Maść Tygrysia to bardzo znany i ceniony środek o działaniu przeciwbólowym. Osoby starsze mogą kojarzyć ten specyfik z czasów PRL-u, który nazywany był maścią z kotkiem. Oryginalna maść tygrysia stworzona została z przez chińskiego zielarza Aw Chu Kina, a jej receptura oparta jest na naturalnych składnikach i ziołach wykazujących działanie rozgrzewające i przeciwbólowe. Na co pomaga maść tygrysia, jaki jest jej skład oraz kto nie powinien jej stosować? Dowiesz się z naszego artykułu.
Przeczytaj także artykuł: Jakie są przyczyny i objawy rwy kulszowej oraz jakie są sposoby jej leczenia?
Maść tygrysia – właściwości chińskiej maści
Maść tygrysia to uznana lecznicza maść o działaniu rozgrzewającym i przeciwbólowym. To kompozycja ziołowa z dodatkiem olejków roślinnych, mentolu i kamfory. Nazwa maści w swoim składzie, nie ma nic wspólnego z tygrysem, a pochodzi od producenta, którego znakiem firmowym jest tygrys. Zwierzę to w kulturze dalekiego wschodu uznawane jest za symbol niezwykłej siły. Receptura maści została stworzona w 1870 roku przez chińskiego zielarza Aw Chu Kina, a po jego śmierci synowie w latach 20. XX wieku w Singapurze otworzyli fabrykę wspomnianej maści, która działa do dnia dzisiejszego. Maść tygrysia gdzie kupić? Najczęściej można nabyć ją w aptekach internetowych oraz dobrych sklepach zielarskich. Występuje w dwóch wersjach jako maść biała i czerwona. Pierwsza z nich jest delikatna, natomiast druga wykazuje silne działanie rozgrzewające.
Jakie posiada maść tygrysia właściwości? Przede wszystkim chłodzi, a następnie rozgrzewa, niweluje ból, działa jako środek znieczulający. Zawarty w niej mentol chłodzi, inhaluje i orzeźwia, natomiast kamfora poprawia krążenie krwi i rozgrzewa. Olejek goździkowy wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Oryginalna maść tygrysia – skład
Oryginalna maść tygrysia skład:
- 25% - kamfora,
- 10% - mentol,
- 7% - olejek kajeputowy,
- 6% - mięta pieprzowa,
- 5% - olejek cynamonowy,
- 5% - olejek goździkowy,
- baza maści.
Na co można stosować maść tygrysią?
Maść tygrysia zastosowanie znajduje w leczeniu zewnętrznym, dlatego nie zaleca się jej stosowania wewnętrznie. Najczęściej stosowana jest w leczeniu bóli kostno-stawowych i mięśniowych, ale także w migrenach, bólach głowy i w przeziębieniach. Jest także pomocnym środkiem stosowanym w miejscach ukąszenia owadów, dzięki właściwościom ściągającym i przeciwbólowym.
Najczęściej jest stosowana w:
- przeziębieniu, kiedy występuje katar, kaszel i zatkane zatoki;
- bólach pleców i sztywności karku;
- bólach głowy i migrenach;
- bólach stawów, mięśni;
- nerwobólach;
- bólach reumatycznych,
- stłuczeniach, skręceniach i zwichnięciach,
- leczeniu opuchniętych nóg i ciężkości nóg,
- bólach menstruacyjnych,
- leczeniu obrzęków powstałych w wyniku ukąszenia owadów.
Maść tygrysia na co jeszcze może być stosowana? Okazuje się, że maść tygrysia może okazać się pomocna przy wzdęciach, w leczeniu podrażnień skóry i świądu. Polecana jest również na napięciowe bóle zlokalizowane w szyi, ramionach czy karku. Jest szczególnie pomocna dla osób uprawiających sport i narażonych na ogromny wysiłek fizyczny.
Jak stosować maść tygrysią?
Maść tygrysią należy nakładać w niewielkiej ilość w miejsca bolące i wcierać. Należy unikać kontaktu z oczami, nosem, wewnętrzną częścią uszu oraz jamą ustną. Na katar zaleca się wdychanie maści z opakowania lub stosowanie w formie inhalacji rozpuszczając niewielką ilość maści w gorącej wodzie. Przy bólach głowy maść należy wmasować w skronie i bezwzględnie unikać kontaktu z oczami. Po aplikacji należy umyć ręce wodą z mydłem.
Czy maść tygrysia w ciąży jest dozwolona?
Maść tygrysia w ciąży może być stosowana tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Jeśli chodzi o kobiety karmiące piersią, również wskazane jest uzyskanie porady lekarskiej. Pomimo iż maść tygrysia składa się tylko z naturalnych składników, posiada silne działanie rozgrzewające, dlatego po konsultacji z lekarzem powinna być stosowana z dużą ostrożnością tylko w wersji białej, która jest dużo delikatniejsza.
Maść tygrysia – dla dzieci i osób starszych, czyli kto powinien uważać ze stosowaniem
Maść tygrysia nie powinna być stosowana u dzieci poniżej drugiego roku życia. U starszych dzieci może być stosowana bez żadnych obaw. Ze względu na dużą ilość naturalnych składników może być stosowana przez dzieci, dorosłych i osoby starsze. W bólach głowy należy unikać kontaktu specyfiku z oczami, gdyż intensywny zapach mentolu i olejków może powodować dyskomfort i łzawienie. Maść tygrysia może powodować także alergie ze względu na dużą ilość wyciągów roślinnych, dlatego przed zastosowaniem maści warto wykonać test alergiczny. Nanieść niewielką ilość maści na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli na skórze nie wystąpi wysypka bądź zaczerwienienie, a także uczucie swędzenia można bez problemu stosować maść tygrysią. U osób posiadających wrażliwą skórę przy długotrwałym stosowaniu mogą powstawać miejscowe zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Nie zaleca się wykorzystywania maści u osób chorujących na astmę, alergię wziewną oraz na uszkodzoną skórę ciała, rany i otarcia.
Czy maść tygrysia jest skuteczna?
Maść tygrysia już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością i dobrymi opiniami. Dla wielu osób okazała się być skuteczna w różnorodnych dolegliwościach. Kosztuje tylko kilka złotych, a co ważne stworzona jest tylko z naturalnych składników roślinnych. W badaniach przeprowadzonych nad skutecznością specyfiku wykazano dużą przewagę maści tygrysiej nad placebo i paracetamolem. Dlatego śmiało można mówić, o jej skuteczności i pomocnym działaniu w łagodzeniu wielu dolegliwości.
Gdzie kupić maść tygrysią?
Decydując się na zakup maści tygrysiej, apteka będzie miejscem sprawdzonym i bezpiecznym, w którym sprzedawane są produkty ze sprawdzonych źródeł. Można zakupić ją także w dobrych sklepach zielarskich online i stacjonarnych, a także w niektórych drogeriach i sklepach ekologicznych.
8 najlepszych maści na ból mięśni i rozluźnianie i łagodzenie bólów stawowych
Wśród wielu maści dostępnych na rynku istnieje wiele naturalnych specyfików pomocnych w łagodzeniu bóli kostno-stawowych i bóli mięśni, takie jak:
- Maść tygrysia - świetnie rozgrzewa, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
- Maść końska - stworzona z ziół, ma działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. Stosowana przy przeziębieniach, bólach mięśni i stawów.
- Smalec gęsi - świetnie sprawdza się w przeziębieniu i grypie, ale także na bolące stawy, mięśnie i kręgosłup.
- Żywokost lekarski - działa regenerująco na stawy, przywraca ich ruchliwość, działa przeciwzapalnie.
- Maść kamforowa - wykorzystywana jest jako środek rozgrzewający, który wykazuje działanie przeciwbólowe.
- Maść borowinowa - wykazuje działanie rozgrzewające pomocne w leczeniu bóli mięśni i stawów. Dodatkowo pomaga w walce z cellulitem.
- Maść arnikowa - stosowana jest przy skręceniach, siniakach oraz w dolegliwościach reumatycznych.
- Maść z wyciągiem z korzenia diabelskiego pazura - idealnie sprawdza się w nadwyrężeniach, bólach stawów, mięśni i kręgosłupa.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.