Najlepsza witamina D – analiza najpopularniejszych produktów

Najlepsza witamina D  - zdjęcie
Organizm człowieka potrzebuje witaminy D, aby prawidłowo funkcjonować. Choć potrafimy ją wytworzyć samodzielnie, niedobory tego składnika występują u blisko 80% Polaków. Powodem jest niedostateczna ekspozycja na działanie promieni słonecznych oraz brak suplementacji w okresie jesienno-zimowym. Witaminy D nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie wraz z pożywieniem, dlatego warto stosować odpowiednie preparaty. Które wybrać? Jaka jest najlepsza witamina D?
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego dostarcza się ją w postaci suplementów diety nawet małym dzieciom.
  • W okresie jesienno-zimowym warto wdrożyć profilaktyczną suplementację, natomiast w okresie letnim można ją stosować w przypadku ubogiej ekspozycji na słońce.
  • Wybierając preparaty z witaminą D, warto postawić na leki. Są to produkty przebadane, które zawierają dokładnie takie składniki, jak deklaruje producent.

Najlepsza witamina D – co powinno ją wyróżniać na tle innych leków i suplementów?

Jesienią i zimą sięgamy po witaminę D celem uzupełnienia niedoborów oraz w celach profilaktycznych. Do czego potrzebna jest witamina D? Bierze ona udział w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej i metabolizmie kostnym. Wpływa też na pracę układu odpornościowego i wydzielanie insuliny. Organizm człowieka potrzebuje tego składnika, aby prawidłowo funkcjonować, jednak nie jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednich jego ilości wraz z pożywieniem. Alternatywnym rozwiązaniem jest ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych, jednak jest to możliwe wyłącznie wiosną i latem. Dlatego też w okresie jesienno-zimowym lekarze zalecają suplementację witaminy D zarówno pacjentom młodszym, jak i starszym. Jaka witamina D jest najlepsza? Na aptecznych półkach znaleźć można przeróżne preparaty, które wyróżnia:

  • dawka witaminy D w jednej kropli,
  • olej, w którym substancja została rozpuszczona,
  • postać.

Leki OTC nowej generacji oraz suplementy diety na ogół nie zawierają wielu substancji pomocniczych, dlatego wyróżnia je „czysty skład”. Najlepsza witamina D właśnie taki zawiera, ponieważ zależy nam na tym, aby dostarczyć sobie właśnie ten składnik. Bardzo istotna jest też dawka. Najlepsza witamina D dla dzieci zawiera 400 j.m. w kropli – taka dawka jest rekomendowana niemowlakom, natomiast w przypadku starszych dzieci (800 j.m./doba) wystarczy podać 2 krople. Tymczasem witamina D dawka dla dorosłych to od 500 do 4000 j.m. dlatego pojedyncza kropla czy tabletka powinna zawierać 500 j.m. lub jej wielokrotność. Dzięki temu pacjent nie przekroczy dziennej porcji, a jednocześnie nie dostarczy zbyt mało witaminy D, co jest istotne przy niedoborach. Najlepsza witamina D to taka, która w produkcie występuje samodzielnie, to znaczy bez dodatkowych substancji aktywnych. Unikajmy więc preparatów multiwitaminowych, a jednocześnie uważajmy na te, które już przyjmujemy. W ten sposób łatwo przekroczyć dzienną dawkę, a nadmiar witaminy D jest szkodliwy dla organizmu.

Jaką witaminę D wybrać? Porównanie dostępnych form na rynku

Dobra witamina D dostępna jest w różnych formach. Dzięki temu można wybrać produkt, który łatwo przyjąć. W przypadku zdrowych, dorosłych osób, nie mamy większego problemu, natomiast pojawia się on w przypadku dzieci oraz seniorów. Dlatego producenci wypuszczają na rynek witaminę D pod postacią kropel, tabletek albo kapsułek twist-off.

Witamina D w kroplach

Witamina D w kroplach rekomendowana jest dla dzieci oraz seniorów. Mogą przyjmować ją również dorośli, którzy nie chcą połykać tabletek. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ilość substancji, jaka znajduje się w jednej kropli. W tej kategorii mamy produkty przeznaczone dla najmłodszych, ale też preparaty dla całej rodziny.

Witamina D w tabletkach

Witamina D w tabletkach to rozwiązanie dla osób dorosłych. Czasami, zamiast tabletek można spotkać kapsułki, które nieco łatwiej przełknąć. Tego typu preparaty dostępne są w większych dawkach. Najczęściej w jednej tabletce znajduje się 1000-2000 j.m.

Witamina D – lek czy suplement, czyli co będzie najlepsze dla Twojego organizmu?

Witamina D – lek czy suplement? To pytanie coraz częściej zadają farmaceutom pacjenci. Skład obu preparatów nie różni się znacząco (mowa o czystej witaminie D, nie o multiwitaminach), jednak warto pamiętać, że leki przechodzą znacznie dokładniejsze badania, niż suplementy z witaminą D. Można więc być pewnym, że znajduje się w nich dokładnie to, co podaje producent. W przypadku suplementów sprawa nie zawsze jest oczywista, ponieważ procedura wprowadzenia ich na rynek jest znacznie mniej złożona. Warto też zwrócić uwagę na preparaty witaminowe dostępne wyłącznie na receptę – zawsze są to leki.

Najlepiej przyswajalna witamina D – analiza najpopularniejszych preparatów

Czym charakteryzuje się najlepiej przyswajalna witamina D? Przede wszystkim musi być rozpuszczona w tłuszczu, ponieważ tylko w ten sposób komórki są w stanie ją przyjmować. Z tego też powodu preparaty multiwitaminowe, najczęściej niezawierające dodatku tłuszczu, są małowartościowe. Oto najlepsze preparaty, po które warto sięgnąć profilaktycznie, ale też wtedy, gdy występuje niedobór witaminy D. Jaką witaminę D wybrać w konkretnym przypadku?

Vigantol witamina D3 (krople doustne 10 ml)

Vigantol witamina D3 (krople doustne 10 ml) to preparat, który jako pierwszy nasuwa się, gdy przeglądamy leki z witaminą D. Niegdyś był on dostępny wyłącznie na receptę, dziś można go kupić bez niej. Jedna kropla zawiera 500 j.m. witaminy D, dlatego przyjmując odpowiednią ich ilość, lek może stosować cała rodzina. Dawkowanie sprawia problem jedynie u niemowlaków, u których sugerowana podaż wynosi 400-600 j.m./doba. Producent wybrał najprostszy nośnik tłuszczu, jakim są triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.

Vigalex Max 4000 IU (60 tabletek)

Vigalex Max 4000 IU (60 tabletek) to lek w formie tabletek rekomendowany dla osób dorosłych z otyłością oraz pacjentów z niedoborami witaminy D3. Warto jednak pamiętać, że tak wysokiej dawki nie przyjmujemy bez nadzoru lekarza dłużej niż przez 3 miesiące. Skład produktu jest dosyć długi ze względu na zastosowanie licznych substancji pomocniczych, jednak w przypadku leków nadrzędną rolę odgrywają substancje aktywne.

Ibuvit D3 4000 IU (90 kapsułek miękkich)

Ibuvit D3 4000 IU (90 kapsułek miękkich) to kolejny lek przeznaczony dla osób otyłych oraz z niedoborami witaminy D. Zaletą jest kapsułkowa forma, dzięki której lek zdecydowanie łatwiej przyjąć. Warto też zwrócić uwagę na krótki, prosty skład.

Now Foods Vitamin D3 2000IU (120 kapsułek miękkich)

Now Foods Vitamin D3 2000IU (120 kapsułek miękkich) to suplement diety przeznaczony dla osób dorosłych. Jedna kapsułka dostarcza 2000 j.m., a więc standardową, rekomendowaną dawkę. Zaletą produktu jest czysty skład – witamina została rozpuszczona w oliwie z oliwek.

Naturell Witamina D3 4000 (60 tabletek)

Naturell Witamina D3 4000 (60 tabletek) to suplement diety w formie tabletek. Mamy tutaj wyższą dawkę niż rekomendowana, dlatego preparat można przyjmować jedynie przez 3 miesiące, a następnie należy skonsultować się z lekarzem. Dobrze sprawdzi się w przypadku niedoborów witaminy D, osób otyłych oraz starszych, zagrożonych osteoporozą.

Co jeść, żeby dostarczyć witaminę D do organizmu w odpowiedniej dawce?

Lista preparatów zawierających witaminę D jest naprawdę długa, jednak zwolennicy naturalnych metod wolą dostarczać ten składnik wraz z pożywieniem. W czym jest najwięcej witaminy D? Znajdziemy ją w:

  • rybach,
  • żółtku jaj,
  • wątrobie wieprzowej,
  • maśle,
  • wątrobie cielęcej,
  • tłustych serach,
  • mleku,
  • tłustej śmietanie.

Produktów zawierających witaminę D jest sporo, ale zła wiadomość jest taka, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć jej organizmowi wyłącznie z pożywieniem. Dietę bogatą w ryby i produkty mleczne warto więc traktować jako dodatek, jednak podstawą syntezy witaminy D jest ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych. Zaleca się, w zależności od fototypu skóry, przebywanie od 5 do 25 minut w pełnym słońcu, bez stosowania kremów z filtrem. U pacjentów, którzy nie spełniają tego warunku, konieczna może okazać się suplementacja. Zanim jednak zostanie wdrożona, warto przeprowadzić badanie krwi z oznaczeniem poziomu witaminy D. Na podstawie wyników lekarz dobierze odpowiednią dawkę, a w razie silnych niedoborów zaleci stosowanie leku dostępnego wyłącznie na receptę.

Źródła:

  • Jak wybrać najlepszą witaminę D3? Analiza najbardziej popularnych produktów!, M. Korczyk (https://pantabletka.pl/jak-wybrac-najlepsza-witamine-d3/) dostęp na 8.10.2024
  • Witamina D - skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, dr n. med. D. Wnęk (https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/62906,witamina-d) dostęp na 8.10.2024
  • Witamina D - artykuł przeglądowy, M. Koblańska (https://www.termedia.pl/poz/Witamina-D-artykul-przegladowy,29159.html) dostęp na 8.10.2024

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Przeziębienie i grypa

Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie i możliwe powikłania
Grypa należy do najczęściej występujących chorób wirusowych układu oddechowego. Szczególne wyzwanie epidemiologiczne stanowi przy tym grypa typu A, wywołująca infekcje u ludzi oraz innych gatunków ssaków i ptaków....

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w układzie odpornościowym człowieka, ...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Ciąża i dziecko

Witaminy prenatalne – ranking TOP 10 najlepszych preparatów dla kobiet w ciąży w 2025 roku
Poznaj ranking najlepszych witamin prenatalnych 2025 roku. Dowiedz się, jakie składniki są kluczowe dla zdrowia mamy i dziecka, oraz jak wybrać odpowiednie suplementy na każdy trymestr ciąży. Szczegółowy przewodnik po suplementacji w ciąży....

Dieta i odchudzanie

Dieta okienkowa (Intermittent Fasting) – jak obliczyć deficyt kaloryczny i wybrać odpowiedni rodzaj IF?
Intermittent Fasting: naukowe podejście do okresowego postu. Dowiedz się, jak bezpiecznie wdrożyć dietę okienkową i obliczyć indywidualny deficyt kaloryczny....

Przeziębienie i grypa

Jak zbić gorączkę u dorosłego? Najlepsze domowe i farmakologiczne sposoby
Jak skutecznie i bezpiecznie zbić gorączkę? Kompletny przewodnik z domowymi i farmakologicznymi metodami leczenia podwyższonej temperatury u dorosłych....

Kosmetyki i uroda

Maść z witaminą A na twarz – efekty, które Cię zaskoczą!
Jednym z najbardziej popularnych produktów kosmetycznych oferowanych w aptekach, jak i drogeriach jest maść z witaminą A. Popularność tę zyskała ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i korzystne działanie. Maść ta sprawdzi ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Odrobaczanie dziecka – jak to zrobić? Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty?
Pasożyty jelitowe to problem, który może dotyczyć każdego dziecka, niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak rozpoznać objawy zakażenia i skutecznie odrobaczyć dziecko?...

Choroby skóry

Czerwone pieprzyki na ciele – czy jest się czym niepokoić?
Czerwone pieprzyki na ciele, choć zazwyczaj niegroźne, budzą niepokój u wielu osób. Czy ich obecność na skórze wymaga konsultacji z lekarzem? W tym artykule omówim...

Kosmetyki i uroda

Wąkrotka azjatycka w kosmetykach – dobroczynne właściwości i działanie
Wąkrotka azjatycka, znana również jako Centella Asiatica, od wieków cieszy się uznaniem w medycynie naturalnej. Obecnie zdobywa coraz większą popularność jako składnik ...

Serce i układ krążenia

Jakie są najlepsze suplementy na obniżenie cholesterolu? Ranking 10 sprawdzonych preparatów
Cholesterol. Może być dobry i zły. Ten dobry to HDL, a zły określany jest terminem LDL. Dobrego cholesterolu powinno się mieć jak najwięcej, ponieważ działa on ochronnie i zmniejsza możliwość wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyni...

Serce i układ krążenia

Jak obniżyć kortyzolu? Diagnostyka i naturalne metody leczenia hiperkortyzolemii
Czym jest kortyzol i jaką rolę pełni w organizmie, jakie są przyczyny i konsekwencje podwyższonego poziomu kortyzolu? Jak rozpoznać pierwsze sygnały zaburzeń poziomu kortyzolu? Sprawdź jak skutecznie zwalczyć objawy wysokiego kortyzolu......

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem