Odpowiednie żywienie niemowląt oraz małych dzieci ma ogromny wpływ dla prawidłowego rozwoju dziecka. Warto na nie zwrócić uwagę już od poczęcia do co najmniej do 3. roku życia. Mleko matki jest naturalne, ma unikalny skład, którego nie da się odtworzyć w 100%. Mleko każdej matki jest niepowtarzalne i dopasowuje się do aktualnych potrzeb dziecka. Co zrobić. kiedy nie można karmić naturalnie? Warto znać i zadbać o prawidłowe zasady żywienia już od samego początku.
Karmienie piersią
Pierwszy miesiąc życia to zauważalny, intensywny i wzmożony rozwój niemowlaka. W tym czasie wykorzystywane są jeszcze rezerwy nagromadzone w życiu płodowym. Później dziecko jest uzależnione od dostarczenia mu składników odżywczych wraz z pożywieniem. Aktualnie zalecenia WHO, które dotyczą karmienia niemowląt, wskazują karmienie piersią jako podstawę ich żywienia przynajmniej do 6 miesiąca życia. Mleko matki jest najbardziej korzystne dla rozwoju malucha, gdyż w pełni pokrywa zapotrzebowanie rosnącego dziecka na wszystkie składniki. Malucha nie należy dodatkowo dokarmiać mlekami modyfikowanymi czy dopijać herbatkami. Należy uzupełniać witaminę D3 w ilości 400 j.m. Dziecko przystawiamy do piersi na żądanie, czyli zawsze wtedy, kiedy tego chce. Najlepiej dla dziecka aby było karmione piersią do 12. miesiąca życia ponieważ pokarm matki jest najlepiej dostosowany do jeszcze niedojrzałego układu trawiennego niemowlaka.
Pokarm matki zawiera niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach, czyli ma taki skład, jaki w danym momencie niezbędny jest dla dziecka. Nie obciąża on także układu pokarmowego malucha. Zapewnia też komfort psychiczny oraz fizyczny, pogłębiając więź z matką. Mleko matki wzmacnia też odporność dziecka na czynniki zewnętrzne oraz jest wolne od alergenów, zanieczyszczeń oraz bakterii chorobotwórczych.
Karmienie mlekiem modyfikowanym
Zdarza się, że matka nie ma możliwości karmienia swojego dziecka piersią. Czasem przyczyną takiej sytuacji może być np. zły stan zdrowia matki, brak pokarmu, rozszczepienie podniebienia dziecka czy brak odruchu ssania. W takiej sytuacji niezbędne będzie podawanie mleka modyfikowanego butelką.
Mleka te oparte są na mleku krowim, które przez różne modyfikacje upodobnione zostało składowo do pokarmu kobiecego. Aktualnie mleka zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz witaminy, które są potrzebne do właściwego rozwoju niemowlaków, takie jak aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, prebiotyki i probiotyki, witaminę D. Produkowane są według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Żywienia Dzieci, a także oparte o Normy Europejskie.
Ze względu na bardzo duży wybór mlek na rynku, mleko dla dziecka powinno być dobrane w konsultacji z lekarzem pediatrą. Ważna jest tez higiena podczas przygotowywania mleka dla dziecka. Należy zwrócić uwagę, aby rozpuszczać odpowiednią ilość mleka w odpowiedniej ilości wody oraz zadbać o właściwą higienę podczas przygotowania.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.