Łupież pstry – przykra dolegliwość na głowie. Łupież pstry u dorosłych i dzieci - objawy, leczenie

Łupież pstry – przykra dolegliwość na głowie - zdjęcie

Skóra głowy jest szczególnym miejscem na ciele człowieka. Ze względu na środowisko i warunki panujące na skalpie, często dochodzi do zajęcia skóry głowy przez patogeny, takie jak bakterie czy grzyby. Jedną z częstszych chorób owłosionej skóry głowy oraz innych partii ciała jest łupież pstry. To dolegliwość wywołana przez drobnoustroje grzybicze, a objawy choroby prowadzą do dyskomfortu, przewlekłego świądu oraz wykwitów skórnych. Od rozpoznania choroby i szybkiego wdrożenia leczenia zależy jego skuteczność oraz efektywność. Warto dowiedzieć się, jakie symptomy świadczą o rozwoju łupieżu pstrego.

Zobacz też artykuł: Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie, objawy i przyczyny ŁZS.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym jest łupież pstry?
  • Jak rozpoznać łupież pstry?
  • Jakie patogeny odpowiadają za rozwój dermatozy?
  • Jak skutecznie leczyć łupież pstry?

Łupież pstry – co to jest i jak go rozpoznać?

Termin "łupież" wielu osobom kojarzy się wyłącznie z dolegliwością owłosionej skóry głowy. Łupież pstry jest dermatozą, która swoim zasięgiem obejmuje skalp oraz ciało, najczęściej w obszarze pleców, klatki piersiowej i szyi. Łupież pstry na głowie jest przewlekłą, powierzchniową grzybicą, za której rozwój odpowiadają patogeny grzybicze z rodziny Malassezia. To drobnoustroje naturalnie bytujące na owłosionej skórze głowy, które w stanie fizjologicznym nie wywołują dermatozy. Do rozwoju choroby przyczyniają się czynniki, które prowadzą do szybkiego przyrostu populacji patogenu, jak potliwość skóry lub wzmożone wydzielanie łoju w gruczołach łojowych.

Jak rozpoznać łupież pstry? Pierwszym symptomem rozwoju łupieżu skórnego jest pojawienie się zmian na powierzchni skóry. Wykwity charakteryzują się nieregularnym kształtem i przyjmują postać plam o różowym, beżowym lub brunatnym wybarwieniu. Plamy są szczególnie widoczne w okresie letnim, ze względu na zahamowanie produkcji melaniny, czyli naturalnego barwika skóry, przez co obszary objęte dermatozą nie opalają się równomiernie z resztą ciała. Dodatkowo, objawem łupieżu pstrego jest silny świąd i pieczenie połączone z łuszczeniem się naskórka.

Jak wygląda łupież pstry? Czym różni się od łupieżu głowy?

Lekarz dermatolog lub trycholog zazwyczaj nie ma problemu z rozpoznaniem łupieżu pstrego, ze względu na charakterystyczne objawy. Do głównych symptomów dermatozy należą:

  • wykwity skórne o charakterze plam, które obejmują skórę głowy, klatkę piersiową, przedramiona, plecy, a niekiedy nawet twarz, często mylone z łuszczącymi się plamami, uwidoczniającymi się w przebiegu AZS,
  • plamy wyróżniają się białym, beżowym, różowym lub ciemnobrunatnym wybarwieniem,
  • widoczne na ciele wykwity mogą występować pojedynczo lub zlewać się w skupiska,
  • wraz z rozwojem choroby dochodzi do pojawienia się silnego świądu, na skutek łuszczenia się na naskórka,
  • niekiedy plamom towarzyszy niewielki stan zapalny, który powoduje pieczenie.

Wiele osób, nie znających etiologii łupieżu pstrego, myli go z pospolitym łupieżem głowy. Łupież głowy obejmuje jedynie owłosioną skórę głowy, a jego objawem jest biały, sypki proszek wszechobecny na włosach i skalpie, a także symptomy towarzyszące, jak wypadanie włosów. Jego przyczyną również jest działanie grzybów z gatunku Malassezia, do jego rozwoju zazwyczaj przyczynia się dodatkowy czynnik, jak na przykład stres, ogólnoustrojowa choroba organizmu czy zła pielęgnacja skóry głowy i włosów.

Łupież pstry – jaka jest główna przyczyna?

Za rozwój łupieżu pstrego odpowiadają grzyby z gatunku Malassezia, a dokładniej Malassezia furfur. To patogen naturalnie bytujące na skórze głowy człowieka, a dolegliwość rozwija się w momencie nadmiernego namnażania się drobnoustrojów. Za przyspieszony wzrost populacji grzybów Malassezia odpowiada:

  • nadmierna potliwość skóry głowy,
  • długotrwałe przebywanie w ciepłych i wilgotnych miejscach, przez co dochodzi do zmiany warunków środowiskowych na skalpie,
  • podczas przewlekłego lub krótkotrwałego obniżenia odporności,
  • nieodpowiednia higiena, na przykład nie wykonywanie peelingu skóry głowy, zbyt długie używanie jednego ręcznika,
  • częste korzystanie z sauny lub basenu.

Grzyby odpowiedzialne za rozwój choroby odżywiają się naskórkiem i łojem. W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych czynników dochodzi do zwiększonej kolonizacji patogenu, czego efektem jest zachorowanie na łupież pstry.

Łupież pstry u dorosłych i dzieci. Objawy

Łupież pstry jest dolegliwością o charakterze przewlekłym, co oznacza, że po wyleczeniu często pojawia się powtórnie. Dermatoza u dorosłych i dzieci objawia się nieestetycznymi wykwitami skórnymi, które pojawiają się na powierzchni:

  • klatki piersiowej,
  • szyi,
  • pleców,
  • ramion,
  • ud,
  • niekiedy twarzy i pachwin.

Dodatkowym, uporczywym objawem jest silny świąd, do którego dochodzi na skutek łuszczenia się naskórka. Skóra w obszarach zmienionych chorobowo jest szorstka, nieprzyjemna w dotyku i często towarzyszy jej nadmierne rogowacenie. Po rozpoznaniu objawów konieczna jest konsultacja lekarska, której celem jest ustalenie odpowiedniego leczenia.

Czy łupież pstry jest zaraźliwy?

Łupież pstry jest chorobą zakaźną, niemniej jednak współczynnik zakażalności nie jest tak wysoki, jak w przypadku grzybicy stóp czy paznokci. Do przeniesienia patogenu z człowieka na człowieka dochodzi najczęściej podczas kontaktu z osobistymi przedmiotami osoby chorującej, takich jak:

  • ręczników do wycierania ciała,
  • szczotki lub grzebienia do włosów,
  • bielizny lub odzieży.

Dodatkowo, częste przebywanie w miejscach, w których warunki ułatwiają przeżywanie i namnażanie się patogenu z gatunku Malassezia również jest czynnikiem, który prowadzi do zakażenia się chorobą. Podczas przebywania na basenie, saunie, solarium, czy gabinetach urody i masażu warto szczególnie zadbać o własną higienę osobistą.

Łupież pstry a opalanie i inne zabiegi. Co jest dozwolone?

Osoby chorujące na łupież pstry powinny całkowicie zrezygnować z ekspozycji skóry na działanie promieniowania słonecznego. Kontakt promieni słonecznych z wykwitami może prowadzić do zaostrzenia przebiegu choroby, a także rozwoju miejscowego stanu zapalnego. Dodatkowo, obszary skóry zmienione chorobowo posiadają zahamowaną produkcję barwinka skóry przez patogen melaniny, dlatego opalanie może prowadzić do pojawienia się nieestetycznych, białych wybarwień.

Skórę z aktywnym łupieżem pstrym należy traktować delikatnie. Przed każdym kontaktem z promieniami słonecznymi należy zabezpieczyć ją, aplikując filtr przeciwsłoneczny. Warto również chronić ją przed nadmiernym złuszczaniem poprzez nakładanie lekkich, delikatnych balsamów. Wszelkie zabiegi, mające przywrócić skórze dawny wygląd należy odłożyć do momentu całkowitego wyleczenia choroby.

Łupież pstry – jak go leczyć?

Sposób leczenia łupieżu pstrego jest dobierany do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Dermatolog, po obejrzeniu zmian, najczęściej odnajduje źródło namnażania się grzybów z rodziny Malassezia, które są odpowiedzialne za rozwój choroby. Po ustaleniu przyczyny ich nadmiernego bytowania na powierzchni skóry i jej usunięcia możliwe jest skuteczne przeprowadzenie kuracji pozwalającej na eliminację problemu.

Leczenie łupieżu pstrego - jakie środki stosuje się do niwelowania objawów choroby?

  • szampony przeciwgrzybicze,
  • przeciwgrzybicze preparaty, które zawierają klotrimazol, mikonazol lub ketokonazol,
  • szampony przeciwłupieżowe,
  • mydła oraz szampony zawierające kwas salicylowy,
  • płyny do aplikacji na wykwity skórne, które zawierają pityronian cynku.

W przypadku braku działania substancji zewnętrznych i spowolnione gojenie się zmienionych chorobowo zmian, lekarz dermatolog zazwyczaj decyduje się na wprowadzenie leków doustnych. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Wirus RSV - objawy, przyczyny, leczenie. Lawinowo rośnie liczba zakażeń, jak się chronić?
Zachorowania na wirus RSV dostrzegalne są w okresie jesienno-zimowym, choć szczególny wzrost przypada zazwyczaj na styczeń i luty. Wirus RSV stanowi główną przyczynę zachorowania na choroby dróg oddechowych u dzieci....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań.&n...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Przeziębienie i grypa

Katar i zatkany nos częste objawy przeziębienia: 5 skutecznych sposobów jak szybko odblokować zatkany nos?
Zatkany nos to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniom i infekcjom górnych dróg oddechowych. Utrudnia swobodne oddychanie, zaburza sen i obniża komfort życia. Na szczęście...

Układ pokarmowy

Zaburzenia pracy jelit – przyczyny, objawy, leczenie
Zaburzenia pracy jelit to częsty problem, który może objawiać się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Ich przyczyny są różnorodne – od nieprawidłowej diety ...

Układ oddechowy

Wirus hMPV - cichy sprawca infekcji dróg oddechowych: co musisz wiedzieć od objawów po diagnostykę i leczenie
Ludzki metapneumowirus (hMPV) to stosunkowo mało znany, lecz powszechnie występujący patogen, który wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choć objawy zakażenia przypominają grypę lub przeziębienie, wirus ten ...

Choroby skóry

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Skuteczne zabiegi i polecane produkty
Blizny potrądzikowe to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku. Choć trądzik sam w sobie może być uciążliwy, to często jego skutki w postaci blizn są jeszc...

Choroby i dolegliwości

Nietrzymanie moczu w nocy – jak odzyskać spokojny sen?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Statystycznie, zmagają się z nią częściej kobiety, przede wszystkim ze względu na anatomię u...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Jakie witaminy i suplementy zażywać po 65. roku życia? Ranking najlepszych produktów dla seniora na 2025 rok
Z wiekiem organizm zmienia swoje potrzeby żywieniowe i może mieć trudności z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Właściwie dobrana suplementacja może znacząco wpłynąć na jakość życia seniorów, wspierając ich zdrowie i d...

Układ nerwowy

Jak zwiększyć poziom testosteronu? Naturalne metody i najlepsze boostery testosteronu
Testosteron to kluczowy hormon występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, który wpływa nie tylko na libido i samopoczucie, ale ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest możliwe dzięki...

Układ rozrodczy i moczowy

Dieta przy dnie moczanowej – co jeść, a czego unikać, aby złagodzić objawy choroby?
Dna moczanowa, znana również jako artretyzm lub podagra, to przewlekła choroba zapalna dotykająca około 1% populacji. Charakteryzuje się stanami zapalnymi stawów i nerek, spowodowanymi nadmiernym gromadzeniem się kwasu moczowego w organiz...

Pierwsza pomoc

Zawał serca – objawy, przyczyny i rozpoznanie na wczesnym etapie
Współczesny styl życia - ciągły pośpiech, stres i niezdrowe nawyki - może mieć poważny wpływ na zdrowie, szczególnie na nasze serce. Zawał mięśnia sercowego pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem