Poznaj dobroczynne właściwości kosmetyków z witaminą C. Wybierz dla siebie te, które spełnią Twoje oczekiwania.
Jakie są korzyści witaminy C dla skóry?
Piękna skóra to skóra zdrowa, dobrze odżywiona, optymalnie nawilżona, gładka i elastyczna. Odpowiednia pielęgnacja jest kluczem do osiągnięcia tego wszystkiego. Warto przy tym wiedzieć, jaką rolę odgrywają w niej kosmetyki z witaminą C i dlaczego warto je mieć w swoich kosmetycznych zasobach.
Witamina C - na co pomaga? Jest to składnik aktywny o działaniu antyoksydacyjnym. Neutralizuje działanie wolnych rodników i chroni skórę przed ich namnażaniem się. Określana jest mianem "witaminy młodości" "lub królowej składników pielęgnacyjnych". Nawet jeśli Twoja dieta jest bogata w tę witaminę, warto stosować ją bezpośrednio na skórę, bo jej nadmiar przyjęty z pożywienia, organizm z siebie wydala.
Witamina C właściwości
Aby zrozumieć, dlaczego dobrze jest stosować kosmetyki z tą witaminą, należy poznać jej moc. Jakie wykazuje witamina C działanie? Rozjaśnia skórę, przebarwienia, zapobiega starzeniu się skóry, spłyca zmarszczki, wpływa na regenerację i gojenie się skóry, wzmacnia naczynia krwionośne, stymuluje syntezę kolagenu, wykazuje działanie przeciwzapalne.
Jakie formy witaminy C najczęściej występują w produktach pielęgnacyjnych?
Kremy z wit. C do twarzy mogą zawierać kwas askorbinowy, ale często producenci wybierają jego pochodne, które są trwalsze i stabilniejsze, nie utleniają się pod wpływem wysokiej temperatury czy światła. Niestety nie przebadano jeszcze, czy mają dokładnie taki sam poziom właściwości pielęgnacyjnych, co czysta witamina C.
Wśród najpopularniejszych pochodnych kwasu askorbinowego w kosmetykach stosowane są:
- MAP - Magnesium Ascorbyl Phosphate,
- SAP - Sodium Ascorbyl Phospate,
- Witamina C tetra - Tetrahexyldecyl Ascorbate,
- Palmitynian Askorbylu - Ascorbyl Palmitate,
- Witamina C etylowana.
Czy są przeciwwskazania do stosowania witaminy C?
Kremy z witaminą C do twarzy mają kwaśny odczyn i mogą podrażniać bardzo wrażliwą cerę, jeśli stężenie kwasu askorbinowego jest bardzo wysokie. Z dużą ostrożnością powinny podchodzić do takich produktów osoby z trądzikiem różowatym. Jeśli Twoja skóra wykazuje tendencję do zaczerwienienia, pękających naczynek, podrażnień, wybieraj kremy z pochodnymi witaminy C lub z jej niskim stężeniem poniżej 5% i zanim nałożysz nowy produkt na całą twarz, przetestuj go w mniej widocznym miejscu.
Jak wybrać pierwszy środek z witaminą C?
Tak samo, jak w przypadku każdego kosmetyku, kieruj się przede wszystkim potrzebami swojej cery, jej rodzajem i wiekiem. Na rynku dostępne są kremy, maści, sera, maseczki, peelingi, kremy z filtrem, toniki oraz wiele innych z dodatkiem witaminy C.
Jeżeli chcesz się pozbyć nieestetycznych plam, wybierz maść z witaminą C na przebarwienia. Jeżeli zależy Ci na tym, by odmłodzić cerę, sięgnij po lekki krem z witaminą C. Efekty spłyconych zmarszczek będą widoczne dopiero po dłuższym stosowaniu, jednak znacznie szybciej zaobserwujesz wyrównanie kolorytu i zdrowe rozświetlenie.
Gdzie kupować kosmetyki z witaminą C na twarz? Apteka będzie najbezpieczniejszym miejscem, w którym dostaniesz godne zaufania produkty.
Kiedy i jak prawidłowo aplikować produkty z witaminą C?
Aby liczyć na maksymalną efektywność kosmetyków, zawsze należy stosować je regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Kremy na dzień z witaminą C należy delikatne wklepywać codziennie rano w skórę twarzy, omijając okolice oczu. Podobnie aplikujemy serum, rozcierając je uprzednio w palcach. Peeling z kwasem askorbinowym najczęściej zalecany jest 1-2 razy w tygodniu i nakładamy go okrężnymi ruchami.
Najlepsze rezultaty da codzienny krem z witaminą C. Apteka może mieć także w swojej ofercie zestawy kosmetyków np. tonik i krem, a stosowanie tego typu produktów z jednej serii wzmocni działanie ich składników aktywnych.
Jakich składników w pielęgnacji nie należy łączyć z witaminą C?
Niektóre substancje mogą wykazywać niekorzystny wpływ na witaminę C. Działanie jej będzie z ich udziałem słabsze lub żadne z powodu zaburzonej stabilności. Kwas askorbinowy nie powinien być łączony z witaminą B3 znaną jako niacynamid. Niekorzystna interakcja pomiędzy tymi dwiema witaminami zachodzi tylko w pewnych warunkach, przy odpowiedniej temperaturze itp. jednak istnieje ryzyko, że działanie obu składników zostanie zneutralizowane.
Szczególnie niepożądane jest zestawianie witaminy C z jonami miedzi. Choć miedź podobnie jak kwas askorbinowy wykazuje działanie antyoksydacyjne, taki produkt nie tylko nie będzie zwalczał wolnych rodników, ale może wręcz przyspieszyć proces fotostarzenia się skóry, z uwagi na reakcję, w którą wejdą te dwa składniki aktywne.
Kontrowersyjnym połączeniem jest witamina C z hydrokwasami AHA oraz BHA, nadmiar kwasów bowiem może podrażniać delikatną skórę twarzy.
Jak prawidłowo przechowywać produkty z witaminą C?
Wiesz już, jaką rolę dla skóry odgrywa witamina C. Kosmetyki, w których ją znajdziesz, będą jednak skuteczne tylko wtedy, gdy zadbasz o ich właściwe przechowywanie. Przede wszystkim zwróć uwagę na datę ważności, stosuj produkt po otwarciu tak długo, jak pozwala na to producent. Istotną rolę odgrywa też temperatura. Kremy z wit. C do twarzy oraz inne produkty z dodatkiem witaminy młodości nie powinny być narażane na temperaturę wyższą niż 20ºC, ani też na działanie światła słonecznego. Latem podczas intensywnych upałów, możesz je schować do lodówki.
Wypróbuj kosmetyki z kwasem askorbinowym i sprawdź ich działanie. Nie bój się sięgać po nowości znanych marek, które obecnie coraz chętniej rozszerzają swoje oferty o produkty z witaminą C.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.