To naturalne, że organizm wydziela pot, jest to bardzo potrzebna i ważna funkcja. Dzięki niej organizm może utrzymać odpowiednią temperaturę. Każdy poci się, kiedy jest mu gorąco lub uprawiając sport. Co zrobić kiedy pocenie nie jest związane z czynnikami zewnętrznymi lecz z nadpotliwością?
Co to jest nadpotliwość?
Każdy człowiek na swojej skórze ma około 3 milionów gruczołów potowych, których większość znajduje się na dłoniach oraz stopach i pod pachami. Gruczoły te odpowiedzialne są za termoregulację organizmu. Codziennie produkujemy od kilku mililitrów do nawet kilku litrów potu. To, ile potu wydzielamy, zależy od tego, jaki tryb życia prowadzimy, od otaczającej nas temperatury oraz od indywidualnych reakcji organizmu. Tak naprawdę nie ma normy dotyczącej wydzielania potu. Decydujące są odczucia danej osoby i dyskomfort z tym związany. Kiedy gruczoły produkują więcej potu niż jest to konieczne dla utrzymania prawidłowej temperatury ciała, możemy mówić wtedy o nadpotliwości. Zwiększona aktywność gruczołów potowych ma zazwyczaj charakter miejscowy i obejmuje na przykład dłonie, stopy lub pachy. Zdarzają się czasem przypadki, kiedy nadpotliwość obejmuje całe ciało.
Czynniki które mogą wywołać nadpotliwość
- stres (w sytuacji zdenerwowania najczęściej pocą się dłonie, ale też pachy),
- niewłaściwa dieta (dużo słonych lub pikantnych potraw),
- nadmiar kofeiny,
- palenie papierosów,
- niektóre leki,
- geny.
Kiedy nadmierna potliwość może oznaczać chorobę?
- podczas grypy i innych chorób podczas których mamy gorączkę,
- cukrzyca - przy nagłym spadku cukru występują poty,
- nadczynność tarczycy - inne objawy choroby to utrata masy ciała, osłabienie, rozdrażnienie i kołatanie serca,
- gruźlica - objawy towarzyszące to kaszel, podwyższona temperatura, osłabienie i utrata masy ciała,
- choroba Parkinsona - objawia się przede wszystkim drżeniem mięśni, sztywnością i spowolnieniem ruchów,
- nowotwory układu limfatycznego - występuje wtedy pocenie nocne, brak apetytu, osłabienie, powiększone węzły chłonne,
- zawał serca - towarzyszy mu ból w klatce piersiowej, duszność i uczucie niepokoju,
- z problemem nadpotliwości zmagają się też osoby otyłe, dla których każdy ruch jest sporym wysiłkiem. Organizm wówczas męczy się i przegrzewa.
Jak zlikwidować problem nadmiernego pocenia się?
Należy przede wszystkim ustalić jego przyczynę, dodatkowo jeśli oprócz nadmiernej potliwości obserwujemy inne symptomy, należy udać się do lekarza. Jeżeli pocenie się nie ma podłoża chorobowego, tylko pierwotne, jest do wyboru kilka sposobów na pozbycie się kłopotu.
- Preparat w kulce, sprayu, w kremie czy żelu, na bazie chlorku glinku - hamuje on stopniowo wydzielanie potu. Są to preparaty dostępne bez recepty. Na początku kuracji należy je stosować codziennie, następnie nie więcej niż 3 razy w tygodniu. Nie wolno stosować ich na świeżo wydepilowanej skórze ani przed wyjściem na plażę lub do solarium. Efekty zauważalne są w ciągu 3-4 dni od pierwszego użycia. Nie jest prawdą, że antyperspiranty powodują zaburzenie termoregulacji, ponieważ działają jedynie miejscowo, a gruczoły potowe znajdują się na całej powierzchni skóry.
- Puder z metenaminą - jest on pomocny w przypadki nadmiernej potliwości dłoni i stóp.
- Żele pod prysznic zapewniąjce uczucie świeżości na całym ciele.
- Tabletki ziołowe z szałwią, pokrzywą i melisą - dostępne są bez recepty.
- Doustne środki, które hamują wydzielanie potu. Dostępne są one na receptę.
- Wstrzykiwanie toksyny botulinowej, np. w dłonie. Działanie polega na podrażnieniu zakończeń nerwowych, które stymulują gruczoły potowe. Jest to metoda odwracalna, którą należy powtarzać co pół roku.
- Laserowe usuwanie gruczołów potowych – jednorazowy zabieg, który trwale usuwa problem nadmiernej potliwości danej części ciała (np. pach), stosowany w sytuacji, gdy mniej inwazyjne metody nie przynoszą efektu.
Aby poradzić sobie z problemem nadmiernego pocenia, trzeba pamiętać o higienie osobistej. Pot jest bezwonny, a dopiero jego kontakt ze znajdującymi się na skórze bakteriami wywołuje przykry zapach. Bardzo ważne jest, aby brać prysznic dwa razy dziennie. Najlepiej jest unikać gorących kąpieli, które stymulują pracę gruczołów potowych. Należy także pamiętać o depilacji pod pachami, gdyż na owłosionych partiach ciała łatwiej gromadzi się pot oraz drobnoustroje. Wybierajmy ubrania przewiewne, najlepiej z bawełny. Przy problemie pocących się stóp, nie zapominajmy o wkładkach do butów, które pochłaniają wilgoć. Na rynku dostępne są też specjalne skarpetki zrobione z bawełny lub wiskozy bambusowej, z dodatkiem antybakteryjnego srebra lub alg morskich.
Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.