Trądzik to przykra dolegliwość, z którą boryka się zdecydowana większość nastolatków. Jednak coraz częściej nieestetyczne krostki i zaskórniki pojawią się zarówno na skórze niemowląt, jak i osób po 40. roku życia. Jak powstaje trądzik i co zrobić, aby walka z nim była skuteczna?
Przyczyny i rodzaje trądziku
Trądzik to przewlekła, zapalna choroba gruczołów łojowych skóry. Ich nadczynność powoduje zwiększoną produkcję łoju, który podrażnia skórę i powoduje zamknięcie ujścia gruczołów łojowych. Wydostająca się na zewnątrz wydzielina jest przyczyną powstawania zaskórników i krost, które pojawiają się na skórze twarzy, plecach i dekolcie. Istnieje wiele klasyfikacji trądziku, lecz najczęściej występującymi są:
- Trądzik młodzieńczy (pospolity) – występuje u większości dziewcząt i chłopców w okresie pokwitania
- Trądzik różowaty – dotyka osób w wieku 30-60 lat i charakteryzuje się czerwonawymi zmianami na twarzy
- Trądzik niemowlęcy – pojawia się u dzieci w pierwszych miesiącach życia, a jego przyczyny nie są znane
- Trądzik ropowiczy – powoduje powstanie szpecących torbieli ropnych i blizn
- Trądzik kosmetyczny – powstaje na skutek podrażnienia skóry nieodpowiednimi kosmetykami.
Domowe metody na trądzik
Domowe sposoby na trądzik cechują się dość wysoką skutecznością. Jedną z najpopularniejszych metod jest maseczka z drożdży i mleka. Drożdże spożywcze są bogate w witaminy B, D, E i H oraz chrom i selen, dzięki czemu mają działanie przeciwtrądzikowe i oczyszczające. Innym produktem, który znajduje się w większości kuchni, jest miód. Działa antybakteryjnie, łagodząco i nawilżająco oraz przyczynia się do znacznego złagodzenia zmian trądzikowych. Poprawę wyglądu skóry dadzą również okłady z kefiru oraz maseczka z jajek. Kefir od wieków stosowany jest jako środek kojący podrażnioną skórę, natomiast maseczka z białka i soku z cytryny to prawdziwa kopalnia witamin i minerałów niezbędnych osobom ze skłonnością do wykwitów.
Leczenie farmakologiczne trądziku
Jeśli pomimo regularnego stosowania domowych metod na naszej skórze w dalszym ciągu pojawiają się krostki i zaskórniki, niezbędna będzie wizyta u dermatologa. Rodzaj leczenia będzie zależał od charakteru i wielkości zmian skórnych. Pierwszym krokiem zazwyczaj jest przepisanie antybakteryjnych maści i kremów przeciwtrądzikowych, które zmniejszają produkcję sebum i ułatwiają opróżnianie gruczołów z jego nadmiaru. Przy zaawansowanym trądziku lekarz może przepisać antybiotyk doustny (najczęściej tetracyklinę), a w szczególnie ciężkich przypadkach niezbędne jest przyjmowanie retinoidów, które zwalczają bakterie i hamują wydzielanie łoju, zmniejszając do minimum ryzyko nawrotów.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.