Leczenie kanałowe zębów, czyli endodoncja, to zabieg wywołujący u pacjentów prawdopodobnie największy strach w czasie wizyty u dentysty. Obawa przed bólem i długotrwałym leczeniem potrafi skutecznie odwieść od tego zabiegu, co może w konsekwencji przełożyć się na poważne powikłania zdrowotne. Na szczęście dzisiejsza stomatologia przychodzi nam w sukurs i pozwala skutecznie zadbać o nasz uśmiech. Dlatego warto dowiedzieć się, na czym polega endodoncja i jak może nam pomóc.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Endodoncja to najczęściej jedyna metoda uratowania chorego zęba. Stomatolog stosuje leczenie kanałowe w sytuacji, gdy miazga zębowa ulega zapaleniu. Najczęstszą przyczyną jest nieleczona próchnica (choć mogą nią być również inne uszkodzenia, niekoniecznie związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej). Niezbędne jest wtedy dokładne oczyszczenie komory zęba i kanału zębowego z chorej miazgi oraz zatrucie go. Na koniec kanał zostaje wypełniony specjalnym materiałem biozgodnym (najczęściej gutaperką), stabilizującym jego zdrowie. Pamiętajmy, że po tym zabiegu nasz ząb będzie martwy. Dobrze przeprowadzony zabieg pozwala jednak zachować funkcjonalność zęba na długie lata. Co więcej, nie zauważymy różnicy między martwym zębem a resztą uzębienia (brak bólu i innego dyskomfortu).
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Choć zabieg endodoncji nie należy do przyjemnych, nie musi wiązać się z bólem o dużym nasileniu. Większość zabiegów przeprowadza się bowiem w znieczuleniu miejscowym. Jeśli cierpimy na dentofobię, czyli paniczny strach przed zabiegami stomatologicznymi, możemy poprosić specjalistę o przeprowadzenie leczenia kanałowego w znieczuleniu ogólnym, pod narkozą.
Co zamiast leczenia kanałowego?
Endodoncja to jedyna metoda uratowania zęba w stanie nieodwracalnego zapalenia miazgi. Jednak pacjenci, którzy obawiają się długiego i bolesnego leczenia często decydują się na wyrwanie zęba. Należy jednak pamiętać o tym, że braki w uzębieniu to przyczyna wielu dolegliwości – zaczynając od niekorzystnych zmian w ustawieniu zębów na paradontozie kończąc. Dlatego jeśli decydujemy się na ekstrakcję zęba, warto w jego miejsce wstawić specjalny implant. Niestety jest to zabieg kosztowny i skomplikowany, stąd też leczenie kanałowe jest najlepszą dostępną opcją.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.