddział kardiochirurgii w celu przeprowadzenia operacji założenia bajpasów. W takiej sytuacji pobyt może znacznie się przedłużyć.
Opieka po koronarografii zwykle trwa 6-8 godzin, podczas których pacjent zostaje pod obserwacją.
Kiedy można otrzymać wynik badania tętnic wieńcowych i jak wygląda?
Badanie tętnic wieńcowych wraz z przygotowaniem pacjenta trwa zwykle około 1 godziny. Wyniki są gotowe do odebrania już po kilku godzinach. Dzięki temu badaniu pacjent może dowiedzieć się o funkcjach lewej komory serca i zastawkach wewnątrzsercowych.
Możliwe skutki uboczne koronarografii
Czy koronarografia jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów. Pomimo iż jest badaniem inwazyjnym, jest bezpieczna, a częstotliwość powikłań nie przekracza 2%. Ryzyko wzrasta w sytuacji wykonywania zabiegu koronarografii u osób starszych, a także cierpiących na niewydolność nerek, serca czy cukrzycę. Możliwe skutki uboczne koronarografii to krwawienie podskórne, siniaki, które zlokalizowane są w miejscu wkłucia, a także reakcja alergiczna (wysypka i ból głowy) na środek kontrastowy. U niewielkiej liczby pacjentów mogą wystąpić poważne skutki uboczne badania, takie jak:
- udar mózgu;
- uszkodzenie tętnic;
- zawał serca;
- zaburzenia rytmu serca;
- niedokrwienie kończyn;
- anemia wtórna związana z silnym krwawieniem podczas przeprowadzania badania;
- uszkodzenie nerek przez kontrast;
- uszkodzenie tkanek przez promieniowanie rentgenu (zdarza się w sytuacji długiego badania).
Wielu pacjentów przed zabiegiem koronarografii zastanawia się, czy jest on bolesny. Okazuje się, że jest praktycznie bezbolesny, jednak pacjent może odczuwać dyskomfort podczas wprowadzania cewnika. Kiedy podawany jest kontrast pacjenci skarżą się na uderzającą falę ciepła czy pieczenia, która bardzo szybko ustępuje.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.