Kwas glikolowy – dlaczego warto go mieć w codziennej pielęgnacji?

Kwas glikolowy w codziennej pielęgnacji skóry, jak działa? - zdjęcie

Kwasy to produkty kosmetyczne coraz częściej stosowane w pielęgnacji twarzy. Spośród wielu kwasów jednym z bardziej popularnych i powszechnie stosowanych jest kwas glikolowy. Głównym zadaniem kwasów w pielęgnacji to eksfoliacja – złuszczanie martwych komórek naskórka. Oczywiście poza działaniem złuszczającym kwasy wykazują również inne dobroczynne właściwości na skórę i przynoszą spektakularne efekty. Do ich głównych zadań będą należeć: redukcja zmarszczek, trądziku, przebarwień, blizn, a także wygładzenie i rozjaśnienie cery.

Czym jest kwas glikolowy?  

Kwas glikolowy z angielskiego Glycolid Acid jest związkiem chemicznym, który należy do grupy kwasów AHA (alfahydroksykwasów). Kwasy AHA zwane są również kwasami owocowymi ze względu na ich naturalne występowanie w owocach. Kwas glikolowy ma bardzo prostą budowę i posiada najmniejszą masę cząsteczkową spośród swoich kolegów z grupy hydroksykwasów. Dzięki tej małej masie cząsteczkowej kwas ten bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, w efekcie czego bez problemu przenika przez rogową warstwę naskórka, aż do warstwy podstawnej. Kwas glikolowy ma postać stałą, jest przezroczysty i nie posiada zapachu. Gdzie naturalnie występuję ten kwas? Można go znaleźć np. w trzcinie cukrowej, ananasie, winogronie, czy agreście.

Jakie właściwości posiada kwas glikolowy? Przede wszystkim działa on złuszczająco. W kosmetyce kwas ten najczęściej wykorzystywany jest, jako peeling chemiczny, a także dodawany jest do toników, serum oraz kremów.

Działanie i właściwości kwasu glikolowego

W zależności od stężenia, kwas glikolowy będzie działał troszkę inaczej. Do głównych zadań kwasu należą:

  • złuszczanie martwego naskórka,
  • redukcja widocznych zaskórników i porów,
  • oczyszczanie skóry,
  • pobudzanie skóry do odnowy i regeneracji,
  • pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, które zapewniają skórze elastyczność i jędrność,
  • wygładzenie,
  • regulacja wydzielania sebum,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • nawilżenie,
  • działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.

Ze względu na swoje właściwości kwas glikolowy sprawdzi się szczególnie do pielęgnacji cery: przesuszonej, przetłuszczającej się, trądzikowej, dojrzałej, z pierwszymi oznakami starzenia się (zmarszczkami, brakiem jędrności i elastyczności), bliznami oraz przebarwieniami.

Działanie kwasu glikolowego uwarunkowane jest jego stopniem stężenia. Przed podjęciem się kuracji warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem i zasięgnąć porady odnośnie dopasowania odpowiedniego stężenia do stanu skóry oraz efektów jakich chcemy osiągnąć. W przypadku domowej pielęgnacji należy sięgać po niskie stężenia, nie oznacza to jednak, że produkt ten nie będzie przynosił rezultatów – wręcz przeciwnie. Niższe stężenie kwasu glikolowego będzie działało złuszczająco na naskórek, w efekcie czego cera będzie oczyszczona, wygładzona, odświeżona i delikatnie rozjaśniona.

Z czym łączyć kwas glikolowy, a z czym nie?  

Przed rozpoczęciem kuracji kwasem glikolowym warto przyjrzeć się pozostałym kosmetykom do pielęgnacji twarzy aplikowanym na skórę każdego dnia. Należy wiedzieć bowiem, że istnieją składniki aktywne z którymi kwasu glikolowego nie należy łączyć!

Zacznijmy od produktów z którymi kwas glikolowy się polubi. Z czym łączyć kwas glikolowy?:

  • z kwasem hialuronowym – składnik ten zmniejszy przesuszenie skórę, zadziała kojąco i nawilżająco,
  • z peptydami i ceramidami – zapewnią one odnowę naskórka i odbudowę bariery hydrolipidowej.

Najważniejszym produktem o którym nie można zapominać podczas kuracji kwasem glikolowym jest krem z filtrem SPF 50+! Ochrona przeciwsłoneczna jest niezmiernie istotna podczas stosowania produktów o działaniu złuszczającym, ale nie tylko! Protekcja skóry powinna ona być codziennym rytuałem każdego z nas przez cały rok. Promieniowanie UV uszkadza naskórek, może powodować powstanie przebarwień posłonecznych, a także przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry, tak zwanego fotostarzenia.

Z czym nie łączyć kwasu glikolowego? Nie łączymy go przede wszystkim z:

  • witaminą C – kwas glikolowy i witamina C wzajemnie się neutralizują, dlatego nie powinno się ich stosować razem w jednym kroku pielęgnacyjnym. Nie oznacza to jednak, że trzeba kompletnie zrezygnować z używania witaminy C podczas kuracji kwasem. Witaminę C można stosować na skórę w innym czasie, co w praktyce wyglądałoby tak, że witaminę C nakłada się na skórę o poranku, natomiast kwas glikolowy wieczorem,
  • retinolem – zarówno kwas glikolowy, jak i retinol mogą działać na skórę drażniąco, dlatego należy unikać tego połączenia,
  • inne kwasy AHA – stosowanie wielu kwasów naraz nie jest dobrym rozwiązaniem, takie działanie może tylko zwiększyć skutki uboczne, takie jak: podrażnienie, świąd, czy zaczerwienienie.

Czy moc kwasu glikolowego zależy tylko od jego stężenia?  

Kwas glikolowy występuje w stężeniach od 5 do 70%. Im mniejsze stężenie kwasu tym jego delikatniejsze działanie, a dodatkowo mniejsze będą ewentualne skutki uboczne, takie jak: podrażnienie, czy złuszczanie naskórka.

Stężenia kwasu glikolowego stosowane w kosmetyce:

  • 5-15% – delikatnie złuszcza naskórek, przyspiesza procesy regeneracji, działa nawilżająco. Takie stężenie świetnie sprawdzi się w domowej pielęgnacji.
  • 20-35% – złuszcza martwe komórki naskórka i nawilża, działa silniej niż poprzednie stężenie kwasu. Sprawdzi się szczególnie do cer zanieczyszczonych, trądzikowych oraz przetłuszczających się.
  • 50-70% – tak wysokie stężenie kwasu działa głęboko złuszczająco, stosuje się go szczególnie w przypadku skóry, która wymaga odnowy, poprawy gęstości, odmłodzenia. Kwas o takim stężeniu stosowany jest główne w gabinetach kosmetologicznych i nie zaleca się go do samodzielnego stosowania. Kwas glikolowy 50-70% może podrażnić skórę.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z stosowaniem kwasów powinny sięgnąć po jak najniższe jego stężenie, tak aby przyzwyczaić skórę, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnienia. Z czasem stężenie to można zwiększyć. Oczywiście kwas glikolowy o najsilniejszym stężeniu nie będzie odpowiednim wyborem dla osób chcących stosować go w domowych warunkach. W przypadku cery wymagającej i dla osób chcących osiągnąć spektakularne efekty poleca się konsultacje z kosmetologiem lub dermatologiem w celu przeprowadzenia zabiegu w profesjonalnym gabinecie.

Jak często można stosować kosmetyki z kwasem glikolowym?  

W jaki sposób wprowadzić kwas glikolowy do swojej rutyny pielęgnacyjnej? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie stężenie kwasu, które na początku powinno być jak najniższe. Kurację najlepiej przeprowadzić w okresie jesienno-zimowym, gdy promieniowanie słoneczne jest niewielkie. Kwas glikolowy należy nakładać na skórę podczas wieczornej pielęgnacji, a w ciągu dnia należy stosować kosmetyk z filtrem UV, najlepiej SPF 50+. W trakcie stosowania kwasu należy być uważnym i monitorować to w jaki sposób skóra reaguje na kosmetyk, jeśli zauważysz zaczerwienienie, podrażnienie, czy łuszczenie się naskórka warto odstawić produkt i stosować go nieco rzadziej. W tym czasie można również sięgnąć po kosmetyki do skóry wrażliwej w celu złagodzenia cery.  

Kwasu glikolowego nie należy stosować częściej niż 3 razy w tygodniu.

Jeśli chodzi o aplikację kwasu to należy robić to uważnie i nie stosować zbyt dużej ilości produktu, najlepiej kierować się zasadą – im mniej tym lepiej. Należy również omijać okolice oczu, czy ust. Kwas nakłada się na oczyszczoną i osuszoną skórę.

Przed zastosowaniem kwasu warto zapoznać się z informacją umieszczoną na opakowaniu i stosować produkt zgodnie z zaleceniami producenta.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy powinien stosować kwas. Przed jego użyciem zapoznaj się z poniższymi przeciwskazaniami do stosowania kwasu glikolowego:

  • opryszczka,
  • stosowanie retinoidów,
  • alergie skórne,
  • nadwrażliwość skóry,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • skóra uszkodzona (przerwanie ciągłości naskórka),
  • choroby autoimmunologiczne.

Kremy z kwasem glikolowym - skuteczna pielęgnacja dla Twojej skóry 

Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków z kwasami w składzie. Poza czystym kwasem glikolowym można znaleźć również jego alternatywy, takie jak: serum, toniki, peelingi, kremy.

Kremy z kwasem glikolowym zazwyczaj zawierają w swoim składzie 5-15% stężenie kwasu. Taki produkt przeznaczony jest do codziennego użytku, dlatego też jego stężenie nie powinno być zbyt wysokie ze względu na ryzyko pojawienia się podrażnień. W zależności od stężenia kwasu taki krem będzie działał nieco inaczej. W przypadku niższych wartości krem taki będzie nawilżał i wygładzał skórę. Wyższe parametry natomiast sprawią, że kosmetyk będzie delikatnie złuszczał i pomoże w walce z przebarwieniami.

Produkty tego typu będą świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających skórę dojrzałą, suchą, a także trądzikową i z widocznymi przebarwieniami na twarzy. Przed zakupem takiego kosmetyku warto sprawdzić do jakiego rodzaju cery jest on dedykowany i jakie stężenie kwasu posiada.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Kosmetyki i uroda

Olej rycynowy – jakie ma właściwości lecznicze i na co go stosować?
W ostatnich czasach obserwujemy tendencję powrotu do leków naturalnych, stosowanych od wieków przez naszych przodków. Obecnie swój renesans przechodzi olej rycynowy. Rycyna należy do jednych z najstarszych środków używanych w medycynie ludow...

Kosmetyki i uroda

Chlorella – czym jest i dlaczego warto ją stosować? Wartości odżywcze i właściwości algi japońskiej
Chlorella to niezwykła alga pochodząca z Dalekiego Wschodu. Słynie z bogactwa cennych substancji odżywczych i doskonałych właściwości zdrowotnych, za sprawą których staje się coraz popularniejszym składnikiem codziennej diety.Chlorella �...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Kosmetyki i uroda

Witamina E na twarz – eliksir młodości i sposób na piękną cerę
Witamina E, inaczej alfa-tokoferol to składnik, który bardzo często pojawia się w produktach do pielęgnacji twarzy, jak i ciała. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie ta witamina posiada wiele dobroczynnych właściwości dla sk&oa...

Układ oddechowy

Astma sercowa – objawy, których nie możesz lekceważyć. Jakie badania wykonać?
Astma sercowa, inaczej dychawica sercowa, jest poważnym stanem, który może zagrażać zdrowiu i życiu. Charakterystyczne dla niej są nocne napady duszności, w czasie których pewną ulgę przynosi zmiana pozycji ciała....

Układ oddechowy

Astma alergiczna: przyczyny, leczenie i łagodzenie objawów
Astma oskrzelowa należy do najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Najczęściej diagnozowana jest postać atopowa o podłożu alergicznym....

Oczy, wady wzroku

Retinopatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Retinopatia cukrzycowa jest poważnym powikłaniem związanym z cukrzycą, które może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane i leczone. W niniejszym artyk...

Układ oddechowy

Astma oskrzelowa u dzieci – jak ją rozpoznać i leczyć?
Astma zaliczana jest do najczęściej występujących przewlekłych chorób dróg oddechowych. Z artykułu dowiesz się, jak rozwija się astma oskrzelowa u dzieci i na czym polega leczenie....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Długo utrzymujący się, przewlekły katar u dziecka i niemowlaka – najlepsze metody leczenia
Co zrobić, kiedy katar u dziecka i niemowlaka utrzymuje się zaskakująco długo? Czy przewlekły nieżyt nosa u pociechy to powód do niepokoju? Sprawdźmy, jak sobie z tym poradzić....

Kosmetyki i uroda

Rozszerzone pory – czym są i jak sobie z nimi poradzić?
Wygląd cery ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Stan skóry to nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim informacja o tym co dzieje się wewnątrz organizmu. To jak nasza skóra wygląda jest...

Choroby wieku dziecięcego

Ropny katar u dziecka – jak skutecznie go leczyć?
Ostry nieżyt błon śluzowych nosa, zwany potocznie katarem, należy do najczęściej występujących chorób. Infekcja może mieć charakter wirusowy lub bakteryjny. Szczególny niepokój rodziców budzi ropny katar u dziecka....

Choroby skóry

Egzema a łuszczyca – jak je odróżnić? Różnice i cechy wspólne
Łuszczyca oraz atopowe zapalenie skóry, zwane także egzemą, należą do powszechnie występujących chorób dermatologicznych. Dowiedz się jak je odróżnić....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem