Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi się do stosowania na twarz, ciało, dłonie, jak oraz stopy i może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W dalszej części artykułu dowiesz się dlaczego warto stosować maść z witaminą A na skórę twarzy.
Dlaczego witamina A jest niezbędna dla zdrowia skóry twarzy?
Na rynku kosmetycznym można znaleźć szeroki wybór produktów o różnych składach. Tutaj pojawia się pytanie, jakich składników aktywnych nasza skóra tak naprawdę potrzebuje? Oczywiście warto jest testować różne formuły produktów, tak aby dopasować je do swoich oczekiwać i wymagań. Istnieją jednak składniki aktywne, które powinny znaleźć się w codziennej pielęgnacji każdego z nas i, które będą gwarantowały sukces. Jednym z takich składników jest właśnie witamin A.
Witamina A pełni bardzo ważną rolę w wielu procesach, które pozwalają zachować skórze zdrowy wygląd, a także jej prawidłową strukturę i funkcjonowanie. Ponad to witamina ta jest jedynym z najbardziej skutecznych składników, które działają przeciwstarzeniowo.
W jaki sposób maść z witaminą A działa na skórę? Przede wszystkim:
- zabezpiecza skórę przed wolnymi rodnikami – witamina A posiada właściwości przeciwutleniające, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy jej starzenia się,
- poprawia odpowiedni poziom nawilżenia skóry – sprawia, że jest ona zmiękczona i uelastyczniona,
- redukuje widoczne przebarwienia – retinol (pochodna witaminy A) zwalcza przebarwienia (potrądzikowe, posłoneczne, hormonalne),
- działa przeciwstarzeniowo – witamina A opóźnia procesy starzenia się skóry, stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, które są odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry,
- zmniejsza podrażnienia oraz stany zapalne – redukuje podrażnienia, zaczerwienienia, łuszczenie się skóry, pomaga w zwalczeniu egzemy i trądziku,
- wspiera procesy regeneracji – witamina A pomaga w procesie odnowy komórkowej, w efekcie skóra jest wygładzona,
- pomaga w walce z trądzikiem – pochodna witaminy A stosowana jest w leczeniu trądziku, działa przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza pory.
Jak działa maść z witaminą A? Mechanizmy regeneracji skóry
Witamina A w postaci maści to palmitynian retinylu, który w skórze przekształca się w do retinolu. Niewątpliwą zaletą maści jest jej prosty i krótki skład. Bazą takiego produktu jest zazwyczaj lanolina, wazelina i olej mineralny. Maść z witaminą A może być stosowana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, natomiast ze względu na obecność wazeliny, jak i olejów mineralnych może nie być odpowiednia dla osób zmagających się z niedoskonałościami i trądzikiem, ze względu na swoje właściwości komedogenne (zapychające pory).
Maść z witaminą A zazwyczaj posiada żółtą barwę, jest treściwa, tłusta i gęsta. Dzięki temu świetnie sprawdzi się do pielęgnacji bardzo suchych partii ciała: dłoni, stóp, czy łokci. Oczywiście maść może być również stosowana na twarz.
Do głównych właściwości maści z witaminą A, należą:
- nawilżanie – maść powoduje, że skóra jest bardziej gładka i miękka,
- działanie przeciwzapalne – łagodzi podrażnienia, jak i stany zapalne,
- wspieranie procesów gojenia się blizn oraz ran – maść pomaga w regeneracji skóry,
- walka z przesuszoną i szorstką skórą,
- działanie przeciwstarzeniowe – witamina A stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, które zapewniają skórze elastyczność i sprężystość.
Maść z witaminą A na twarz – efekty widoczne gołym okiem
Maść z witaminą A posiada szerokie zastosowanie i właściwości. Sprawdzi się w wielu przypadkach, dlatego może być stosowana w różnych stanach skóry: trądziku, zmarszczkach, suchości, podrażnieniach, odparzeniach, przebarwieniach, spierzchnięciu skóry. W zależności od stanu skóry i jej indywidualnych potrzeb można spodziewać się różnych efektów podczas kuracji maścią, oczywiście wszystko również zależy od produktu i jego składu.
Jakich efektów można spodziewać się podczas regularnego stosowania witaminy A na twarz? Przede wszystkim złagodzenia podrażnień, nawilżenia i regeneracji skóry, dodatkowo ukojenia stanów zapalnych. Ponad to maści z witaminą A przeznaczone do skóry trądzikowe pomogą w walce z nim. Maść z witaminą A będzie również odpowiednia do pielęgnacji cery dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia się. Dlatego osoby z taką skórą z powodzeniem mogą sięgnąć po ten produkt.
Jaki wpływ ma niedobór witaminy A na skórę?
Witamina A to składnik, który może i powinien być dostarczany organizmowi również od wewnątrz. W jaki sposób tego dokonać? Witaminę A można dostarczyć wraz z wartościowym pożywieniem.
Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (ADEK), co oznacza, że może magazynować się w organizmie. Co za tym idzie w organizmie wolniej dochodzi do ich niedoboru, ale z drugiej zaś strony można je w łatwy sposób przedawkować. Ze względu na to, że witamina A rozpuszcza się w tłuszczach powinna być spożywana w towarzystwie tłuszczy.
W jakich produktach jest najwięcej witaminy A?
Witaminę A znajdziemy w: rybach (śledź, tuńczyk, łosoś), wątróbce wołowej, mleku, jajkach, słodkich ziemniakach, marchwi, dyni, szpinaku.
Jakie można zauważyć objawy niedoboru witaminy A widoczne na skórze? Będą to przede wszystkim:
- suchość skóry,
- nadmierna łamliwość paznokci,
- rogowacenie mieszkowe,
- łuszczenie się naskórka,
- łamliwość włosów.
Jak stosować maść z witaminą A na twarz? Praktyczne wskazówki
W jaki sposób stosować maść z witaminą A na skórę twarzy?
Na początek należy dokładnie oczyścić skórę używając do tego celu delikatnego produktu, np. pianki, żelu, który nie przesuszy i nie spowoduje nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Następnie osuszyć skórę za pomocą np. jednorazowego ręczniczka papierowego. Kolejno na tak przygotowaną skórę twarzy należy nałożyć niewielką ilość maści z witaminą A i delikatnie wmasować. Należy unikać aplikacji produktu w okolicy oczu, ust, czy nosa. Podczas kuracji maścią z witaminą A należy stosować również krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze UV (minimum SPF 30).
Przed zastosowaniem maści należy zapoznać się z jej sposobem użycia widocznym na opakowaniu produktu, czy ulotce i kierować się informacjami tam zawartymi.
Bezpieczeństwo stosowania maści z witaminą A – na co uważać?
Przed zastosowaniem maści z witaminą A należy zapoznać się z ostrzeżeniami i uwagami zamieszczonymi na opakowaniu produktu. Należy zawsze mieć pewność, że dany kosmetyk jest używany zgodnie z jego przeznaczeniem i zachowaniem wszelkich środków ostrożności, tak aby cieszyć się jak najlepszymi efektami. Mimo, że maść z witaminą A jest powszechnie dostępna, przystępna cenowo i chętnie stosowana przez wiele osób, należy przestrzegać kilku zasad w trakcie kuracji.
Poniżej przedstawiamy zasady i środki ostrożności związane ze stosowaniem maści z witaminą A.
- Produkt ten przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego (na skórę).
- Nie należy aplikować maści na uszkodzoną skórę, błony śluzowe, czy otwarte rany.
- Należy chronić oczy przed kontaktem z maścią.
- Nie stosować u osób nadwrażliwych na którykolwiek ze składników produktu.
- Maści z witaminą A nie należy stosować równocześnie z kosmetykami o działaniu ściągającym, czy wysuszającym.
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem produktu z witaminą A powinny skonsultować tę decyzję z lekarzem.
Ze względu na rejestracje maści z witaminą A należy uprzednio zapoznać się z ulotką lub informacją na opakowaniu. W aptece można znaleźć bowiem kosmetyki, leki, czy wyroby medyczne, dlatego ich zastosowanie i właściwości mogą się od siebie różnić.
Źródła:
- M. Zasada, Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry, Kosmetologia Estetyczna 2016.
- M. Pawlaczyk, et al., Witamina A w kosmetologii i lecznictwie dermatologicznym, Farmacja Współczesna 2013.
- A. Czarnota, Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości oraz zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 2018.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.