Medytacja od kilku lat zyskuje na popularności. To aktywność, na którą decydują się zwłaszcza osoby przemęczone, przebodźcowane oraz potrzebujące wyciszenia. To doskonałe wytchnienia zarówno dla naszej psychiki, jak i całego ciała. Co daje medytacja?
Z naszego artykułu dowiesz się:
- co daje medytacja?
- jakie są jej zalety?
- jakie są metody medytacji?
- jak skoncentrować się podczas medytacji?
- medytacja a bezsenność - jak wyciszyć myśli przed snem?
- kiedy spodziewać się efektów?
- jakie są skutki uboczne medytacji?
Przeczytaj również: Dekalog korposzczura, czyli jak radzić sobie ze stresem
Co daje medytacja? Zalety medytacji potwierdzone naukowo
Chcesz zacząć medytować, ale nie wiesz czy to ma sens? Co daje medytacja? To pytanie często zadawane przez tych, którzy medytację znają wyłącznie z filmów czy książek i na ich podstawie tworzą swoje wyobrażenie o medytacji. A tymczasem aktywność ta posiada wiele zalet, które udowadniane są przez naukowców na całym świecie. Przede wszystkim medytacja na stres wpływa w sposób znaczący - redukuje go, a nawet łagodzi stany lękowe. Medytacja przed snem jest z kolei bardzo pomocna w walce z bezsennością. Medytacja ma pozytywny wpływ nie tylko na psychikę, ale także na cały organizm. Może na przykład obniżać ciśnienie krwi i poprawić funkcjonowanie systemu immunologicznego. Wpływa pozytywnie na koncentrację oraz naszą codzienną produktywność, a także relacje z ludźmi.
Medytacja dla początkujących, czyli jaką metodę medytacji wybrać na start. Jak zacząć medytować?
Wielu osób, które zaczynają swoją przygodę z tą aktywnością zastanawia się, na czym polega medytacja i jak zacząć? Na początek warto popracować nad tym, aby wyrobić sobie nawyk medytowania. Jeśli ustalisz, że o danej porze dnia poświęcasz 5 minut na wyciszenie myśli i bodźców, będzie Ci znacznie łatwiej zachować systematykę działania. Krótka poranna medytacja to doskonały sposób na pozytywne wkroczenie w dzień wypełniony pracą i obowiązkami. To czas tylko dla Ciebie, który uspokoi emocje, stres oraz napięcie.
Poranna medytacja pozwoli w sposób nieinwazyjny przejść z fazy snu do fazy pełnej działania i dynamiki, co pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, produktywność i koncentrację. Z czasem możesz wydłużać swoją praktykę, a także sięgać po inne techniki i metody medytacji.
O czym myśleć podczas medytacji? 5 sposobów na koncentrację
Jak wyłączyć swój umysł na działanie bodźców zewnętrznych? Zanim zaczniesz medytować, musisz wiedzieć, że koncentracja to umiejętność, którą możesz rozwijać jak każdą inną. Medytacja to jeden z dobrych sposobów, aby poprawić swoją zdolność skupienia się. Wystarczą dobre chęci oraz systematyka. Jakie są najlepsze sposoby na koncentrację?
- Oczyść swój umysł. Wyrzuć z głowy wszystkie obrazy wydarzeń danego dnia. Nie myśl o tym, co będziesz robić, kiedy już skończysz medytować.
- Skup się na oddechu – to pozwoli oderwać myśli o tego, co w tej chwili jest Ci niepotrzebne, np. negatywne emocje.
- Zwróć uwagę na postawę ciała. Usiądź po turecku i wyprostuj plecy. Taka pozycja pozwoli Ci swobodnie oddychać.
- Oddychaj świadomie - jest to bardzo ważne w trakcie każdej próby wyciszenia. Możesz posiłkować się odliczaniem w myśli.
- Wykonuj tylko jedną czynność na raz.
Z czasem stan koncentracji będziesz osiągać znacznie szybciej. Wymaga to po prostu systematycznego treningu oraz czasu.
Medytacja na stres: jak medytować w domu i w pracy?
Medytacja – jak zacząć medytować w pracy? Myślisz, że to niemożliwe? Nawet 5 minut wyciszenia w pracy wpłynie pozytywnie na Twoją produktywność oraz zdolność koncentracji na resztę dnia. Jak to zrobić? Przede wszystkim udaj się w ciche miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał przez parę minut. Usiądź w wyprostowanej pozycji z głową delikatnie uniesioną ku górze. Postaraj się całą swoją uwagę skupić na oddechu oraz na całej jego drodze.
Dokładnie tę samą czynność możesz wykonywać w domu w przerwie od obowiązków czy w czasie wolnym lub wieczorem. Znajdź w ciągu dnia chwilę dla siebie, którą poświęcisz medytacji, a Twoje ciało oraz organizm z pewnością Ci się za to odwdzięczą.
Medytacja przed snem: sposób na bezsenność i niespokojne myśli
Medytacja przed snem to dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z bezsennością. Wyciszenie oraz rezygnacja z wszelkich urządzeń elektronicznych tuż przed snem to rutyna, którą warto sobie narzucić i jej przestrzegać. Po medytacji możesz także wspomóc się wyciszającą herbatą lub naparem ziołowym, który ułatwi zasypianie.
Wieczorna medytacja pomoże płynnie przejść w fazę snu, oczyści Twój umysł oraz zredukuje stres. Dzięki temu Twój sen powinien być spokojniejszy, a samo zaśnięcie mniej problematyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie urządzeń elektronicznych na sen, zobacz także: Cyfrowa bezsenność, czyli zaburzenia snu wywołane elektroniką.
Medytacja mindfulness - korzyści zdrowotne treningu uważności
W ostatnich latach na popularności zyskuje technika mindfulness, czyli inaczej trening uważności. Co to właściwie oznacza? Dla mniej wtajemniczonych trening uważności to skupianie swojej uwagi na tym, co dzieje się w danym momencie. Medytacja mindfulness to także próba odrzucenia przeszłości oraz przyszłości na poczet chwili obecnej. To technika, która chroni przed przebodźcowaniem, jest bardzo pomocna w walce z depresją czy uzależnieniami. W swoich założeniach przypomina filozoficzne carpe diem. Technika mindfulness wymaga jednak dużego skupienia i celowości działania. Zwolennicy mindfulnessu dążą do osiągnięcia równowagi emocjonalnej i zdolności pełnego zrelaksowania się w danym momencie, wyłączając czynniki zewnętrzne czy natrętne myśli, które podpowiada głowa.
Medytacja a zdrowie psychiczne – co dzieje się podczas medytacji?
Co daje medytacja w zderzeniu z naszą psychiką? Przede wszystkim zmniejsza poziom kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. Należy pamiętać, że długotrwałe wytwarzanie kortyzolu może doprowadzić do depresji. Dlatego właśnie tak ważne jest dbanie o higienę naszego umysłu oraz o odpowiednią ilość odpoczynku. Stres jest nieodłączną reakcją naszego organizmu, jednak jeśli jesteśmy pod jego wpływem zbyt długo, może spowodować niebezpieczne następstwa w naszym zdrowiu psychicznym.
Skutki uboczne medytacji
Medytacja – czy ma skutki uboczne? Czy są jakieś przeciwskazania i czy medytacja może pogłębiać stany depresyjne? Rzeczywiście sporadycznie zdarzają się przypadki osób, które zgłaszają negatywny wpływ medytacji na ich stan psychiczny. Może się to wiązać z nieumiejętnością poprawnej medytacji. Na przykład zamiast oczyścić swój umysł, dana osoba pogrąża się w ponurych, przytłaczających myślach oraz problemach.
Po jakim czasie medytacja przynosi efekty?
Badania naukowe wykazują, że medytacja działa pozytywnie już od pierwszych prób. W pierwszej kolejności zmniejsza stres oraz napięcie. Po około dwóch tygodniach regularnej medytacji znacząco poprawi się Twoja zdolność koncentracji, a także, co może Cię zaskoczyć, staniesz się bardziej empatyczny. Dzieje się tak dlatego, że medytacja może wpływać na powiększenie obszaru w korze mózgowej, który wpływa na zdolność odczuwania empatii.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.