Nie od dzisiaj wiadomo, że negatywny wpływ na kondycję i stan skóry ma promieniowanie słoneczne UV. Skóra przez cały rok narażona jest na działanie szkodliwych dla niej czynników. Zbyt duża ekspozycja na słońce uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe co skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry, pojawieniem się zmarszczek i przebarwień. Promieniowanie UV najsilniejsze jest w okresie wiosennym i letnim. Promieniowanie to odpowiada za oparzenia słoneczne, reakcje alergiczne, brązowy odcień skóry czy zmiany nowotworowe. Twarz i ciało powinno się ochraniać przez kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem.
Filtry mineralne. Czym są filtry, jakie mają właściwości?
Filtry mineralne posiadaj cząsteczki na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka w przeciwieństwie do filtrów chemicznych. Jest to rodzaj blokera słonecznego ze względu na tworzenie na powierzchni skóry filmu ochronnego. Filtry stanowią zaporę dla promieniowania UVA. Ich działanie ochronne nie jest związane z reakcjami chemicznymi, ale z fizycznym procesem odbijania lub rozpraszania światła. Filtry te są związkami nieorganicznymi, co oznacza, że cząstki wchodzące w skład filtrów mineralnych nie zawierają atomów węgla.
Do filtrów mineralnych zalicza się tylko dwie substancje: dwutlenek tytanu, czyli Titanium Dioxide, który chroni skórę przed UVB oraz krótkofalowym promieniowaniem UVA oraz tlenek cynku, czyli Zinc Oxide, który skutecznie chroni przed UVA. Filtry te, uważane są filtry szeroko spektralne, co oznacza, że mają zdolność ochrony zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Związki te wzajemnie się uzupełniają, dlatego też, tylko połączenie tlenku cynku i dwutlenku tytanu, gwarantuje skuteczność i ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Warto również podkreślić, że zawartość filtrów mineralnych w kosmetykach sięga od około 2 do 25%, co uzależnione jest od tego, czy filtr mineralny występuje sam, czy jest połączony z innymi filtrami chemicznymi.
Dlaczego warto postawić na krem z filtrem mineralnym?
Kremy z filtrami mineralnymi są bardzo dobrze tolerowane przez skórę, dlatego nadają się do pielęgnacji i ochrony nawet wrażliwej, delikatnej skóry dzieci i niemowląt. Uważane są za zdrowe i bezpieczne dla skóry, dlatego że nie wywołują reakcji alergicznych. Kremy te nie tracą właściwości pod wpływem promieniowania, czasu czy utleniania, dlatego jeżeli nie zostały starte czy zmyte ze skóry, nie trzeba ponownie ich aplikować. Zapewniają ochronę zarówno przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA, jak i UVB. Filtry mineralne działają od razu, nie ma potrzeby aplikacji kosmetyku 20 minut przed wyjściem na słońce, tak jak w przypadku stosowania kremów z filtrem chemicznym.
Wady kosmetyków z filtrem mineralnym
Kosmetyki z filtrem fizycznym bazują na minerałach, które rozpuszczają się w tłuszczach. Są więc dosyć „ciężkie” dla skóry. W przypadku cery suchej jest to zaleta, natomiast dla cery tłustej jest to wada. Mogą one powodować zatykanie się porów, u osób które mają problematyczną cerę, skłonną do zmian trądzikowych i wyprysków. Takie osoby mogą zauważyć na swoje skórze zaskórniaki i krostki. Powinno się przetestować preparaty z filtrami mineralnymi i sprawdzić reakcję skóry. Jeżeli kosmetyk będzie zatykał pory należy pomyśleć o innym kosmetyku.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.