Morwa biała (Morus alba L) jest rośliną, która wykazuje wiele właściwości leczniczych, dlatego też ma szerokie zastosowanie. Dzięki zawartym w niej substancjom, wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi i ogranicza wchłanianie cukrów prostych. Z tego powodu, sprawdza się jako naturalny środek na odchudzanie. W celu uzyskania zadowalających efektów, konieczne jest regularne stosowanie suplementów zawierających morwę białą. Jakie działanie wykazuje morwa biała? Jak ją stosować?
Jak działa morwa biała?
Morwa biała wykazuje działanie przeciwutleniające, antybakteryjne, przeciwwirusowe i detoksykacyjne. Jej lecznicze właściwości wykorzystywane są, m.in. w profilaktyce przeciwmiażdżycowej i antynowotworowej, we wspomaganiu leczenia cukrzycy i poziomu cholesterolu we krwi, a także w celu osiągania lepszych efektów odchudzania i zapobiegania nadmiernego tycia. Co ważne, każda część rośliny ma inne właściwości lecznicze.
Właściwości lecznicze morwy białej
Lecznicze właściwości morwy białej kryją się zarówno w jej liściach, owocach, korzeniu, jak i w korze korzenia. Morwa biała:
• wspomaga proces odchudzania,
• działa przeciwmiażdzycowo,
• wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.
Owoce morwy białej:
• wykazują działanie przeciwnowotworowe,
• poprawiają perystaltykę jelit,
• zmniejszają anemię i obfite krwawienia,
• oczyszczają organizm z toksyn,
• wykazują właściwości przeciwgorączkowe,
• mają działanie moczopędne.
Dodatkowo, suszone owoce morwy białej wykazują działanie wzmacniające i regenerujące organizm. Natomiast konfitura z jej owoców zabezpiecza komórki przed uszkodzeniami, opóźniając proces ich starzenia.
Liście morwy białej mają działanie lecznicze, gdyż wykazują działanie moczopędne, przeciwgoryczkowe, pobudzające laktację, antyoksydacyjne, antyhiperglikemiczne, obniżające poziom glukozy we krwi. Ponadto, w liściach zawarte są witaminy z grupy B – tiamina (B1), ryboflawina (B2) oraz pirydoksyna (B6), a także kwas nikotynowy (witamina PP), które korzystnie wpływają na pracę mózgu. Wyciąg z korzeni morwy białej z kolei przeciwdziała rozwojowi nowotworów, zaś kora korzenia wykazuje działanie przeciwcukrzycowe, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Zastosowanie morwy białej na odchudzanie
Morwa biała dzięki swoim właściwościom wykorzystywana jest jako środek na odchudzanie. Wyciąg z liści morwy białej bowiem, hamuje aktywność enzymów, które odpowiedzialne są za rozkład cukrów złożonych do prostych. Dlatego też, nie ulegają one wchłonięciu w układzie pokarmowym. Ograniczone wchłanianie węglowodanów uniemożliwia odkładanie się tkanki tłuszczowej. Z tego powodu, morwa biała w naturalny sposób wspomaga procesy odchudzania. Ponadto, hamuje również łaknienie, co eliminuje problem podjadania między posiłkami. Korzystne jest także picie soku z morwy białej, gdyż znacząco zmniejsza on stężenie trójglicerydów w wątrobie. Co więcej, jej owoce są bogatym źródłem antocyjanów, wykazujących pozytywne działanie u osób z otyłością oraz nadwagą.
Jak stosować morwę białą na odchudzanie?
Morwa biała dostępna jest w aptekach w różnej postaci – tabletek, herbat, soków i suszonych owoców. Dlatego też, w zależności od indywidualnych preferencji można ją różnorako przyjmować. Warto jednak podkreślić, że najlepsze efekty przynosi zaparzanie suszonej morwy białej i regularne picie jej w postaci naparu (herbatki).
Morwa biała – przeciwwskazania
Stosowanie morwy białej w formie herbaty, soku czy tabletek, podobnie jak w przypadku suplementacji innymi preparatami na odchudzanie, wiąże się z możliwością wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Należy zatem pamiętać, że morwa biała może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Wpływa ona na poziom glukozy we krwi, z tego powodu ostrożność powinny zachować osoby, cierpiące na cukrzycę. Ponadto, morwa biała może nasilać także skutki uboczne leków, które obniżają poziom cholesterolu. Dodatkowo, zażywanie morwy białej nie jest wskazane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby, które są uczulone na składniki suplementów.
Bibliografia:
Jeszka M, Kobus-Cisowska J, Flaczyk E., Liście morwy jako źródło naturalnych substancji biologicznie aktywnych, Post Fitoter 2009, 3, 175-179
Grześkowiak J., Łochyńska M., Związki biologicznie aktywne morwy białej (Morus alba L.) i ich działanie lecznicze, Post Fitoter 2017, 1, 31-35
Przeor M, Flaczyk E., Morwa biała − nieocenione znaczenie zdrowotne, Przem Spoż 2016
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.