Kwas glikolowy – dlaczego warto go mieć w codziennej pielęgnacji?

Kwas glikolowy w codziennej pielęgnacji skóry, jak działa? - zdjęcie

Kwasy to produkty kosmetyczne coraz częściej stosowane w pielęgnacji twarzy. Spośród wielu kwasów jednym z bardziej popularnych i powszechnie stosowanych jest kwas glikolowy. Głównym zadaniem kwasów w pielęgnacji to eksfoliacja – złuszczanie martwych komórek naskórka. Oczywiście poza działaniem złuszczającym kwasy wykazują również inne dobroczynne właściwości na skórę i przynoszą spektakularne efekty. Do ich głównych zadań będą należeć: redukcja zmarszczek, trądziku, przebarwień, blizn, a także wygładzenie i rozjaśnienie cery.

Czym jest kwas glikolowy?  

Kwas glikolowy z angielskiego Glycolid Acid jest związkiem chemicznym, który należy do grupy kwasów AHA (alfahydroksykwasów). Kwasy AHA zwane są również kwasami owocowymi ze względu na ich naturalne występowanie w owocach. Kwas glikolowy ma bardzo prostą budowę i posiada najmniejszą masę cząsteczkową spośród swoich kolegów z grupy hydroksykwasów. Dzięki tej małej masie cząsteczkowej kwas ten bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, w efekcie czego bez problemu przenika przez rogową warstwę naskórka, aż do warstwy podstawnej. Kwas glikolowy ma postać stałą, jest przezroczysty i nie posiada zapachu. Gdzie naturalnie występuję ten kwas? Można go znaleźć np. w trzcinie cukrowej, ananasie, winogronie, czy agreście.

Jakie właściwości posiada kwas glikolowy? Przede wszystkim działa on złuszczająco. W kosmetyce kwas ten najczęściej wykorzystywany jest, jako peeling chemiczny, a także dodawany jest do toników, serum oraz kremów.

Działanie i właściwości kwasu glikolowego

W zależności od stężenia, kwas glikolowy będzie działał troszkę inaczej. Do głównych zadań kwasu należą:

  • złuszczanie martwego naskórka,
  • redukcja widocznych zaskórników i porów,
  • oczyszczanie skóry,
  • pobudzanie skóry do odnowy i regeneracji,
  • pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, które zapewniają skórze elastyczność i jędrność,
  • wygładzenie,
  • regulacja wydzielania sebum,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • nawilżenie,
  • działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.

Ze względu na swoje właściwości kwas glikolowy sprawdzi się szczególnie do pielęgnacji cery: przesuszonej, przetłuszczającej się, trądzikowej, dojrzałej, z pierwszymi oznakami starzenia się (zmarszczkami, brakiem jędrności i elastyczności), bliznami oraz przebarwieniami.

Działanie kwasu glikolowego uwarunkowane jest jego stopniem stężenia. Przed podjęciem się kuracji warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem i zasięgnąć porady odnośnie dopasowania odpowiedniego stężenia do stanu skóry oraz efektów jakich chcemy osiągnąć. W przypadku domowej pielęgnacji należy sięgać po niskie stężenia, nie oznacza to jednak, że produkt ten nie będzie przynosił rezultatów – wręcz przeciwnie. Niższe stężenie kwasu glikolowego będzie działało złuszczająco na naskórek, w efekcie czego cera będzie oczyszczona, wygładzona, odświeżona i delikatnie rozjaśniona.

Z czym łączyć kwas glikolowy, a z czym nie?  

Przed rozpoczęciem kuracji kwasem glikolowym warto przyjrzeć się pozostałym kosmetykom do pielęgnacji twarzy aplikowanym na skórę każdego dnia. Należy wiedzieć bowiem, że istnieją składniki aktywne z którymi kwasu glikolowego nie należy łączyć!

Zacznijmy od produktów z którymi kwas glikolowy się polubi. Z czym łączyć kwas glikolowy?:

  • z kwasem hialuronowym – składnik ten zmniejszy przesuszenie skórę, zadziała kojąco i nawilżająco,
  • z peptydami i ceramidami – zapewnią one odnowę naskórka i odbudowę bariery hydrolipidowej.

Najważniejszym produktem o którym nie można zapominać podczas kuracji kwasem glikolowym jest krem z filtrem SPF 50+! Ochrona przeciwsłoneczna jest niezmiernie istotna podczas stosowania produktów o działaniu złuszczającym, ale nie tylko! Protekcja skóry powinna ona być codziennym rytuałem każdego z nas przez cały rok. Promieniowanie UV uszkadza naskórek, może powodować powstanie przebarwień posłonecznych, a także przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry, tak zwanego fotostarzenia.

Z czym nie łączyć kwasu glikolowego? Nie łączymy go przede wszystkim z:

  • witaminą C – kwas glikolowy i witamina C wzajemnie się neutralizują, dlatego nie powinno się ich stosować razem w jednym kroku pielęgnacyjnym. Nie oznacza to jednak, że trzeba kompletnie zrezygnować z używania witaminy C podczas kuracji kwasem. Witaminę C można stosować na skórę w innym czasie, co w praktyce wyglądałoby tak, że witaminę C nakłada się na skórę o poranku, natomiast kwas glikolowy wieczorem,
  • retinolem – zarówno kwas glikolowy, jak i retinol mogą działać na skórę drażniąco, dlatego należy unikać tego połączenia,
  • inne kwasy AHA – stosowanie wielu kwasów naraz nie jest dobrym rozwiązaniem, takie działanie może tylko zwiększyć skutki uboczne, takie jak: podrażnienie, świąd, czy zaczerwienienie.

Czy moc kwasu glikolowego zależy tylko od jego stężenia?  

Kwas glikolowy występuje w stężeniach od 5 do 70%. Im mniejsze stężenie kwasu tym jego delikatniejsze działanie, a dodatkowo mniejsze będą ewentualne skutki uboczne, takie jak: podrażnienie, czy złuszczanie naskórka.

Stężenia kwasu glikolowego stosowane w kosmetyce:

  • 5-15% – delikatnie złuszcza naskórek, przyspiesza procesy regeneracji, działa nawilżająco. Takie stężenie świetnie sprawdzi się w domowej pielęgnacji.
  • 20-35% – złuszcza martwe komórki naskórka i nawilża, działa silniej niż poprzednie stężenie kwasu. Sprawdzi się szczególnie do cer zanieczyszczonych, trądzikowych oraz przetłuszczających się.
  • 50-70% – tak wysokie stężenie kwasu działa głęboko złuszczająco, stosuje się go szczególnie w przypadku skóry, która wymaga odnowy, poprawy gęstości, odmłodzenia. Kwas o takim stężeniu stosowany jest główne w gabinetach kosmetologicznych i nie zaleca się go do samodzielnego stosowania. Kwas glikolowy 50-70% może podrażnić skórę.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z stosowaniem kwasów powinny sięgnąć po jak najniższe jego stężenie, tak aby przyzwyczaić skórę, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnienia. Z czasem stężenie to można zwiększyć. Oczywiście kwas glikolowy o najsilniejszym stężeniu nie będzie odpowiednim wyborem dla osób chcących stosować go w domowych warunkach. W przypadku cery wymagającej i dla osób chcących osiągnąć spektakularne efekty poleca się konsultacje z kosmetologiem lub dermatologiem w celu przeprowadzenia zabiegu w profesjonalnym gabinecie.

Jak często można stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?  

W jaki sposób wprowadzić kwas glikolowy do swojej rutyny pielęgnacyjnej? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie stężenie kwasu, które na początku powinno być jak najniższe. Kurację najlepiej przeprowadzić w okresie jesienno-zimowym, gdy promieniowanie słoneczne jest niewielkie. Kwas glikolowy należy nakładać na skórę podczas wieczornej pielęgnacji, a w ciągu dnia należy stosować kosmetyk z filtrem UV, najlepiej SPF 50+. W trakcie stosowania kwasu należy być uważnym i monitorować to w jaki sposób skóra reaguje na kosmetyk, jeśli zauważysz zaczerwienienie, podrażnienie, czy łuszczenie się naskórka warto odstawić produkt i stosować go nieco rzadziej. W tym czasie można również sięgnąć po kosmetyki do skóry wrażliwej w celu złagodzenia cery.  

Kwasu glikolowego nie należy stosować częściej niż 3 razy w tygodniu.

Jeśli chodzi o aplikację kwasu to należy robić to uważnie i nie stosować zbyt dużej ilości produktu, najlepiej kierować się zasadą – im mniej tym lepiej. Należy również omijać okolice oczu, czy ust. Kwas nakłada się na oczyszczoną i osuszoną skórę.

Przed zastosowaniem kwasu warto zapoznać się z informacją umieszczoną na opakowaniu i stosować produkt zgodnie z zaleceniami producenta.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy powinien stosować kwas. Przed jego użyciem zapoznaj się z poniższymi przeciwskazaniami do stosowania kwasu glikolowego:

  • opryszczka,
  • stosowanie retinoidów,
  • alergie skórne,
  • nadwrażliwość skóry,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • skóra uszkodzona (przerwanie ciągłości naskórka),
  • choroby autoimmunologiczne.

Kremy z kwasem glikolowym - skuteczna pielęgnacja dla Twojej skóry 

Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków z kwasami w składzie. Poza czystym kwasem glikolowym można znaleźć również jego alternatywy, takie jak: serum, toniki, peelingi, kremy.

Kremy z kwasem glikolowym zazwyczaj zawierają w swoim składzie 5-15% stężenie kwasu. Taki produkt przeznaczony jest do codziennego użytku, dlatego też jego stężenie nie powinno być zbyt wysokie ze względu na ryzyko pojawienia się podrażnień. W zależności od stężenia kwasu taki krem będzie działał nieco inaczej. W przypadku niższych wartości krem taki będzie nawilżał i wygładzał skórę. Wyższe parametry natomiast sprawią, że kosmetyk będzie delikatnie złuszczał i pomoże w walce z przebarwieniami.

Produkty tego typu będą świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających skórę dojrzałą, suchą, a także trądzikową i z widocznymi przebarwieniami na twarzy. Przed zakupem takiego kosmetyku warto sprawdzić do jakiego rodzaju cery jest on dedykowany i jakie stężenie kwasu posiada.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem