Wraz z wiekiem na skórze pojawiają się niewielkie linie mimiczne oraz pierwsze zmarszczki, które mogą wpłynąć na samopoczucie oraz samoocenę niejednej kobiety. Niestety czasu nie możemy zatrzymać, natomiast możemy stanąć w walki z oznakami starzenia się widocznymi na skórze. Jak tego dokonać? Dzięki ciągłemu rozwojowi kosmetologii oraz medycyny estetycznej mamy możliwość przywrócić skórze zdrowy i młodzieńczy wygląd! Ponad to ważne są codzienne, małe rytuały, które pomogą zadbać o cerę w domowym zaciszu. W dzisiejszych czasach na pielęgnację skóry należy spojrzeć holistycznie, a kluczem do sukcesu jest dbanie o siebie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
Kurze łapki – jak powstają zmarszczki mimiczne wokół oczu?
Czym są kurze łapki? Kurze łapki, to nic innego jak widoczne, niewielkie zmarszczki mimiczne, które usytuowane są w zewnętrznych kącikach oczu, a w swoim wyglądzie przybierają postać cienkich, prostych linii biegnących od kącika oka do skroni. Nierówności te przypominają kształtem łapki kurze, stąd też wywodzi się ich nazwa.
Przyczyną pojawienia się pierwszych linii w okolicy oczu jest proces, który nazywamy miostarzeniem – powstawaniem zmarszczek mimicznych. Zmarszczki mimiczne pojawiają się na wyniku ruchu naszych mięśni twarzy, czyli np. podczas uśmiechania się, czy mimowolnego marszczenia czoła lub oczu.
Kiedy mogą pojawić się pierwsze zmarszczki wokół oczu? Wiele osób uważa, że zmarszczki pojawiają się u osób starszych, co nie jest prawdą. Niestety już od około 25. roku życia poziom kolagenu w skórze zaczyna spadać, co oznacza, że nasza skóra powoli traci swoją jędrność, elastyczność i spoistość. Dlatego warto dbać o cerę nawet w młodym wieku, szczególnie jeśli chodzi o skórę w okolicy oczu, ponieważ jest ona cieńsza i delikatniejsza od pozostałych obszarów twarzy.
Zobacz także artykuł: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/charakterystyka-cery-dojrzalej-wszystko-co-powinno-sie-o-niej-wiedziec
Czynniki sprzyjające powstawaniu kurzych łapek - co je wywołuje?
Główną przyczyną powstawania kurzych łapek jest proces starzenia się skóry. Warto jednak przyjrzeć się problemowi nieco szerzej i zbadać inne czynniki sprzyjające pojawianiu się zmarszczek w okolicy oczu.
Co sprzyja powstawaniu kurzych łapek?
- Mimika – powtarzanie tych samych ruchów, np. uśmiechanie się, marszczenie brwi, oczu, czoła.
- Budowa twarzy.
- Działanie promieniowania UV na skórę – niewłaściwa ochrona.
- Nieodpowiednia lub brak pielęgnacji twarzy i skóry wokół oczu.
- Palenie tytoniu.
- Niezdrowy styl życia (spożywanie wysoko przetworzonego jedzenia, brak odpowiedniego nawodnienia organizmu).
- Niedostateczna ilość snu.
- Nadmierny stres.
- Zanieczyszczenie środowiska, które negatywnie wpływa na stan skóry.
Kondycja skóry jest odzwierciedleniem tego co dzieje się wewnątrz naszego organizmu, a także prowadzonego trybu życia. Dlatego, aby poprawić stan cery należy działać holistycznie i na wielu płaszczyznach. Żaden krem nie pomoże, jeśli nie będziemy się wysypiać, nawadniać i dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów z pożywienia.
Jak zlikwidować kurze łapki pod oczami? Skuteczne zabiegi pielęgnacyjne
Co zrobić, jeśli na skórze pojawią się pierwsze zmarszczki wokół oczu, tak zwane kurze łapki? Przede wszystkim zacząć działać od razu! W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swojej dotychczasowej rutynie pielęgnacyjnej – być może będzie ona wymagała zmiany lub dodania kilku prostych kroków.
Na początek: demakijaż. Najlepiej sięgać po produkty w postaci olejku lub balsamu do demakijażu tak, aby ograniczyć pocieranie i rozciąganie okolicy oczu. Demakijaż powinien być wykonywany bardzo delikatnie kosmetykami przeznaczonymi do tej okolicy. Warto zrezygnować z klasycznego sposobu zmywania makijażu za pomocą wacików kosmetycznych. Pamiętaj, że po zastosowaniu balsamu, czy olejku do demakijażu należy oczyścić ponownie skórę żelem lub pianką do mycia twarzy i oczu.
Następnie trzeba zadbać o nawilżenie i odżywienie skóry wokół oczu. Warto sięgnąć po kosmetyk dedykowany tej okolicy. Dobrze, aby produkty te w swoim składzie zawierały: kwas hialuronowy, śluz ślimaka, koenzym Q10, peptydy, witaminę C, kolagen, witaminę A. Można również sięgnąć po kosmetyki przeznaczone stricte do tego typu problemu i poszukać w drogerii produktu o nazwie „krem na kurze łapki”.
Raz lub 2 razy w tygodniu można sięgnąć po hydrożelowe płatki pod oczy. Przed użyciem taki produkt można umieścić w lodówce, dzięki czemu efekty jego działa będą jeszcze lepsze.
Do rytuału pielęgnacji okolic oczu warto dołączyć masaże i gimnastykę twarzy. Odpowiedni masaż i gimnastyka twarzy wykonywane regularnie mogą znacznie poprawić wygląd skóry wokół oczy i zmniejszyć zmarszczki oraz niewielkie linie.
Makijaż – należy unikać nakładania ciężkich formuł w okolicy oczu. Nie poleca się używania na co dzień bardzo kryjących podkładów, które mogą obciążyć i przesuszyć delikatną skórę.
Poza odpowiednią pielęgnacją w domu można sięgnąć również po nieco bardziej inwazyjne metody walki z kurzymi łapkami. Kosmetolodzy oraz specjaliści z zakresu medycyny estetycznej wprowadzają coraz więcej rozwiązań i skutecznych terapii przeciwzmarszczkowych, jest to odpowiednie rozwiązanie w przypadku głębokich i utrwalonych linii, a także w przypadku prewencji przed procesami starzenia się skóry.
Zobacz także artykuł: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/pielegnacja-skory-kobiety-w-okresie-menopauzy
Botoks na kurze łapki
Botoks to toksyna botulinowa, która jest substancją wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum i jest ona szeroko wykorzystywana w medycynie estetycznej. Botoks podaje się w postaci iniekcji w wybrane miejsce, w celu kontrolowanego porażenia wybranego fragmentu mięśnia. W efekcie po wstrzyknięciu toksyny botulinowej ogranicza się funkcja kurczenia się danego mięśnia, powoduje to brak możliwości marszczenia okolic oczu, czy czoła.
Botoks to bardzo dobre rozwiązanie dla osób u których pojawiły się kurze łapki. Zabieg ten najlepiej jednak wykonywać w ramach profilaktyki, co oznacza, że warto zastosować botoks jeszcze zanim pojawią się na skórze pierwsze zmarszczki.
Decydując się na taki zabieg należy udać się do lekarza, który specjalizuje się w dziedzinie medycyny estetycznej. Botoks wstrzykiwany jest za pomocą cienkiej igły, a sama procedura trwa około 10-15 minut.
Kwas hialuronowy na zmarszczki mimiczne
Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w naszym organizmie i odpowiedzialna jest za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i elastyczności skóry. Niestety wraz z wiekiem poziom kwasu hialuronowego w organizmie spada, w efekcie skóra traci odpowiedni poziom nawilżenia, a na jej powierzchni zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne.
W odpowiedzi na naturalne procesy starzenia się skóry powstał zabieg polegający na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w głąb naskórka. Kwas hialuronowy występuje w postaci plastycznego żelu, który uzupełnia miejsca w których widoczne są zmarszczki lub bruzdy. Dodatkowo substancja ta działa nawilżająco i modelująco.
Zabieg ten można wykonać u osób u których pojawiły się kurze łapki. Jakich efektów można spodziewać się po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w okolice oczu? Przede wszystkim spłycenia zmarszczek, nawilżenia i poprawy jędrności i sprężystości skóry. Efekty zabiegu utrzymują się od około 6 do 18 miesięcy.
Laser frakcyjny na kurze łapki pod oczami
Kolejnym z zabiegów przeprowadzanych w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, który pomaga w walce z kurzymi łapkami jest laser frakcyjny.
Laser frakcyjny CO2 wykorzystuje skoncentrowane wiązki światła laserowego w celu zredukowania zmarszczek, przebarwień, czy blizn. Zabieg ten działa wyłącznie w miejscu do którego zostanie przyłożona głowica urządzenia, nie działa na całą powierzchnię skóry. Wiązki światła laserowego powoduje mikrouszkodzenia głębszych warstw skóry w wyniku czego dochodzi do pobudzenia procesów gojenia i naprawy, a co za tym idzie pobudzenia kolagenu i elastyny.
Zabieg ten trwa około 30-60 minut i należy wykonać go w serii od 4 do 6 zabiegów (między zabiegami wykonywana jest przerwa trwająca 2 tygodnie).
Dermapen na starzenie się skóry wokół oczu
Dermapen to zabieg, który polega na wykonaniu mikronakłuć o różnej głębokości (głębokość nakłuć zależy od miejsca poddawanego zabiegowi). Urządzenie wykorzystywane do tego celu przypomina swoim wyglądem długopis i wyposażony jest w igiełki. Podczas zabiegu nakłuwa się naskórek za pomocą urządzenia, w efekcie dochodzi do procesów naprawczych w skórze i produkcji włókien kolagenowych oraz elastynowych. Kolagen oraz elastyna pełnią w skórze ważną rolę – nadają jej elastyczności, jędrności i spoistości.
Dermapen jest zabiegiem, który jest często wykorzystywany w przypadku kurzych łapek. Jakich efektów można spodziewać się po zabiegu? Przede wszystkim ujędrnienia, zagęszczenia skóry, nawilżenia, odnowy i regeneracji naskórka, a także spłycenia zmarszczek. Dodatkowo zabieg ten zwiększa zdolność penetracji składników aktywnych przez mikronakłucia.
Czego potrzebuje delikatna skóra wokół oczu?
Pielęgnacja skóry wokół oczu powinna skupiać się na dokładnym demakijażu oraz nawilżaniu. Dodatkowo do codziennej rutyny warto dodać delikatny masaż okolic oczu.
Należy pamiętać, że skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i delikatna i różni się od tej którą mamy na czole, brodzie, czy policzkach. Ponad to ze względu na to, że znajduje się na niej znacznie mnie gruczołów łojowych skóra wokół oczu jest dość mocno podatna na przesuszanie się. Pierwsze zmarszczki, które pojawiają się na skórze to najczęściej te w okolicy oczu, dlatego jak najwcześniej warto zadbać o odpowiednią jej pielęgnację.
Warto również trzymać się kilku dodatkowych zasad:
- unikać nadmiernej ekspozycji na słońce,
- nosić okulary przeciwsłoneczne posiadające filtr UV,
- stosować kosmetyki z filtrem SPF, również w okolicy oczu i na powiekach,
- nawilżać okolicę oczu,
- nie pocierać i nie rozciągać delikatnej skóry wokół oczu (szczególnie podczas wykonywaniu demakijażu),
- dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu,
- ograniczyć stosowanie używek,
- dbać o dietę i zdrowe odżywianie,
- dbać o higienę snu.
Naturalne składniki domowej pielęgnacji - oleje, ekstrakty roślinne i witaminy
Alternatywą do gotowych, drogeryjnych produktów do pielęgnacji okolic oczu są naturalne produkty, które również sprawdzą się w codziennej rutynie.
Jednym z naturalnych rozwiązań jest stosowanie olejków do pielęgnacji skóry pod oczami. Po jakie olejki sięgnąć? Mogą to być olejki: z opuncji figowej, różany, z makadamii, kokosowy, czy migdałowy. Olej makadamia sprawdzi się świetnie do pielęgnacji oczu, rzęs i brwi.
Ciekawym rozwiązaniem jest również serum pod oczy zamknięte w kapsułkach. Kapsułki te w swoim składzie zawierają: witaminę A, witaminę E, olej z ogórecznika oraz olej z wiesiołka. Taki kosmetyk pomaga redukować oznaki starzenia się skóry. Składniki zamknięte w kapsułce należy wycisnąć i zaaplikować na skórę pod oczami, a następnie wmasować.
W przypadku naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry pod oczami często wykorzystywanymi składnikami są również ekstrakty roślinne, np. ekstrakt z ogórka, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z wąkroty azjatyckiej.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.