Lecznicze właściwości żyworódki. Zastosowanie soku z żyworódki w gojeniu się ran i leczeniu infekcji

Lecznicze właściwości żyworódki. Zastosowanie soku z żyworódki w gojeniu się ran i leczeniu infekcji - zdjęcie

Matka natura obdarowała nas bogactwem roślin, które nie tylko potrafią ukoić nasze zmysły swoim wyjątkowym zapachem czy wzbudzić zachwyt fantazyjnymi barwami, ale i pomóc uporać się z różnorodnymi dolegliwościami, jak na przykład infekcjami skóry czy przeziębieniem. Wśród tych, które wykazują się leczniczym działaniem, na szczególną uwagę zasługuje między innymi żyworódka. Właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, których nie można jej odmówić sprawiają, że roślina ta od niepamiętnych czasów zajmuje honorowe miejsce w medycynie naturalnej.

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak wygląda i na co działa żyworódka,
  • która żyworódka jest lecznicza,
  • jak stosować żyworódkę, aby skorzystać z jej dobroczynnych właściwości,
  • w jaki sposób przygotować zdrowotny sok i nalewkę.

Zobacz także: https://www.wapteka.pl/blog/artykul/ziola-i-rosliny-na-przeziebienie

Gdzie rośnie lecznicza żyworódka? Jak samodzielnie sadzić i dbać o nią w domu?

Kalanchoe pinnata — pod taką łacińską nazwą kryje się żyworódka pierzasta wywodząca się z bogatej rodziny gruboszowatych. Choć pierwotnie pochodzi z Madagaskaru, za sprawą szybkiego rozprzestrzenienia jej naturalnym środowiskiem stały się także tropikalne strefy Ameryki Środkowej, Azji, Australii czy wysp Oceanu Spokojnego. Do Polski, gdzie z powodzeniem może być uprawiania doniczkowo, trafiła w XX wieku, do czego przyczynił się zachwycony jej wyjątkowymi właściwościami profesor Skupieński.

To jedna z tych roślin, których sadzenie oraz uprawa nie należy do skomplikowanych. Chcąc zapewnić jej jak najlepsze warunki do wzrostu, wystarczy zadbać o dobrze przepuszczalne podłoże, jasne stanowisko, stałą, pokojową temperaturę, a także stosunkowo rzadkie podlewanie — ponieważ zalicza się do grupy sukulentów, doskonale radzi sobie z dłuższymi okresami suszy.

Która żyworódka jest lecznicza? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące leczniczej odmiany

Kalanchoe pinnata, Kalanchoe daigremontiana, Kalanchoe tubiflora — w Polsce popularne są trzy odmiany żyworódki, które nie tylko różnią się między sobą wyglądem, ale i właściwościami oraz zastosowaniem. Najbardziej wartościowa jest pierwsza z nich, czyli pierzasta, którą z powodzeniem wykorzystuje się w ziołolecznictwie. Zdrowotnym działaniem wykazuje się również Daigremonta, jednak co istotne — może być stosowana jedynie zewnętrznie. Z kolei ostatnia z wymienionych, zwana także wąskolistną, jest gatunkiem trującym, dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na to, z jaką odmianą ma się do czynienia.

Jak wygląda żyworódka lecznicza? Rozpoznać ją można po nierozgałęziającej się łodydze, osiągającej wysokość nawet do 200 cm, a także mięsistych, pierzasto podzielonych liściach, które mogą składać się z 3-5 małych owalnych listków o ząbkowanych brzegach.

Lecznicze właściwości żyworódki pierzastej: na jakie schorzenia pomaga?

Nie sposób nie docenić leczniczych właściwości, jakimi wyróżnia się żyworódka. Zastosowanie jej w medycynie naturalnej jest niezwykle szerokie, a wszystko za sprawą bogactwa cennych witamin oraz mikroelementów, które w sobie skrywa. W mięsistych tkankach rośliny nie brakuje chociażby wapnia, żelaza, cynku, potasu, selenu czy dużej dawki witaminy C. Uzyskane z niej preparaty, w tym zarówno gotowe produkty, które można znaleźć na aptecznych półkach, jak i domowe soki czy nalewki, wykorzystuje się między innymi w leczeniu licznych zmian skórnych, na przykład trądziku, blizn, oparzeń, trudno gojących się ran, odleżyn czy łuszczycy. Co więcej, ze względu na przeciwzapalne i regenerujące działanie, żyworódka sprawdza się również w przypadku bolących zębów, krwawiących dziąseł, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto ponadto wspomnieć, że rośliny lecznicze, do których należy Kalanchoe pinnata, pomagają w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych czy łagodzeniu objawów astmy. Lista zastosowań jest naprawdę długa, dlatego też wśród popularnych leków i suplementów bez recepty, w domowej apteczce nie powinno zabraknąć produktów na bazie drogocennej żyworódki.

Zewnętrzne i wewnętrzne zastosowanie żyworódki w medycynie naturalnej

Roślinę można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie — wszystko zależy od rodzaju dolegliwości. W przypadku leczenia trądziku, łuszczycy czy na przykład egzemy, warto sięgnąć po specjalną maść z żyworódki. Zastosowanie jej bezpośrednio na występujące zmiany skórne pozwoli się z nimi skutecznie rozprawić, co wynika z silnych właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych oraz grzybobójczych, które to przypisuje się tej wyjątkowej roślinie. Oprócz maści, zewnętrznie sprawdzi się również sok z żyworódki, który pomoże między innymi złagodzić bóle głowy czy stawów — aby odczuć znaczną ulgę, wystarczy kilka razy dziennie posmarować nim obolały obszar ciała. Co więcej, będzie także wsparciem w problemach jamy ustnej. Przy bolącym zębie czy krwawiących dziąsłach należy nasączyć sokiem gazę, a następnie przyłożyć ją do miejsca objętego chorobą. A kiedy stosować żyworódkę wewnętrznie? W wypadku takich dolegliwości jak: zgaga, wrzody żołądka, bóle serca, zapalenie oskrzeli czy chociażby w sytuacji podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Sok z żyworódki do picia – w jaki sposób zrobić i jak spożywać?

Jak w domowym zaciszu przygotować sok z żyworódki do picia? Pierwszy krok to obcięcie oraz umycie liści, a następnie ich dokładne osuszenie, owinięcie w papier i włożenie do lodówki na kilka dni. Gdy będą już schłodzone, należy pokroić je w kostkę, przełożyć do naczynia i odpowiednio rozgnieść, aby wycisnąć z nich cały sok. Kolejny krok to umieszczenie otrzymanej miazgi w lodówce — ponownie na kilka dni. Później pozostaje odcedzenie soku przez sitko, przelanie go do butelek i odstawienie ich w ciemne miejsce, gdzie powinny leżakować przez okres jednego tygodnia.

A jak stosować przygotowany specyfik? W przypadku chorób oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak na przykład zapalenia płuc, anginy i kaszlu, należy pić około 30 kropli soku dziennie — podobnie jak i przy wysokim poziomie cukru. Z kolei chcąc uporać się ze wrzodami żołądka czy owrzodzeniem jelit, sok warto spożywać przed posiłkiem, trzy razy w ciągu dnia po 20 kropli.

Prozdrowotne właściwości nalewki z żyworódki – przygotowanie krok po kroku

Sok to nie wszystko — w leczeniu pomocna będzie także nalewka z żyworódki. By ją przygotować, najpierw należy pokroić liście oraz łodygę rośliny, a następnie włożyć je do słoika, zalać 40-procentową wódką, szczelnie zamknąć i pozostawić w zaciemnionym miejscu na okres dwóch tygodni. Po upływie wyznaczonego czasu nalewkę trzeba już tylko przecedzić, przelać do butelki i gotowe. Kiedy po nią sięgać? Jak już było wcześniej wspomniane, rośliny przeciwwirusowe, do których to zalicza się żyworódka, pomagają miedzy innymi przy przeziębieniach — nalewkę warto stosować zarówno w ich leczeniu, jak i profilaktycznie w okresie wzmożonych zachorowań.

Maść z żyworódki – skuteczny sposób na trądzik i łuszczycę

Trądzik, łuszczyca, blizny… — problemy skórne to zmartwienie wielu osób. W walce z nimi skutecznym wsparciem może okazać się maść z żyworódki. Dlaczego? Jej bakteriobójcze działanie powoduje, że wszelkie stany zapalne goją się znacznie szybciej, z kolei za sprawą odżywczych właściwości, którymi również się wyróżnia, przy regularnym stosowaniu skóra staje się odpowiednio nawilżona i gładka.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem