Nadmierne pocenie się pod pachami związane jest z nadprodukcją potu przez gruczoły potowe. Jest dokuczliwym schorzeniem, które dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dolegliwość ta jest źródłem dyskomfortu psychicznego i obniżenia pewność siebie, ponieważ wiąże się z powstawaniem nieestetycznych plam na ubraniu i nieprzyjemnym zapachem. Jak zatem zmniejszyć pocenie się pod pachami, jak je powstrzymać? Jakie są skuteczne sposoby na mocne, obfite pocenie pach? Jak ograniczyć nadpotliwość?
Nadmierna potliwość pod pachami – przyczyny
Pocenie się pod pachami jest naturalnym procesem fizjologicznym organizmu. Pot uczestniczy w termoregulacji, chroniąc przed przegrzaniem, a także nawilża skórę i umożliwia eliminację toksyn z organizmu. Warto podkreślić, że wzmożona produkcja potu następuje zazwyczaj pod wpływem wysiłku fizycznego i działania bodźców emocjonalnych, najczęściej stresu. Pocenie się w takich sytuacjach, stanowi zupełnie normalne zjawisko. Nasilone pocenie może być jednak problemem w momencie, kiedy jest nieadekwatne do warunków atmosferycznych czy aktywności fizycznej. Nadpotliwość najczęściej dotyczy pach, skutkując uczuciem dyskomfortu w związku z pojawianiem się nieestetycznych plam na ubraniach i nieprzyjemnym zapachem skóry, który jest wynikiem rozwijania się bakterii w pocie.
Warto podkreślić, że nadmierna potliwość pod pachami może mieć charakter ogniskowy i dotyczyć tylko pach oraz uogólniony, w którym pocenie się dotyczy całego ciała, w tym także pach. Nadmierna potliwość pod pachami może mieć różne przyczyny, należą do nich między innymi:
• predyspozycje genetyczne,
• nadmierny wysiłek,
• otyłość,
• stres,
• błędy dotyczące pielęgnacji ciała,
• zaniedbanie higieny,
• nieodpowiedni dobór stroju, w tym noszenie ubrań ze sztucznych tkanin, które nie przepuszczają powietrza czy zbyt ciepłe, nieadekwatne do warunków pogodowych ubieranie się.
Warto wskazać, że nadpotliwość pod pachami może być objawem schorzeń, wśród których należy wyróżnić choroby, które przebiegają z gorączką. Nadmierne wydzielanie potu w tej sytuacji ma charakter przejściowy. Przypadłość może być związana także z problemami hormonalnymi, sygnalizującymi między innymi na niedoczynność tarczycy. Ponadto, nadpotliwość może wskazywać także na pierwsze objawy menopauzy, pojawiają się wówczas tzw. zimne poty oraz wzmożone pocenie się w nocy. Ponadto, dolegliwość w postaci intensywnych potów pod pachami może wystąpić w chorobach metabolicznych, np. cukrzycy, nagłych stanach zawału mięśnia sercowego oraz w przewlekłych chorobach zakaźnych, m.in. w gruźlicy. W sytuacji, kiedy nadmierna potliwość wynika z choroby, mówi się o nadpotliwości wtórnej, natomiast ta, u podłoża której nie leży żadne schorzenie, określane jest mianem nadpotliwości pierwotnej.
Jak sobie radzić z nadpotliwością? – sposoby na pocenie się pod pachami
Intensywne pocenie się pod pachami jest źródłem dyskomfortu i stresu. Jak zatem sobie radzić z nadpotliwością? Co jest dobre na nadmierne pocenie się pod pachami?
W zmniejszeniu problemu nadmiernego wydzielania potu pomocne są dostępne w aptekach i drogeriach środki w postaci dezodorantów, sztyftów i antyperspirantów, a także preparaty – kremy i żele, które zapobiegają powstawaniu na ubraniach nieestetycznych, żółtych plam. W sytuacji, kiedy okażą się nieskuteczne warto wypróbować leki – blokery potu, które hamują jego wydzielanie przez gruczoły. Ponadto, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, dużą skutecznością w walce z nadpotliwością charakteryzuje się leczenie laserem i wstrzykiwanie toksyny botulinowej (botoksu) w okolice gruczołów potowych.
Warto jednak wdrożyć domowe sposoby na nadmierne wydzielanie potu pod pachami. Kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny – częste mycie się, stosowanie mydeł przeciwbakteryjnych i preparatów przeciwpotowych. Zalecana jest również depilacja okolic pach, gdyż na włosach zatrzymują się bakterie i pot, które odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach. Ponadto, warto zadbać o odpowiedni ubiór – naturalne, przewiewne tkaniny (np. bawełna) oraz nieprzegrzewanie organizmu. Nie bez znaczenia jest także dieta, w której należy unikać pikantnych przypraw, które wzmagają procesy pocenia się.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.