Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą!

Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą! - zdjęcie

Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi się do stosowania na twarz, ciało, dłonie, jak oraz stopy i może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W dalszej części artykułu dowiesz się dlaczego warto stosować maść z witaminą A na skórę twarzy.

Dlaczego witamina A jest niezbędna dla zdrowia skóry twarzy?

Na rynku kosmetycznym można znaleźć szeroki wybór produktów o różnych składach. Tutaj pojawia się pytanie, jakich składników aktywnych nasza skóra tak naprawdę potrzebuje? Oczywiście warto jest testować różne formuły produktów, tak aby dopasować je do swoich oczekiwać i wymagań. Istnieją jednak składniki aktywne, które powinny znaleźć się w codziennej pielęgnacji każdego z nas i, które będą gwarantowały sukces. Jednym z takich składników jest właśnie witamin A.

Witamina A pełni bardzo ważną rolę w wielu procesach, które pozwalają zachować skórze zdrowy wygląd, a także jej prawidłową strukturę i funkcjonowanie. Ponad to witamina ta jest jedynym z najbardziej skutecznych składników, które działają przeciwstarzeniowo.

W jaki sposób maść z witaminą A działa na skórę? Przede wszystkim:

  • zabezpiecza skórę przed wolnymi rodnikami – witamina A posiada właściwości przeciwutleniające, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy jej starzenia się,
  • poprawia odpowiedni poziom nawilżenia skóry – sprawia, że jest ona zmiękczona i uelastyczniona,
  • redukuje widoczne przebarwienia – retinol (pochodna witaminy A) zwalcza przebarwienia (potrądzikowe, posłoneczne, hormonalne),
  • działa przeciwstarzeniowo – witamina A opóźnia procesy starzenia się skóry, stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, które są odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry,
  • zmniejsza podrażnienia oraz stany zapalne – redukuje podrażnienia, zaczerwienienia, łuszczenie się skóry, pomaga w zwalczeniu egzemy i trądziku,
  • wspiera procesy regeneracji – witamina A pomaga w procesie odnowy komórkowej, w efekcie skóra jest wygładzona,
  • pomaga w walce z trądzikiem – pochodna witaminy A stosowana jest w leczeniu trądziku, działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza pory.

Jak działa maść z witaminą A? Mechanizmy regeneracji skóry

Witamina A w postaci maści to palmitynian retinylu, który w skórze przekształca się w do retinolu. Niewątpliwą zaletą maści jest jej prosty i krótki skład. Bazą takiego produktu jest zazwyczaj lanolina, wazelina i olej mineralny. Maść z witaminą A może być stosowana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, natomiast ze względu na obecność wazeliny, jak i olejów mineralnych może nie być odpowiednia dla osób zmagających się z niedoskonałościami i trądzikiem, ze względu na swoje właściwości komedogenne (zapychające pory).

Maść z witaminą A zazwyczaj posiada żółtą barwę, jest treściwa, tłusta i gęsta. Dzięki temu świetnie sprawdzi się do pielęgnacji bardzo suchych partii ciała: dłoni, stóp, czy łokci. Oczywiście maść może być również stosowana na twarz.

Do głównych właściwości maści z witaminą A, należą:

  • nawilżanie – maść powoduje, że skóra jest bardziej gładka i miękka,
  • działanie przeciwzapalne – łagodzi podrażnienia, jak i stany zapalne,
  • wspieranie procesów gojenia się blizn oraz ran – maść pomaga w regeneracji skóry,
  • walka z przesuszoną i szorstką skórą,
  • działanie przeciwstarzeniowe – witamina A stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, które zapewniają skórze elastyczność i sprężystość.

Maść z witaminą A na twarz – efekty widoczne gołym okiem 

Maść z witaminą A posiada szerokie zastosowanie i właściwości. Sprawdzi się w wielu przypadkach, dlatego może być stosowana w różnych stanach skóry: trądziku, zmarszczkach, suchości, podrażnieniach, odparzeniach, przebarwieniach, spierzchnięciu skóry. W zależności od stanu skóry i jej indywidualnych potrzeb można spodziewać się różnych efektów podczas kuracji maścią, oczywiście wszystko również zależy od produktu i jego składu.

Jakich efektów można spodziewać się podczas regularnego stosowania witaminy A na twarz? Przede wszystkim złagodzenia podrażnień, nawilżenia i regeneracji skóry, dodatkowo ukojenia stanów zapalnych. Ponad to maści z witaminą A przeznaczone do skóry trądzikowe pomogą w walce z nim. Maść z witaminą A będzie również odpowiednia do pielęgnacji cery dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia się. Dlatego osoby z taką skórą z powodzeniem mogą sięgnąć po ten produkt.

Jaki wpływ ma niedobór witaminy A na skórę?

Witamina A to składnik, który może i powinien być dostarczany organizmowi również od wewnątrz. W jaki sposób tego dokonać? Witaminę A można dostarczyć wraz z wartościowym pożywieniem.

Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (ADEK), co oznacza, że może magazynować się w organizmie. Co za tym idzie w organizmie wolniej dochodzi do ich niedoboru, ale z drugiej zaś strony można je w łatwy sposób przedawkować. Ze względu na to, że witamina A rozpuszcza się w tłuszczach powinna być spożywana w towarzystwie tłuszczy.

W jakich produktach jest najwięcej witaminy A?

Witaminę A znajdziemy w: rybach (śledź, tuńczyk, łosoś), wątróbce wołowej, mleku, jajkach, słodkich ziemniakach, marchwi, dyni, szpinaku. 

Jakie można zauważyć objawy niedoboru witaminy A widoczne na skórze? Będą to przede wszystkim:

  • suchość skóry,
  • nadmierna łamliwość paznokci,
  • rogowacenie mieszkowe,
  • łuszczenie się naskórka,
  • łamliwość włosów.

Jak stosować maść z witaminą A na twarz? Praktyczne wskazówki 

W jaki sposób stosować maść z witaminą A na skórę twarzy?

Na początek należy dokładnie oczyścić skórę używając do tego celu delikatnego produktu, np. pianki, żelu, który nie przesuszy i nie spowoduje nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Następnie osuszyć skórę za pomocą np. jednorazowego ręczniczka papierowego. Kolejno na tak przygotowaną skórę twarzy należy nałożyć niewielką ilość maści z witaminą A i delikatnie wmasować. Należy unikać aplikacji produktu w okolicy oczu, ust, czy nosa. Podczas kuracji maścią z witaminą A należy stosować również krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze UV (minimum SPF 30).

Przed zastosowaniem maści należy zapoznać się z jej sposobem użycia widocznym na opakowaniu produktu, czy ulotce i kierować się informacjami tam zawartymi.

Bezpieczeństwo stosowania maści z witaminą A – na co uważać?

Przed zastosowaniem maści z witaminą A należy zapoznać się z ostrzeżeniami i uwagami zamieszczonymi na opakowaniu produktu. Należy zawsze mieć pewność, że dany kosmetyk jest używany zgodnie z jego przeznaczeniem i zachowaniem wszelkich środków ostrożności, tak aby cieszyć się jak najlepszymi efektami. Mimo, że maść z witaminą A jest powszechnie dostępna, przystępna cenowo i chętnie stosowana przez wiele osób, należy przestrzegać kilku zasad w trakcie kuracji.

Poniżej przedstawiamy zasady i środki ostrożności związane ze stosowaniem maści z witaminą A.

  1. Produkt ten przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego (na skórę).
  2. Nie należy aplikować maści na uszkodzoną skórę, błony śluzowe, czy otwarte rany.
  3. Należy chronić oczy przed kontaktem z maścią.
  4. Nie stosować u osób nadwrażliwych na którykolwiek ze składników produktu.
  5. Maści z witaminą A nie należy stosować równocześnie z kosmetykami o działaniu ściągającym, czy wysuszającym.
  6. Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem produktu z witaminą A powinny skonsultować tę decyzję z lekarzem.

Ze względu na rejestracje maści z witaminą A należy uprzednio zapoznać się z ulotką lub informacją na opakowaniu. W aptece można znaleźć bowiem kosmetyki, leki, czy wyroby medyczne, dlatego ich zastosowanie i właściwości mogą się od siebie różnić.

Źródła:

  • M. Zasada, Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry, Kosmetologia Estetyczna 2016.
  • M. Pawlaczyk, et al., Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym, Farmacja Współczesna 2013.
  • A. Czarnota, Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 2018.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Serce i układ krążenia Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...
Układ pokarmowy Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ rozrodczy i moczowy Nawracające zapalenia pęcherza – jak im zapobiegać i jak można je leczyć?
Zakażenia układu moczowego należą do powszechnych schorzeń o charakterze infekcyjnym i dotyczą statystycznie znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Mają też tendencję do nawracania, szczególnie u osó...
Choroby i dolegliwości Choroba Hashimoto – jakie są objawy, przyczyny i leczenie? Co warto wiedzieć o zespole Hashimoto?
Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy, będąca przewlekłym schorzeniem układu immunologicznego. Oto najważniejsze informacje na temat jej objawów, diag...
Układ nerwowy Drętwienie kończyn – przyczyny, diagnostyka i co robić, gdy następuje u nas ból i drętwienie stóp i rąk?
Drętwienie kończyn, zimne stopy i dłonie czy uczucie ciężkich nóg to zazwyczaj objawy, które nie powinny napawać lękiem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ...
Serce i układ krążenia Przyczyny bólu w klatce piersiowej - objawy kłucia w okolicach serca
Ból w klatce piersiowej może pojawić się z wielu przyczyn. Nasz organizm daje w ten sposób znak, że dzieje się coś nieprawidłowego. Większość przypadków nie jest gro...
Dieta i odchudzanie Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie
Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i...
Układ rozrodczy i moczowy Co oznacza plamienie przed okresem? Zaburzenia i choroby związane z upławami
Plamienie przed okresem może zwiastować pojawienie się miesiączki, lecz jeśli występuje niezależnie od niej, wymaga szerszej diagnostyki. Nie zawsze stanowi ono powód do niepo...
Informacje dla pacjenta Poziomu cukru we krwi - jakie są normy cukru?
O swoje zdrowie powinien dbać każdy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i skuteczna diagnoza bardzo często pozwalają uniknąć poważnych problemów zdrowotnych. Nie wolno lekceważyć n...
Układ pokarmowy Zespół SIBO - objawy i leczenie. Co jeść, a co wyeliminować z diety?
Bakterie — to one zamieszkują nasze jelita. Ich odpowiednie szczepy warunkują odporność organizmu, jego zdolność do przyswajania cennych witamin i minerałów, a także nie...
Choroby i dolegliwości Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obec...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem