Kreatyna, czyli kwas beta-metyloguanidynooctowy to związek chemiczny pochodzenia organicznego, który pełni ogromną rolę w życiu człowieka. Jest bowiem elementem mięśni i ścięgien, przez co wpływa bezpośrednio na ich funkcjonowanie. Warto wskazać, że kreatyna jest substancją, która naturalnie występuje w diecie wysokobiałkowej. Przyczynia się ona bowiem do znacznego przyrostu masy mięśniowej. Z tego powodu kreatyna jest często wykorzystywana w suplementacji sportowców – zwłaszcza atletów i kulturystów – oraz stosowana do wzbogacenia diety osób dbających o kondycję fizyczną i przyrost mięśni. Najczęściej stosowany jest monohydrat kreatyny, czyli podstawowa i najprostsza forma tej substancji, która charakteryzuje się wysoką przyswajalnością i anabolicznym działaniem. Warto wskazać, że suplementacja kreatyną odbywa się zazwyczaj poprzez przyjmowanie doustne pigułek. Należy podkreślić, że włączenie kreatyny do diety przynosi zwykle zadowalające efekty, niemniej jednak długotrwałe przyjmowanie bądź zażywanie zbyt wysokich dawek preparatu może powodować skutki uboczne i wpływać na zdrowie mężczyzn. W tym znaczeniu działania niepożądane dotyczą głównie seksualnej sfery życia. Pojawiają się zatem pytania, czy kreatyna szkodzi na potencję, czy ma na nią wpływ? Jak kreatyna działa na sprawność seksualną mężczyzn, czyli osiąganie erekcji i męskie libido? Jaki ma wpływ na potencję?
Czy kreatyna wpływa na potencję i erekcję?
Kreatyna bardzo często stosowana jest w diecie mężczyzn dbających o tężyznę fizyczną. Substancja ta bowiem wpływa na zdolność regeneracji włókien mięśniowych po wysiłku fizycznym. Ponadto, wykazuje korzystne działanie w walce ze stresem oksydacyjnym i utlenianiu tkanek oraz pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Z tego powodu jest nieoceniona w codziennej diecie każdego mężczyzny, ale przede wszytskim powinna być suplementowana przez sportowców nastawionych na zwiększony wysiłek fizyczny. Niemniej jednak kreatyna stosowana w nadmiarze może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Nadmiar kreatyny bowiem wpływa na męską potencję, przyczyniając się do zaburzeń erekcji i problemów z osiąganiem wzwodu, a niekiedy nadmiar kreatyny może powodować nawet brak wzwodu. Mężczyźni, którzy stale przyjmują kreatynę w większych dawkach, uskarżają się na zaburzenia potencji związane z niemożnością osiągnięcia wzwodu bądź na zbyt krótki czas trwania erekcji. Co ważne, problemy z erekcją mogą utrzymywać się nawet wtedy, kiedy preparaty zawierające kreatynę zostaną odstawione. Niemniej jednak, w większości przypadków kłopoty ze wzwodem mają charakter przejściowy. W każdym przypadku powodują one obniżenie samooceny, a niekiedy mogą być nawet powodem depresji. Dodatkowo, należy wskazać, że problemy z erekcją i osiągnięciem pełnego, długiego wzwodu przyczyniają się do osłabienia doznań podczas seksu i są powodem niemożności odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Rozwiązaniem problemów w tym przypadku jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, za pomocą leków poprawiających funkcje seksualne (odpowiedników Viagry), które są dostępne w aptekach na receptę bądź bez recepty. Niemniej jednak zażywanie tabletek na potencję w każdym przypadku powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą.
Warto również wskazać, że problemem mężczyzn przyjmujących zwiększone dawki kreatyny jest również problem z wytryskiem (ejakulacją), który wiąże się bezpośrednio z niemożnością osiągania orgazmu. Należy podkreślić, że brak ejakulacji uniemożliwia posiadanie potomstwa. Zaburzenia płodności związane są z suplementacją zbyt dużych dawek kreatyny, przyczyniają się nie tylko do niezdolności do osiągnięcia erekcji i wytrysku, ale również do obniżenia jakości i ilości nasienia. Co ważne, długotrwała suplementacja kreatyną w zwiększonych dawkach może skutkować brakiem erekcji, a w konsekwencji prowadzić do impotencji.
Czy kreatyna obniża libido?
Suplementacja kreatyną przez dłuższy czas i w większych ilościach może prowadzić do obniżenia popędu seksualnego. Badania bowiem potwierdziły, iż kreatyna ma wpływ nie tylko na sprawność seksualną, ale również na zmniejszenie męskiego libido. Niemniej jednak, nie do końca wyjaśnione zostały powody wpływu kreatyny na spadek libido. Przyczyn upatruje się w braku możliwości zagospodarowania dużych ilości tej substancji oraz koniecznością usunięcia jej z organizmu. Dodatkowo, suplementacja kreatyną może negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną mężczyzn – testosteronu, co w bezpośredni sposób wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Ponadto, wahania testosteronu mają duży wpływ na potencję, osiągnięcie i utrzymanie erekcji, jak i na spadek libido.
Należy wskazać, że badania nad działaniem kreatyny wykazują, iż wpływa ona na zaburzenia popędu seksualnego, zaburzenia wzwodu (erekcji), a także zubożenie jakości i ilości nasienia. Ponadto, stosowanie zbyt dużych dawek kreatyny wpływa na niemożność osiągnięcia orgazmu i wytrysku (ejakulacji). Powyższe skutki uboczne określa się jako najczęściej występujące w wyniku suplementacji kreatyną. Z tego powodu kreatyna wpływa na seks – jego jakość i odczuwaną satysfakcję. Warto wskazać, że skład kreatyny stanowi połączenie trzech aminokwasów, takich jak: arginina, metionina i glicyna. Można zatem stwierdzić, że skład kreatyny przypomina budowę białka. W związku z tym warto poznać również wpływ białka na potencję.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.