Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć

Kwas azelainowy – pogromca przebarwień i trądziku. Jak go stosować i z czym łączyć - zdjęcie

Stosowanie kwasów w pielęgnacji twarzy stało się nieodłącznym elementem dbania o cerę. Coraz większa dostępność produktów kosmetycznych na rynku i pełen wachlarz możliwości pozwala na dobranie odpowiedniego kosmetyku do rodzaju i stanu skóry. Dobranie właściwego kwasu wymaga znajomości jego działania oraz potrzeb skóry. Jednym z bardziej popularnych kwasów do stosowania na skórę jest kwas azelainowy. Składnik ten ma szerokie zastosowanie w kosmetologii, a jego działanie wpłynie korzystnie na większość powszechnych problemów związanych z cerą.

Czym jest kwas azelainowy?

Kwas azelainowy to nasycony dziewięciowęglowy dikarboksylowy kwas, który naturalnie występuje w ziarnach zbóż. Substancja ta jest szeroko wykorzystywana w kosmetyce i ceniona za swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odbarwiające i keratolityczne (złuszczające). Substancję tę można znaleźć w kosmetykach w formie żelu, czy kremu o różnych stężeniach. Minimalne stężenie kwasu azelainowego występujące w produktach dedykowanych cerze trądzikowej wynosi 1,25%, natomiast najbardziej powszechne i skuteczne stężenie kwasu to 15% w przypadku żelu lub 20% w postaci kremu. W kosmetologii kwas azelainowy może być wykorzystywany również, jako peeling chemiczny, wtedy jego stężenie może sięgać 30% i służyć on do zabiegów o średniej głębokości wykonywanych w gabinecie kosmetologicznym przez wykwalifikowanych pracowników.

Wskazania do stosowania kwasu azelainowego – u kogo sprawdzi się najlepiej?

Kwas azelainowy dzięki swoim właściwościom najlepiej sprawdzi się do pielęgnacji skóry trądzikowej, w przypadku trądziku różowatego oraz przebarwień (w tym przebarwień pozapalnych). Kwas azelainowy złuszcza martwe komórki naskórka, działa przeciwzaskórnikowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego polecany jest do pielęgnacji skóry objętej trądzikiem zwykłym. Substancja ta pomaga zredukować ilość zaskórników i stanów zapalnych. W przypadku trądziku różowatego kwas ten zmniejsza rumień, krostki i grudki widoczne na skórze. Stosowanie kwasu azelainowego w przypadku przebarwień zmniejsza ich powierzchnię, rozjaśnia je, redukuje oraz przeciwdziała powstawaniu nowych zmian.

Kwas azelainowy – działanie

Działanie kwasu azelainowego jest szeroko wykorzystywane w kosmetologii, jak i dermatologii. Kosmetyki i leki zawierające w swoim składzie ten kwas służą do codziennej pielęgnacji cery z przebarwieniami, trądzikiem, a także w celu uzupełnienia leczenia przeciwtrądzikowego prowadzonego przez lekarza dermatologa.

Kwas azelainowy w leczeniu trądziku i redukcji przebarwień

Kwas AZA polecany jest w kuracji przeciwtrądzikowej i redukującej przebarwienia, ze względu na swoje właściwości. Kwas ten przede wszystkim zmniejsza stany zapalne oraz zaskórniki. Kwas azelainowy może być zalecany w czasie leczenia trądziku w terapii skojarzonej, a kwas może być dodatkiem do leczenia prowadzonego przez lekarza dermatologa. Dodatkowo kwas AZA stosowany na skórę zmniejsza skłonność do powstawania blizn i przebarwień.

Kwas azelainowy jako pomoc w regulacji produkcji sebum

Kwas ten pomaga regulować wydzielanie sebum co przeciwdziała powstawaniu i nawrotom trądziku. Nadmierne wydzielanie sebum przyczynia się do namnażania bakterii, a w konsekwencji sprzyja pojawieniu się zmian na skórze w postaci trądziku.

Kwas azelainowy jako pomoc w walce z zapaleniami i bakteriami

AZA działa przeciwbakteryjne na bakterie Propionibacterium acnes oraz Staphylococcus Epidermidis, wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego polecany jest do stosowania w przypadku zmian trądzikowych.

Jak stosować kwas azelainowy?

Sposób stosowania kwasu azelainowego może różnić się od rodzaju kosmetyku, jego stężenia oraz osobniczej reakcji skóry. Przede wszystkim najważniejsza jest obserwacja cery i jej odpowiedź na używanie produktu. W przypadku kosmetyku w formie kremu lub żelu kwas azelainowy należy nałożyć cienką warstwą na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy i aplikować na dzień i/lub na noc. Podczas stosowania produktu należy omijać okolice oczu i błon śluzowych. Kosmetyk z kwasem azelainowy można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi. Jeśli zdecydujesz się na połączenie go z innymi składnikami aktywnymi należy pamiętać o odpowiedniej kolejności stosowania produktów, w tym przypadku kwas azelainowy powinno nakładać się rano, a pozostałe produkty w czasie wieczornej pielęgnacji cery. Podczas kuracji należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50. Przed zastosowaniem wybranego produktu z kwasem azelainowym należy przeczytać informację na opakowaniu i przestrzegać zaleceń producenta. Należy pamiętać, aby nie stosować kwasu azelainowego na uszkodzoną i podrażnioną skórę. Ponad to w czasie kuracji zaleca się stosowanie delikatnych produktów do demakijażu i oczyszczania twarzy, tak, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

Z czym łączyć kwas azelainowy, aby uzyskać najlepszy efekt?

W celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów pielęgnacji twarzy, kwas azelainowy można łączyć z innymi składnikami aktywnymi. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego w jednym kroku pielęgnacyjnym, a trzymać się schematu stosowania kwasu azelainowego na dzień, a pozostałych kosmetyków na noc.

Kwas ten można z powodzeniem łączyć z witaminą C, która dzięki swoim właściwościom pomoże w walce z przebarwieniami. Witamina C to antyoksydant, który pomaga redukować zmarszczki i przebarwienia, a dodatkowo rozjaśnia i rozświetla cerę.

Kwas azelainowy można używać wraz z niacynamidem, który posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, ponad to zapewnia skórze odpowiedni poziom nawilżenia.

Podczas kuracji można sięgnąć po kwas hialuronowy, który zapewni skórze nawilżenie i komfort.

Kwas azelainowy można łączyć z innymi składnikami o działaniu łagodzącym i nawilżającym, jak: trehaloza, alantoina, ceramidy.

Kurację kwasem można skojarzyć z lekami przeciwtrądzikowymi pod nadzorem i zaleceniem lekarza dermatologa.

Z czym nie łączyć kwasu azelainowego? Możliwe działania niepożądane

Kwas azelainowy należy do grupy kwasów łagodnie działających na skórę, ale jak każdy składnik aktywny może wywołać niepożądane reakcje na skórze.

Do najczęstszych działań niepożądanych występujących w czasie stosowania kwasu azelainowego należą:

  • zaczerwienienie skóry,
  • podrażnienie skóry,
  • uczucie pieczenia,
  • łuszczenie się skóry,
  • swędzenie skóry i jej nadmierna suchość.

Uczucie pieczenia i zaczerwienienie skóry na początku kuracji jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych i zazwyczaj ustępuje po kilku dniach stosowania produktu, dlatego warto kontynuować używanie kosmetyku i obserwować dalszą reakcję skóry. Ze względu na keratolityczne właściwości kwasu może dojść do łuszczenia się skóry oraz jej przesuszenia, jest to naturalny proces i powinien on ustąpić przy dalszym stosowaniu produktu.

Kwasu azelainowego nie powinno łączyć się z pochodną witaminy A – retinolem, zarówno stosowanym doustnie, jak i miejscowo.

W  przypadku wystąpienia innych niepokojących reakcji skóry należy zrezygnować ze stosowania kwasu i skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem.

Jednym z większych przeciwskazań do stosowania kwasu azelainowego jest ciąża. Mimo, że kwas ten powszechnie uznawany jest za bezpieczny dla kobiet w ciąży, to nie ma jednak badań potwierdzających tę tezę. Dlatego nie zaleca się podejmowania kuracji kwasem w czasie ciąży i karmienia piersią.

Kwas azelainowy a słońce – czy stosowanie go jest bezpieczne w okresie ekspozycji?

Większość kuracji kwasami w kosmetologii rozpoczyna się w sezonie jesiennym i kończy wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słonecznych. Istnieją jednak kwasy, które można stosować na skórę przez cały rok, bez względu na pogodę. Należy do nich kwas azelainowy.

Kwas azelainowy może być stosowany również w okresie letnim. Należy jednak przestrzegać kilku zasad. Podczas kuracji konieczna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UVA i UVB poprzez stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF. Stosowanie protekcji zabezpieczy skórę przed powstawaniem przebarwień posłonecznych oraz utrwalaniem już istniejących przebarwień, a także przed fotostarzeniem się skóry. Ponad to nie zaleca się bezpośredniej ekspozycji na słońce. Oprócz kosmetyków z filtrem zaleca się stosowanie odzieży ochronnej, w tym okularów przeciwsłonecznych, czapek z daszkiem, czy chust. Możliwość stosowania kwasu azelainowego przez cały rok nie powinno stanowić zachęty do nadmiernej ekspozycji na słońce.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ nerwowy

Zaburzenia lękowe: diagnoza, leki i terapia CBT w atakach paniki
Zaburzenia lękowe to powszechny problem dotykający milionów ludzi na całym świecie, często utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, jakie leki przeciwlękowe mogą pomóc oraz dlaczego terapia poznawczo...

Układ rozrodczy i moczowy

Inkontynencja: przyczyny, rodzaje i skuteczne leczenie nietrzymania moczu (NTM)
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu i kału, dotyczy coraz większej liczby ludzi. To problem, o którym trzeba mówić głośno, ponieważ znacznie obniża on jakość życia milionów osób oraz negatywnie wpływa na ich zdrowi...

Układ pokarmowy

Leki na problemy trawienne – ranking preparatów na wzdęcia, zaparcia i biegunki
Problemy trawienne, takie jak wzdęcia, zaparcia czy biegunki, mogą znacząco obniżać komfort życia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na szybkie uporanie się z tymi dolegliwościami....

Choroby kobiece

Badania na tarczycę FT3, FT4, TSH – jak i kiedy je wykonać? Interpretacja wyników i normy pracy tarczycy
Brak energii, złe samopoczucie, zbyt niska lub wysoka masa ciała – każdy z tych objawów może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi. Regularne badanie tarczycy, a zwłaszcza poziomu hormonów przez nią produkowanych, to pierwszy...

Choroby skóry

Jak powstają zaskórniki zamknięte? Jak się ich pozbyć?
Zaskórniki zamknięte są jednym z najczęstszych problemów skórnych, które dotykają osoby w różnym wieku. Chociaż najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewa...

Układ pokarmowy

Szukasz dobrego suplementu wspierającego funkcjonowanie wątroby?
Wątroba to jeden z najważniejszych organów wewnętrznych człowieka. W prawidłowo funkcjonującej wątrobie zachodzi ponad 500 reakcji chemicznych i metabolicznych. Aby...

Kosmetyki i uroda

Zbawienna moc odżywek - czyli walka z wypadającymi włosami
Niedobory witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne, geny, a także brak odpowiedniej ochrony i przesadna stylizacja to najczęstsze przyczyny osłabienia i utraty włosów. Walkę z tym problemem można prowadzić n...

Choroby męskie

Zakola problem wielu mężczyzn – kilka rad jak sobie z nimi poradzić?
Wielu mężczyzn zmaga się łysieniem. Przypadłość ta nie dotyczy tylko mężczyzn w dojrzałym wieku, ale i tych około 20-30. roku życia. Jak sobie z tym radzić?...

Kosmetyki i uroda

Sucha skóra w zimę? Razem sobie poradzimy!
Gdy przychodzą chłodne dni, skóra szczególnie na naszych buziach zaczyna być nieprzyjemnie ściągnięta, szczypie i piecze. Na dworze mróz i zimny w...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem