Kurkuma (ostryż długi) to nie tylko powszechnie znana przyprawa używana w kuchni i barwnik kosmetyczny. To przede wszystkim źródło wielu zdrowotnych korzyści. Zapewnia je kurkumina ‒ główny składnik kurkumy ‒ która jest zaliczana do grupy naturalnych przeciwutleniaczy wykazujących korzystne oddziaływanie na organizm człowieka.
Kurkuma od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie Bliskiego Wschodu jako pomoc w dolegliwościach żołądkowych, łagodzeniu bólu miesiączkowego czy trudno gojących się ran. Liczne badania dowiodły jednak, że właściwości prozdrowotnych posiada ona zdecydowanie więcej m.in. przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne; wspomagające układ odpornościowy i górne drogi oddechowe, skórę, mięśnie, stawy; wspierające pracę układu nerwowego, pracę serca oraz układu krążenia.
Kurkuma ułatwia także trawienie i jest stosowana jako składnik preparatów pomagających w zaburzeniach trawienia, problemach z wątrobą oraz trzustką.
Od dłuższego czasu prowadzone są liczne badania, które mają potwierdzić przydatność stosowania kurkuminy również w przypadku innych dolegliwości i schorzeń. Jedno z takich badań zostało przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Medycyny i Neurofizjologii w Julich. Według nich tumeron, a więc jeden ze związków zawartych w kurkuminie, korzystnie wpływa na mózg człowieka i przyspiesza jego procesy naprawcze, co w znaczący sposób może pomóc w jego regeneracji po urazie.
Badania w poszukiwaniu nowych właściwości kurkuminy, które wspomogą zdrowie człowieka, są prowadzone bardzo często.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.