Mięta – rodzaje i właściwości zdrowotne. Poznaj charakterystykę i działania mięty pieprzowej

Mięta – rodzaje i właściwości zdrowotne. Poznaj charakterystykę i działania mięty pieprzowej - zdjęcie

W gorące dni nie marzymy o niczym innym jak o szklance zimnej wody z miętą i cytryną. Mięta znana jest ze swojego niesamowitego aromatu i smaku. Jednak niewiele osób wie, jakie właściwości kryje w sobie to magiczne zioło. Od lat stosowane przez nasze babcie napary i herbatki miętowe wracają do łask jako niezawodny specyfik na wszelkie dolegliwości. Picie mięty to rozwiązanie wielu problemów zdrowotnych i mocne wsparcie organizmu. Podpowiadamy, jak używać mięty w domu, jakie są negatywne skutki picia mięty i na co ona pomaga. >

W poniższym artykule dowiesz się:

  • Jakie są najważniejsze właściwości lecznicze mięty.
  • O wszystkich rodzajach i odmianach mięty.
  • O działaniu i przeciwwskazaniach.
  • Jakie produkty z mięty znajdziemy w aptece.
  • Na co stosować miętę pieprzową.
  • O używaniu mięty pieprzowej w ciąży.
  • Jak uprawiać miętę w domu.
  • Jak wykorzystać miętę w domowej apteczce.
  • 5 przepisów z miętą w roli głównej.

Musisz także przeczytać: Jakie są pierwsze objawy ciąży? Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży?

Mięta - charakterystyka jednej z najstarszych roślin leczniczych

Mięta to jeden z najstarszych surowców leczniczych używanych już od czasów starożytnych. Była również wspominana w Starym Testamencie, polecana przez Św. Hildegarda i stosowana przez ludowych lekarzy od wieków. Dlaczego jest taka niezwykła? Łatwość uprawy rozpowszechniła ją po całym świecie, a zawarte w niej olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy,  kwasy organiczne,  fitosterole,  witaminy i sole mineralne tworzą magiczną mieszankę wielu korzyści zdrowotnych miętowych herbat.

Mięta pieprzowa – właściwości naparu z mięty

Na co pomaga herbata z mięty? Od wieków sprawdza się w walce przy zaburzeniach trawienia, przy niskim tempie przemiany materii, niweluje stany skurczowe przewodu pokarmowego, wzdęcia i bóle brzucha. Reguluje perystaltykę jelit, działa rozkurczowo i znosi poczucie dyskomfortu. Sprawdza się u osób z zespołem jelita drażliwego, podczas zapalenia dróg żółciowych i w schorzeniach wątroby i jelit. Jak widać, napar mięty w warunkach domowych ma wielostronne zastosowanie, i działa również na pobudzenie apetytu, nerwy, bóle mięśni i stawów.

Wszystkie rodzaje i odmiany mięty

Najpopularniejszy gatunek mięty - mięta pieprzowa jest łatwy w uprawie, zimoodporny i zawiera duże ilości olejków eterycznych. Mówi się, że mięta ma ok. 30 - 40 gatunków swoich odpowiedników z rodziny roślin jasnowatych. Wśród nich popularnością wyróżniają się: mięta pieprzowa, mięta zielona, mięta imbirowa, wonna, długolistna jak też mięta nadwodnaTrująca mięta polna jest niezwykle rzadka, jednak należy na nią uważać. Zawiera niebezpieczny dla zdrowia olejek eteryczny pulegon.

Działanie mięty pieprzowej - u kogo nie należy jej stosować?

Mimo wspaniałych właściwości mięty, może ona być niebezpieczna dla kobiet w ciąży, małych dzieci i alergików. W ich wypadku spożywanie naparów z mięty najlepiej skonsultować z lekarzem. Wszystko stosowane w nadmiernych ilościach może zaszkodzić, dlatego podczas domowych kuracji zaleca się ostrożność i nieprzesadzanie z ilością.

Mięta pieprzowa w aptece - liście mięty, olejek miętowy i mentol

W dobrej aptece znajdziemy szereg produktów z mięty na różne dolegliwości i problemy zdrowotne. Mięta na trawienie, olejki do inhalacji, herbaty i liście dodawane do różnych specyfików pomagają nam w dojściu do zdrowia i dbaniu o harmonię całego organizmu. Między innymi w każdej paście do zębów dla dorosłych znajdziemy nutę mentolu, czyli mięty właśnie. Miętę można wykorzystać również do okładów po ciężkim dniu i do odstraszania komarów.

Jakie skutki uboczne może wywoływać mięta?

Negatywne skutki picia mięty ukazują się tylko po wypiciu nadmiernych ilości lub lekceważeniu wszelkich przeciwwskazań. Może się ono skończyć zgagą, refluksem żołądkowo-przełykowym, a także podrażnieniami błony śluzowej żołądka lub skurczem krtani i oskrzeli. Czy mięta szkodzi na wątrobę? Działa raczej korzystnie i wspiera jej działanie. Należy jednak ostrożnie stosować herbaty miętowe przez kobiety w ciąży. Niekiedy mogą wystąpić reakcje alergiczne, zwłaszcza u dzieci. Zbyt długie i nadmierne zażywanie mięty może spowodować zakłócenia snu i bezsenność. Obniża ona stężenie glukozy we krwi, dlatego należy uważać na stosowanie mięty u cukrzyków. 

Na co jeszcze działa mięta?

Coraz więcej badań mówi o właściwościach przeciwbakteryjnychprzeciwwirusowychprzeciwutleniającychprzeciwnowotworowych oraz przeciwalergicznych mięty pieprzowej. Okłady z mięty stosuje się również podczas migreny i bólów mięśniowych. Wpływa na układ pokarmowy i nerwowy i pozwala pozbyć się niepotrzebnego stresu. Taki efekt można osiągnąć na przykład przez regularne spożywanie naparu z mieszanek ziołowych z miętą.

Na jakie dolegliwości stosować miętę pieprzową?

Co leczy mięta? Jest przepisywana przez lekarzy i aptekarzy przy wszelkich zaburzeniach trawienia, braku apetytu i ciężkiej przemianie materii. Używana jest również u osób z zespołem jelita drażliwego. Obecne w niej elementy sprawiają, że mięta nie szkodzi na serce, ale może wspomagać jego działanie i zapobiegać odkładaniu się cholesterolu. Szczególnie skutecznie działa w mieszance z czystkiem. Neutralizuje on wolne rodniki (powodują one wiele chorób, w tym nowotwory), wzmacnia organizm, poprawiając funkcjonowanie układu odpornościowego oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu.

Zioła w ciąży: mięta pieprzowa w ciąży - właściwości, przeciwwskazania

Ciąża to często trudny czas dla organizmu kobiety. Nudności, wymioty, nadwrażliwość i nerwy - na te wszystkie dolegliwości w większości przypadków może pomóc stosowana w odpowiednich dawkach herbata miętowa. Przeciwwskazania do picia mięty są związane z jej silnym działaniem. Połączenie z innymi lekami lub nadmierne spożycie może powodować bóle brzucha, senność i zaburzenia równowagi. Po zauważeniu tych objawów w ciąży, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jak rozpoznać dobrą miętę

Warto wybierać miętę ze sprawdzonych źródeł i sadzić tylko pewne warunki. Zepsuta mięta, poczerniała, nadgryziona lub zaatakowana przez owady nie będzie nadawać się do użycia. Najlepiej ją wyrzucić i nie ryzykować swojego zdrowia. Dobra mięta będzie się wyróżniać wyrazistym znajomym zapachem oraz pięknym zielonym kolorem.

Mięta w domowej apteczce i kompres z mięty na gorączkę

Niezawodne herbatki z mięty, olejki eteryczne i inne przetwory z mięty będą zawsze przydatnym i naturalnym lekarstwem na wszelkie bóle w domu i podczas wyjazdu. Można ją stosować jako chłodzący kompres na rany i gorączkę dzięki zawartemu w niej mentolowi. Pobudza on działanie receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie zimna, a wycisza receptory odbierające ciepło z otoczenia. Zaparz napar z 3 torebek mięty, a gdy wystygnie, zamocz w nim bawełnianą ściereczkę. Przyłóż do bolącego miejsca lub w razie gorączki owiń nią łydki.

Mięta chłodzi, bo zawarty w niej mentol działa na receptory temperatury tak, że hamuje odczuwanie ciepła, pobudza natomiast te odpowiedzialne za odczuwanie zimna.

Jak uprawiać miętę w domu?

Uprawa mięty jest stosunkowo łatwa. Wystarczy kawałek ziemi i trochę słońca. Mięta wytrzymuje warunki nawet średniego nasłonecznienia i zimowych mrozów. Sadząc ją w ogródku, należy pamiętać, że ma duże skłonności do rozrastania się i jest rośliną wieloletnią.

Mięta w kuchni - 5 przepisów ze świeżej mięty

Mięta oprócz swoich niesamowitych właściwości leczniczych jest również aromatyczną potrawą. Nadaje się do ryb, mięs, warzyw i owoców. Poniżej proponujemy mało popularne, ale przydatne przepisy z miętą:

  1. Miętowy sos do sałatek owocowych - zmieszaj garść liści z mięty z łyżką miodu, soku z limonki i delikatną oliwą. Blenduj aż do uzyskania prawidłowej konsystencji sosu. Idealny do kwaśnych owoców i niebanalnych sałatek.
  2. Wytrawna sałatka z mięta.Podaj arbuza z mozzarellą i przypraw posiekaną miętą. Według uznania dodaj szynki parmeńskiej, rukoli i polej oliwą i octem z białego wina. Dołóż trochę cukru i musztardy ziarnistej i ciesz się wyjątkową sałatką z miętą w roli głównej.
  3. Mięta jest również idealnym dodatkiem do grilla w upalne dni. Posyp nią pieczonego bakłażana lub cukinię dodaj oliwę i trochę tymianku z zobaczysz, że Twój grill już nigdy nie będzie taki sam.
  4. Dynia w kieszonce. Ugotuj dynie pokrojoną na plasterki. Ponacinaj ser, aby stworzyć kieszonki. Włóż do nich ugotowaną dynie i listek mięty. Wszystko zapiecz w piekarniku i ciesz się niebanalną kolacją.
  5. Shake śniadaniowy. Zblenduj banana, szklankę soku pomarańczowego, łyżeczkę brązowego cukru, 3 łyżki jogurtu naturalnego i kawałki ulubionych, dostępnych owoców. Do wszystkiego dorzuć liście mięty, które będą nadawać mu intensywnego smaku.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Układ nerwowy

Zaburzenia lękowe: diagnoza, leki i terapia CBT w atakach paniki
Zaburzenia lękowe to powszechny problem dotykający milionów ludzi na całym świecie, często utrudniający codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy, jakie leki przeciwlękowe mogą pomóc oraz dlaczego terapia poznawczo...

Układ rozrodczy i moczowy

Inkontynencja: przyczyny, rodzaje i skuteczne leczenie nietrzymania moczu (NTM)
Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu i kału, dotyczy coraz większej liczby ludzi. To problem, o którym trzeba mówić głośno, ponieważ znacznie obniża on jakość życia milionów osób oraz negatywnie wpływa na ich zdrowi...

Układ pokarmowy

Leki na problemy trawienne – ranking preparatów na wzdęcia, zaparcia i biegunki
Problemy trawienne, takie jak wzdęcia, zaparcia czy biegunki, mogą znacząco obniżać komfort życia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na szybkie uporanie się z tymi dolegliwościami....

Choroby kobiece

Badania na tarczycę FT3, FT4, TSH – jak i kiedy je wykonać? Interpretacja wyników i normy pracy tarczycy
Brak energii, złe samopoczucie, zbyt niska lub wysoka masa ciała – każdy z tych objawów może wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi. Regularne badanie tarczycy, a zwłaszcza poziomu hormonów przez nią produkowanych, to pierwszy...

Choroby skóry

Jak powstają zaskórniki zamknięte? Jak się ich pozbyć?
Zaskórniki zamknięte są jednym z najczęstszych problemów skórnych, które dotykają osoby w różnym wieku. Chociaż najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewa...

Układ pokarmowy

Szukasz dobrego suplementu wspierającego funkcjonowanie wątroby?
Wątroba to jeden z najważniejszych organów wewnętrznych człowieka. W prawidłowo funkcjonującej wątrobie zachodzi ponad 500 reakcji chemicznych i metabolicznych. Aby...

Kosmetyki i uroda

Zbawienna moc odżywek - czyli walka z wypadającymi włosami
Niedobory witamin i minerałów, zaburzenia hormonalne, geny, a także brak odpowiedniej ochrony i przesadna stylizacja to najczęstsze przyczyny osłabienia i utraty włosów. Walkę z tym problemem można prowadzić n...

Choroby męskie

Zakola problem wielu mężczyzn – kilka rad jak sobie z nimi poradzić?
Wielu mężczyzn zmaga się łysieniem. Przypadłość ta nie dotyczy tylko mężczyzn w dojrzałym wieku, ale i tych około 20-30. roku życia. Jak sobie z tym radzić?...

Kosmetyki i uroda

Sucha skóra w zimę? Razem sobie poradzimy!
Gdy przychodzą chłodne dni, skóra szczególnie na naszych buziach zaczyna być nieprzyjemnie ściągnięta, szczypie i piecze. Na dworze mróz i zimny w...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem