Budowa piersi kobiety
Pierś zbudowana jest z dwóch tkanek:
- tłuszczowej,
- gruczołowej.
Za jej wielkość odpowiedzialna jest tkanka tłuszczowa. Jednak w samym procesie laktacji to tkanka gruczołowa oraz poziom odpowiednich hormonów ma znaczenie, ponieważ to tam znajdują się płaty gruczołu piersiowego, w których występują gruczoły mleczne odpowiedzialne za produkowanie mleka. Następnie mleko przepływa przewodami mlecznymi do brodawek, a później z nich wyssane jest przez niemowlę.
Pokarm jest zawsze świeży ponieważ jego produkcja rozpoczyna się wraz z przystawieniem dziecka do piersi. Ssanie piersi przez dziecko daje sygnał przysadce mózgowej, by produkcja mleka była wznowiona. Wnioskując, mleko jest produkowane przez gruczoły tym częściej, im częściej przystawiamy dziecko do piersi.
7 naturalnych sposobów na zwiększenie ilości pokarmu
1. Uwierz, że się uda!
Pozytywne nastawienie to pierwszy krok do sukcesu. Psychika kobiety jest bardzo ważna, steruje ona wydzielaniem hormonu peptydowego, jakim jest prolaktyna, która wpływa na produkcję mleka. Nie zapomnij o odpoczynku, który przyczynia się do zwiększenia ilości pokarmu w piersi.
2. Wspólne sypianie w łóżku
Wspólne kładzenie się z maluszkiem w nocy, a także w trakcie dnia wpływa nie tylko na więź pomiędzy mamą a dzieckiem, ale w każdym momencie mama będzie mogła nakarmić swoje dziecko.
3. Częste przystawianie dziecka do piersi
Bardzo ważna jest technika karmienia. Należy pamiętać aby główka dziecka tworzyła z kręgosłupem jedną linię. Pierś powinno się przystawić tak, by w ustach dziecka znajdowała się brodawka piersi jak i spora część otoczki. Usłyszymy wtedy odgłos przypominający postękiwanie.
4. Karmienie w nocy
Nocą wzrasta ilość pokarmu, co związane jest ze zwiększoną produkcją hormonu prolaktyny w organizmie kobiety. Taki pokarm bogatszy jest w tłuszcze oraz kalorie, a to przyczynia się do szybszego przybierania maluszka na wadze.
5. Odciąganie mleka pomiędzy karmieniami
Nie należy dopuszczać do zalegania pokarmu w piersi. Regularne odciąganie pokarmu z piersi pobudzi wytwarzanie mleka oraz przywróci jej regularność.
6. Nawadnianie i prawidłowa dieta
Mama karmiąca na początku powinna wyeliminować składniki, które mogą działać alergizująco. Następnie stopniowo powinna wprowadzać nowe składniki. Należy pić dużo wody, soków oraz herbatek – 2-3 litry na dobę.
7. Herbatki ziołowe
Herbatki ziołowe, głównie z kopru włoskiego, anyżu i czarnuszki, wspomagają laktację. Należy unikać szałwii, gdyż ona hamuje laktację.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.