Matcha to zielona herbata w proszku wyróżniająca się głębokim smakiem oraz słodkim aromatem. Ze względu na swoje liczne, wręcz magiczne właściwości uznawana jest za najzdrowszą herbatę na świecie. Matcha stanowi bowiem bogate źródło antyoksydantów i cennych substancji, które mają pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Taki sproszkowany napar nie tylko wspomaga odchudzanie czy dodaje energii, ale również w pewnym stopniu hamuje rozwój nowotworów. Czym dokładnie jest matcha i w jaki sposób można ją przygotować?
Z niniejszego tekstu dowiesz się:
- czym jest matcha;
- jakie wykazuje właściwości prozdrowotne;
- dlaczego matcha jest zdrowszym zamiennikiem kawy;
- jak prawidłowo przygotować matchę.
Zobacz także artykuł: Czy zielona herbata pomaga w odchudzaniu?
Czym jest tajemnicza matcha?
Pod tajemniczą nazwą matcha kryje się zielona herbata w postaci pudru o intensywnym, zielonkawym kolorze. Sam proszek powstaje bezpośrednio z liści krzewów dojrzewających w zacienionych plantacjach, opartych na specjalnych konstrukcjach z bambusa. Na tle innych herbat to właśnie matcha cechuje się aksamitnym i wyrazistym smakiem oraz gęstą konsystencją. Ten herbaciany pył jest również doskonałym źródłem wielu przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości napar bardzo często pełni rolę naturalnego leku w medycynie niekonwencjonalnej. Swoje zastosowanie znajduje też jednak w kosmetyce, gdzie wchodzi w skład wielu nawilżających balsamów do ciała czy peelingów.
Historia i sposób wytwarzania matchy
Herbata zielona matcha podobnie jak genmaicha wywodzi się z Japonii. Swoją unikatowość zawdzięcza przede wszystkim nietypowej uprawie i specjalnemu procesowi wytwarzania suszu. Na plantacjach zbiera się bowiem wyłącznie najmłodsze i najświeższe liście, które osłaniane są bambusowymi matami, zapobiegającymi utracie istotnych składników odżywczych. Następnie liście zostają pozbawione głównych oraz bocznych nerwów, dzięki czemu pozostaje jedynie najdelikatniejsza część rośliny zwana tenchą. Przygotowane w taki sposób liście poddawane są niezwykle subtelnej obróbce polegającej na parzeniu, suszeniu i ostatecznym mieleniu herbaty na tradycyjnych płytach granitowych. W wyniku tego powstaje wyjątkowo gładki, drobny pył znany powszechnie jako matcha powder.
Właściwości prozdrowotne matchy
Matcha znana jest głównie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Już pojedyncza filiżanka takiego naparu dostarcza organizmowi tyle samo wartości odżywczych, co dziesięć filiżanek tradycyjnej, zielonej herbaty. Dlaczego jeszcze warto sięgać po matchę?
- wykazuje silne działanie detoksykacyjne - doskonale oczyszcza organizm, jednocześnie wspomagając pracę układu pokarmowego;
- pozytywnie wpływa na procesy poznawcze - zwiększa kreatywność i motywację, poprawia pamięć oraz koncentrację;
- wspomaga odchudzanie - regularne picie matchy pobudza metabolizm, co ułatwia pozbywanie się zbędnych kilogramów;
- wspiera odporność - skutecznie wzmacnia układ immunologiczny;
- redukuje stres - działa odprężająco i znacząco zmniejsza niepokój;
- poprawia potencję i libido - jako zielona herbata efektywnie wpływa na potencję i libido;
- dodaje energii - pobudza do działania, przez co jest świetnym zamiennikiem kawy;
- wspomaga pracę serca - reguluje ciśnienie krwi oraz obniża poziom złego cholesterolu;
- działa profilaktycznie - zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca i cukrzycę.
Czy zielona herbata uspokaja i czy matcha zawiera kofeinę?
W zależności od czasu parzenia naparu, matcha może działać uspokajająco bądź pobudzająco. Jeśli proces przygotowywania herbaty będzie trwał około 5-8 minut to wtedy uwolni się L-teanina, wykazująca właściwości odprężające i relaksujące. Warto zauważyć, że chociaż ten składnik pomaga się efektywnie zrelaksować i doskonale zmniejsza napięcie to jednak nadal pozwala zachować czujność umysłu. Mimo, iż matcha zawiera wysoką zawartość kofeiny (sięgającą do 150 miligramów), przez co uznawana jest za naturalny środek energetyzujący, po jej spożyciu nie występują skutki uboczne, takie jak wysokie ciśnienie czy nadpobudliwość, które często pojawiają się po wypiciu kawy.
Zielona herbata a odchudzanie i odkwaszanie organizmu
Matcha green tea polecana jest osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy. Ten herbaciany napar znacząco ułatwia bowiem odchudzanie, aż czterokrotnie przyśpieszając proces spalania tłuszczu. Ponadto matcha zawiera w swoim składzie związek EGCG, który podkręca metabolizm oraz reguluję przemianę materii. Dzięki silnym działaniom detoksykacyjnym i obecności chlorofilu znakomicie odkwasza organizm, wspiera pracę jelit, a także pomaga pozbyć się z organizmów wszelkich zalegających toksyn. Nadmierne spożywanie naparu może jednak spowodować ból brzucha, dlatego nie należy pić więcej, niż jedną filiżankę dziennie. Koniecznie trzeba też pamiętać, że matcha powinna być wyłącznie produktem wspierającym proces odchudzania - w żaden sposób nie zastąpi więc zdrowej, zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
Matcha jako zdrowy zamiennik kawy
Matcha uznawana jest za naturalny, jednak o wiele zdrowszy zamiennik kawy. Już pojedyncza filiżanka tej herbaty dostarcza praktycznie tyle samo kofeiny, co filiżanka czarnej kawy. Poziom utrzymującej się energii po wypiciu naparu sięga, aż sześciu godzin. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że w przypadku matchy kofeina zostaje rozprowadzana we krwi w stopniowych dawkach. Dzięki temu poczucie przypływu energii okazuje się o wiele stabilniejsze, co z kolei pomaga uniknąć nagłego spadku energii. Matchy właściwości pobudzające lepiej oddziałują też na organizm, nie powodując nerwowości, nadpobudliwości czy kłopotów ze snem. Warto też sięgać po matchę z dodatkiem herbaty zielonej i żeń-szeniem, która świetnie mobilizuje do działania.
Matcha na zahamowanie rozwoju nowotworów
Matcha japońska jest skarbnicą cennych antyoksydantów, zapobiegających w pewnym stopniu rozwojowi nowotworów. Wyciąg z tego typu herbaty efektywnie tłumi metabolizm mitochondriów rakowych komórek, przez co nie mają one odpowiednich warunków do dalszej ewolucji. Wskutek tego stają się nieaktywne i dosyć szybko zamierają. Te drogocenne właściwości naparu wynikają bezpośrednio z matcha parzenie, które polega na zalewaniu wodą startych na pył liści rośliny, a nie spożywaniu wyłącznie samego wywaru herbaty.
Sposób na najlepsze przygotowanie matchy
Przygotowywanie matchy w sposób tradycyjny stanowi prawdziwą ceremonią. Przede wszystkim trzeba zainwestować w zestaw matcha, który zawiera czarkę matchawan, bambusową miotełkę chasen, łyżeczkę do ubijania chashaku, a także sitko. Wszystkie te przedmioty można jednak zastąpić najzwyklejszą miseczką i łyżeczką. Matcha jak parzyć? Płaską łyżkę proszku wystarczy wsypać do naczynka, a następnie zalać 150-200 ml gorącej wody w temperaturze 70-80 stopni Celsjusza. Za pomocą miotełki lub łyżeczki należy intensywnie mieszać, aż do momentu całkowitego rozpuszczenia się pyłku. Matcha jest gotowa do spożycia, jeśli na wierzchu pojawi się charakterystyczna dla napoju pianka. Napar ma bardzo specyficzny, intensywny smak, który nie każdemu smakuje. Dobrą alternatywą okaże się matcha z mlekiem, czyli zielona herbata podawana na spienionym mleku. Można też jednak sięgać po organiczne herbatki ziołowe z dodatkiem matchy.
Gdzie w kuchni sprawdzi się wykorzystanie herbaty matcha?
Zielony proszek matcha swoje szerokie zastosowanie znajduje również w kuchni. Na bazie tej herbaty przygotowuje się zarówno słodkie, jak i słone posiłki. Matcha świetnie sprawdzi się dodana do koktajli, jogurtów czy smoothie. Dużą popularnością cieszą się też ciastka matcha, babeczki, torty i naleśniki. Ze względu na swój oryginalny kolor oraz specyficzny smak z tej herbaty powstają także różne słodkości, w tym matcha tiramisu. Niektórzy wykorzystują ją również do doprawiania makaronów lub sałatek.
Matcha jest więc niezwykle magiczną herbatą, której drogocenne właściwości mogą pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów naszego zdrowia. Aby jednak móc cieszyć się z wyjątkowych efektów picia naparu to warto kupować herbatę wyłącznie w sprawdzonym matcha sklepie, który sprzedaje ekologiczne i certyfikowane produkty. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że spożywany przez nas napój pozbawiony jest dodatkowych wspomagaczy oraz szkodliwych substancji, zagrażających nie tylko nam, ale również środowisku.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.