Kulki gejszy: kiedy warto je stosować oraz w czym pomagają?

Kulki gejszy: kiedy warto je stosować oraz w czym pomagają? - zdjęcie

Kulki gejszy kojarzą się głównie ze sferą erotyczną kobiety. Ich nazwa pochodzi od podobnych japońskich gadżetów, które były stosowane od IV wieku przez ówczesne Gejsze. Okazuje się jednak, że kulki te znajdują również zastosowanie w urologii i ginekologii. Są dostępne w czterech rodzajach, wielu wzorach i kolorach. Kulki gejszy dostępne są nawet w specjalnej wersji dla mężczyzn.

Do czego służą kulki gejszy?

Kulki gejszy, inaczej kulki waginalne lub kulki miłości (kulki kegla, loveballs, smartballs, czy kulki do pochwy), przeznaczone są do ćwiczenia mięśni Kegla (są to mięśnie dna macicy). Pod tą szumną nazwą kryją się dwie niewielkie kule o średnicy około 3,5-4 cm, połączone ze sobą za pomocą sznureczka. W ich wnętrzu znajdują się mniejsze kulki o większej masie, które podczas chodzenia obijają się o ścianę większych kulek i zaczynają delikatnie drgać. Drgania te wywołują mimowolne zaciskanie się mięśni gładkich w obrębie pochwy i mięśni Kegla. Dzięki temu kondycja tych mięśni poprawia się, a pochwa staje się bardziej elastyczna. Dostępne są też kulki gejszy bez dodatkowych kuleczek w środku, które nie wykazują właściwości terapeutycznych. Ich głównym przeznaczeniem jest poprawa jakości doznań towarzyszących aktywności seksualnej.

Nazwa mięśni Kegla pochodzi od nazwiska amerykańskiego lekarza ginekologa, który w latach 1940-1950 opracował podstawy naukowe do rehabilitacji mięśni dna miednicy. Arnold Kegel wykorzystał ćwiczenia, które kiedyś były stosowane przez gejsze (w celu wzbogacenia życia seksualnego) do leczenia kobiet cierpiących na niewydolność pęcherza moczowego.

Kulki gejszy - jak stosować?

Aby prawidłowo korzystać z kulek gejszy, warto wiedzieć, jak stosować je w bezpieczny i skuteczny sposób. Przed każdym użyciem należy dokładnie je umyć i osuszyć, a następnie delikatnie wprowadzić do pochwy, najlepiej używając lubrykantu na bazie wody dla większego komfortu. Ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, co pomaga je wzmocnić. Na początek warto wybierać lżejsze kulki i stosować je przez kilka minut dziennie, stopniowo wydłużając czas treningu w miarę poprawy kondycji mięśni.

Oto, jak stosować kulki gejszy krok po kroku:

  1. Przygotowanie:

    • Dokładnie umyj kulki gejszy wodą z mydłem i osusz je.
    • Nałóż niewielką ilość lubrykantu na bazie wody na kulki, aby ułatwić aplikację.
  2. Wprowadzenie:

    • Delikatnie wprowadź kulki do pochwy, najlepiej w pozycji stojącej z jedną nogą uniesioną lub w pozycji leżącej.
  3. Ćwiczenia mięśni dna miednicy:

    • Napinaj i rozluźniaj mięśnie tak, jakbyś próbowała zatrzymać strumień moczu.
    • Ćwicz przez kilka minut dziennie, stopniowo wydłużając czas użytkowania.
  4. Czyszczenie:

    • Po użyciu umyj kulki wodą z mydłem, osusz i przechowuj w czystym, suchym miejscu.
  5. Systematyczność:

    • Aby osiągnąć najlepsze efekty, ćwicz regularnie, co najmniej kilka razy w tygodniu.

Jakie są rodzaje kulek gejszy?

Na rynku dostępne są cztery rodzaje kulek gejszy:

  • kulki gejszy progresywne, inaczej grawitacyjne, które polecane są do stymulacji gry wstępnej (składają się z dwóch lub większej ilości ciężarków o różnej wadze),
  • kulki gejszy biofeedback, inaczej kulki do mięśni kegla. Są one dużo lżejsze od grawitacyjnych i posiadają bardziej zaawansowaną budowę (w środku większych kulek znajdują się mniejsze, cięższe). Pod wpływem potrząsania grzechoczą, a drgania, które są dzięki temu generowane, są przenoszone na mięśnie Kegla, co wywołuje mimowolny skurcz mięśni dna miednicy,
  • kulki gejszy silikonowe, bardzo łatwe do utrzymania w czystości i higienie. Są miękkie w dotyku, szybko się ogrzewają i długo utrzymują ciepło,
  • kulki gejszy wibrujące, do których dołączony jest pilot na baterie, sterujący poziomem wibracji mechanizmu umieszczonego w ich środku. Jest to najnowocześniejszy rodzaj kulek dostępnych na rynku, służący do uzyskania wysublimowanych doznań podczas gry wstępnej.

Kiedy warto stosować kulki gejszy?

Kulki gejszy pozwalają utrzymać w dobrej kondycji mięśnie dna miednicy, które słabną w miarę starzenia się organizmu. Są one współodpowiedzialne za podtrzymywanie macicy i kontrolę pęcherza (napinane są podczas zatrzymywania strumienia moczu), a także wpływają na doznania seksualne. Podczas ich stosowania niezbędne jest zachowanie zasad higieny. Przed i po każdym użyciu należy je myć w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem lub z użyciem żelu do higieny intymnej. 

Kulki gejszy na nietrzymanie moczu

Kulki gejszy na nietrzymanie moczu to jedno z popularnych narzędzi stosowanych w profilaktyce i terapii osłabionych mięśni dna miednicy, które mogą prowadzić do problemów z kontrolą pęcherza. Regularne ćwiczenia z użyciem kulek gejszy pomagają wzmocnić te mięśnie, poprawiając ich elastyczność i siłę, co może przynieść ulgę osobom zmagającym się z nietrzymaniem moczu. Warto jednak pamiętać, że skuteczność takiej metody zależy od systematyczności ćwiczeń oraz właściwego doboru kulek gejszy, dlatego przed rozpoczęciem treningu dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.

Kulki gejszy – kiedy nosić?

Kobiety, które noszą kulki dopochwowe, uważają, że jest to świetny gadżet do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Mięśnie Kegla tworzy 14 silnie unerwionych mięśni, które zamykają otwór miednicy od dołu. Otaczają one cewkę moczową, pochwę i odbyt, stanowiąc podparcie dla całego narządu rodnego i trzewi. Wpływają również pozytywnie na stabilizację kręgosłupa. Kiedy mięśnie te ulegają osłabieniu, pojawia się problem z trzymaniem moczu. Może się zdarzyć, że podczas wysiłku fizycznego lub ataku śmiechu dojdzie do „popuszczenia” niewielkich ilości uryny. 

Można temu zapobiec w prosty i łatwy sposób, stosując kulki gejszy. Opinie na temat korzyści wynikających z ich stosowania są z reguły pozytywne. Ponadto, kulki Kegla, stosowane systematycznie, zapobiegają wypadaniu macicy – schorzeniu, które zagraża kobietom po ciąży mnogiej. Użycie kulek gejszy jest wskazane po okresie połogu, ponieważ ułatwia i przyspiesza odzyskanie sprawności mięśni Kegla i jednocześnie uelastycznia pochwę, co wpływa na większy komfort podczas seksu. Oprócz efektu terapeutycznego, kulki miłości mogą stanowić urozmaicenie życia seksualnego i wzmocnić doznania cielesne. Zostały przecież stworzone w celu pobudzenia zmysłów erotycznych i zwiększenia satysfakcji z seksu.

Kiedy nie należy stosować kulek gejszy?

Nie należy korzystać z kulek gejszy podczas ciąży, ponieważ mięśnie Kegla są w tym okresie mocno obciążone przez płód rozwijający się w łonie matki. Ponadto zbyt mocne i wytrenowane mięśnie dna macicy mogą stanowić problem z ich całkowitym rozluźnieniem, co mogłoby utrudnić przebieg porodu. Kulek gejszy nie powinno się także stosować tuż po porodzie – należy wstrzymać się z ćwiczeniami przynajmniej do zakończenia okresu połogu. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Jak powinny wyglądać ćwiczenia z kulkami gejszy?

Dla większości kobiet przeznaczone są kulki podwójne, natomiast dla pań początkujących, o drobnej budowie ciała, z obniżoną macicą lub tyłozgięciem macicy zalecane są pojedyncze.

Kulki należy umieścić w pochwie, podobnie jak tampon (można pomocniczo użyć żelu nawilżającego). Najlepiej, aby jedna z nich przylegała do szyjki macicy, a druga była przytrzymywana przez mięśnie pochwy. Głębokość wprowadzania kulek gejszy do pochwy jest kwestią indywidualną – najważniejsze jest to, aby czuć się wygodnie. Kulek miłości można używać podczas zabaw erotycznych.

W celach terapeutycznych należy zakładać je w ciągu dnia i nosić podczas codziennych czynności. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby cały czas się poruszać, ponieważ kulki działają tylko w ruchu. Należy więc chodzić, spacerować itd. Ćwiczenia z kulkami gejszy będą dawały lepsze efekty, jeśli kobieta dodatkowo będzie poruszała miednicą w przód, tył oraz na boki. Intensywne ćwiczenia z kulkami gejszy polegają na tym, że nosi się je podczas aktywności fizycznej, np. biegania, tańca czy aerobiku. Czas trwania ćwiczeń należy dostosować do możliwości i predyspozycji każdej kobiety, jednak całkowity czas ćwiczeń nie powinien przekraczać 3 godzin dziennie. Ważne jest, aby treningi były wykonywane systematycznie.

Na co zwrócić uwagę, kupując kulki gejszy?

Przed zakupem kulek gejszy należy rozważyć, do czego będą używane. Jeśli mają służyć do wzmocnienia mięśni Kegla, należy zaopatrzyć się w kulki biofeedbackowe, które są lżejsze od grawitacyjnych i mają bardziej złożoną budowę. Ich działanie wywołuje efekt podobny do elektrostymulacji stosowanej w terapii nietrzymania moczu. Pozostałe trzy rodzaje kulek doskonale nadają się do stosowania w celach erotycznych. Kulki silikonowe są miękkie i łatwiejsze do utrzymania w czystości, wibrujące (najdroższe) stwarzają możliwość uzyskania większych doznań, natomiast grawitacyjne pozwalają na dostosowanie indywidualnych potrzeb. Cena kulek jest zróżnicowana, w zależności od jakości i funkcjonalności produktu – waha się od kilku do ponad 300 zł. W zależności od zasobności portfela można wybrać odpowiedni model w sklepie internetowym lub aptece.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem