Liszaj płaski i zakaźny – jakie są przyczyny, objawy oraz jak leczyć?

Liszaj płaski i zakaźny – jakie są przyczyny, objawy oraz jak leczyć? - zdjęcie

Liszaj to choroba skóry o przewlekłym charakterze. Objawia się występowaniem zmian pęcherzykowych lub grudkowych, lub barwnikowych na skórze. Przyczyny występowania choroby nie są dokładnie znane. Schorzenie przybiera bowiem różne formy, a rozwojowi sprzyjają różnorodne czynniki, nawet autoimmunologiczne. Co trzeba wiedzieć o liszaju?

Liszaj – jakie jest pochodzenie?

Przyczyny rozwijania się liszaja nie można dokładnie określić, ponieważ choroba ta nie została jeszcze dokładnie poznana. Występuje wiele jej odmian, a w większości przypadków nie można stwierdzić dokładnego powodu dlaczego się pojawiła.

Czasami może być skutkiem przyjmowania leków, czasami inna choroba, a czasami zaburzenia autoimmunologiczne. Uważa się jednak, że czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się liszaja są:

  • stres,
  • predyspozycje genetyczne,
  • zmiany hormonalne,
  • współistniejące choroby wirusowe.

Jakie są rodzaje liszaja?

Liszaj może przybierać różne formy:

  • Liszaj płaski jest zmianą skórną, którą charakteryzują wykwity na skórze w formie grudek. Potrafi się on utrzymywać od kilku miesięcy do nawet roku. Typowo występuje na nadgarstkach, ale może pojawiać się wszędzie. W 50% przypadków zdarza się, że choroba występuje w jamie ustnej. Tam choroba występuje pod postacią zbieleń nabłonka, które obejmują wewnętrzne powierzchnie policzków, język oraz okolice zgryzu. Ta odmiana rzadko występuje w okolicach narządów płciowych.
  • Liszaj obrączkowaty (liszaj obrączkowy to zła nazwa!) jest rodzajem liszaja płaskiego. To przewlekła choroba skóry, która może zaatakować także błony śluzowe czy paznokcie.
  • Liszaj twardzinowy przeważnie występuje w okolicach intymnych, skórze wokół odbytu lub na piersiach. Początkowo zmiany mają postać niewielkich białych plamek, które mają gładką powierzchnię. Stopniowo ulegają one powiększeniu, skóra staje się wtedy delikatniejsza i bardziej narażona na urazy. Świąd przy tej odmianie rzadko występuje.
  • Liszaj rumieniowaty najczęściej występuje w okolicach głowy, zwłaszcza w obrębie owłosionej skóry głowy, ale pojawia się również  na dłoniach i twarzy. Przy tej odmianie na skórze pojawia się wysypka i blizny, które charakteryzują się brunatnym lub czerwonym odcieniem i zaokrąglonym kształtem.

Liszaj u dziecka

U dzieci liszaj płaski charakteryzuje się nagłym pojawieniem wykwitów skórnych, które przybierają postać lśniących grudek o brunatnym lub sinofioletowym kolorze, które dodatkowo pokryte są białymi prążkami. Grudki zlewając się w większe powierzchnie, wywoływać mogą świąt skóry. Liszaj u dziecka najczęściej występuje na nadgarstkach lub wewnętrznej części przedramion lub na skórze nóg. U dzieci liszaj na twarzy pojawia się niezwykle rzadko. Zdarza się często, że liszaj płaski może być pomylony z łupieżem Giberta, znanym jako łupież różowy.

Objawy będą ustępować samoistnie, ale utrzymują się przez długi czas. To niestety bardzo uciążliwe dla najmłodszych. Istotne jest, by pilnować odpowiedniej higieny u dzieci oraz dbać o prawidłowe nawilżenie skóry. Jeśli dziecko skarży się na uciążliwość objawów, można mu pomóc kąpielami z dodatkiem nadmanganianu potasu lub naparu ze skrzepu polnego, siemienia lnianego lub malwy. Dodatkowo skóry nie powinno wystawiać się na działanie słońca, więc latem dziecko powinno unikać słońca i nosić ubrania z przewiewnej bawełny.

Jakie są różnice między liszajem płaskim a zakaźnym?

Liszaj płaski w przeciwieństwie do liszajca zakaźnego... nie jest zakaźny. W przypadku tego drugiego zarażenie występuje głównie przez kontakt z osobą chorą lub jej rzeczami, na przykład odzieżą lub ręcznikami.

Głównym czynnikiem, który wywołuje objawy, jest infekcja skóry, za którą może stać na przykład gronkowiec złocisty.

Różnica pomiędzy tymi chorobami polega także na wyglądzie zmian skórnych. W przypadku liszaja płaskiego są to głównie błyszczące wykwity grudkowe, które mogą mieć układ linijny z tzw. siateczką Wickhama. W przypadku liszajca zakaźnego na skórze pojawiają się złoto-miodowe strupy, które zbudowane są z wielu warstw. Pojawiają się one głównie na twarzy, szyi, ale także rękach. Należy bezwzględnie unikać bezpośredniego dotykania zajętych okolic!

Jakie są różnice między liszajem a liszajcem?

Podobna nazwa sprawia, że ludzie często mylą ze sobą liszaj z liszajcem, a to niezwiązane ze sobą schorzenia. Liszaj to przewlekłe schorzenie błon śluzowych lub skóry, którego przyczyna nie jest znana. Liszajec to zaś choroba wywoływana przez bakterie. Jej objawy często ustępują samoistnie. Zdarza się jednak, że do jego leczenia wykorzystuje się antybiotyki.

Liszajec to choroba powodująca proces zapalny w obrębie naskórka lub skóry właściwej. U chorego, choć zależy to od rodzaju liszajca, pojawiać się mogą pęcherze.

Liszaj płaski – leczenie

Jako że przyczyny liszaja płaskiego nie są dobrze znane, u chorych stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, które ma na celu złagodzenie objawów choroby. Pacjentom podaje się leki przeciwhistaminowe takie jak Aflofarm Hydrocortisonum lub Oceanic Hydrocortisonum. Tego typu leki m.in. łagodzą swędzenie.

Jeśli objawy zaczynają się nasilać lub występują przez długi czas, choremu podaje się glikokortykosteroidy w średnich dawkach. Zdarza się także, że stosowany jest zabieg rozjaśniania skóry z wykorzystaniem światła. Osoby, u których choroba jest oporna na leczenie otrzymują także retinoidy lub cyklosporynę. Podaje się również maści sterydowe. Te redukują opuchliznę i zaczerwienienia.

Liszaj - leczenie domowe

Podczas walki z liszajem można stosować domowe środki, które pomogą w walce z chorobą. Jeśli choroba występuje w jamie ustnej, zaleca się płukanki np. z malwy lub siemienia lnianego. Przyjmować można również olej z czarnuszki.

Istotne jest też wykluczenie z jadłospisu produktów, które powodować mogą nasilenie choroby w jamie ustnej. Należy unikać:

  • ostrych potraw,
  • owoców cytrusowych i soków na ich bazie,
  • pomidorów, sosów pomidorowych i ketchupu,
  • chipsów i innych słonych przekąsek,
  • napojów zawierających kofeinę,

W przypadku zmian naskórnych chory może szukać ukojenie w zimnych okładach lub kąpielach w owsiance.

Liszajec zakaźny - leczenie

Podobnie jak w przypadku liszaja płaskiego, leczenie liszajca zakaźnego opiera się wyłącznie na działaniach zachowawczych. Jeśli choroba nie jest bardzo silna, stosuje się leczenie miejscowe. Jeśli zmiany są rozległe i nie poddają się leczeniu miejscowemu, stosuje się terapię ogólną.

W przypadku terapii miejscowej stosuje się środki dermatologiczne: maści, kremy i aerozole z antybiotykami, ale także środki zawierające środki odkażające, które mają działanie bakteriobójcze.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby i dolegliwości Zakrzepica żył głębokich: objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą, która w krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznych dla życia komplikacji. Ponieważ objawy mogą w początkowej fazie ...
Układ rozrodczy i moczowy Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przykra, ale powszechna dolegliwość. Schorzenie może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Niepokojącymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu pęcher...
Serce i układ krążenia Berberyna – właściwości, zastosowanie oraz działanie. Czy berberyna jest dobra na otyłość?
Ludzie od tysięcy lat korzystali z dobrodziejstw natury w leczeniu różnorodnych chorób i dolegliwości. Tak jest i dzisiaj. Na rynku farmaceutycznym dość często można usłysz...
Choroby i dolegliwości Ból po prawej stronie brzucha
Ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie zazwyczaj kojarzony jest z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Przyczyną dolegliwości po tej stronie może być jednak wiele innych schorzeń, mi...
Choroby i dolegliwości Paciorkowiec – jakie choroby wywołuje oraz jakie są przyczyny i jak leczyć?
Paciorkowiec należy do licznej grupy bakterii, które mogą wywoływać różne dolegliwości – od stosunkowo niegroźnych, jak na przykład zapalenie mieszków włosowych, aż...
Układ nerwowy Ból z tyłu głowy: rodzaje, przyczyny i leczenie. Co może oznaczać ucisk z tyłu głowy?
Pacjenci skarżą się na ból zlokalizowany z tyłu głowy. Ból głowy to powszechna przypadłość, która dotyczy każdego, bez względu na płeć i wiek. Niejednokrotnie bywa ignoro...
Choroby skóry Wysypka alergiczna na ciele: sposoby na łagodzenie objawów alergii skórnych
Wygląd skóry jest ważny nie tylko przez wzgląd na własne samopoczucie, ale również zdrowie. Swędzące krostki na ciele pojawiające się po spożyciu pokarmów lub kontakcie z...
Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem