Kwas foliowy (witamina B9, folacyna) jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Jego suplementacja jest szczególnie ważna w przypadku kobiet starających się o dziecko i pań będących w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ jego przyjmowanie zapobiega wielu wadom rozwojowym, szczególnie wadom cewy nerwowej płodu.
Kwas foliowy w ciąży
Jednym z elementów przygotowań do macierzyństwa powinna być suplementacja kwasu foliowego, gdyż już na samym początku pierwszego trymestru kształtuje się dziecięcy układ nerwowy. Około 5. tygodnia rozwija się przypominająca rynienkę cewa nerwowa, która w następnym etapie zamyka się i przekształca się w rdzeń kręgowy oraz mózg dziecka. Jeśli nie domknie się prawidłowo dochodzi do rozszczepu kręgosłupa lub bezmózgowia. Przyjmowanie witaminy B9 chroni przed wadami cewy nerwowej, ale także przeciwdziała rozdwojeniu łożyska oraz krwotokom. Suplementacja kwasem foliowym usprawnia pracę układu pokarmowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit.
Dawkowanie kwasu foliowego
Ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć folacyny, nie przyswaja także naturalnych folianów, konieczne jest przyjmowanie syntetycznych suplementów zawierających kwas foliowy. W celu profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu, zaleca się przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego na dobę. Suplementację należy rozpocząć około trzech miesięcy przed planowaną ciążą i kontynuować przez cały okres jej trwania.
Kwas foliowy nie tylko dla kobiet w ciąży
Witamina B9 ma bardzo szerokie zastosowanie. Pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia ( zawałom serca, niedokrwistości, miażdżycy). Zmniejsza także ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Kwas foliowy przeciwdziała depresji, poprawia jakość snu i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Niedobór folacyny może być jedną z przyczyną: anemii, lęków nocnych i bezsenności, stanów depresyjnych, kłopotów z pamięcią i koncentracją, braku apetytu i nawracającego bólu głowy. Na braki witaminy B9 szczególnie narażone są osoby palące papierosy, nadużywające kąpieli słonecznych, opalające się w solarium oraz stosujące doustną antykoncepcję hormonalną.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.